Dovolenka to nie je len ležanie na pláži, ale treba aj trochu vzrušenia. V mnohých turistických oblastiach sa nachádzajú rôzne zábavné parky s atrakciami na zvýšenie adrenalínu. V prímorských oblastiach sú obľúbené vodné parky s bazénmi, šmykľavkami a tobogánmi. Ak máte silný žalúdok, tento zoznam najbláznivejších tobogánov sa vám bude páčiť. 

King Cobra, Six Flags Great Adventure Hurricane Harbor, New Jersey, USA

Zábavný park v americkom meste New Jersey predstavil v roku 2012 tento nádherný tobogán, ktorý je prvý svojho druhu v USA. Tobogán je v tvare kobry kráľovskej, ktorá je považovaná za najdlhšieho jedovatého hada na svete. Na tomto tobogáne zažijete úplne iný adrenalín ako pri stretnutí s kobrou.Skladá sa z dvoch dráh, na ktorých môžu naraz jazdiť dvaja ľudia. Predtým než ste vyvrhnutý pod zuby kobry, z ktorých našťastie miesto jedu strieka voda, dosiahnete rýchlosť okolo 50 km/h. Na tobogáne jazdíte v nafukovacom kolese.

Rozmery
Výška17 m
Dĺžka78 m
Rýchlosť51 km/h
Kapacita480 jázd/ h

Tornado, Six Flags Great Adventure Hurricane Harbor, New Jersey, USA

Ďalší zaujímavý tobogán, ktorý vytvorila kanadská firma ProSlide Technology sa nachádza v mnohých zábavných vodných parkoch. V tobogáne idú štyri osoby v špeciálnom nafukovacom rafte. Na začiatku idete dolu 20 metrovým tunelom, kde dosiahnete rýchlosť 10 metrov za sekundu. Potom ste vrhnutí do 18 metrov širokého lievika, kde pocítite silu vodného tornáda na vlastnej koži. Tornádo je poháňané takmer 19 000 litrami vody čo ešte umocní vzrušujúci zážitok. Po tom, čo ste vrhaný po vysokých stenách lievika hore a dolu, vás nakoniec tornádo vyvrhne do bazéna.

Rozmery
Výška21 m
Dĺžka40 m
Rýchlosť40 km/h

Insano, Fortaleza, Brazília

Španielske slovo insano v preklade znamená šialený. To je najtrefnejšie pomenovanie tohto tobogánu, ktorý je zakázaný tehotným ženám a deťom do výšky 140 cm. Hoci jazda začína vo výške 14 poschodovej budovy, dĺžka jazdy trvá maximálne 5 sekúnd, počas ktorých zažijete extrémny adrenalín. Insano bol zrekonštruovaný v roku 1989 a dlho bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najvyšší tobogán na svete.

Rozmery
Výška41 m
Dĺžka105 m
Dĺžka jazdy4 – 5 sekúnd

Verrὕckt, Kansas City, USA

Názov tohto tobogánu vznikol rovnako ako názov tobogánu Insano, akurát z nemeckého slova (Verrὕckt znamená šialený). Tento tobogán má výšku ako 17 poschodová budova a je vyšší ako vodopády Niagara Falls či socha slobody. Na vrchnú plošinu tobogánu musíte vyjsť 264 schodov, odkiaľ sa spustíte takmer kolmou šmýkačkou. Po nabratí rýchlosti vás čaká 15 metrov vysoký kopec, ktorý slúži na spomalenie. Na tobogáne ste v nafukovacom rafte pre 3 ľudí. Pôvodne mali byť na rafte 4 ľudia, ale kvoli bezpečnosti ich počet zmenšili. Nad tobogánom je natiahnutá sieť, aby náhodou niekto nevypadol von. Tobogán Verrὕckt spustili v lete roku 2014 a v súčasnosti to je najrýchlejší a najstrmší tobogán na Zemi – teda aspoň kým niekto nevymyslí niečo ešte šialenejšie.

Rozmery
Výška51,4 m
Výška druhého kopca15 m
Rýchlosť približne104 km/h

Jumeirah Sceirah, Dubai, Spojené Arabské Emiráty

Bláznivý tobogán v dubajskom zábavnom vodnom parku Wild Wadi patrí k najextrémnejším na svete. Nachádza sa v blízkosti hotela Burj al Arab. Na vrchol tobogánu treba vyjsť do výšky 32 metrovej veže, odkiaľ je nádherný výhľad na Dubaj a celý vodný park. Na vrchu zatvoria dvoch ľudí do dvoch samostatných presklených kabíniek, kde treba prekrížiť ruky aj nohy a čakať na odpočítavanie. Potom sa otvorí podlaha a zrazu sa rútite dolu rýchlosťou 22 metrov za sekundu. Celé šmyknutie trvá pár sekúnd, ale stojí to za to. Na tobogán je povolený vstup ľuďom od výšky 1,1 metra.

