Keď niekto nevie čo s peniazmi a už má všetky možné hmotné statky, tak si často kúpi ostrov alebo jachtu. Bežný človek by mal problém nielenže našetriť na jachtu za celý život, ale neokázal by ju ani ‚uživiť‘. Jachta potrebuje posádku, palivo, parkovné a keď sa to sčíta, je to obrovská suma pre bežného človeka. Milionári však nemajú problém a aj my môžeme aspoň trochu nahliadnuť do ich života vďaka nasledovnému zoznamu, ktorý obsahuje najdrahšie jachty sveta, aké boli doteraz vyrobené.

10. Rising Sun

Táto jachta bola vyrobená v roku 2004 pre zakladateľa firmy Oracle – Larry Ellison, ktorý ju predal filmovému producentovi Davidovi Geffenovi. Jachta má 5 poschodí, 82 kajút a 8 tisíc m2 obývateľného priestoru. Je na nej basketbalové ihrisko, na ktorom môže pristáť vrtuľník, kino s obrovskou obrazovkou, vínna pivnica. Privátne welness s vírivkou a saunou nesmie chýbať. Paluba je potiahnutá 3300 m2 teakového dreva. Je to jedna z najdlhších motorových jácht sveta.

Jachta Rising Sun dokáže vyvinúť rýchlosť až 28 uzlov (51 km/h) a cestovná rýchlosť je 26 uzlov (48 km/h).

Cena: 200 miliónov USD

Dĺžka: 138 metrov

9. Seven Seas

Jachta Seven Seas bola vyrobená spoločnosťou Oceanco v Holandsku v roku 2010. Je poháňaná motorom, ktorý jachtu dokáže hnať rýchlosťou 20 uzlov za hodinu (37 km/h). Majiteľom jachty Seven Seas je slávny hollywoodsky režisér Steven Spielberg a jachta vraj bola navrhnutá presne podľa jeho požiadaviek. Poskytuje komfortné ubytovanie pre 12 hostí a 26 členov posádky. Na jachte je výrivka, heliport, plne vybavená telocvičňa, vnútorné kino a mnoho iných vymožeností.

Zaujímavosťou tejto jachty je 4,5 metrová sklená stena, ktorá sa používa aj ako televízna obrazovka a majiteľ lode si tak môže vychutnať najnovšie kinové trháky.

Cena: 200 miliónov USD

Dĺžka: 85,95 metra

8. Lady Moura

Ďalšou jachtou na našom zozname je Lady Moura. Jachtu Lady Moura vlastní podnikateľ zo Saudskej Arábie menom Nasser Al-Rashid. Je vyrobená z ocele a poháňaná dvomi naftovými motormi, každý so silou 5050 kW (6868 koní). Rýchlosť jachty je 22 uzlov. S dĺžkou 105 metrov je to jedna z najväčších jácht na Zemi. Meno lode na pravoboku a zadnej časti sú z 24 karátového zlata. Jachta už má čo to za sebou, bola postavená v Hamburgu v roku 1990. Na jachte je bazén s posuvnou strechou. V podpalubí na úrovni hladiny mora je plážový bar s výklopnými hydraulickými plošinami, z ktorých sa dá skočiť do mora. Aby sa kúpajúci nemuseli báť útoku žraloka, z jachty sa do mora rozprestrie ochranná sieť.

Cena: 210 miliónov USD

Dĺžka: 105 metrov

7. Al Mirqab

Al Mirqab je jedna z najväčších motorových jácht, ktoré boli doteraz vyrobené. Jachtu vlastní bývalý katarský premiér Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani. Maximálna rýchlosť jachty je 20,3 uzlov. Po väčšinu roka kotví jachta v prístave v gréckych Aténach. V komfortných kajutách jachty sa môže ubytovať 24 hostí. Pod pojmom kajuta si mnohí predstavíme maličkú izbu s guľatým okienkom a výhľadom na more. Kajuty tejto jachty sú však priestranné byty s veľkou obývačkou, spálňou a kúpeľňou. Posádku jachty Al Mirqab tvorí 55 členov, ktorí majú vlastné priestranné kajuty. Súčasťou vybavenia jachty je kino, bary, vnútorný bazén, vonkajšia vírivka a heliport.

Cena: 250 miliónov USD

Dĺžka: 133 metrov

6. Dilbar

Jachta Dilbar bola vyrobená pre najbohatšieho Rusa (v roku 2015) menom Alisher Usmanov. Názov jachty nesie meno Usmanovovej matky. Konštrukcia jachty je hliníkovo oceľová a pohon zabezpečujú dva naftovo-elektrické motory, vďaka ktorým jachta dosahuje maximálnu rýchlosť 21 uzlov.

Dilbar je prvá jachta na svete s namontovanými filtrami na výfukoch motora. Pohodlný pobyt na jachte si môže vychutnať 21 vyvolených hostí, o ktorých sa stará 47 členov posádky. Interiér jachty je samozrejme luxusne zariadený, navrhnutý francúzskym dizajnérom menom Alberto Pinto. Majiteľ môže na jachte pristáť s vrtuľníkom.

Cena: 263 miliónov USD

Dĺžka: 110 metrov

5. Al Said

Al Said je v súčasnosti jachta s najväčším výtlakom a jedna z najdlhších jácht na Zemi. Je tiež najvýkonnejšia s výkonom motorov 16 500 kW. Maximálna rýchlosť jachty je až 25 uzlov (46 km/h). Jachta Al Said pojme 70 pasažierov a 154 členov posádky. Majiteľom je sultán Qaboos Bin Said Al Said z Ománu.

Vnútri jachty je koncertná hala, heliport, bazén a mnoho iných verejnosti neznámych vymožeností. Steny v interiéri jachty sú obložené drevom. Pasažieri si môžu počas plavby vychutnať koncert 50 členného orchestra. Jachta je vybavená stabilizátormi nulovej rýchlosti, vďaka ktorej necítiť pôsobenie vĺn keď je jachta v prístave.

Cena: 300 miliónov USD

Dĺžka: 155 metrov

4. Superjachta A

Majiteľom jachty je ruský miliardár Andrey Melnichenko (v roku 2019 bol 8. najbohatší v Rusku) a jachta bola pomenovaná po začiatočnom písmenku jeho mena i mena jeho manželky (Aleksandra Melnichenko). Posádku jachty tvorí 42 členov, ktorí sa starajú o komfort 14-tich hostí. Zovňajšok jachty je atypický, podobajúci sa ponorke a už na prvý pohľad naznačuje, že jachta stála milióny. Maximálna rýchlosť jachty je 23 uzlov (43 km/h) vďaka dvom naftovým motorom s výkonom 9 000 kW (12 000 koní). Jachta prejde na plnú 750 tisíc litrovú nádrž až 12 tisíc km za 16 dní. Interiér je moderný, prepracovaný do najmenšieho detailu. Na jachte sú až tri bazény s protiprúdom. Vnútorný priestor tvorí obytná plocha o rozlohe 2200 m2.

Cena: 323 miliónov USD

Dĺžka: 118 metrov

3. Dubai

Jachtu s výstižným menom Dubai vlastní premiér Spojených Arabských Emirátov šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum. V minulosti vystriedala jachta mnoho názvov ako Platinum 525, Panhandle či Golden Star. Jachta bola postavená v roku 2006 a v súčasnosti (jún 2015) je to tretia najdlhšia motorová jachta sveta. Telo jachty Dubai tvorí oceľovo hliníková konštrukcia. Vo výbave lode nechýba bazén, niekoľko výriviek, heliport a iné vymoženosti ako napríklad točité sklené schody meniace farbu. Na heliporte môže pristáť vrtuľník s váhou až 9,5 tony. Maximálna rýchlosť je vďaka 4 naftovým motorom 26 uzlov (48 km/h) a loď na plnú nádrž prepláva vzdialenosť vyše 13 tisíc kilometrov. Pohodlné cestovanie jachtou Dubai si môže vychutnať až 115 hostí vrátane posádky.

Cena: 400 miliónov USD

Dĺžka: 162 metrov

2. Eclipse

Jedna z najluxusnejších jácht na Zemi patrí ruskému podnikateľovi Romanovi Abramovichovi, jednému z najbohatších ľudí sveta. Kedysi to bola najdlhšia, dnes je to druhá najdlhšia súkromná jachta a jej presná cena nie je verejnosti známa, ale odhaduje sa v rozmedzí od 340 miliónov do vyše miliardy dolárov. O komfort pasažierov sa stará 70 členná posádka. Jachta ponúka svojim hosťom ubytovanie v 24 komfortných kajutách. Na jachte sú dva bazény, ktorých hĺbka sa dá nastaviť a tiež sa dajú zmeniť na tanečný parket. Dá sa na nej pristáť vrtuľníkom a na výber sú dva heliporty. Jachta Eclipse so sebou vozí aj jednu malú ponorku pre tri osoby s ponorom 50 metrov. Hovorí sa, že jachta Eclipse je vybavená anti-paparazzi systémom, ktorý dokáže detekovať senzor fotoaparátu a pri pokuse o fotografiu jachty vyšle jasné svetlo, ktoré znehodnotí fotografiu.

Cena: okolo 500 miliónov USD

Dĺžka: 163,5 metra

1. Streets of Monaco

Ak si myslíte, že ste už v živote videli všetko, jachta Streets of Monako vám dokáže opak. Táto superjachta bola ako jej názov napovedá postavená po vzore mestského štátu Monako. Ktorý iný štát si mohli tvorcovia vybrať ako Monako, ktoré je spájané s najbohatšími ľuďmi. Na jachte nechýbajú repliky budov Monaka ako Monte Carlo Casino, Hotel de Paris, La Rascasse. Aby sa tu hostia dobre cítili, bude tu žblnkotať malý vodopád, výzdobu dotvoria záhrady s palmami a voľný čas vyplní posedenie v obrovskej výrivke, posilňovni, či v bazéne s plážou. Na palube jachty sa bude nachádzať replika trate Veľkej Ceny Monaka Formuly 1. V zadnej časti je multifunkčné ihrisko, ktoré má zároveň slúžiť ako heliport. Návštevníci lode budú môcť pozorovať podmorský svet vďaka preskleným častiam lode alebo priamo v mini-ponorke, ktorá bude k dispozícii. Táto jachta ešte nie je postavená, ale jej plánovaná cena je neuveriteľná jedna miliarda amerických dolárov.

Cena: 1 miliarda USD

Dĺžka: 152 metrov

2 KOMENTÁRE

  1. After reading your article, it reminded me of some things about gate io that I studied before. The content is similar to yours, but your thinking is very special, which gave me a different idea. Thank you. But I still have some questions I want to ask you, I will always pay attention. Thanks.

Pridaj komentár