Na našej krásnej Zemi je mnoho úchvatných zákutí, ktoré keď vidíte na fotografii, máte chuť ihneď navštíviť. Ťažko sa dá vybrať jednotný zoznam najkrajších kútov sveta, pretože niekomu sa páčia jaskyne, inému vodopady a podobne. Na Zemi sú tisíce krásnych miest, nasledovný výber je len ukážka celosvetovo obľúbených a fotogenických zákutí. Dúfame, že sa vám bude náš zoznam páčiť.

Polárna žiara

Polárna žiara na severnom pole je po latinsky Aurora borealis a tento výraz používajú aj v anglicky hovoriacich krajinách. Polárna žiara na južnom pole je Aurora australis. Polárna žiara je nádherný úkaz a vzniká keď elektricky nabité častice slnečného vetra dopadajú na vrchnú vrstvu atmosféry. Polárnu žiaru sad á v určitých obdobiach pozorovať v severských krajinách, na Severnom pole či Aljaške, ale v roku 2003 sa dala pozorovať aj v severnom Taliansku.

Dolomity, Taliansko

Pohorie Dolomity sa nachádza na severovýchode Talianska. V roku 2009 boli zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zime Dolomity navštevujú najmä lyžiari a v lete sú rajom pre horolezcov či parašutistov. Každoročne v júli sa tu koná jednodňový pretek na bicykloch cez 7 horských priesmykov. Dolomity sa nachádzajú len pár hodín jazdy zo Slovenska, ak neviete čo s voľným víkendom, môžete sem zájsť.

Plitvice, Chorvátsko

Národný park Plitvické jazerá v Chorvátsku každoročne navštívi mnoho Slovákov po ceste na dovolenku k moru. Nám sú známe najmä tým, Že sa tu natáčal film o slávnom indiánovi Winnetou. Ročná návštevnosť Plitvic je okolo 1,2 milióna turistov. Od roku 1979 sú na zozname UNESCO. Za niečo vyše 100 kuna uvidíte ako sa chorvátska príroda vyhrala s vodopádmi, jazierkami a útesmi.

Monument Valley, Arizona/Utah, USA

Monument Valley sa nachádza na hranici štátov Utah a Arizona. V údolí Monument Valley vyrastajú zo zeme zaujímavé útvary z červeného pieskovca, najväčší z nich je vysoký 300 metrov. Návštevníci si môžu obhliadnuť monumenty jazdou po 27 km dlhej ceste. Prehliadka zaberie dve až tri hodiny a časť Monument Valley je prístupná len so sprievodcom. V údolí je púštna klíma s veľmi horúcimi letami a chladnými zimami. 

The Wave, Arizona, USA

Táto nádherná pieskovcová vlna v Arizone je jedinečný prírodný úkaz, ktorý na živo len tak niekto nemôže vidieť. Denne sa sem dostane len 20 ľudí, ktorých vylosujú v lotérii. Dlhú dobu toto miesto, len málokto navštevoval, pretože jeho poloha nie je vôbec výhodná. K vlne treba prejsť 10 km pešo v hlbokom piesku, preto sa sem turisti vydávajú ešte za tmy. K vlne nie je vôbec ľahké sa dostať a kvôli členitosti okolia môžete byť len desiatky metrov od nej a nemusíte o tom vedieť. Keď k nej však prídete, nebudete sa jej môcť nabažiť.

Stokkur, Island

Stokkur je jeden z najslávnejších gejzírov na Islande. Nachádza sa vo vnútrozemí krajiny, východne od Reykjavíku. Vytryskuje každých 4 – 8 minút do výšky 15 – 20 metrov, niekedy až do výšky 40 metrov. Strokkur sa nachádza v geotermálnej oblasti Haukadalur, kde sa nachádzajú aj ďalšie menej zaujímavé gejzíry či jazierka s teplou vodou. Gejzír Strokkur začal svoju aktivitu po zemetrasení v roku 1789, ale o vyše 200 rokov neskôr zablokovalo zemetrasenie prístup vody a aktivita gejzíru ustala. V roku 1963 miestny obyvatelia vyčistili zablokovaný priechod a odvtedy gejzír strieka pravidelne.

