Yellowstonský národný park (Yellowstone National Park) bol založený 1. marca 1872, čo z neho robí najstarší národný park nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Rozloha parku je 8 983 km² a o jeho obľúbenosti medzi turistami svedčí návštevnosť v roku 2015, kedy počet návštevníkov prekročil 4 milióny. Yellowstonský národný park je známy pre rôznorodé prírodné scenérie a voľne žijúce zvieratá. Park pozostáva z pohorí, lesov, jazier, riek a kaňonov. Nachádza sa tu aj vyše 32 km dlhý kaňon, nazvaný ako Yellowstonský Grand Canyon.

Yellowstone

Tento kaňon má šírku od 450 do 1200 metrov a hĺbku 450 metrov. Steny kaňonu majú terakotovú farbu a naozaj pripomínajú slávny Grand Canyon.  V Yellowstoneskom národnom parku je množstvo termálnych prameňov a tiež vyše 200 gejzírov, z ktorých najznámejší je Old Faithful. Tento slávny gejzír erupuje v pravidelných intervaloch s odstupom približne 91 minút do výšky až 55 metrov. Ak pri návšteve tesne miniete jeho erupciu, budete si na ďalšiu musieť počkať 1,5 hodiny. Polovica zo všetkých termálnych prameňov Zeme sa nachádza práve v tomto jednom parku. Yellowstone je známy aj pre výraznú vulkanickú aktivitu a veľkú časť krajiny pokrývajú skaly a láva z vulkánov. Najväčšie jazero parku, ktoré je zároveň najväčšie jazero Severnej Ameriky je Yellowstonské jazero, ležiace vo výške 2 375 metrov. Yellowstonské jazero má plochu 371 km2 a hĺbku 119 metrov.

Jazero Grand Prismatic Spring

Toto jazero si zaslúži samostatnú pozornosť a je to hádam jedno z najkrajších jazier na Zemi. Je to najväčšie geotermálne jazero v USA a tretie najväčšie na Zemi po jazerách Frying Pan Lake na Novom Zélande a Boiling Lake v štáte Dominika. Pestrofarebné zbarvenie jazera majú na starosti riasy a pigmentové baktérie, ktoré v ňom žijú. Jazero má výraznú modrú farbu a okraje sfarbené do červenej, oranžovej, žltej, zelenej farby. Sfarbenie jazera sa mení v závislosti na jeho teplote. Teplota jazera závisí od ročného obdobia a čím hlbšie, tým je teplejšie. Prvá zmienka o jazere pochádza z roku 1839. Priemer vodnej plochy jazera je 110 metrov a hĺbka jazera je 50 metrov.

Fauna a flóra

V Yellowstonskom národnom parku žije približne 50 druhov cicavcov, 310 druhov vtákov, 18 druhov rýb, 6 druhov plazov a 4 druhy obojživelníkov. Žije tu aj niekoľko ohrozených druhov. Medzi najväčšie živočíchy parku patria medvede grizly, bizóny, ovce, los americký, jelene wabi a vlky. Práve vďaka vlkom, ktoré sem umiestnili v roku 1995 sa park výrazne zmenil a znížením počtu bylinožravcov sa významne rozrástla fauna v parku. Občas sa vyskytnú situácie keď turistom zablokuje cestu bizón, los alebo medveď. V súčasnosti rastie v parku vyše 1800 druhov rastlín a stromov.

Pôvodný obyvatelia žili v parku Yellowstone pred vyše 11 tisíc rokmi. Biely dobrodruhovia objavili park až koncom 18. storočia. Dovtedy tu žili prérioví Indiáni a príslušníci severoamerického indiánskeho kmeňa Siksika. Objavilo sa tu vyše 1000 archeologických nálezísk. Našli sa tu pozostatky rôznych primitívnych budov a tiež kostry dinosaurov. Rok čo rok vznikajú v parku požiare a jeden veľký požiar v roku 1988 zničil tretinu celého parku. Návštevníci by si teda mali dávať pozor, aby neodhadzovali ohorky z cigariet či nenechávali sklené fľaše, ktoré by mohli spôsobiť požiar.

Aktivity v Yellowstonskom národnom parku

Rozsiahle územie parku ponúka mnoho príležitostí na rekreáciu. Medzi najobľúbenejšie aktivity patrí turistika, rybolov, fotenie prírodných scenérií (najmä gejzírov a vodopádov), jazda na člnoch a kúpanie. Medzi ďalšie obľúbené aktivity patrí bicyklovanie naprieč parkom, jazda na koni a pozorovanie prírody. V zime je to jazda na snežnom skútri alebo bežkovanie. 

Zaujímavosti o Yellowstonskom národnom parku

 • bol založený v roku 1872 a je to najstarší národný park na Zemi
 • je tu najväčšia koncentrácia termálnych prameňov na Zemi
 • návštevníci môžu stanovať vo vyše 300 kempoch na rôznych miestach parku
 • ak obľubujete piknik, poteší vás vyše 50 miest na piknik
 • v parku je 40 hlavných vodopádov a spolu 290 vodopádov vyšších ako 4,5 metra
 • do najzaujímavejšieho jazera parku Grand Prismatic Spring priteká za minútu vyše 2000 litrov horúcej termálnej vody s teplotou 70 °C
 • Grand Prismatic Spring je najväčšie geotermálne jazero v USA
 • park je 101 km dlhý a 87 km široký
 • 80% plochy parku je zalesnenej a väčšinu stromov tvoria borovice stočené (Pinus contorta)
 • 5% plochy parku tvoria vodné plochy
 • gejzír Old Fathfull erupuje každých 91 minút
 • 96% plochy Yellowstonského Národného Parku sa nachádza v štáte Wyoming, 3% v Montane a 1% v Idahu
 • ročne zasiahne park okolo 2 tisíc zemetrasení
 • do parku vedie 5 vstupov
 • v parku je aj jedno väzenie a pracuje tu aj jeden sudca a jeden agent FBI
 • cez park prechádza 750 km ciest a 1500 km turistických chodníkov
 • od roku 1978 je Yellowstonský národný park zapísaný na zozname UNESCO.

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár