Plovdiv je druhé najväčšie mesto Bulharska, patrí zároveň k významným ekonomickým, vzdelávacím a kultúrnym centrám krajiny. Miesto, na ktorom leží bolo obývané už v praveku, keďže sa tu našli pozostatky neolitického osídlenia, z ktorého neskôr trácka civilizácia vytvorila základy mesta Plovdiv a ktorým počas nasledujúcich storočí prechádzali kultúry Grékov, Keltov, Rimanov, Hunov, Turkov a ďalších. Mesto Plovdiv je považované za 6. najstaršie mesto sveta. Domovom mesta je južná časť stredného Bulharska, kde sa mesto rozprestiera na oboch brehoch rieky Marica a obklopuje ho sedem vrchov, vďaka čomu je Plovdiv známy pod prezývkou „Mesto siedmych vrchov “. Ak obľubujete pešie prechádzky, tak sa vám Plovdiv bude páčiť. Je tu množstvo pekných zákutí, romantických uličiek, kaviarničiek a parkov. Jedlo a pitie je tu veľmi lacné a mnohé reštaurácie ponúkajú veľké porcie chutného jedla. Nočný život býva celkom rušný a ceny alkoholu sú tiež prijateľné (lacnejšie ako v Bratislave).

Mesto sa delí na dve časti: Starý Plovdiv a Nový Plovdiv. Na niektorých miestach sa prelína stará architektúra s modernou. Počas roka sa tu konávajú mnohé kultúrne udalosti vrátane divadelného a televízneho festivalu, ako aj medzinárodného trhu. V roku 2019 pripadne Plovdivu významný titul Európske hlavné mesto kultúry, na ktorý sa mesto pripravuje už dnes. Pamiatky minulosti okrem iného pripomína rímsky amfiteáter a cirkus, ako aj početné kostoly, vrátane Kostola sv. Konštantína a Eleny či katedrály Sveta Bogoroditsa. Plovdiv okrem toho ponúka aj mešitu na námestí Dzhumaya a viaceré pútavé múzeá a galérie. Mnohí, ktorý pred návštevou Plovdivu boli v Paríži, porovnávajú tieto dve mestá a nazývajú Plovdiv balkánskym Parížom.

Základné informácie o meste Plovdiv

Počet obyvateľov341 567 (2015)
Vzdialenosť od Bratislavy1 115 km

Čo je v meste Plovdiv:

  • hotelypenziónyhostely
  • autobusová a železničná stanica
  • Letisko (5 km od mesta pri dedinke Krumovo)
  • reštaurácie, bary
  • obchody, nákupné centrum
  • rímsky amfiteáter
  • archeologické múzeum z roku 1882
  • katedrála svätého Ľudovíta
  • pravoslávny chrám Sveta Marina
  • pravoslávny chrám Sveti Kontantin a sveta Helena
  • moslimská mešita Imaret džamija
  • Bačkovský monastier
  • futbalový štadión s kapacitou 55 tis. divákov
  • školy, univerzity

Zaujímavosti o Plovdive

  • mesto Plovdiv je považované za 6. najstaršie mesto sveta
  • Plovdiv je najstaršie osídlené mesto Európy a je osídlené už 6 tisíc rokov
  • druhé najväčšie mesto Bulharska je práve Plovdiv

Počasie v Plovdive

PLOVDIV Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Plovdiv

Amfiteáter

Amfiteáter Plovdiv

Bulharský Plovdiv je jedným z dôkazov, že autentické pamätihodnosti pochádzajúce z čias antiky nájdete aj mimo Grécka či Rímu. Leží v ňom totiž pravý staroveký divadelný amfiteáter, v ktorom sa konajú predstavenia a rozličné kultúrne podujatia ešte aj dnes. Amfiteáter postavený z bieleho mramoru bol pritom objavený len pomerne nedávno, v roku 1972, hoci na tomto mieste stál už v čase druhého storočia nášho letopočtu. Na stavbu využili svah medzi vrchmi Džambaz Tepe a Taksim Tepe vďaka čomu ušetrili množstvo materiálu. Tento amfiteáter mal kapacitu až 6 tisíc divákov a postavil ho cisár Traján. V súčasnosti sa sem však vojde už len polovica pôvodnej kapacity.

Kostoly Plovdivu

Väčšina bulharských miest je spestrená mnohými stavbami náboženského významu a ani Plovdiv nie je v tomto smere výnimkou. Kostol Sveta Paraskeva stojí napríklad na skale a je ideálny pre pohľad na mesto a rieku Maricu z vtáčej perspektívy. Kostol svätého Dimitriho mučeníka sa zase nachádza na základoch kostolíka z 13. storočia, hoci on sám stojí až od 19. storočia. V jeho interiéri očarujú pestrofarebné ikony maľované na mramor, ktoré patria vôbec k najkrajším ukážkam renesančného hnutia v Bulharsku a pripisované sú šikovným majstrom z Macedónie.

