Hádam niet dieťaťa, ktoré by nemalo rado návštevu zoologickej záhrady. Takisto veľa dospelých sa rádo pokochá exotickymi druhmi zvierat. Aj na Slovensku sa nájde pár pekných zoo, ale často sú v zoologických záhradách príliš malé výbehy pre zvieratá a neupravené okolie. Mnohé z najkrajších svetových zoo sa nachádzajú na druhom konci Zeme, ale vďaka nasledovnému zoznamu môžete do niektorých nahliadnuť z vášho domova.

Temaikèn zoo (Bioparque Temaikèn), Belén de Escobar, Buenos Aires, Argentína

V meste Belén de Escobar v blízkosti Buenos Aires sa nachádza zoo Temaikèn, ktoré patrí medzi najkrajšie na svete. Zoo pokrýva 72 hektárov a špecializuje sa najmä na zvieratá žijúce v Argentíne, na exotické a ohrozené druhy. V bioparku je časť, v ktorej sa snažia o zachovanie určitých druhov motýľov a orchideí. Zvieratá v tejto zoo majú veľmi veľa miesta a sú v dobrých rukách. Pri návšteve Buenos Aires s deťmi, nevynechajte návštevu tejto nádhernej zoo. Okrem toho, že deti spoznajú nové druhy zvierat sa tu koná množstvo sprievodných akcií.  Ideálny čas na návštevu je počas týždňa, pretože cez víkendy tu býva plno turistov, najmä v lete.

Wellington zoo, Wellington, Nový Zéland

Prvá zoo na Novom Zélande sa nachádza v meste Wellington v časti Newtown. Zoo sa rozprestiera na ploche 13 hektárov a návštevníci majú možnosť vidieť vyše 500 živočíchov. Zoo je vyše 100 rokov stará (otvorená bola v roku 1906) a je to prvá zoo na Novom Zélande. Chovajú tu vyše 100 živočíšnych druhov z celého sveta. Srdcom zoo je divadlo, kde sa konajú prezentácie o živočíchoch, koncerty a párty. Je tu tiež moderná budova zvaná hniezdo (Te Kōhanga), ktorá slúži ako zvieracia nemocnica.

Ceny vstupného (2019)
dospelý27 NZ$
deti (3-14 rokov)12 NZ$
deti do 3 rokovzadarmo

Toronto zoo, Toronto, Kanada

Zoo v Toronte bola otvorená v roku 1974 a leží pri rieke Rouge. Má rozlohu 287 hektárov a je to najväčšia zoo v Kanade. Bola otvorená v roku 1888. Žije tu vyše 5000 zvierat z Kanady, Indie, Malajzie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Spolu je v zoo vyše 450 zvieracích druhov. Niektoré zo zvierat sú umiestnené vo vnútorných tropických pavilónoch, ktoré zvieratám pripomínajú ich pôvodné prostredie. V zoo je spolu 10 km ciest, ktoré nemusíte prejsť pešo ale cestu vám uľahčí abutobus zvaný zoomobile. V areáli zoo sú rôzne atrakcie pre deti ako detské zoo, divadlo či striekajúci ostrov.

Ceny vstupného (2019)
od 13 do 64 rokov29$  
od 65 rokov24$
od 3 do 12 rokov19$

San Diego zoo, San Diego, Kalifornia, USA

Prekrásna zoo v juhozápadnom roku Spojených štátov patrí právom medzi najkrajšie na svete. Má rozlohu 40 ha a obýva ju vyše 3700 zvierat zo 650 druhov a poddruhov. Je to jedna z mála zoo, kde žije Panda veľká. Nad parkom vozí návštevníkov lanovka, odkiaľ je pekný výhľad na zoo z výšky. Tri štvrtiny zoo pokrýva autobus so sprievodcom. V zoo sú rôzne tematické časti: Africký dažďový prales, Arktická tajga a tundra v lete, rôzne voliéry a jazerá. K zoo patrí aj safari park, kde majú zvieratá viac priestoru.

Ceny vstupného (2019)
od 12 rokov56$
deti (3-11 rokov)46$
deti do 3 rokovzadarmo

Australia zoo, Beerwah, Queensland, Austrália

Australia zoo sa nachádza v austrálskom štáte Queensland. Zoo vlastní Terri Irwin, vdova po známom ‚Lovcovi krokodílov‘ Stevovi Irwinovi. Zoo otvorili rodičia Steva Irwina, ktorý v zoo odmalička pomáhal s chovom krokodílov. V roku 2004 bola v zoo postavená zvieracia nemocnica. Najväčšie lákadlo zoo je Krokoseum, čo je aréna s kapacitou 5000 divákov, v ktorej predvádzajú rôzne šou s krokodílmi.

Ceny vstupného (2019)
dospelý59 AUD
dôchodci a študenti47 AUD
deti (3-14 rokov)35 AUD

Nogeyama zoo, Yokohama, Japonsko

Zoo bola postavená v parku Nogeyama v roku 1951. Park má rozlohu 9,6 ha a samotná zoo zaberá 3,3 ha plochy parku. Bola to prvá japonská zoo s leopardmi, lenochodmi, lemurmi a dromedármi. Nogeyama zoo sa v roku 1972 stala druhou na svete s chovom andských kondorov v zajatí.

Dnes je v zoo okolo 90 druhov a 1500 jednotlivých zvierat. Nájdete tu žirafy, zebry, ťavy, levy, tigre, medvede, šimpanzy a iné zvieratá. Najpopulárnejšia časť zoo je tzv ‚Nakayoshi Hiroba‘, kde sú malé zvieratá ako myši, morčatá, rôzne druhy sliepok, ktoré si môžete pohladiť či chytiť.

Vstup do zoo je voľný.

Berlínska zoo, Berlín, Nemecko

Berlínska zoo je najstaršia zoo v Nemecku. Bola otvorená v roku 1844 a dnes zaberá rozlohu 34 hektárov. Spolu je v zoo okolo 1500 rozličných druhov a takmer 20 500 zvierat. Ročne navštívi zoo okolo 3 milióny turistov, čo z nej robí najnavštevovanejšiu zoo v Európe. V zoo sa nachádza samostatná časť s akváriami. K zoo sa dá dostať vlakom, metrom aj autobusmi. 

Ceny vstupného (2019)
dospelý15€
deti8€

Bronx zoo, New York, USA

V newyorskej štvrti Bronx sa nachádza najväčšia mestská zoo na Zemi. Pokrýva rozlohu 107 hektárov a žije tu 6000 zvierat zo 650-tich druhov. Zoo aj navzdory tomu, že je v tak veľkom meste, je v peknom prostredí plnom zelene. V roku 2011 bola zoo známa vďaka kauze úniku egyptskej kobry. O 5 dní kobru našli v areáli zoo medzi plazmi.

Ceny vstupného (2019)
 6.apríl – 3. november
deti (3-12 rokov)29,95$
dospelý39,95$
dôchodci (nad 65 rokov)34,95$

Philadelphia zoo, Philadelphia, USA

Zoo v meste Philadelphia bola prvá zoo v USA. Bolo otvorené v roku 1874, kedy tu bolo 1000 zvierat a vstupné 25 centov. Dnes je v zoo 1300 zvierat, z toho sú mnohé ohrozené druhy. Rozloha zoo je 17 hektárov. Súčasťou zoo je jazero so šlapacími loďkami a do roku 2013 ste mohli vidieť zoo zhora, v lietajúcom balóne.

Ceny vstupného (2019)
deti (2-12 rokov)19$
dospelý24$
deti do 2 rokovzadarmo

Schonbrunn zoo, Viedeň, Rakúsko

Viedenská zoo sa nachádza v areáli zámku Schonbrunn je najstaršia zoo na svete. Bola založená pred vyše 260-timi rokmi v roku 1752. Zoo dal zriadiť manžel Márie Terézie, vojvoda František I. Lotrinský. V roku 2012 bola označená ako najlepšia zoo v Európe. Je to jedna z mála zoo na svete, kde chovajú pandy veľké. Je tu úžasný pavilón dažďového pralesa, kde môžete zažiť skutočnú malú džungľu. Sú tu početné akváriá a teráriá so zvieratami z oblasti Amazonky a koralových útesov. Ďalej tu je púštny a polárny pavilón a park nosorožcov. Na návštevu zoo odporúčame minimálne pol dňa. Lístky odporúčame kúpiť vopred online, ušetríte euro a nemusíte čakať v rade.

