Mount Everest (v nepálskom jazyku Sagarmáthá, alebo v čínštine Ču-mu-lang-ma feng) sa nachádza v Himalájach a je to najvyšší vrch na Zemi. Meno nesie po geografovi a zememeračovi Georgovi Everestovi z Walesu, ktorý bol zodpovedný za zmapovanie trigonometrického prieskumu pozdĺž poludníka od juhu Indie až na sever Nepálu (vzdialenosť približne 2400 km). Mount Everest bol preskúmaný až v roku 1852, následníkom Everesta Andrewom Waughom, ktorý zmeral aj výšku vrcholu Everestu. Na počesť Georgea Everesta bola v roku 1865 hora premenovaná z Peak XV na Mount Everest.

Výška Mount Everestu sa uvádza 8848 m n. m., ale v roku 1999 bolo na vrchole umiestnené GPS zariadenie, podľa ktorého je vrchol až 8850 metrov. Himaláje a najmä Mount Everest sú vyhľadávaným cieľom horolezcov z celého sveta. V súčasnosti sa kvôli bezpečnosti uvažuje o obmedzení premávky na Mt. Everest. Pozrieť sa z vrcholu Everestu totiž chce veľmi veľa dobrodruhov a tak sa z najvyššej hory stal výnosný obchod. Často sa tu tvoria zápchy a ľudia musia na niektorých úsekoch čakať v rade.

Zaujímavosť: Vstupné povolenie na Mount Everest stojí 11 000 USD.

Ako je známe prvý človek, ktorý vyšiel na vrchol Mt. Everestu bol Edmund Percival Hillary so šerpom Tenzingom Norgayom. Vrchol dosiahli 29. mája roku 1953. Dnes si môžete vrchol pozrieť na rôznych videách zo svojej obývačky či kancelárieJ prinášame jedno zaujímavé. Kvôli tomuto výhľadu riskujú ľudia deň čo deň svoje životy a kvôli tomuto výhľadu už zomreli stovky ľudí.

Pridaj komentár