Katarínka je zľudovený názov zrúcaniny kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri obci Dechtice. Z kostola sa zachovali múry a veža zo 17. storočia. Zrúcaniny ležia v nadmorskej výške 324 metrov. Po hranicu lesa je možný príjazd autom (s povolením sa dá ísť autom až ku Katarínke), ďalej sa dá ísť len peši. Cesta z Dechtíc trvá necelú 1,5 hodinu. Tento kláštor bol založený v roku 1618 a v minulosti patril rádu františkánov. Podľa legendy sa v lesoch Malých Karpát zjavovala sv. Katarína Alexandrijská pustovníkovi Jánovi Apponyimu, ktorý tu žil v jaskyni.

Záchrana hradu vďaka dobrovolníkom

Kláštor bol barokového štýlu a v minulosti patril k najvýznamnejším pútnickým miestam Ostrihomskej arcidiecézy. Aj dnes sú návštevníci ohúrený veľkosťou zrúcaniny kláštora. V minulosti ju niekoľkokrát poškodili turecké vpády či stavovské povstania a kláštor fungoval až do roku 1786, kedy bol zrušený dekrétom cisára Jozefa II. a františkáni ho museli opustiť. Dnes si môžeme už len predstavovať, ako to tu vyzeralo pred takmer 400 rokmi, keď bolo v kláštore živo. V súčasnosti sa o záchranu tohto kláštora pokúšajú dobrovoľníci z projektu Katarínka. Títo dobrovoľníci pekne vyčistili okolie kláštora a tiež zakonzervovali steny kláštora. Práve vďaka týmto ľuďom je oblasť Katarínky veľmi príjemným miestom na výlet, ktorý zvládnu aj malé deti a starší ľudia. Dokonca by nemali mať problém rodičia s malými deťmi v kočíku. Záchrana Katarínky začala v roku 1995, kedy tu dobrovoľníci organizovali tábory a postupne čistili ruiny a okolie. Počas leta sa dá prihlásiť na dvojtýždňový pobyt v stane pri Katarínke a priložiť ruku k dielu. Takýto pobyt mimo civilizácie každého isto obohatí a okrem dobrého pocitu si odtiaľto odnesie aj iný pohľad na dnešný svet.

Vďaka archeologickému prieskumu, ktorý tu prebieha niekoľko rokov, sa podarilo odhaliť cintorín a pozostatky inej kaplnky či kostola, ktorý tu stál ešte pred kláštorom Katarínka. Počas archeologického výskumu v roku 2004 boli objavené aj zachované sochy sv. Kataríny, sv. Tekly v životnej veľkosti.

Ako sa dostať ku Katarínke

Ku Katarínke sa dá dostať pešo po značenom modrom turistickom chodníku z obce Naháč 2 km severne. Cesta trvá približne 40 minút. Tento chodník vedie ďalej až k hradu Dobrá Voda, ktorý je od Katarínky vzdialený približne 1 hodinu 30 minút chôdze. Dobrý prístup sem je po poľnej ceste po zjazde z hlavnej cesty medzi obcami Naháč a Dechtice. Po príchode k lesu sa dá auto zaparkovať na veľké parkovisko. Z parkoviska sa dá prísť pohodlnou chôdzou ku kláštoru.

Kláštor sa nachádza v krásnej prírode a vládne pri ňom magický pokoj. Pri kláštore sú drevené lavičky, ohnisko a tiež informačné tabule o Katarínke. Pri Katarínke je malý park a neďaleko kláštora je časť úzkorozchodnej lesnej železnice, ktorú tu budujú dobrovoľníci. V minulosti totiž viedla tadeto úzkorozchodná železnica na trase Smolenice – Dobrá Voda. Po dohode je možná jazda lokomotívou po tejto úzkorozchodnej železničke.

Katarínka na mape

Video pre predstavu ako vyzerá Katarínka v súčasnosti.

1 komentár

Pridaj komentár