Rozmery
Výška32 m
Dĺžka120 m
Rýchlosť80 km/h

Kilimanjaro, Aldeia das Águas Park, Rio de Janeiro, Brazil

Kedysi najväčší tobogán na Zemi bol skonštruovaný v roku 2002. Je postavený na kopci a spodná časť tobogánu sa nachádza vo vykopanom boku svahu. Na tobogáne dosiahnete závratnú rýchlosť takmer 100 km/h a celé šmyknutie trvá len pár sekúnd.

Rozmery
Výška49,9 m
Rýchlosť približne96 km/h

L2 Wildsau, Wörgl, Rakúsko

Rakúsky tobogán L2 je prvý tobogán na svete s dvomi oblúkmi. Na začiatku ste zavretý do kapsuly podobne ako u tobogány Jumeirah Sceirah v Dubaji. Adrenalín začína stúpať po začatí odpočítavania, potom sa otvoria padacie dvere pod vašimi nohami a vy letíte 14 metrov takmer voľným pádom. Dosiahnete rýchlosť približne 65 km/h a preženiete sa cez dva oblúky tobogánu. Po dvanástich sekundách jazdu skončíte v plytkom bazéne. Vstup na tobogán je povolený osobám od 14 rokov veku a hmotnosti 45 – 130 kg. Cena za jednu jazdu je 2€.

Rozmery
Výška25 m
Dĺžka129 m
Rýchlosť približne65 km/h
Dĺžka jazdy12 sekúnd

Epic Plunge, Výletná loď Norwegian epic

Tobogány dnes už nie sú len na súši, ale mnoho ich je aj na luxusných výletných lodiach. Jeden zaujímavý tobogán je na lodi s názvom Norwegian Epic od nórskej spoločnosti Norwegian Cruise Line. Táto výletná loď má 19 poschodí, má kapacitu 4100 ľudí a je 325 metrov dlhá a 40 metrov široká. Z vrchnej plošiny tobogánu je vynikajúci výhľad. Jazda na tobogáne nie je veľmi extrémna a zvládnu ju aj slabšie povahy. Najskôr idete v rúre s miernym sklonom, odkiaľ ste vyvrhnutý do lievika, kde sa točíte až pokiaľ nedosiahnete dno. Potom pokračujete krátku jazdu až do konečného bazénu. Niet nad takúto zábavu, kým sa plavíte za dobrodružstvom.

Leap of Faith, Bahamy

V luxusnom rezorte Atlantis na slnečných Bahamách majú veľmi zaujímavý tobogán. Je umiestnený na replike mayského chrámu a vedie cez bazén s množstvom živých žralokov. Samozrejme časť so žralokmi je oddelená, ale len sklenou trubicou, teda pri jazde musíte dôverovať, že sa sklo nepraskne. Tobogán je veľmi strmý a prvých 18 metrov naberiete obrovskú rýchlosť, aby ste preleteli cez priehľadnú trubicu a pozreli sa žralokom priamo do očí. Už len z fotografie tohto tobogánu mrazí, na vlastnej koži to musí byť úžasný zážitok.

Summit Plummet, Zábavný park Disney’s Blizzard Beach Water park, Florida, USA

Na Floride je veľmi veľa možností trávenia aktívnej dovolenky. Zaujímavé miesto je Disneyho vodný park Blizzard Beach. Najväčšou atrakciou tohto parku je šmykľavka Summit Plummet, ktorá bola do spustenia tobogánu Insano zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako najvyšší a najrýchlejší tobogán na svete. Vrchol tobogánu je vo výške 12 poschodovej budovy a po spustení sa naberiete rýchlosť takmer 100 km/h. Tobogán je taký strmý, že nevidíte pod seba a po spustení máte pocit voľného pádu. V dolnej časti je digitálny ukazovateľ vašej maximálnej rýchlosti. Na šmyknutie musíte mať minimálnu výšku 122 cm.

Rozmery
Výška36,6 m
Dĺžka110 m
Max. rýchlosť97 km/h

The Royal Flush, Waco, Texas, USA

Bláznivá trojica šmykľaviek v Texaskom vodnom parku BSR Cable Park je v dnešných dňoch hitom internetu. BSR Cable Park je zameraný najmä na wakeboarding a je v ňom niekoľko tratí. Je tu tiež najväčšia ‚lenivá rieka‘ kde si ľahnete na veľké nafukovacie koleso a necháte sa unášať pomalým prúdom tejto umelej rieky. Dĺžka rieky je 1,2 km a jedno kolo trvá približne hodinu. Ale späť k trojici tobogánov, ktoré v poslednom čase preslávili BSR Cable Park najviac. Sú to v podstate tri obrovské šmykľavky a každá z nich má inú dĺžku a iné zakončenie. Royal Flush je len pre odvážnejších jedincov a na jej konci človek vyletí do vzduchu do výšky niekoľko metrov. Cena za celodenné ‚šmýkanie‘ je 15 USD.

1 komentár

Pridaj komentár