Ceny vstupného (2019)
dospelý20€
mládež (6-19 rokov), dôchodci, zdravotne postihnutí10€
deti do 6 rokovzadarmo

Disney’s Animal Kingdom, Orlando, Florida, USA

Krásny zoo park na Floride je svojou rozlohou 200 ha druhý najväčší zábavný park na svete. V tomto zvieracom kráľovstve sa nachádza viacero zoo, niekoľko akvárií a množstvo atrakcií pre deti aj dospelých. Ročne do parku zavíta takmer 10 miliónov návštevníkov, čím sa radí medzi najnavštevovanejšie na svete. Je rozdelený na 7 tematických oblastí: Oáza, Ostrov objavov, Afrika, Ázia, Dinoland U.S.A., Avatar: Svet Pandora, Rafiki’s Planet Watch. Jednotlivé názvy napovedajú, na čo všetko sa môžete v parku tešiť. Samozrejme je tu aj množstvo reštaurácií a obchodov so suvenírmi. Vstupné dosť vysoké a závisí do ktorej časti chcete ísť.

National Zoological Gardens, Pretoria, Južná Afrika

Národná zoo Južnej Afriky sa nachádza v meste Pretoria na rozlohe 85 hektárov. Cez zoo preteká rieka Apies, cez ktorú spájajú obe časti zoo 2 mosty. V zoo žijú zvieratá najmä z Afriky ako šimpanzy, slony, nosorožce, červené pandy, lemury a iné. V západnej časti sú dve akváriá a park s plazmi.

Ceny vstupného (2019)
dospelýR110
2 – 15 rokovR75

Barcelona Zoo, Barcelóna, Španielsko

Barcelónska zoo sa nachádza v parku Parc de la Ciutadella v centre Barcelóny. Zoo bola celosvetovo známa vďaka chovu jediného gorilieho albína. Táto jedinečná biela gorila sa dožila 40 rokov a zomrela v roku 2003. V zoo žije vyše 7000 zvierat zo 400 druhov. Rozloha zoo je vyše 14 hektárov. Zoo bola založená v roku 1892. Koná sa tu mnoho výchovných programov pre deti, vďaka ktorým sa deti a mládež bližšie zoznámia s životom zvierat.

Ceny vstupného (2019)
dospelý18,25€
deti (3 – 12 rokov)10,65€

Beauval Zoo, Saint-Aignan, Francúzsko

Beauval zoo sa nachádza v centrálnej časti Francúzska v meste Saint-Aignan. Je to relatívne mladá zoo, bola otvorená v roku 1980. V zoo sa nachádza vyše 5700 exotických živočíchov. Zoo sa zameriava najmä na chov ohrozených druhov, ktoré posielajú do iných zoo. Každoročne sa tu narodí približne 300 mláďat. Chovajú tu napríklad pandy veľké, biele tigre, biele levy, čierne, snežné leopardy, krokodíly, korytnačky, gorily a iné.

Ceny vstupného (2019)
od 11 rokov veku30€
deti (3 – 10 rokov)24€
deti do 3 rokovzadarmo

Chester zoo, Upton-by-Chester, Anglicko, Veľká Británia

Najkrajšia anglická zoo pokrýva rozlohu 44,5 hektáru a žije v nej 11 tisíc živočíchov. Každý rok navštívi zoo takmer 1 a pol milióna návštevníkov. Zoo bola založená v roku 1931. V zoo chovajú niektoré z najohrozenejších druhov zvierat. Raritou zoo je najväčší druh nosorožca, pochádzajúci z Indie a Nepálu. Cez zoo premáva malý vláčik a vodný autobus.

Ceny vstupného (2019)
dospelý£26
deti (3 – 15 rokov)£21
rodinný vstup (2 dospelý+2 deti)£67


1 komentár

Pridaj komentár