Terasové ryžové polia, Čína

Čínske terasové polia sú vystavané po úbočí hory a nie je to výdobytok modernej doby. Tento spôsob pestovania ryže sa používa po stáročia. Najkrajšie sú terasy v júny, kedy sa naplnia vodou a zasadia mladé rastliny ryže. Keď si nabudúce budete pochutnávať na ryži, spomeňte si ako sa dá táto obľúbená príloha jedál vypestovať.

Národný lesopark Zhangjiajie, Čína

Unikátny čínsky lesopark má rozlohu takmer 5000 hektárov a od roku 1992 je zapísaný na zozname UNESCO. Zaujímavé skalné formácie trčia zo zeme ako obrovské piliere. Vlhké ovzdušie v tejto oblasti a iné faktory spôsobujú eróziu zeme, vďaka čomu dnes môžeme vidieť tieto nádherné skaly. V parku je úžasný pokoj a čistá príroda. 

Bryce Canyon, Utah, USA

Národný park Bryce Canyon leží na juhozápade Utahu a návštevníci si môžu vychutnať pohľad na červeno, oranžovo a bielo sfarbené skalné formácie. Hĺbka kaňonu je od 2400 do 2700 metrov. Park pokrýva rozlohu 145 km2, ale kvôli vzdialenej polohe ho navštívi menej turistov ako neďaleký národný park Zion či Grand Canyon.

Útesy Étretat, Francúzsko

Niečo vyše 30 km od prístavného mesta Le Havre sa nachádzajú tieto nádherné útesy. Dolu pod útesmi je pekná pláž. Z mora trčí jedna obrovská skala nazývaná ako ‚ihla‘ a útesy tvoria 3 obrovské oblúky. Prechádzky popri útesoch pôsobia veľmi relaxačne a keď máte chuť a peniaze, môžete si na vrchole útesov zahrať golf.

Jazero Morning Glory, Yellowstone park, USA

V nádhernom parky Yellowstone v USA sa nachádza okrem iných krás prírody aj toto zaujímavé jazero. Voda v jazere je teplá a jej priezračnosť je spôsobená baktériami, ktoré vo vode žijú. V minulosti do jazera hádzali turisti mince a rozličné iné predmety, čo spôsobilo upchanie prítoku termálnej vody do jazera. 

Jaskyňa Fingal, Škótsko

Na neobývanom ostrove Staffa sa nachádza táto krásna morská jaskyňa. Jaskyňa má jedinečnú štruktúru a je tvorená zaujímavými útvarmi z čadiča. Bola objavená v roku 1772. Atmosféru a akustiku v jaskyni si pravdepodobne zapamätáte na celý život. V jaskyni počuť ozveny vĺn a vy sa budete cítiť ako v prírodnej katedrále.

Záliv Ha Long, Vietnam

Vietnamský záliv Ha Long je populárna turistická destinácia zapísaná na zozname UNESCO. Záliv je posiaty stovkami vápencových ostrovčekov. Na rozlohe 1500 km2 sa nachádza okolo do 2000 ostrovov rôznej veľkosti vyrastajúce z oceánu a porastené bujnou vegetáciou. Kedysi bola oblasť zálivu pevnina, ale pôsobením tropického počasia sa za milióny rokov zem premenila eróziou na tieto veľkolepé ostrovčeky.

Vodopády Iguazu, Argentína

 Vodopády Iguazu sa nachádzajú na rieke Iguazu na hranici Brazílie a Argentíny. Sú to jedny z najväčších vodopádov na Zemi a majú rozlohu vyše 2700 metrov. Vodopády sú tvorené 275 menšími vodopádmi, z ktorých najvyšší, Diablovo hrdlo, padá z výšky 80 metrov. Okolo vodopádov sú dva národné parky s nádhernou faunou a flórou a stovkami ohrozených živočíšnych a rastlinných druhov.

3 KOMENTÁRE

  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Pridaj komentár