Opevnenie mesta Dubrovník
Nádherný Dubrovník

Mesto Dubrovník (po chorvátsky Dubrovnik) sa nachádza na samom juhu Chorvátska. Je to bezpochyby jedno z najkrajších a najnavštevovanejších miest v Chorvátsku. Celé mesto je obohnané 1940 metrov dlhou kamennou hradbou a plné historických kamenných stavieb popretkávané romantickými úzkymi uličkami. Za zmienku stoja najmä pamiatky: pevnosť Revelin a Lovrijenac, Františkánsky kláštor, Orlandov stĺp či Onforiova fontána. Celé staré mesto je pešia zóna a z jednej strany na druhú sa dá prejsť za pol hodinu. Staré mesto rozdeľuje hlavná ulica Stradun lemovaná obchodmi, kaviarničkami a na ktorej si privyrábajú pouličný umelci. Prechádzka Dubrovníkom vo vás zanechá dojem navždy. Odporúčame osobne navštíviť toto mesto a zistíte, prečo sa nazýva Perla Jadranu.

Dubrovník navštívilo niekoľko osobností zvučných mien ako Sharon Stone, Tom Cruise, Naomi Campbell, Bill Clinton s manželkou Hillary, Wallis Simpson, Elisabeth Taylor, Richard Burton, Princ Edward, John Malkovich, módny guru Valentino, miliardár Roman Abramovich a spevák Bono Vox. 

Aj slávny spisovateľ G.B. Show napísal o Dubrovníku: Ak chcete vidieť raj na zemi, príďte do Dubrovníka. Mesto je od roku 1797 na svetovom zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Dubrovník bol čitateľmi britského denníku The Daily Mail zvolený za tretie najromantickejšie mesto na svete, predbehol dokonca Benátky i Paríž.

Základné informácie o Dubrovníku

Počet obyvateľov42 641 (2011)
Rozloha21 km2
Vzdialenosť od Bratislavy1020 km (cca 10 hod)

Čo je v Dubrovníku:

 • hotely
 • apartmány
 • letisko
 • hradby a pevnosti
 • prístav
 • reštaurácie, bary, diskotéky, obchody
 • bankomaty, zmenárne
 • možnosti športu

Počasie v Dubrovníku

Dubrovník je známy vysokým počtom hodín priameho slnka, ktorých je ročne 2554. Letá sú tu veľmi teplé a suché a v zime nezvykne mrznúť ani padať sneh, aj keď mesto už bolo neraz zapadnuté snehom. Sneh v zime je tu však rarita. Nás však zaujíma hlavne Dubrovník v lete a počasie v tejto oblasti Chorvátska vás isto nesklame.

Doprava v Dubrovníku

Auto

Ak idete do Dubrovníku autom, pripravte sa na to, že tu je veľký problém s parkovaním. Sú tu rôzne platené parkoviska i podzemné garáže, ale i tak odporúčame prísť do Dubrovníka autobusom či loďou. Do starého mesta sa nedá ísť autom vôbec. Cesty sú v lete veľmi rušné a križovatky dosť neprehľadné. Trúbenie áut je tu úplná samozrejmosť a nebuďte nervózny keď na vás budú každú chvíľu vytrubovať. Zo Zagrebu do Splitu je diaľnica dostavaná avšak na úsek Split – Dubrovník ešte nejaký rok počkáme. Zo Zagrebu sa dá ísť po diaľnici až po Vrgorac, diaľničný poplatok za tento úsek je 191 kún. Onedlho by mal byť dokončený úsek do Ploče, čo už je len na skok do Dubrovníka.

Zaujímavosť! V Dubrovníku nie sú električky ani trolejbusy, ale MHD pozostáva iba z autobusov.

Taxi v meste Dubrovník

Čísla na taxi v Dubrovníku:

Radio taxi centar 00385 20970, 0800 0970

www.taxi-dubrovnik.hr

Radio taxi Dubrovnik JTD 0800 1441

www.taxi-ragusa-dubrovnik.com

Lietadlo

20 km od Dubrovníka je moderné letisko, kde pristávajú charterové lety z celej Európy. Autobusy z letiska do Dubrovníka a opačne sú pravidelné a organizované pre každý let. Prípadne sa dá využiť taxi, ktorý z letiska do mesta vyjde od 200 do 230 kún záleží od miesta kde ste ubytovaný.

Loď

Z Dubrovníka a na Dubrovník je v lete denné spojenie na okolité ostrovy Koločep, Lopud, Šipan a Mljet, Korčula a Lastovo. Z prístavu Gruž sa dostanete do centra starého mesta za 20 minút chôdze alebo autobusom za pár minút.

Lanovka

Nad Dubrovníkom vo výške 450 metrov nad morom sa nachádza horná stanica lanovky, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto. Na hornej stanici je vybudovaný amfiteáter pre max. 120 ľudí, 3 terasy s ďalekohľadmi, panoramatická reštaurácia a obchod so suvenírmi. Cesta k spodnej stanici v meste je dlhá 778 metrov a jazda trvá 4 minúty. Do jednej kabíny môže ísť max. 30 ľudí a kabíny sú dve. V lete sa tu čaká dosť dlho na jazdu.

Cena jednosmerného lístka: 90 kn (pribl. 12€)

info: www.dubrovnikcablecar.com

Cesta do Dubrovníku z Bratislavy

Pamiatky v Dubrovníku

Mestské hradby Dubrovníka

Dubrovnik hradby
Pláž pri hradbách v Dubrovníku

Opevnenie mesta Dubrovník je považované za jedno z najgrandióznejších v celej Európe. So stavbou opevnenia sa začalo v 8. Storočí a najviac sa postavilo od polovice 15-teho do konca 16. storočia. Zemetrasenie, ktoré zasiahlo mesto v roku 1667 nespôsobilo ne múroch opevnenia veľké škody narozdiel od zvyšku mesta. Dĺžka hradieb je 1940 metrov a okrem múrov sú tvorené 14-timi obrannými hranolovými, dvomi valcovými vežami a pevnosťou Sveti Ivan. Hradby sú vysoké až 25 metrov a ich hrúbka je od 4 do 6 metrov na strane k pevnine a 1 až 3 metre na strane k moru. Do opevnenia sú tri vchody: cez bránu Pile na ulici Stradun, cez pevnosť Sveti Ivan pri prístave a cez bránu Ploče.

Základné údaje:

 • Výška: do 25 metrov
 • Vek: 1200 rokov
 • Vstupné: Dospelý 90 kn, do 18. rokov 30 kn

Onforiova fontána

Onforiova fontána

V časov, keď bolo mesto Dubrovnik republikou, bolo veľmi ťažké v tomto teplom podnebí získavať vodu. Spočiatku ju dodávali v niečo ako cisterny, ktoré boli plnené dažďovou vodou zo striech. V tom čase nebola dažďová voda tak znečistená ako dnes a ľudia ju mohli bez obáv piť. V období veľkého sucha bola voda dovážaná loďami z prameňa v Milni. V roku 1436 miestna vláda spustila výstavbu akvaduktu z mesta Šumet, odkiaľ sa dostávala voda do 11,7 km vzdialeného Dubrovníku z výšky 106 metrov nad morom.

Po dostavaní akvaduktu postavil Onofrio di Giordano della Cava dve fontány, ktoré sú dnes známe ako Malá Onforiova fontána (pred kostolom Sv. Spasiteľa) a Veľká Onforiova fontána (pri paláci Sponza). Veľká Onforiova fontána bola postavená v rokoch 1438 – 1440, pozostáva so 16-tich strán a na každej strane je kamenná maska, z ktorej úst trčí kohútik s pitnou vodou. Na vrchu fontány je kupola. V roku 1667 zničilo fontánu silné zemetrasenie. Malá Onforiova fontána bola postavená dva roky po Veľkej fontáne.

Lanovka na vrch Srđ

Nádherný výhľad na Dubrovník si môžete vychutnať vďaka lanovke na vrch Srd nad mestom, odkiaľ vidno mesto ako na dlani spolu s blízkymi ostrovmi. Počas jasných dní je viditeľnosť z hornej stanice až 60 km. Lanovka bola postavená v roku 1969 a ročne ju využije okolo 2,5 milióna turistov. Horná stanica lanovky sa nachádza vo výške 405 metrov nad morom. Vrch Srd má celkovú výšku 412 metrov nad morom a na vrchole je pevnosť Imperial postavená počas Napoleonských vojen v rokoch 1806 – 1816. V hornej stanici je obchod so suvenírmi, amfiteáter pre 120 ľudí, 3 terasy s ďalekohľadmi a panoramatická reštaurácia, kde si jedlo vychutnáte s pohľadom na krásny Dubrovník. V lete si na jazdu chvíľu postojíte v rade, ale ten výhľad stojí za to.

Základné informácie:

 • Dĺžka: 778 metrov
 • Doba jazdy: do 4 minút
 • Kapacita kabíny: 30 osôb
Ceny pre rok 2019
dospelý spiatočný lístok170 kn
dospelý jednosmerný lístok90 kn 
deti (4-12 rokov) spiatočný lístok60 kn
deti (4-12 rokov) jednosmerný lístok40 kn

Orlandov stĺp (Orlandov stup)

Orlandov stĺp sa nachádza na námestí Luža medzi kostolom svätého Blažeja a palácom sponza pri ulici Stradun. Stĺp je venovaný stredovekému rytierovi Orlandovi, ktorý je na ňom vytesaný. Stĺp vytvoril sochár Bonino da Milano v rokoch 1417 – 1419. Orlando bol jeden z najlepších rytierov Karola Veľkého. Podľa legendy Orlando pomohol v 8. storočí Dubrovníku k slobode v bojoch proti Arabským pirátom. Každoročne sa pred Orlandovým stĺpom koná ceremoniál zahájenia Dubrovníckeho letného festivalu, keď sa na vrchole stĺpu vztýči vlajka. Kedysi sa pri ňom vyhlasovali zákony a tresty pre zločincov. Stĺp bol veľakrát zrekonštruovaný, raz dokonca celý spadol, ale vždy sa ho podarilo opraviť. Presvedčte sa sami návštevou tohto zaujímavého monumentu.

Základné informácie:

 • Vek: takmer 600 rokov
 • Váha: 4,5 tony

Františkánsky kláštor a múzeum

Románsko–gotický kláštor zo 14. storočia sa nachádza na ulici Stradun. V roku 1667 bol celý zničený po veľkom zemetrasení. Kláštor sa celý prestaval a jediné čo sa zachovalo pôvodné je vytesaná socha nad vchodom od miestnych umelcov Petar and Leonard Andrijić. Na nádvorí je pekná malá záhrada s palmami a pomarančovníkmi.

Vnútri kláštora je lekáreň z roku 1317, ktoré je jedna z troch najstarších v Európe a dokonca jediná, ktorá stále funguje. V múzeu, ktoré sa tu tiež nachádza sú nádoby, laboratórne nástroje a staré medicínske knihy. V knižnici Františkánskeho kláštora je okolo 30 tisíc zväzkov kníh, 22 prvotiskov a 1500 veľmi cenných ručne písaných dokumentov.

Základné informácie:

 • Vek: takmer 700 rokov
 • Vstup: dospelý 30 kn, deti 15 kn

Mapa pamiatok v Dubrovníku

Pláže v Dubrovníku a okolí

Banje

Najslávnejšia pláž v Dubrovníku je pieskovo–kamienková pláž Banje, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti Dubrovníka. Na pláž sa dostanete ľahko ak vyjdete z opevneného centra Dubrovníka bránou Ploče a po 100 metroch chôdze prídete na túto obľúbenú pláž.

Z pláže je pekný výhľad na opevnenie a more tu je kryštálovo čisté. Zvláštnosťou tejto pláže je, že má vlastnú recepciu. Nad plážou sú na prenájom rôzne lehátka, slnečníky, luxusné baldachýnové lehátka, pripomínajúce skôr manželskú posteľ ako plážové lehátko. V klube pri pláži zvanom Eastwest Beach Club sú častými návštevníkmi známe osobnosti, športovci a umelci. Odporúčame večerné kúpanie pri očarujúcom západe slnka. Na plážovom bare ide zábava ďalej aj po západe slnka.

Čo je na pláži:

 • plážový bar, reštaurácia, recepcia
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • vodné športy (vodné lyže, let na padáku ťahaným člnom, šlapacie loďky, jazda na banáne)
 • hotely

Lapad

Pláž Lapad sa nachádza v zátoke na polostrove Lapad (Uvala Lapad) po ktorej je pomenovaná. Lapad je považovanú za jednu z najkrajších častí Dubrovníka. Je to najväčšia pláž pri Dubrovníku a nachádza sa kúsok od pešej zóny s reštauráciami, obchodmi a športoviskami.

Pláž je kamienková a poskytuje prírodný tieň. V zátoke Lapad je viacero pekných pláží, väčšina z nich sa nachádza pri hoteloch a sú súkromné, ale verejnosť na ne má čiastočne prístup. Sú to pláže: Adriatic – betónová pláž, Vis – kamienková pláž s reštauráciou, kaviarňou a požičovňou kajakov, Splendid – malá kamienková pláž s väčším súkromím a pláž Vila – pekná piesková pláž.

Čo je na pláži:

 • reštaurácia, kaviarne
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • detské ihrisko
 • tenisové kurty
 • sprchy, prezliekárne
 • plavčík
 • vodné športy (šlapacie bicykle, lode)

Copacabana

Copacabana sa nachádza na polostrove Lapad v časti ostrova Dubrovník zvanej Babin Kuk blízko hotela Minčeta 6 km od centra mesta. Je pomenovaná po slávnej pláži v Rio de Janiero. Pláž je kamienková s vybetónovanými úsekmi. Z pláže je výhľad na moderný most v Dubrovníku a na ostrovček Daksa.

Pláž je zariadená hlavne na zábavu, ktorú si tu užijú ako deti tak i dospelí. Pre ľudí, ktorí ťažšie chodia a pre telesne postihnutých je tu vybudovaný vodný výťah, ktorý umožní ľahké presunutie do vody. Večer sa tu konajú diskotéky a bary ponúkajú lahodné koktajly. Ak budete v Dubrovníku, neváhajte navštíviť túto pláž zábavy.

Čo je na pláži:

 • tobogány
 • požičovňa kajakov
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • vodné športy (vodné lyže, jazda na banáne, let padákom ťahaným člnom)
 • bar, reštaurácia, stánky s ovocím a zmrzlinou
 • bazén na vodné pólo

Sveti Jakov

Nádherná pláž Sv. Jakov sa nachádza pri zátoke pod kostolom Sv. Jakuba (Sveti Jakov) 1,5 km od mesta Dubrovník. Na pláž sa dostanete pešo, autom alebo autobusom číslo 5 (posledná zastávka a 200 metrov pešo). Ak pôjdete autom, dá sa tu pohodlne zaparkovať pri kostole.

Odtiaľ pôjdete ďalej pešo po ceste, ktorá vás dovedie ku schodíkom na pláž. Pláž je kamienkovo-piesková a je z nej nádherný výhľad na Dubrovník a ostrovček Lokrum.

Čo je na pláži:

 • plážový bar
 • požičovňa kajakov
 • ihrisko na plážový volejbal
 • vodné športy (vodné lyže)

Mapa pláží v Dubrovníku

Ubytovanie v Dubrovniku

Booking.com

4 KOMENTÁRE

 1. After reading your article, it reminded me of some things about gate io that I studied before. The content is similar to yours, but your thinking is very special, which gave me a different idea. Thank you. But I still have some questions I want to ask you, I will always pay attention. Thanks.

Pridaj komentár