Nielen hotel alebo pláž v cieľovej destinácii musí byť pekná. Niekedy vás môže oveľa viac nadchnúť terminál letiska a často keď si po niekoľkých rokoch spomeniete na dovolenku, letisko je to prvé, čo sa vám v pamäti vynorí. Jednotlivé štáty, najmä tie orientované na turizmus, dávajú milióny eur či dolárov na zkrášľovanie a zefektívňovanie letísk. Vďaka peknému letisku budete mať o jednu krajšiu spomienku na dovolenku viac. Ak radi lietate, nasledovný zoznam sa vám bude páčiť. Tu sú najkrajšie letiská sveta. Ak máte tipy na ďalšie letiská, napíšte nám a radi uverejníme.

Adolfo Suárez Barajas, Madrid, Španielsko

Hlavné madridské letisko je jedno z najrušnejších v Európe. Letisko pozostáva zo 4 terminálov a najnovší terminál 4 je s rozlohou 760 tisíc m2 jeden z najväčších na Zemi. Ročne letisko obslúži okolo 50 miliónov turistov. Práve terminál 4 je najkrajší z celého letiska, je veľmi dlhý a dobre organizovaný. Aj keď je tu veľa turistov, nikdy nemáte pocit, že je terminál príliš preplnený.

Menara, Marrákeš, Maroko

Nádherné marocké letisko je vstupnou bránou do kráľovského mesta Marrákeš. Má rozlohu 42 tisíc m2 a ročne vybaví vyše 3 milióny pasažierov. Nachádza sa len 6 km od mesta Marrákeš, s ktorým je zabezpečené spojenie autobusmi a taxíkmi. Na letisku je kaviareň, reštaurácia, kníhkupectvo a obchody so suvenírmi. Počas 2. svetovej vojny používala letisko americká armáda. Letisko zaujme svojou nádhernou architektúrou, ktorá je naozaj okúzľujúca.

Dubaj, Spojené Arabské Emiráty

Letisko v Dubaji navštívili kvôli prestupu mnohí, ktorých cieľová destinácia nebol Dubaj, ale napríklad India či Austrália. Toto honosné letisko pozostáva z troch terminálov a ročne dokáže vybaviť až 80 miliónov cestujúcich. Terminál 3 je najväčší letiskový terminál na Zemi a druhá najväčšia budova na Zemi podľa podlahovej plochy. Dubajské letisko je jedno z najrušnejších letísk sveta. Návštevníkov tohto letiska nadchne nielen krásna budova, ale aj krásna výzdoba vnútri s palmami po stranách pohyblivého chodníku.

Inčchon, Južná Kórea

Najväčšie letisko v Južnej Kórei patrí medzi najrušnejšie na svete. Nachádza sa necelých 50 km od mesta Soul. Je to naozaj pozoruhodné letisko a čakanie na let si môžete spríjemniť golfom na ozajstnom golfovom ihrisku, pobytom v letiskových kúpeľoch, v kasíne alebo na klzisku. Tiež sa môžete dozvedieť viac o Kórejčanoch v Múzeu kórejskej kultúry. Letisko je ultrarýchle pri odbavovaní cestujúcich a po prílete budete mať svoju batožinu v ruke do 12 minút.

JFK Terminál 5, New York, USA

Letisko v New Yorku je najrušnejšie spomedzi všetkých letísk Spojených štátov. Letisko sa skladá zo šiestich terminálov očíslovaných 1-8, pričom terminály 3 a 6 boli zrušené. Najkrajšia časť letiska je Terminal 5 otvorený v roku 2008. Na tomto termináli nájdete množstvo gurmánskych reštaurácií a obchodov so suvenírmi. Na termináli 5 si môžete pochutiť na výbornom steaku alebo ochutnať sushi.

Abú Dhabí, Spojené Arabské Emiráty

Medzinárodné letisko v Abú Dhabí, alebo keď chcete Abú Zabí je druhé najväčšie letisko Spojených Arabských Emirátov. Letisko sa stále zväčšuje a po plánovanej dostavbe v roku 2017 by malo ročne vybaviť vyše 20 miliónov cestujúcich. Letisko dostalo množstvo ocenení, naposledy v roku 2014 – Najlepšie letisko Blízkeho východu.

King Abdulaziz, Jeddah Hajj Terminal, Jeddah, Saudská Arábia

Jeddah Hajj je jeden z terminálov letiska King Abdulaziz 19 km severne od mesta Jeddah. Tento terminál bol vybudovaný iba kvôli blízkosti pútnického mesta Mekka, do ktorého cestuje množstvo moslimov. Jeddah Hajj terminál je otvorený len 6 týždňov v roku práve počas púte moslimov do Mekky. V tomto období to je jeden z najrušnejších terminálov na Zemi. Terminál má rozlohu 465 tisíc m2, čo z neho robí jeden z najväčších letiskových terminálov na Zemi. Je to tzv. open-air terminál pod šírym nebom a pozostáva z 210-tich stanov z teflónom potiahnutej tkaniny zo sklených vlákien. Do terminálu sa zmestí neuveriteľných 80 tisíc cestujúcich. Myslíme, že toto letisko právom patrí medzi najkrajšie letiská sveta.

Denver, Colorado, USA

Ak berieme celkovú rozlohu, letisko v Denveri je rozlohou 140 km2 najväčšie letisko v USA. Ročne vybaví desiatky miliónov cestujúcich. Na tomto letisku je poznať, že im nejde iba o to vybaviť čo najviac cestujúcich, ale dbajú aj na ich pohodlie. Už pri výstavbe vyčlenili časť rozpočtu na umelecké prvky výzdoby. Na letisku si môžete skrátiť čas prezeraním farebných malieb alebo prechádzkou okolo fontány. Letisko je známe sochou sochou desaťmetrového modrého koňa s červenými očami. Čitatelia časopisu Business Traveler Magazine v aknete v rokoch 2005 až 2010 označili letisko v Denveri ako najlepšie letisko severnej Ameriky. Letisko je hlavným uzlom pre nízkonákladové Frontier Airlines and commuter carrier Great Lakes Airlines. Strecha letiska z optických vlákien pripomína scenériu Skalnatých hôr a vnútorná konštrukcia z oceľových káblov pripomína Brooklynský most. Na letisku je most pre peších, z ktorého je možné vidieť rolujúce lietadlá.

Wellington, Nový Zéland

Letisko sa nachádza pri hlavnom meste ostrova Nový Zéland a je to tretie najrušnejšie letisko ostrova. Spája najmä mestá na Novom Zélande a najväčšie mestá Austrálie. Ročne prepraví vyše 5 miliónov turistov. V minulosti bolo známe pod názvom Rongotai. Kvôli silným nárazovým vetrom je letisko známe pre tvrdé a turbulentné pristátia. Celková rozloha letiska je 32 tisíc m2. Vzhľadom na svoju neobvyklú architektúru, ktorú letisko nadobudlo od roku 2010, sa zvykne nazývať ako ‚the Rock‘ čo sa dá preložiť ako ‚Skala‘. Svojím vzhľadom je toto letisko svetový unikát a keď sa vám sem niekedy podarí dostať, môžete sa tešiť na príjemné čakanie na let.

Bilbao, Španielsko

Letisko leží len 9 km severne od mesta Bilbao a je známe najmä vďaka terminálu otvorenému v roku 2000. Terminál má tvar krídla a je postavený z bieleho betónu a skla. Letisko v roku 2018 vybavilo takmer 5,5 milióna pasažierov. Tvar letiska je úžasný a architekt odviedol vynikajúcu prácu. Letisko v meste Bilbao patrí právom medzi najkrajšie letiská sveta.

Split, Chorvátsko

letisko Split Trogir

Letisko Split sme pridali na zoznam najkrajších letísk ako bonus. Väčšina Slovákov jazdí do Chorvátska autom alebo autobusom, tak toto letisko len tak neuvidia. Je to malé letisko a nachádza sa 24 km od mesta Split, 6 km od mesta Trogir. Kapacita letiska sú 2 milióny pasažierov. Interiér letiska nie je zvlášť ničím výnimočný, ale pred vstupom do letiska sú pekne tvarované stĺpy na ktorých je natiahnutý biely poťah. V noci ako zo stĺpov svieti tajomné svetlo je na letisko nádherný pohľad. Keď náhodou niekedy poletíte do Splitu, sami uznáte, že letisko patrí medzi najkrajšie letiská sveta oprávnene.

viac info o meste Split…

Pridaj komentár