Ak chcete vidieť svet z inej perspektívy a popritom si užiť zábavu, jedinečný spôsob ponúkajú ruské kolá. Ruské kolá nájdeme azda v každom veľkom meste na svete, čo nasvedčuje tomu, že sú veľmi obľúbenou atrakciou. Zabudnite na ruské kolá, ktoré prídu z času na čas do vášho mesta v rámci kolotočov. V našom zozname sa nachádzajú tie najzaujímavejšie ruské kolá, aké sa na Zemi nachádzajú.

Deno’s Wonder Wheel, Brooklyn, New York, USA

Wonder Wheel

V Brooklyne sa nachádza zábavný park Deno’s Wonder Wheel Amusement Park, v ktorom je okrem iných atrakcií aj toto zaujímavé ruské kolo. Kolo má priemer 45 metrov. Denos nie je len také obyčajné ruské kolo, čo zistíte hneď ako sa začne točiť. Vnútri kola sú kolajničky, po ktorých sa jednotlivé kabínky kĺžu počas toho ako sa kolo točí. Popri jazde si môžete vychutnať výhľad na Atlantický oceán. Jazda na tomto kole je naozaj očarujúci zážitok.

The Seattle Great Wheel, Seattle, USA

Seattle koleso

Ruské kolo v meste, kde vznikla svetoznáma káva Starbucks, otvorili len nedávno a to v 29. júna 2012. Kolo je postavené na móle pri zálive Elliot. S výškou 53,3 metra je to najväčšie kolo na západnom pobreží USA. Great Wheel sa skladá zo 42 klimatizovaných kabíniek s kapacitou 8 osôb, z čoho je jedna VIP s koženými sedačkami a skleneným dnom s kapacitou 4 osoby. Spolu sa na kole môže ‚točiť‘ vyše 300 osôb. Vstup je 13$ a do VIP kabínky 50$ na osobu.

London Eye, Londýn, Veľká Británia

londynske oko

Londýnske oko sa točí nad riekou Temžou. Pri letmom pohľade sa zdá, že sa kolo vôbec netočí. Kolo sa točí, ale veľmi pomaly (rýchlosť je 0,96 km/h), celé sa otočí raz za pol hodinu a nezastavuje ani keď ľudia nastupujú a vystupujú. Priemer londýnskeho kola je 120 metrov a obsahuje 32 kabín (každá má kapacitu 25 osôb). Ročne si vyskúša jazdu na London Eye vyše 3,5 milióna návštevníkov. Ak si chcete vyfotiť Londýn z vtáčej perspektívy, budete si musieť vystáť radu, ktorá býva pri London Eye naozaj dlhá.

Melbourne Star, Melbourne, Austrália

Najväčšie ruské kolo v Austrálii sa nachádza v meste Melbourne. Melbourne star je 120 metrov vysoké a vnútri je obrovská 7 cípa hviezda, ktorá zobrazuje hviezdu z Austrálskej vlajky. Na kole Melbourne star je 21 klimatizovaných kabín so skleneným dnom a kapacitou 20 osôb. 

Niagara SkyWheel, Ontario, Kanada

Niagara SkyWheel bolo otvorené v roku 2006 a nachádza sa na hranici Kanady a USA. Kolo obsahuje 42 uzatvorených kabíniek, do každej sa vojde 8 osôb. Jazda na kole trvá približne 15 minút a počas jazdy si vychutnáte výhľad na úžasné vodopády Niagara falls z výšky 50 metrov. 

Texas Star, Dallas, Texas, USA

Kolo Texas star sa nachádza v peknom parku Fair Park v meste Dallas v Texase. Je to tretie najväčšie ruské kolo v Severnej Amerike. Po dlhú dobu (1985-2013) to bolo najväčšie ruské kolo v Severnej Amerike. Celková výška kola je 64,6 metrov a unesie až 264 pasažierov v 44 kabínach.

Singapore Flyer, Singapur, Ázia

Singapore

Od svojho otvorenia v roku 2008 do roku 2014, kedy sa otvoril High Roller v Las Vegas, bolo toto kolo najväčšie na svete. Celková výška kola je 165 metrov a na kole je spolu 28 klimatizovaných kabíniek s kapacitou 28 ľudí. Ročne kolo môže ‚zviezť‘ až 7 miliónov ľudí. Kolo sa otočí okolo svojej osi raz za 32 minút. Lístok na jednu jazdu pre dospelého stojí 24$. 

Wiener Riesenrad, Viedeň, Rakúsko

Wiener Riesenrad

Pri vstupe do zábavného parku Prater vo Viedni sa nachádza takmer 65 metrov vysoké ruské kolo Wiener Riesenrad. Výnimočnosť tohto kola je najmä v jeho veku. Kolo bolo postavené v roku 1897 a od roku 1920 do roku 1985 bolo najväčšie na Zemi. Ak navštívite Prater, vyskúšajte jazdu na tomto starčekovi.

High Roller, Las Vegas, USA

High Roller

Doteraz mestu zábavy Las Vegas chýbalo azda len ruské kolo. To sa zmenilo 1. apríla 2014, kedy sputili prevádzku ruského kola High Roller, ktoré sa tým stalo najväčším ruským kolom na Zemi. High Roller je vysoký 167,6 metra a je na ňom 28 kabíniek s kapacitou 40 pasažierov. Každá kabínka váži 20 ton. V noci je kolo osvetlené 2000 LED svetiel. Jedna jazda stojí okolo 25$ cez deň a o 10$ viac v noci. 

Pacific Wheel, Santa Monica, Kalifornia, USA

santa monica kolo

Na móle pri meste Santa Monica, kúsok od Los Angeles, je postavený zábavný park Pacific park, kde sa nachádza popri iných atrakciách toto zaujímavé ruské kolo. Pôvodne tu bolo iné kolo, ktoré si ‚zahralo‘ v 28 filmoch, 13 hudobných klipoch a bolo predané cez eBay za 132 400$. Toto kolo bolo nahradené takmer identickým ruským kolom, ktoré tu stojí dodnes. Je osvetlené 160 tisíc LED svetlami, vďaka čomu je vidieť zďaleka. Kolo sa točí necelých 40 metrov na Tichým oceánom.

Pridaj komentár