Brazília nie je len dovolenková destinácia, ale je to najmä futbalová krajina. Aj keď sa slovenská futbalová reprezentácia nedostala na majstrovstvá sveta do Brazílie, mnohí fanúšikovia futbalu sledovali iné tímy v boji o titul majstra sveta. V Brazílii je mnoho nádherných štadiónov, niektoré z nich boli dokončené len pár dní pred začiatkom majstrovstiev sveta vo futbale. Nasledovné brazílske futbalové štadióny v roku 2014 hostili futbalové reprezentácie z celého sveta.

Estádio do Maracanã

Najväčší brazílsky štadión, slávna Maracanã, sa nachádza v meste Rio de Janeiro. Tento štadión pamätá jedny majstrovstvá sveta (v roku 1950), na ktoré bol postavený a kedy sa tu odohralo 8 zápasov. Po otvorení mal kapacitu 210 tisíc miest, ale jeho bežná kapacita je necelých 90 tisíc. Najviac bolo na štadióne necelých dvestotisíc návštevníkov. Cez sezónu tu hrávajú štyri futbalové kluby Botofogo, Flamengo, Fluminense a Vasco da Gama. V roku 1980 tu odohral úspešný koncert Frank Sinatra, na ktorého sa prišlo pozrieť 180 tisíc ľudí. Koncerty tu mali aj Paul McCartney, skupina Kiss, Madonna, Sting, Backstreet Boys a ďalší. Pápež Ján Pavol II. slúžil na štadióne omšu. Nemecko tu získalo svoj 4. titul majstrov sveta.

Základné informácie
Kapacita88 992 ľudí
Otvorenie16. júna 1950

Estádio Nacional Mané Garrincha

Estádio Nacional Mané Garrincha je mutlifunkčný štadión, ktorý využívajú zväčša futbalisti. Štadión sa nachádza v meste Brasília, ktoré je 4. najobývanejšie mesto Brazílie. Je pomenovaný po slávnom brazílskom futbalistovi známeho pod prezývkou Garrincha, vďaka ktorému Brazília nikdy neprehrala zápas, keď hral s Pelém. V roku 2013 bol štadión zrekonštruovaný a celková cena výstavby sa vyšplhala na 900 tisíc USD, čím sa stal tento štadión druhým najdrahším futbalovým štadiónom na Zemi (hneď za štadiónom v anglickom Wembley). 2. marca 1996 tu odohrala svoj posledný koncert legendárna brazílska rocková skupina Mamonas Assassinas, ktorej členovia v ten istý deň zahynuli pri leteckom nešťastí. V roku 2013 si tu zaspievala Beyoncé i skupina Aerosmith. 

Základné informácie
Kapacita68 009 ľudí
Otvorenie10. marca 1974

Estádio Plácido Aderaldo Castelão

Vyše 40 ročný futbalový štadión, ktorý sa nachádza v 5. najväčšom meste Brazílie – Fortaleza. V roku 2000 začali štadión rekonštruovať a kompletná rekonštrukcia bola dokončená o desať rokov neskôr. Štadión Castelão bol prvý dokončený štadión pred majstrovstvami sveta vo futbale 2014 a počas majstrovstiev sa tu predstavili okrem domácej Brazílie aj výbery Uruguaju, Kostariky, Grécka, Pobrežia Slonoviny, Nemecka, Mexika a Ghany. V júli roku 1980, pri návšteve Jána Pavla II. bolo na štadióne 120 tisíc návštevníkov, čo je najviac v jeho histórii.

Základné informácie
Kapacita67 037 ľudí
Otvorenie11. november 1973

Estádio Governador Magalhães Pinto (Mineirão)

Štadión Mineirão sa nachádza v meste Belo Horizonte na juhu Brazílie. V roku 2013 sa tu konal FIFA pohár konfederácií, v roku 2014 sa tu konajú majstrovstvá sveta a v roku 2016 sa tu budú konať niektoré futbalové zápasy počas Letných olympijských hier. Najväčšiu návštevnosť zažil štadión v roku 1997 v zápase medzi tímami Cruzeiro a Villa Nova, kedy sem prišlo 132 834 návštevníkov. V roku 1969 sa tu odohral pamätný zápas, kedy futbalový klub Clube Altético Mineiro porazil brazílsky národný tím. Práve na tomto štadióne utrpela historickú porážku Brazília proti výberu Nemecka (1:7).

Základné informácie
Kapacita62 160 ľudí
Otvorenie5. september 1965

Estádio Beira-Rio (Estádio José Pinheiro Borda)

 Názov štadiónu Estádio Beira-Rio znamená v portugalčine štadión na brehu rieky. Štadión sa nachádza pri rieke Guaíba v meste Porto Alegre. Je to domáci štadión klubu Sport Club Internacional. V roku 1972 bola na tomto štadióne rekordná návštevnosť 106 554 návštevníkov, čo je dvojnásobok jeho kapacity. Štadión prebral meno po portugalskom inžinierovi menom José Pinheiro Borda, ktorý dohliadal na stavbu štadiónu, ale zomrel pred jeho dokončením. Na majstrovstvách sveta 2014 tu hrali: Argentína, Francúzsko, Austrália, Honduras, Južná Kórea, Nigéria, Alžírsko a Holandsko.

