Hrad Červený kameň je obľúbeným miestom pre rodiny a milovníkov histórie a radi sem chodia aj zaľúbené páriky a dá sa tu dokonca zorganizovať svadba. Vďaka polohe neďaleko Bratislavy a Trnavy sem zavíta najmä počas teplých víkendov množstvo návštevníkov. Počas leta sa tu konajú koncerty, remeselné trhy, burzy starožitností a sídlo tu majú aj sokoliari. Pivnice hradu sú unikátne a Červený kameň odlišujú od ostatných hradov Slovenska.

Pivnice hradu patria medzi najväčšie v Európe

Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa určite oplatí navštíviť osobne a pivnice sú jedny z najväčších v Európe. Podzemie sa budovalo vyše 20 rokov v rokoch 1538 – 1555. Vchod do podzemia sa nachádza napravo za hlavnou vstupnou bránou a tam aj začína veľký okruh hradom. Do podzemia vedú tehlové nie strmé schody. Najväčšia sála je dlhá 72 metrov a vošlo by sa sem aj niekoľko kamiónov. Múry pivníc su veľmi hrubé a to až 4 metre. V rohu pri vstupe do jednej z pivníc sa nachádza kus pôvodnej skaly sfarbený do červena a ako vysvetľuje sprievodca, práve podľa červeno sfarbenej skaly bol hrad pomenovaný.
V pivniciach aj v hrade sa nakrúcalo mnoho slovenských a medzinárodných filmov a rozprávok ako napríklad Pacho, hybský zbojník; Van Helsink; Adrenalín: Predbehni smrť; Princezná Fantaghiró; Šialene smutná princezná; Soľ nad zlato; Dračie srdce.

Hradná studňa je s hĺbkou 120 metrov najhlbšia studňa na Slovensku a kopali ju 5 rokov. Pri prehliadke je možné nakuknúť dnu a je to naozaj impozantný pohľad. Studňa je zabezpečená mrežou, preto sa nemusíte obávať, že by ste do nej spadli:)

Michelangelova madona

Na hrade Červeny kameň sa nachádza aj bronzová replika peknej sochy madony s dieťaťom od slávneho Michelangela Buonarroti. Je to jedna z piatich podobných sôch, ktoré sú na Zemi. Originál vytesaný do bieleho mramoru sa nachádza v kostole Panny Márie v belgickom meste Bruggy.

Prehliadky hradu Červený kameň – pre dospelých aj pre deti

Na spoznanie histórie hradu a získanie autentického zážitku odporúčame prehladku hradu so sprievodcom. Je možné vybrať si z viacerých prehliadok. Odporúčame Veľký okruh, prehliadku kde vám ukážu pivnie a vnútro hradu. I keď táto prehliadka trvá vyše hodiny, nebojte sa ju absolvovať aj s malými deťmi, ubehne to veľmi rýchlo. Múzeum Červený kameň ponúka viacero rôznych prehliadok:

  • Veľký okruh – prehliadka hradného podzemia, obranného systému hradu a 24 bohato zariadených miestností hradu Červený kameň. Predpokladaná dĺžka prehliadky je 75 minút.
  • Malý okruh – prehliadka dobovo zariadených hradných interiérov, najmä jedálne, spálne, rytierska sála. Predpokladaná dĺžka prehliadky je 60 minút.
  • Okruh Renesančná pevnosť – prehliadka hradnej priekopy, rozľahlých pivníc, štyroch bášt zachovaného obranného systému hradu zo 16. storočia a hradnej lisovne. Predpokladaná dĺžka prehliadky je 75 minút.
  • Ako sa žilo na hrade – prehliadka 19 miestností a hradnej lisovne zameraná predovšetkým na detského návštevníka. Deti ale aj dospelí sa dozvedia ako žili majitelia hradu. Predpokladaná dĺžka prehliadky je 45 minút.
  • Prehliadka hradnej strážnice – nachádza sa pri vstupe na nádvorie a je prístupná bez sprievodcu/sprievodkyne.

1 komentár

Pridaj komentár