Sopka Etna sa nachádza na talianskom najväčšom ostrove – Sicília. S približnou výškou 3 330 metrov je to najväčšia činná sopka Európy a z roka na rok ponúka úžasné divadlo chrliacej lávy a popola. V decembri roku 2015 sa v noci zaznamenala jedna z najsilnejších erupcií za posledné desaťročia. Sopka Etna vtedy vychrlila obrovský kúdol popola, čo spôsobilo zavretie neďalekého letiska Reggio Calabria.

Vytekajúca láva zo sopky Etna pri erupcii v roku 2015 dosiahla dĺžku 1 km a v meste Messina a okolí padal dážď zmiešaný s popolom. Etna sa nachádza na východe Sicílie a zaberá rozlohu 1 190 km2. V okolí sopky Etna je veľmi úrodná vulkanická pôda, čo miestny obyvatelia využívajú na pestovanie viniča, olív a ovocných stromov. Na svahoch Etny žije približne štvrtina populácie ostrova Sicília.

V roku 2013 bola Etna pridaná na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Názov sopky je odvodený od fenického slova ‚attuna‚, čo znamená pec alebo komín. Výška Etny sa udáva od 3 329 do 3 350 v závislosti od erupcií.

Dovolenka na Sicílii je pre mnohých nepredstaviteľná bez priblíženia k sopke Etne. Tá je pre ostrov významným zdrojom príjmov. Jej erupcie sú však veľmi nebezpečné a miestna vláda používa betónové bloky na spomalenie a presmerovanie toku horúcej lávy, vďaka čomu nedochádza k strate životov a majetku.

Pozrite si zaujímavé video, ktoré zachycuje erupciu sopky Etna.

Pridaj komentár