Základné informácie
Kapacita51 300 ľudí
Otvorenie6. apríl 1969

Itaipava Arena Fonte Nova

Futbalový štadión v meste Salvador, známy aj pod názvom Complexo Esportivo Cultural Professor Octávio Mangabeira. Od roku 1951 stál na jeho mieste starý štadión, ktorý bol v roku 2007 zatvorený a o tri roky neskôr zbúraný. Súčasťou nového štadiónu je panoramatická reštaurácia, múzeum futbalu, obchody, hotely a koncertná hala. Na tohtoročných majstrovstvách sveta vo futbale si tu zahrajú výbery Španielska, Holandska, Nemecka, Portugalska, Švajčiarska, Bosny a Hercegoviny, Francúzska a Iránu. Okrem majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2014 bude štadión futbalovým stánkom aj počas letnej olympiády v roku 2016. 

Základné informácie
Kapacita51 708 ľudí
Otvorenie7. apríl 2013

Itaipava Arena Pernambuco

Tento štadión v meste São Lourenço da Mata je starý len niečo vyše roka a bol postavený najmä na účely futbalových majstrovstiev sveta v roku 2014. Štadión v budúcnosti nebude slúžil len futbalistom, ale bude to multifunkčný štadión, súčasťou ktorého je hotel, univerzitné priestory, obchodné centrum, kino, bary a reštaurácie. Na štadióne budú namontované solárne panely v celkovej hodnote 13 miliónov dolárov a štadión bude súčasťou výskumu a vývoja solárnej energie v Brazílii. Solárne panely budú generovať 1 MW elektriny, ktorá bude slúžiť nielen štadiónu, ale aj približne šiestim tisícom ľudom v okolí. 

Základné informácie
Kapacita46160 ľudí
Otvorenie22. máj 2013

Arena Pantanal

Arena Pantanal je nový multifunkčný štadión v meste Ciuabá. Bol postavený kvôli majstrovstvám sveta vo futbale 2014. V okolí štadiónu je dostatok zelene a pekne upravené plochy. Plánované dokončenie bolo 26. apríla 2014, ale ešte dva dni predtým bolo treba nainštalovať 5000 sedadiel. Na majstrovstvách sveta 2014 tu hrali výbery Austrálie, Čile, Ruska, Južnej Kórey, Nigérie, Bosny a Hercegoviny, Japonska, Kolumbie.

Základné informácie
Kapacita38 859 ľudí
Otvoreniemáj 2014

Arena da Amazônia

Krásny štadión v meste Manaus vo vnútrozemí Brazílie. Na jeho mieste kedysi stál štadión Vivaldão. Manažér reprezentácie Anglicka Roy Hodgson kritizoval polohu štadiónu, pretože v Manau bývajú extrémne horúčavy, čo môže hráčom znížiť výkony. Ešte vo februári 2014 nebolo isté, či stihnú štadión dostavať pre majstrovstvá sveta, ale začiatkom marca 2014 ho otvorili. Počas majstrovstiev sveta tu hrali USA, Anglicko, Kamerun, Honduras, Taliansko, Chorvátsko, Portugalsko a Švajčiarsko.

Základné informácie
Kapacita42 374 ľudí
Otvorenie9. marec 2014

Arena das Dunas

Arena das Dunas sa nachádza v nádhernom meste Nadal na východnom pobreží Brazílie. Na jeho mieste stál do roku 2011 futbalový štadión Machadão, ktorý bol zbúraný, aby uvoľnil miesto tomuto oveľa modernejšiemu štadiónu. Štadión navrhol známy športový architekt Christopher Lee, ktorý ho považuje za najlepší futbalový štadión v Južnej Amerike. Ak aj nie je najlepší, minimálne jeho architektúra krásou konkuruje svetovým štadiónom. Majstrovstvá sveta 2014 tu odohrali Mexiko, Ghana, Japonsko, Taliansko, USA, Kamerun, Grécko a Uruguaj. 

Základné informácie
Kapacita45 000 ľudí
Otvorenie26. január 2014

Estádio Joaquim Américo Guimarães (Arena da Baixada)

Domáci štadión futbalového klubu Atlético Paranaense v meste Curitiba. Je známy pod názvom Arena da Baixada a je považovaný za jeden z najmodernejších futbalových štadiónov Brazílie.  Počas futbalového šampionátu je kapacita zväčšená na vyše 40 tisíc. Na Majstrovstvách sveta vo futbale 2014 si tu zahrali výbery Iránu, Austrálie, Ruska, Hondurasu, Alžírska, Ekvádoru a Španielska.

Základné informácie
Kapacita28 413 ľudí
Otvorenie24. jún 2009

Arena Corinthians (Arena de São Paulo)

Štadión Arena Corinthians sa nachádza v meste São Paulo a bol dostavaný len nedávno. Pre potreby majstrovstiev sveta vo futbale 2014 mala byť maximálna kapacita 65 tisíc ľudí, čo sa ale nepodarilo a vďaka pridaným sedačkám je kapacita necelých 62 tisíc ľudí. Počas majstrovstiev sveta je názov štadiónu Arena de São Paulo. Otvárací zápas Brazília – Chorvátsko (výsledok 3:1) sa odohral na tomto štadióne. Po skončení majstrovstiev sveta vo futbale budú dočasné sedadlá odstránené a kapacita znížená na 48 234.

Základné informácie
Kapacita61 606 ľudí
Otvorenie10. máj 2014

Zdroj: https://en.wikipedia.org

Pridaj komentár