Každoročne tím ankety Skytrax, ktorý je zložený z výskumných poradcov pre letecké spoločnosti vydáva rebríček najlepších komerčných aeroliniek. Skytrax World Airline Awards je považované za Oscarov leteckého priemyslu. Aj keď je na svete veľké množstvo leteckých spoločností, nie všetky sa sústreďujú na špičkovú kvalitu pre cestujúcich. Na prvých priečkach sa rok čo rok objavujú rovnaké spoločnosti. Pre rok 2015 to boli tieto letecké spoločnosti:

1. QUATAR AIRWAYS

Spoločnosť Qatar Airways prevádzkuje lety do viac ako 140-ich krajín sveta a je známa pre kvalitný servis. Aj vďaka tomu za posledných šesť rokov nechýbala v prvej trojke najlepších svetových aeroliniek. Lietadlá spoločnosti Qatar Airways lietajú do destinácií v Európe, Strednom východe, Afriky, Ázie, Pacifiku, Severnej a Južnej Ameriky.

Rok založenia: 1993

2. SINGAPORE AIRLINES

Singapúrske aerolinky dlhodobo patria medzi leteckú špičku a za posledných 15 rokov boli 13-krát v prvej trojke, pričom tri razy sa stali najlepšou svetovou leteckou spoločnosťou. Prostredníctvom Singapore airlines sa pasažieri dostanú lietadlom s excelentným servisom na 6 kontinentov. Letušky sú celosvetovo známe ako ‘Singapure Girl’ a sú oblečené do pekných ornamentami zdobených uniforiem sarong kebaya. Singapure Girl má kópiu aj v múzeu voskových figurín Madame Tussauds v Singapúre.

Rok založenia: 1947

3. CATHAY PACIFIC AIRWAYS

V roku 2014 Cathay Pacific Airways získali cenu o najlepšiu aerolinku (celkovo štvrtý raz), ale v roku 2015 skončili na bronzovej priečke. I tak to je v silnej konkurencii veľmi pekné umiestnenie. Cathay Airways sú najväčšia letecká spoločnosť v Hong-Kongu a operujú v 130-ich destináciách a 52 krajinách. V roku 1998 aerolinky Cathay Pacific uskutočnili prvý nonstop let z New Yorku do Hong Kongu cez Severný pól. Let trval 16 hodín. Letecká spoločnosť Cathay Pacific má vo svojej flotile vyše 150 lietadiel.

Rok založenia: 1946

4. TURKISH AIRLINES

Turecké aerolinky sú známe tým, že lietajú do najviac destinácií na Zemi (spolu 105 krajín a 243 miest). Žiadna iná letecká spoločnosť nelieta do toľkých krajín. Letecká flotila Turkish airlines pozostáva z vyše 260 lietadiel (osobné a nákladné). Aerolinky Turkish airlines sponzorujú mnoho známych atlétov a hercov medzi inými najlepší futbalista sveta Lionel Messi, futbalista Wayne Rooney, basketbalista Kobe Bryant, tenistka Caroline Wozniacki, herec Kevin Costner.

Rok založenia: 1933

5. EMIRATES

Slávne aerolinky zo Spojených Arabských Emirátov boli založené v roku 1985. Aerolinky Emirates majú základňu v meste Dubaj, odkiaľ operuje vyše 3300 letov týždenne. Emirates sú najväčšia aerolinka na Strednom východe, siedma najväčšia letecká spoločnosť na Zemi čo sa týka príjmov. Spoločnosť Emirates prevádzkuje 4 najdlhšie komerčné lety: z Dubaja do Los Angeles, San Francisca, Dallasu/Fort Worth a Houstonu. Vo februári 2016 plánujú Emirates najdlhší non-stop let z Dubaju do Panama City. Emirates sú známe pre pohostinnosť a luxusné vybavenie, najmä čo sa týka business class miest, ktoré obsahujú sedadlá s možnosťou sklopenia do ležiacej polohy.

Rok založenia: 1933

6. ETIHAD AIRWAYS

Pomerne mladé aerolinky, ktoré boli založené v roku 2003, sú druhé najväčšie v Spojených Arabských Emirátoch. Letecká Flotila Etihad Airways sa skladá z vyše 115 lietadiel typu Airbus a Boeing. Etihad Airways týždenne vyšlú vyše tisíc letov do destinácií Stredného Východu, Afriky, Európy, Ázie, Ameriky aj Austrálie. V roku 2010 vyhrali Etihad Airways cenu za najlepšiu prvú triedu a od roku 2009 do roku 2012 im bola každoročne udelená cena za vodcovskú leteckú spoločnosť.

Rok založenia: 2003

7. ALL NIPPON AIRWAYS

Najväčšie aerolinky v Japonsku sú známe aj pod menami ANA alebo Zennikkū. Boli založené v roku 1952 a v súčasnosti lietajú okrem Japonska do Číny, Kórey, krajín Juhovýchodnej Ázie, Austrálie, USA a Západnej Európy. V roku 2015 získala letecká spoločnosť All Nippon Airways ocenenie za najlepší letiskový servis a najlepších ázijských zamestnancov aeroliniek. Flotila leteckej spoločnosti All Nippon pozostáva z 205 lietadiel.

Rok založenia: 1952

8. GARUDA INDONESIA

Národne aerolinky Indonézie pomenované po humanoidnom mystickom vtákovi známeho ako Garuda. Aerolinky Garuda sú jedny z vedúcich svetových leteckých spoločností. Majú najnovšie lietadlá a priemerný vek všetkých lietadiel v spoločnosti sa pohybuje na úrovni 4 rokov. Letecká spoločnosť Garuda Indonesia vlastní približne 145 lietadiel. Podľa hodnotenia Skytrax je Garuda 5 hviezdičková letecká spoločnosť a právom patrí do prvej desiatky najlepších aeroliniek. Dostali tiež ocenenie za najviac sa zlešujúcu leteckú spoločnosť a za najlepšiu posádku sveta. Letušky majú nádherné uniformy. Lietajú do rôznych svetových destinácií napríklad do Los Angeles, Paríža, Ríma a iných svetových metropol.

Rok založenia: 1947

9. EVA AIR

Druhá najväčšia letecká spoločnosť na Taiwane, ktorej lietadlá lietajú do 74 destinácií sveta (vrátane dopravy tovaru, ktorou sa Eva Air tiež zaoberá). Eva Air je tretia najbezpečnejšia letecká spoločnosť a od založenia nemala žiadnu nehodu, pri ktorej by niekto zomrel. Vo flotile má Eva Air lietadlá typu Boeing, McDonnell Douglas. Spolu vlastnia 63 lietadiel. Slogan spoločnosti Eva Air znie: Zdieľať svet, Lietať Spoločne. Základňu majú na Taiwane a množstvo letov operuje z Thajska, z mesta Bangkok.

Rok založenia: 1989

10. QANTAS

Najväčšia letecká spoločnosť Austrálie so základňou v Sydney. Bola založená v roku 1920, čo z nej robí druhú najstaršiu nepretržite fungujúcu leteckú spoločnosť. Lieta do 14-tich krajín sveta a okrem Austrálie operuje najmä v USA a Európe.

Rok založenia: 1920

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár