Tzv. The European Backpacker Index každoročne zverejňuje zoznam najlacnejších miest Európy. Tento index ráta s viacerými faktormi ako najlacnejšie ubytovanie v meste (vo výhodnej lokalite a s dobrými recenziami od hostí), cenu za dve jazdy v mestskej hromadnej doprave, jeden vstup na známu atrakciu, 3 jedlá za deň a 3 miestne pivá, víno, káva alebo dezert. Ráta teda s nákladmi na jeden deň pre turistu, ktorý chce niečo vidieť, čo to vypiť a zjesť a nechce prespať na ulici. 

Ak hľadáte lacnú dovolenku, prinášame zoznam európskych miest, v ktorých vás vyjde dovolenka najlacnejšie. V zozname sú zoradené mestá od najlacnejšieho.

Bukurešť, Rumunsko

Bukurešť

Bukurešť je hlavné a najväčšie mesto Rumunska. Žije v ňom takmer 2 milióny obyvateľov. Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1459 a od roku 1862 je hlavným mestom krajiny. Mesto má bohatú históriu a je tu množstvo krásnych pamiatok, ktoré sa oplatia vidieť. Lacné ubytovanie, lacné jedlo a pitie, množstvo pamiatok, to je lákadlo pre mnohých cestovateľov s malým rozpočtom. V tomto najlacnejšom meste Európy môžete za menej ako 20€ stráviť príjemný deň. Z Bukurešti k moru je to len necelých 200 km, pri mori sa však pripravte na o niečo vyššie ceny.

Lacný kvalitný hostel: The Funky Chicken

Cena za deň a noc v meste: 18 EUR

Kyjev, Ukrajina

Kyjev

Hlavné mesto Ukrajiny je v súčasnosti (2014) druhé najlacnejšie mesto Európy. Kyjev leží na rieke Dneper a býva tu vyše 2,8 milióna obyvateľov. Je tu ako lacné ubytovanie, tak i jedlo a vstupy do múzeí a galérií. Na území Kyjeva boli objavené archeologické nálezy z 5. storočia. Sú tu krásne sakrálne stavby ako Katedrála Svätej Sofie alebo Opátstvo Svätého Michala. Kyjev je veľké mesto, ktoré má čo turistovi ponúknuť za málo peňazí. Kvôli nepokojom na Námestí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti) sa sem vyberie len máloktorý Slovák či iný turista.

Lacný kvalitný hostel: Magic Bus Kiev Hostel

Cena za deň a noc v meste: 18 EUR

Sofia, Bulharsko

Sofia

Hlavné mesto Bulharska je pre turistu tretie najlacnejšie mesto Európy. Je to krásne veľké mesto s množstvom pamiatok (najznámejšia z nich je bezpochyby Chrám Alexandra Nevského) a je len škoda že neleží pri mori, ale na západe krajiny pri masíve Vitoša. Doprava v meste je dobre organizovaná a nachádza sa tu aj jedna linka metra. V meste bez problémov strávite deň a noc do 20€.

Lacný kvalitný hostel: Hostel Mostel

Cena za deň a noc v meste: 19 EUR

Belehrad, Srbsko

Belehrad

Hlavné mesto Srbska bolo v rokoch 1918-1992 hlavným mestom Juhoslávie. Belehrad leží na sútoku Dunaja a Sávy. V meste je letisko, prístav, množstvo múzeí, honosný pravoslávny chrám Sv. Marka, krásny park a pevnosť Kalemegdan či známy futbalový štadión Červená hniezda. Ak sem zamierite za zábavou, v Belehrade je bohatý výber barov a klubov.

Lacný kvalitný hostel: Double Door Hostel

Cena za deň a noc v meste: 21 EUR

Krakow, Poľsko

Krakow

Veľmi pekné poľské mesto, ktoré mnohí navštevujú ako východiskový bod do neďalekého Oswiečimu či soľnej bane Wieliczka. Mesto bolo založené okolo roku 800 a slúžilo ako hrad. V centre Krakowa je pekné rozľahlé námestie (Rynek Główny) s uličkou plnou obchodníkov ponúkajúcich rôzne suveníry. Jedlo a pitie je tu lacné a relatívne kvalitné ubytovanie sa dá nájsť za pár eur. Ak prichádzate vlakom, nezamieňajte si peniaze priamo na vlakovej stanici, pretože v meste zameníte oveľa výhodnejšie. V Krakowe je niekoľko synagóg, množstvo kostolov, krásna katedrála (Katedra na Wawelu) a odporúčame prechádzku na zaujímavý kopec Kopiec Kościuszki. V Krakowe študoval významný astronóm Mikuláš Koperník. Do Krakowa je to z Bratislavy pár hodín vlakom.

Lacný kvalitný hostel: Hostel B Movie

Cena za deň a noc v meste: 20 EUR

Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Sarajevo

Hlavné a najväčšie mesto Bosny a Hercegoviny bolo v minulosti značne postihnuté vojnou po dobu 1425 dní, teda takmer 4 roky. Po vojne sa v meste spustila intenzívna obnova a bolo postavených mnoho moderných budov (Bosmalov gradski centar, BBI Centar či mrakodrap Avaz Twist Tower-176 metrov). V roku 2010 zaradil časopis Lonely Planet Sarajevo na zoznam 10 miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Pri meste sa nachádza medzinárodné letisko, ktoré ročne vybaví 600 tisíc cestujúcich.

Lacný kvalitný hostel: Tower House

Cena za deň a noc v meste: 21 EUR

Budapešť, Maďarsko

Budapest

Hlavné mesto Maďarska sa podobne ako hlavné mesto Slovenska rozprestiera po oboch brehoch Dunaja. V meste je množstvo termálnych prameňov, vďaka ktorým sa Budapešť považuje za najväčšie kúpeľné mesto sveta. Je tu niekoľko zaujímavých budov, medzi inými budova maďarského parlamentu, Bazilika Sv. Štefana, hrad Vajdahunyad v peknom rozľahlom parku Városliget či obrovské Námestie hrdinov. Jedna z najpopulárnejších atrakcií mesta je Vidám park s kolotočmi a stánkami. Ak hľadáte dokonalý relax, zamierte do Sečéniho termálnych kúpeľov (Széchenyi fürdő). Pre rodiny s deťmi odporúčame návštevu úžasného tropikária s krásnymi akváriami so žralokmi, krokodílmi a pestrofarebnými morskými rybami. V blízkosti Vidám parku je pekná zoo. Mestská doprava je dobre organizovaná a narozdiel od Bratislavy tu premáva metro. Zo Slovenska to máte do Budapešti len pár minút a za niečo vyše 20€ tu prežijete príjemný deň.

Lacný kvalitný hostel: Rastel Hostel

Cena za deň a noc v meste: 23 EUR

Riga, Lotyšsko

Riga

Lotyšské hlavné mesto Riga je najväčšie mesto v Pobaltských štátoch (Estónsko, Lotyšsko, Litva). Riga leží pri mori  pri veľkom Rižskom zálive v nadmorskej výške do 10 metrov. Historické centrum mesta je zaradené na zozname UNESCO a v roku 2014 je Riga Európskym mestom kultúry. Medzinárodné letisko v Rige má letecké spojenie s Bratislavou, aj keď letenky nie sú najlacnejšie. Prechádzky v centre mesta potešia nejedného turistu a toto lacné mesto má rozhodne čo ponúknuť.

Lacný kvalitný hostel: Central Hostel

Cena za deň a noc v meste: 24 EUR

Istanbul, Turecko

Istanbul

Najväčšie turecké mesto leží sčasti v Európe a sčasti v Ázii. Toto rozsiahle mesto ponúka priehrštie pamiatok a turisticky lákavých miest. V meste je množstvo orientálnych stavieb, medzi najzaujímavejšie patrí Chrám Svätej Múdrosti Hagia Sofia, Modrá mešita alebo rozsiahly palácový komplex Topkapı Sarayı v centre mesta. Doprava v meste je dobre prepracovaná a okrem autobusov a električiek premáva v meste metro. Je tu množstvo luxusných drahých hotelov, ale nie je problém nájsť ubytovanie za pár eur.

Lacný kvalitný hostel: Puffin Hostel

Cena za deň a noc v meste: 26 EUR

Varšava, Poľsko

Varsava

Varšava je hlavné a tiež najväčšie mesto Poľska a leží 260 km od Baltského mora. V 2. svetovej vojne bolo mesto totálne zničené bombardovaním, ale intenzívna výstavba ho postavila na nohy. Kvôli svojej polohe nie je Varšava príliš veľkým lákadlom slovenských turistov. Ak sa sem vydáte, určite neoľutujete. Mesto ponúka moderné mrakodrapy, lacné nákupy a ubytovanie, množstvo pamiatok a dopravu metrom. Najvýraznejšie pamiatky mesta sú Kráľovský palác, barbakán, Žigmundov stĺp a Zámocké námestie. Historické centrum mesta (Stare Miasto) je zapísané na zozname UNESCO.

Lacný kvalitný hostel: Hostel Witt

Cena za deň a noc v meste: 26 EUR

Záhreb, Chorvátsko

Zahreb

Do Chorvátska sa každoročne vydá mnoho Slovákov. Hlavné mesto Chorvátska však mnoho z turistov minie bez toho, aby sa tu zastavili. Záhreb leží vo vnútrozemí krajiny a keďže turistov láka hlavne more, nemajú záujem obzrieť si krásy Záhrebu. Mesto má takmer tisícročnú históriu a prvá zmienka o meste je z roku 1093. Zo Záhrebu pochádza najúspešnejší chorvátsky lyžiar Ivica Kostelić. Dá sa tu nájsť lacné ubytovanie a po ceste na dovolenku neoľutujete, ak tu strávite aspoň jeden deň. 

Lacný kvalitný hostel: Ravnice Youth Hostel

Cena za deň a noc v meste: 29 EUR

Petrohrad, Rusko

Petrohrad

Po Moskve je Petrohrad druhé najvýznamnejšie ruské mesto. Petrohrad je jedno z najkrajších miest na Zemi a je často označované ako Benátky severu. Cez mesto preteká rieka Neva a ďalších viac ako 90 riek a kanálov, cez ktoré je postavených vyše 800 mostov. V Petrohrade je množstvo krásnych ulíc, parkov, námestí, sôch a budov. Historické centrum je na zozname UNESCO. Aj keď sa môže zdať, že Petrohrad je drahé mesto, nie je to tak. Treba však vyberať, pretože sú tu ako drahé hotely a reštaurácie, tak i lacné ubytovanie a jedlo.

Lacný kvalitný hostel: Graffiti L Hostel

Cena za deň a noc v meste: 29 EUR

Vilnius, Litva

Vilňuš

Mesto Vilnius leží na juhovýchode Litvy na sútoku riek Neris a Vilija. Je to hlavné a najväčšie mesto krajiny. Miestny nazývajú Vilnius ‚mesto baroka‘, vďaka mnohým stavbám z barokového obdobia. Centrum mesta je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je to jedno z najväčších mestských centier Európy (rozloha 3,6 km2). V meste je množstvo pamätihodností, najznámejšie sú pozostatky Horného hradu (Gediminasov hrad), ďalej tu je množstvo kostolov, chrámov a krásna katedrála. Aj keď Vilnius leží ďaleko od Slovenska, oplatí sa ho navštíviť, prezrieť si jeho pamiatky a stráviť lacnú dovolenku.

Lacný kvalitný hostel: Hostelgate

Cena za deň a noc v meste: 29,50 EUR

Bratislava, Slovensko

Bratislava

Naše najväčšie a najľudnatejšie mesto, v ktorom kvôli práci a štúdiu žijú ľudia zo všetkých kútov Slovenska, patrí právom medzi najlacnejšie mestá Európy. Bratislava je lacnejšia ako Praha, Lisabon či Atény a mnoho zahraničných turistov sem prichádza na deň či len na pol dňa. Popravde jeden deň bohato stačí na prezretie hlavných pamätihodností mesta a pol dňa je až-až na prehliadku Historického centra mesta. Bratislava však nie je len centrum mesta, ale sú to krásne zákutia Dunaja, Železná Studnička, Líščie údolie, Zlaté piesky, Devínsky hrad či dunajská hrádza, kde denne športuje množstvo ľudí. V Bratislave je niekoľko kvalitných a lacných hostelov a za lacným alkoholom sem jazdí mnoho mladých Angličanov a iných turistov.

Lacný kvalitný hostel: Possonium Hostel

Cena za deň a noc v meste: 33 EUR

Moskva, Rusko

Moskva

Prekvapením v tomto rebríčku je určite Moskva, ktorá sa radí medzi najdrahšie mesta sveta. Pre turistu, ktorý si dá námahu vyhľadať lacný let je tu niekoľko (aj keď nie veľa) lacných hostelov a reštaurácií, vďaka čomu sa tu dá stráviť deň pod cenu 35€. Treba byť však veľmi skromný, lebo ak si v Moskve nedáte pozor koľko utrácate, ľahko sa stane, že miniete aj niekoľko sto eur za deň. Predsa len tu je obrovský výber suvenírov, pamiatok a nie každá reštaurácia je pre každú peňaženku. Avšak aj keď sa vám nepodarí dostať sa do sumy 35€ na deň, Moskva stojí za návštevu.