V blízkosti spomenutého kostola je situovaná tiež hlavná katedrála Plovdivu nazývaná Theotokos alebo Sveta Bogoroditsa. Má významné miesto v histórii krajiny, keďže sa tu v roku 1859 vykonala po prvýkrát omša v bulharskom jazyku a súčasne sa začalo hnutie za autonómiu bulharskej cirkvi. Mnohé z ikon kostola sú maľované v životnej veľkosti na drevenom podklade predovšetkým v odtieňoch zlatej farby. Zobrazovaní sú tu tak svätci ortodoxného kresťanstva, ako aj bojovníci za oslobodenie Bulharska.

Za zmienku a teda samozrejme aj návštevu stojí v Plovdive aj Kostol sv. Konštantína a Eleny nachádzajúci sa na ulici Saborna. Keďže bol vybudovaný ešte v štvrtom storočí na ruinách starovekej pevnosti, s veľkou pravdepodobnosťou ide o najstarší kresťanský chrám v meste. Vztýčený bol ako symbol vďaky a uznania rímskemu cisárovi Konštantínovi, potom čo v roku 313 vyhlásil kresťanstvo za oficiálne náboženstvo rímskej ríše. Práve preto kostol nesie meno Konštantína a tiež jeho matky Eleny.

Počas svojho života bol tento kostol častokrát poškodený až bol v roku 1830 jeho stav taký dezolátny, že takmer celá stavba musela byť zrúcaná a postavená opäť od začiatku. Súčasne však vďaka tomu mohol vzniknúť kostol veľkolepých rozmerov 26 metrov na dĺžku, 8 metrov na výšku a 18 metrov na šírku. Na novej výstavbe Kostola sv. Konštantína a Eleny sa podieľali architekti Bratsigovski a Petko Petkov, zatiaľčo za krásne ikony v interiéri sú zodpovední umelci Zahari Zograf, Dospevski Stanislav či Odrinchanin Nikola.

Námestie Dzhumaya

Na tomto námestí sa pod ulicou zachovali pozostatky rímskeho cirkusu a hneď pri ňom sa do výšky týči socha zakladateľa mesta v pozícii typickej pre rímskych cisárov. Námestím prechádzajú hlavné ulice mesta a je neoficiálnym centrom života Plovdivu, kde sídlia viaceré obchody, banky ale aj remeselnícke dielne. Východnú časť námestia ohraničuje mešita Dzhumaya postavená v roku 1364 vládcom Muratom I. Mešitu prikrýva deväť kupôl a hoci ide o dielo osmanskej architektúry, je na nej jasne viditeľný aj vplyv byzantskej školy. Vo vnútri jej centru dominuje fontána so štyrmi piliermi a mešita je zdobená tónmi bielej a modrej farby.

Múzeá a galérie Plovdivu

V historickom centre mesta natrafíte na viaceré dobové šľachtické sídla, hoci už len minimum z nich je stále domovom bohatých rodín. Väčšina sa totiž využíva ako múzeá, galérie, školy či pre iné účely. Jedným príkladom za všetky je Univerzita umení a hudby. Rovno oproti nej leží Umelecká galéria v peknej budove neoklasicistického štýlu. Expozícia galérie sa zameriava predovšetkým na bulharských maliarov tvoriacich v 19. a 20. storočí, napríklad na takého Angelova, Vladimira Dimitrova-Maistora či Ruseva. Netradičným múzeum je Arteka Hipokrat na ulici Saborna, kde si môžete pozrieť ako v minulosti vyzerali lekárne, lieky a iné medicíny.

Rovnako si v Plovdive zaslúži pozornosť aj Regionálne etnografické múzeum prezývané dom Kuyumdzioglu. Tvorí ho šesť rozličných výstav rozdelených medzi jednotlivé sály a okrem iného ukazuje tunajšie kroje či prístroje na tvorbu oleja z ruží. Dom je klenotom aj sám osebe, nakoľko je vo veľkom zdobený kvetinovými motívmi a strop každej z jeho miestnosti je vyrezávaný z dreva.

Ubytovanie v Plovdive

Booking.com

1 komentár

  1. After reading your article, it reminded me of some things about gate io that I studied before. The content is similar to yours, but your thinking is very special, which gave me a different idea. Thank you. But I still have some questions I want to ask you, I will always pay attention. Thanks.

Pridaj komentár