Zadar

Mesto Zadar leží v severnej Dalmácii a je ľahko dostupné po diaľnici. Zo Zagreba sem trvá cesta 3 hodiny. Zadar je nádherné mesto, ktoré v posledných rokoch prechádza ráznym vývojom s množstvom nových parkov, ulíc, budov a veľkým nákupným centrom. Centrum mesta a jeho historická časť s množstvom historických pamiatok a kultúrnych podujatí sa nachádzajú na polostrove. Pri prechádzke po promenáde isto neujde vašej pozornosti najväčšia atrakcia mesta a tou je Morský organ. Takisto sa oplatí vidieť Pozdrav slnku, čo je veľký kruh zo solárnych panelov s priemerom 22 metrov, ktorý pri západe slnka hrá rôznymi farbami. Ako Morský organ, tak i Pozdrav slnku vytvoril umelec Nikola Bašić. Západ slnka je tu naozaj nádherný, veď aj režisér Alfred Hitchcock sa vyjadril, že západ slnka v Zadare je najkrajší na svete. Počas leta sa v Zadare koná veľa kultúrnych podujatí a festivalov. Turistické informácie ako aj mapky získate v kancelárii na hlavnom námestí.

Základné informácie o Zadare

Počet obyvateľov75 082 (2011)
Vzdialenosť od Bratislavy740 km (cca 7 hod 25 min)

Čo je v meste Zadar:

 • hotely
 • apartmány
 • morský organ
 • reštaurácie, obchody, kaviarne, nočné kluby
 • univerzita
 • kostol sv. Donáta postavený v 9-tom storočí
 • katedrála sv. Anastázie (UNESCO)

Zaujímavosti o Zadare

 • prvé tlačené noviny v chorváčtine boli vydané v Zadare v roku 1806 s názvom Kralj Dalmatin
 • prvý chorvátsky román s názvom Planine od spisovateľa Petar Zorani pochádza zo Zadaru
 • prvý moderný systém vodovodného potrubia bol postavený v Zadare v roku 1838
 • na ostrove Ugljan pri Zadare rastie 200 000 olivovníkov.
 • všetci obyvatelia na maličkom ostrovčeku Ošljak pri Zadare majú priezvisko Vali
 • v roku 1894 bol na Zadare postavený prvý systém na dodávku elektriny
 • v Zadare stojí najstaršia univerzita v Chorvátsku postavená v roku 1396

Počasie v Zadare

V Zadare je veľmi mierne Stredomorské podnebie s vlhkými zimami a veľmi teplými a suchými letami. Najhorúcejšími mesiacmi sú takisto ako u nás júl a august s priemernou teplotou 28°C. Vtedy tu je aj najviac turistov, ale aj more je najteplejšie. Január je najchladnejší mesiac, avšak pod 0°C sa teplota dostane zriedkakedy. Ak tu padá sneh tak to je tiež málokedy

Pamiatky v Zadare

Morský organ

Dielo Nikolu Bašića sa nachádza na nábreží blízko prístavu pre výletné lode. Morský organ vyhral niekoľko hlavných cien v medzinárodných dizajnérskych súťažiach. Na prvý pohľad vyzerá ako schody do mora, ale pod morom je skrytý dômyselný systém trubiek, ktoré prúdením vody vydávajú zaujímavé tóny. Ak sa budete prechádzať po promenáde, tak túto morskú hudbu budete počuť takmer celý čas. Odporúčame prísť sem a oddýchnuť si od bežných starostí pri hudbe prírodného orchestra. Vaša dovolenka pri návšteve tohto miesta bude oveľa bohatšia.

Pozdrav slnku

Pekné umelecké dielo nazvané pozdrav slnku vytvoril taktiež ako Morský organ architekt Nikola Bašić. Nachádza sa na západnom konci polostrova v starom meste Zadaru hneď pri Morskom organe. Je to veľký kruh s priemerom 22 metrov zložený z 300 sklenených dosiek, pod ktorými sú inštalované fotovoltaické solárne moduly a žiarovky. Pri západe slnka vytvára nádherné svetelné efekty, ktoré vznikajú výlučne vďaka solárnej energii. Fotovoltaické moduly absorbujú solárnu energiu, ktorú následne premieňajú na elektrickú energiu, ktorú odvádzajú do siete. Na displeji sa zobrazuje aktuálna hodnota vyrobenej elektriny, ktorej Pozdrav slnku ročne vyrobí približne 46 500 kWh. Vyrobená elektrina sa nepoužíva len na svetelné efekty, ale aj na rozsvietenie celého zadarského nábrežia. Ak stojíte v kruhu, naskytá sa vám výhľad na prístav, okolité ostrovy a oplatí sa sem prísť hlavne pri západe slnka. Alfred Hitchcock práve po pozretí západu slnka z tohto miesta raz povedal, že Zadar má najkrajší západ slnka na svete. A isto mu to potvrdíte keď zažijete zadarský západ slnka sami.

Mapa pamiatok, múzeí a iných zaujímavých miest v meste Zadar

Ubytovanie v Zadare

Booking.com

2 KOMENTÁRE

 1. I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

Pridaj komentár