Lacný kvalitný hostel: TNT Hostel

Cena za deň a noc v meste:34 EUR

Praha, Česká republika

Praha

Pre našinca vyjde pobyt v Prahe veľmi podobne ako pobyt v Bratislave. Zahraniční turisti z celého sveta sú čarom Prahy veľmi unesení a krásne historickým centrum mesta sa takmer po celý rok premávajú húfy turistov. V Prahe sa dá s trochou snahy nájsť lacné ubytovanie a pivo vás vyjde lacnejšie ako v Bratislave. Ak sa nebudete chcieť nechať nakresliť maliarom či nebudete dávať drobné každému umelcovi na Karlovom moste, pobyt v Prahe vás vyjde veľmi lacno.

Lacný kvalitný hostel: Sir Toby’s

Cena za deň a noc v meste:36,50 EUR

Tallinn, Estónsko

Tallinn

Hlavné mesto Estónska leží pri Baltskom mori na severe Estónska. Nachádza sa len 80 km južne od Helsínk. Tallinn je pekné starobylé mesto, ktoré je právom na zozname UNESCO. Je tu veľa zachovalých pamätihodností, napríklad dom Bratstva čiernych hláv, pravoslávne chrámy: Chrám svätého Alexandra Nevského, Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu, palác Kadriorg a kostoly. Hlavné námestie a radnica sú tiež veľmi zachovalé. V meste je omnoho viac turisticky zaujímavých miest ako Estónske námorné múzeum, zoo a pekné Estónske múzeum pod otvoreným nebom s množstvom pekných domčekov, mlynov, fárm, kostolov a pod. Pár kilometrov za mestom je letisko.

Lacný kvalitný hostel: The Monk’s Bunk Hostel

Cena za deň a noc v meste: 41 EUR

Valletta, Malta

Valletta Malta

Ubytovanie na Malte za 10€ na noc, kúsok od mesta Valletta láka každého cestovateľa z nízkym rozpočtom. Valletta je malé mesto a žije tu približne 7 tisíc obyvateľov. Po Nikózii je to druhé najjužnejšie položené hlavné mesto v Európskej únii. Od roku 1980 je Valletta na zozname UNESCO. Sú tu krásne historické budovy, niektoré pochádzajú zo 16. storočia. Letisko sa nachádza vo vzdialenosti 8 km od mesta. Najkrajšie pamiatky mesta sú mestské hradby a Valletské záhrady Upper Barraka. Na Malte je množstvo pekných pláží a dá sa tu nájsť lacné ubytovanie.

Lacný kvalitný hostel: Sprachcaffe International (4 km od mesta Valletta)

Cena za deň a noc v meste: 41 EUR

Lisabon, Portugalsko

Lisabon

Lisabon je hlavné a najväčšie mesto Portugalska. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu a žije v ňom okolo pol milióna obyvateľov. Veža Torre de Belém a kláštor Jerónimos sú na zozname UNESCO. Lisabon je najstaršie mesto západnej Európy. Celoročne je tu teplé počasie a vhodná návšteva mesta je aj v zime, kedy je tu počas dňa priemerná teplota 15°C. V meste sa nachádza najväčší portugalský futbalový štadión Estádio do Sport Lisboa e Benfica. V meste je medzinárodné letisko Portela, ktoré patrí k najväčším v Európe.

Lacný kvalitný hostel: Equity Point Lisboa

Cena za deň a noc v meste: 43 EUR

Atény, Grécko

Atény

Hlavné mesto Grécka má 3400 rokov starú históriu. Život v Aténach nie je najlacnejší, ale turista, ktorí sem príde na pár dní má šancu ušetriť veľa peňazí. Dajú sa tu nájsť lacné hostely a keď vám nevadí spať v jednej miestnosti s inými cudzími ľuďmi, ušetríte mnoho eur na ubytovaní. Gyros v Aténach robia na mnohých miestach, na jedle sa dá teda tiež ušetriť. Dve aténske pamiatky sú na zozname UNESCO: Akropola a kláštor Dafni. Atény sú pekné mesto a pri návšteve je dosť pravdepodobné, že uvidíte menšiu či väčšiu demonštráciu.

Lacný kvalitný hostel:Pagration Youth Hostel

Cena za deň a noc v meste: 45,50 EUR

Neapol, Taliansko

Neapol

Mesto Neapol leží na juhu Talianska pri Neapolskom zálive. Historické centrum mesta je zaradené na zozname UNESCO. Pri meste je medzinárodné letisko a prístav. História Neapolu siaha do 8. storočia pred n.l., kedy ho založili Gréci. V meste a okolí je veľa pamätihodností, medzi najvýznamnejšie patria Bazilika svätého Františka z Pauly, kláštor Kartouza, Castel Nuovo, Piazza del Plebiscito a neďaleko sú známe Pompeje.

Lacný kvalitný hostel: La Controra Hostel

Cena za deň a noc v meste: 46,50 EUR

Pridaj komentár