Pri prechádzke ulicami dovolenkových destinácií turisti často žasnú nad ich krásou a usporiadaním. V niektorých mestách sa nachádza mnoho zaujímavých uličiek, o ktoré sa miestny obyvatelia pečlivo starajú. Niekedy pri prechádzkami miest a mestečiek zablúdite do zákutí, ktoré predčia celé mesto. Mnoho kvetov, čistota, starobylé domčeky, farebné fasády, to všetko vytvorí obraz krásnej ulice. Vytvorili sme pre vás vybrali najkrajšie ulice sveta.

Rua Gonçalo de Carvalho, Porto Alegre, Brazília

Ulica Rua Gonçalo de Carvalho sa nachádza v brazílskom meste Porto Alegre. Je to 500 metrov dlhá ulica po oboch stranách lemovaná vysokými stromami Tipuana, ktorých koruny sa spájajú vysoko nad ulicou. Stromy Tipuana sú pôvodné juhoamerické stromy, dorastajú do výšky 30 metrov a kvitnú peknými žltými kvetmi. Keby na ulici neboli žiadne autá, vyzerala by neskutočne, ako z fantastickej rozprávky a je až neuveriteľné, že táto ulica sa nachádza v strede moderného mesta.Stromy na tejto ulici boli vysadené v 30-tych rokoch minulého storočia. V roku 2005 boli stromy ohrozené kvôli výstavbe nákupného centra, avšak vtedajší primátor José Fogaça vyhlásil ulicu za kultúrnu pamiatku a stromy boli zachované.

Lombard street, San Francisco, Kalifornia, USA

Ulica Lombard v nádhernom San Franciscu je vyše 3 km dlhá ulica. Najzaujímavejšia a najkrajšia časť sa nachádza v štvrti Russian Hill medzi ulicami Hyde a Leavenworth. Táto časť pozostáva z ôsmych ostrých zákrut a je známa aj ako najkľukatejšia ulica na Zemi. Ulica má klesanie 27°, čo bolo pre vozidlá príliš strmé, preto ju v roku 1922 upravili a postavili 8 jednosmerných zákrut v dĺžke 180 metrov. Odporúčaná rýchlosť v zákrutách je 8 km/h a túto ulicu využívajú zväčša turisti. Medzi zákrutami sú nasadené pekné kvety a zeleň, čo ulicu robí veľmi peknou. Pri kľukatej časti ulice postáva vždy veľa turistov s fotoaparátmi. Na vrchu ulice zastavujú vozy pozemnej lanovky (cable car). Ulica Lombard je zvečnená vo viacerých filmoch (napr. Vertigo od Alfreda Hitchcocka).

Champs-Élysées (Elyzejské polia), Paríž, Francúzsko

Champs Élysées Paríž

Najširšia a najkrajšia ulica v Paríži, ktorú si Slováci preložili ako Elyzejské polia je jedna z najslávnejších ulíc nielen v Paríži, ale na celom svete. Kedysi na tomto mieste boli naozaj polia a záhrady až kým tu v roku 1616 francúzska kráľovná Marie de‘ Medici dala vysadiť alej so stromami. Vďaka svojej sláve je to tiež jedna z najdrahších ulíc sveta a prenájom 100 m2 vás vyjde na rok 915 tisíc eur. Na ulici Champs-Élysées končí posledný úsek známej Tour de France. Každoročne je to hlavné miesto rôznych osláv, najmä príchodu nového roku. Champs-Élysées je dlhá 1,91 km a ťahá sa od námestia Place de la Concorde po Arc de Triomphe (Víťazný oblúk). Ulica je lemovaná stromami, kaviarňami, reštauráciami, luxusnými obchodmi a kinami.

La Rambla, Barcelona, Španielsko

Vyše 1 km dlhá ulica La Rambla sa nachádza v centre Barcelony. Je veľmi obľúbená medzi turistami, ktorý prichádzajú do mesta, ale stretnete tu aj veľa miestnych obyvateľov. V lete je ulica preplnená a vďaka vysokej koncentrácii turistov je tu množstvo kaviarní a stánkov so suvenírmi. Pri prechádzke po tejto malebnej ulici si nezabudnite dať pozor na peňaženku, pretože tu býva veľa vreckových zlodejov. Ulica je lemovaná stromami s hustými korunami, pod ktorými sú stánky so suvenírmi, kvetmi, pouličný umelci, bary a rôzne zaujímavé budovy (Virreina Palace z roku 1778 alebo budova opery Liceu). Na promenáde sa nachádza mozaika od španielskeho maliara a sochára Joana Miróa.

Ribeauvillé, Alsace, Francúzsko

Malé mestečko Ribeauvillé sa nachádza v regióne Alsace na severo-východe Francúzska a obýva ho niečo vyše 5 tisíc obyvateľov. Ribeauvillé leží 75 km južne od Štrasburgu na úpätí pohoria Vogézy (Vosges). V tomto malebnom mestečku je množstvo pekných uličiek, ktoré vyzerajú ako vystrihnuté z rozprávky. Pekne upravené a farebné fasády domov, v oknách aj na chodníku množstvo kvetov, to všetko vám pri prechádzke týmito ulicami zabezpečí príjemný zážitok.

Ostrov Burano, Benátky, Taliansko

Ostrov Burano benatky

Ostrov Burano sa nachádza v Benátskej lagúne vo vzdialenosti 7 km od Benátok. Z Benátok sa sem dá dostať na motorovej lodi za 40 minút. Burano je slávne pre pestrofarebne maľované domy, ktorých vlastníci ich však nemôžu namaľovať ako sa im zachce. Keď chce majiteľ domu na ostrove Burano maľovať fasádu domu, musí podať žiadosť na úrad, kde určia ktoré farby sú povolené v tej ktorej ulici. Ulice na ostrove Burano patria svojou farebnosťou k najkrajším na svete a svojou krásou predčia aj ulice Benátok.

Chefchaouen, Maroko

Chefchaouen Maroko

Mestečko Chefchaouen sa nachádza v severozápadnom Maroku a je slávne pre budovy namaľované v odtieňoch modrej farby. Mesto bolo založené v roku 1471 a pôvodne slúžilo ako pevnosť na obranu pred inváziou Portugalčanov. Chefchaouen je obľúbená turistická destinácia aj vďaka blízkosti k veľkomestu Tangier. Turisti sem chodia aj kvôli nákupom a miestny ponúkajú rôzne ručne robené suveníry, aké inde v Maroku nekúpite. Robia tu veľmi kvalitné vlnené odevy, tkané prikrývky a kozí syr.

Ulice v meste Águeda, Portugalsko

Águeda dazdnikova ulica portugalsko

Obec Águeda v Portugalsku má približne 14 tisíc obyvateľov a keďže neleží pri mori, veľa turistov ju nenavštívi. V tomto mestečku môžete každoročne počas júla vidieť stovky farebných dáždnikov ponad niektorými ulicami. Takáto výzdoba je súčasťou projektu známeho ako Umbrella Sky Project počas festivalu umenia Agitagueda. Dáždniky poskytujú nielen peknú ‚podívanú‘, ale aj príjemný tieň počas horúcich júlových dní. Tento úžasný nápad vymyslela a zrealizovala skupina umelcov Sextafeira Produções.

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár