Šibenik

Mesto Šibenik s niečo vyše 46 tisíc obyvateľmi leží pri ústí rieky Krka. Neďaleko Šibeniku sa nachádzajú ďalšie obľúbené letoviská ako Vodice, Primošten a za nejakú hodinku autom sa dostanete do Zadaru a o niečo bližšie je historický Trogir. Zo Šibeniku sa dá dostať do ostrovného národného parku Kornati, ktorého návštevu rozhodne odporúčame. Autom alebo autobusom sa dostanete do blízkeho národného parku Krka, ktorý sa vďaka vodopádom, faune a flóre sa podobá na Plitvické jazerá. Veľa turistov trávi dovolenku 6 km od Šibeniku v hotelovom mestečku Solaris, ktoré patrí k najlepšie vybaveným letoviskám v Dalmácii. Pri Solarise je nádherná kamienková pláž tzv. Bijela plaža.

História mesta Šibenik v skratke

Šibenik bol založený Chorvátmi na rozdiel od mnohých iných chorvátskych miest založených Benátčanmi, Grékmi či inými národmi. Pod súčasným menom sa bol Šibenik prvýkrát spomenutý už v roku 1066 a založil ho kráľ Petar Krešimír IV. Odvtedy volajú Chorváti aj ako Krešimirov grad (Krešimirovo mesto). Šibenik je najstaršie pôvodné chorvátske mesto. V roku 1116 padol Šibenik pod nadvládu Benátčanov, o pár rokov neskôr ho ovládla Byzantská ríša, a potom Maďarské kráľovstvo. Počas vojny v 90-tych rokoch minulého storočia bol Šibenik značne bombardovaný a mnohé historické budovy boli poškodené. Našťastie sa podarilo všetky poškodené budovy zrenovovať a v súčasnosti je Šibenik významné centrum turistického ruchu v Dalmácii.

Každoročne tu trávi dovolenku tisíce Slovákov a iných turistov z rôznych kútov sveta. Dovolenkári majú možnosť nielen kúpať sa v mori a polihovať na pláži, ale aj prezrieť si početné pamiatky v Šibeniku. Krása Šibeniku spočíva nielen v jeho polohe, ale najmä kvôli histórii, ktorá tu dýcha z každej kamennej uličky.

Aktivity v meste Šibenik

V lete je mesto Šibenik plné turistov a koná sa tu mnoho kultúrnych podujatí. Na prelome júna a júla si na svoje prídu deti, pre ktoré tu organizujú Medzinárodný detský festival (Međunarodni dječji festival). Tento festival sa rok čo rok koná už vyše polstoročie a má za úlohu podporiť kreativitu a predstavivosť detí. Námestia sa počas dvoch týždňov trvania festivalu premenia na tvorivé dielne, vystúpenia šašov a hercov pre deti. Festival má nielen zábavný, ale aj poučný charakter. Počas festivalu vystupujú nielen domáci, ale aj zahraničný umelci. Počas leta sú v Šibeniku aj ďalšie festivaly a vystúpenia umelcov rôznych žánrov.

Koncom septembra sa od roku 2005 každoročne konajú trojdňové Medzinárodné stredoveké trhy, kedy sa ľudia oblečú do stredovekého oblečenia a je sprevádzaný jarmokom, vystúpeniami žonglérov, šermiarov, lukostrelcov, rytierov a podobných umelcov zo stredoveku. Festival sa koná na počesť sv. Michala, patróna mesta.

Základné informácie:

Počet obyvateľov46 332 (2011)
Vzdialenosť od Bratislavy780 km

Čo je v meste Šibenik:

  • hotely
  • apartmány
  • vily
  • kaviarne, reštaurácie, diskotéky
  • katedrála sv. Jakuba
  • pevnosť sv. Mikuláša (Tvrdjava sveti Nikola)
  • pevnosť sv. Ivana (Tvrdjava sveti Ivan)
  • pevnosť sv. Michala (Tvrdjava sv. Mihovila)
  • pevnosť sv. Anny (Tvrdjava sveta Ana)
  • múzeum mesta Šibenik (Muzej grada Šibenika)
  • renesančný kostol sv. Mikuláša (Sveti Nikola)

Zaujímavosti o meste Šibenik

  • Šibeník bol založený Chorvátmi v 9-tom až 10-tom storočí
  • pôvodne bola na mieste dnešného Šibeníku postavená strážna veža, ktorá mala chrániť pred útokmi nepriateľov
  • katedrála Sv. Jakuba je jediná budova v Európe postavená z kameňa bez použitia iných materiálov
  • v roku 2000 bola katedrála Sv. Jakuba a historické centrum mesta zaradené do zoznamu UNESCO
  • mušle pri ústí rieky Krka do mora rastú 3 až 5-krát rýchlejšie ako kdekoľvek inde na Zemi

Pamiatky v meste Šibenik

V centre mesta na námestí Chorvátskej republiky (Trg Republike Hrvatske) sa týči 32 metrová kamenná Katedrála svätého Jakuba, ktorá je od roku 2000 na zozname UNESCO. Stavba katedrály bola dokončená v roku 1536, má teda za sebou už dlhú históriu. Na stavbu katedrály bol použitý vápenec z blízkych lomov a mramor dovezený z ostrova Brač. Pri stavbe katedrály nepoužili pálené tehly ani drevo. Na severe námestia Chorvátskej republiky je postavený pomník z roku 1961 na počesť najdôležitejšieho staviteľa katedrály Juraja Dalmatinca. V blízkosti katedrály sa nachádza radnica, múzeum mesta Šibenik a tiež akvárium a terárium.

V meste sú pekné kostoly ako gotický kostol sv. Barbory, sv. Františka, renesančno-gotický Nový kostol a kostol sv. Jána Krstiteľa. Šibenik má 4 pevnosti, najznámejšia z nich je pevnosť Svätého Mikuláša (Tvrđava Sv. Nikole), ktorá je postavená na ostrovčeku Ljuljevac pred vstupom do mesta. K pevnosti sa dá dostať po novom drevenom moste pre peších a cyklistov. Najnižšie položená je pevnosť sv. Michala (Tvrđava sv. Mihovila) a na jej mieste v minulosti stála rezidencia kráľa Krešimira. Dnes je táto pevnosť prerobená na štýlový amfiteáter, v ktorom sa počas leta koná množstvo koncertov a kultúrnych podujatí. Pevnosti slúžia turistom na pekné vyhliadky na more a mesto.

Počasie v Šibeniku

V Šibeniku je príjemné stredomorské podnebie. Zimy bývajú vlhké a mierne, sneh tu padá maximálne pár dní do roka. Leto v Šibeniku je veľmi teplé a v najväčšej sezóne v mesiacoch júl a august prší priemerne 5 dní. Dažďov sa na dovolenke nemusíte báť, lebo aj keď prší trvá to krátko a o chvíľu je opäť slnečno. Teploty tu bývajú vysoké a priemerná ročná teplota je okolo 15°C. Letné horúčavy umierňuje vánok od mora. Šibenik je známy svojím vysokým počtom slnečných hodín. Za rok tu je slnečno dlhých 2710 hodín. 

Pamiatky v meste Šibenik

Katedrála svätého Jakuba (Katedrala sv. Jakova)

Honosná katedrála v meste Šibenik je stará takmer 600 rokov. Nachádza sa blízko nábrežia na západe mesta na námestí Republiky. Katedrála vznikla prestavaním staršej románskej katedrály. So stavbou sa začalo v roku 1431 a na stavbu bol použitý kameň z neďalekého lomu a mramor na vnútornú výzdobu katedrály bol dovezený z ostrova Brač. Pri stavbe tejto katedrály sa nepoužili žiadne tehly ani drevo. Pri výstavbe sa vystriedalo niekoľko staviteľov z Talianska. Hlavný návrh, ktorý dal katedrále na gotickú podobu urobil benátsky sochár a architekt Juraj Dalmatinac. Tento slávny architekt pracoval na stavbe s pomocou 150-tich pomocníkov až do svojej smrti v roku 1475. POtom na stavbe pokračovali ďalší taliansky a chorvátsky stavitelia ako napríklad Nikola Firentinac, ktorého dielom je kupola a strecha katedrály zo zapadajúcich dosiek.

Katedrála teda nemá len tak nejakú obyčajnú strechu z pálenej škridly ani nič podobné, ale jedinečnú kamennú strechu, ktorá sa dnes len tak nevidí (podobná strecha je v malom Jupiterovom chráme v Diokleciánovom paláci v Splite). V roku 1555 bola katedrála vysvätená a v roku 1895 ju pápež Lev XIII. povýšil na basilicu minor. Počas vojny v rokoch 1991-1992 zasiahol katedrálu delostrelecký granát, ktorý preletel cez strechu a dopadol dovnútra katedrály. Granát našťastie nevybuchol, ale bol zneškodnený pyrotechnikmi. Vďaka tomu môžeme aj dnes obdivovať túto nádhernú stavbu. Od roku 2000 je katedrála na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V blízkosti katedrály je múzeum mesta Šibenik a akvárium.

Rozmery: dĺžka: 39 m; výška: 32 m

Akvárium

V historickom centre mesta, 50 metrov od katedrála svätého Jakuba sa nachádza kamenný dom, kde sa v niekoľkých miestnostiach na rozlohe 200 m2 nachádza 20 akvárií so živočíchmi a rastlinami z Jadranského a iných morí. Najväčšie akvárium má objem 7000 litrov a žijú v ňom raje a žraloky. Miestnosti sú namaľované na modro, vďaka čomu sa budete cítiť ako pod vodou. V budove je obchod so suvenírmi, kde predávajú najmä ručne robené predmety od miestnych obyvateľov.

Vstupné
Deti do 4 rokovzadarmo
Deti 5-13 rokov20 kn
Dospelý25 kn

Radnica

Radnica je ďlším architektonickým skvostom mesta Šibenik. Nachádza sa na centrálnom námestí oproti katedrále Sv. Jakuba. Je to renesančná budova postavená v roku 1546. Počas vojny, v roku 1943 bola budova kompletne zničená a po vojne znovupostavená. Staviteľ radnice je dodnes žiaľ neznámy, ale treba uznať, že odviedol vynikajúcu prácu. Na budovu je z námestia krásny pohľad a množstvo stĺpov a oblúkov ju robí nezabudnuteľnou.

V minulosti ru sídlila mestská rada, ale dnes sa radnica využíva na administratívne účely. Úradníkom mesta Šibenik môžeme len závidieť. Pred radnicou je reštaurácia, ktorá sa využíva aj na slávnostné účely mesta. Neďaleko radnice je pódium, na ktorom sa konajú rôzne koncerty najmä vážnej hudby. Blízko radnice sa dajú kúpiť rôzne suveníry. Námestie Trg Republike Hrvatske pri radnici sa považuje za jedno z najkrajších v celom Stredomorí.

Pevnosť sv. Mikuláša (Tvrdjava sveti Nikola)

Táto pevnosť bola postavená v 16-tom storočí a nachádza sa pred vstupom do kanála Sv. Antona na ostrovčeku Ljuljevac. Keď prichádzate do Šibenika loďou, pôjdete kúsok od tejto pevnosti. Pevnosť chránila obyvateľov pred Turkami. Vo vnútri pevnosti sa nachádzajú rôzne rozľahlé miestnosti a na vrchu je voľná vydláždená plocha pripomínajúca námestie. K pevnosti sa dá prísť pešo po chodníku cez jeden ostrovček, ktorý leží medzi ňou a pevninou. Zaujímavá je prechádzka tunelom, ktorý vedie k moru či vodný tunel, do ktorého by sa zmestilo niekoľko menších lodí. Pri prehliadke si dávajte pozor, aby ste sa niekde nepošmykli, lebo pevnosť je dosť schátraná.

Vstup do pevnosti sa neplatí.

Pevnosť sv. Michala (Tvrdjava sveti Mihovil)

Pevnosť sv. Michala patrí k pamiatkam, ktoré by ste si nemali ujsť pri návšteve Šibeniku. Pravdepodobne sem zavítate na niektorú kultúrnu akciu, ktorých sa tu počas leta koná veľa. Pevnosť bola postavená na 60 metrov vysokom strmom kopci a je z nej pekný výhľad na more. Pevnosť sv Michala mala dôležitý vplyv pri rozvoji mesta Šibenik a bola ochranným bodom obyvateľstva žijúceho v meste a blízkom okolí. Pevnosť dostala meno po kostole, ktorý sa nachádzal v jej hradbách. Svätý Michal je patrónom mesta Šibenik. V pevnosti sa našli vzácne archeologické pamiatky ako keramika, rímske ihly z kostí či sekery. Najstaršia časť pevnosti pochádza z 13-teho storočia, ale najväčšia zachovaná časť bola postavená v 15. storočí. V súčasnosti je pevnosť prestavaná na amfiteáter s kapacitou vyše 1000 divákov. Amfiteáter bol otvorený v roku 2014 a odvtedy je významným zdrojom príjmov mesta Šibenik. Koná sa tu množstvo koncertov, festivalov, tanečných a iných vystúpení. Na podarenom videu si môžete pozrieť ako táto pevnosť vyzerá.

Mapa pamiatok v meste Šibenik

Pláže v meste Šibenik

Mestská pláž Banj

Pri Šibeniku je od roku 2012 novovybudovaná mestská pláž Banj s Modrou vlajkou za čistotu mora a bezpečnosť. Táto pláž tu veľmi chýbala, keďže pri centre Šibeniku nie je žiadna prirodzená pláž. Pláž Banj je tvorená malými kamienkami a je z nej výhľad na centrum Šibeniku. Na pláži je ponuka vodných športov, občerstvenie a je vhodná aj pre deti.

Solaris

Nádherná 4 km dlhá piesková pláž v dovolenkovom rezorte Solaris 8 km južne od mesta Šibenik. Je to jedna z najlepšie hodnotených pieskových pláží Chorvátska. Pri pláži je mnoho atrakcií pre deti ako detské bazény, tobogány, detské ihriská, animácie pre deti a podobne. Na pláži v stredisku Solaris si nájde svoje miesto každý, či už v rušnejšej alebo kľudnejšej časti pláže. Súčasťou strediska Solaris je aj pekný aquapark.

V plážovom rezorte sú nasledovné hotely a kemp:

Hotel Niko 4*

Hotel Ivan 4*

Amadria Park Andrija 4*

Resort hotel Villas Kornati 4*

Camping Solaris 4* with mobile homes

Car camping Adriatic 3*

Rezalište

Pláž Rezalište sa nachádza 6 km južne od Šibeniku pri mestečku Brodarica. Je to pekná kamienková pláž s dosť strmo sa zvažujúcim dnom, čiže neodporúča sa pre deti a neplavcov. Na pláži je možnosť rôznych vodných športov. Do mora je vybudovaný bezbariérový prístup. Na pláži je workoutové a detské ihrisko a trampolíny. Pri pláži je dostatočne veľké parkovisko. Prenájom slnečníka stojí 40 kn a prenájom ležadla 20 kn na deň. Pozor na ježkov, kde tu na dne mora na nich môžte natrafiť.

Čo je na pláži:

  • sprchy
  • wc
  • workout ihrisko
  • detské ihrisko
  • trampolíny

Mapa pláží v okolí mesta Šibenik

Mapa ubytovacích zariadení v Šibeniku

Booking.com

Pridaj komentár