Mesto Holíč sa nachádza na severozápade Slovenska na Záhorí neďaleko okresného mesta Skalica. Do Česka je to z Holíča na skok a hraničné české mesto Hodonín je vzdialené len 6 km. Holíč má niekoľko pekných pamiatok, ktoré sa oplatí navštíviť. Je to najmä kaštieľ, ktorý v minulosti patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu i Habsburgovcom. Slovenským unikátom je veterný mlyn na kraji lesa nad Holíčom. Je to jediný mlyn svojho druhu aký môžete na Slovensku nájsť. V súčasnosti už nefunguje a využívajú ho poľovníci ako múzeum. Pri meste Holíč je letisko, ktoré využívajú najmä letecký modelári, ale počas leteckých dní tu už pristála aj stíhačka.

Kultúrne akcie v Holíči

V meste Holíč sa počas roka koná viacero zaujímavých kultúrnych akcií. V lete je to obľúbený hudobný festival Cibuľa fest a Rytiersky historický festival Rotenstein. V novembri sa tu koná rozsiahly Martinský jarmok.

Pamiatky v Holíči

Holíčsky kaštieľ

Od roku 1963 je zámok v Holíči kultúrnou pamiatkou, i keď je pravda, že v súčasnosti je budova zámku v žalostnom stave. Interiér zámku je vybrakovaný a nezostalo tu takmer nič vzácne. Strecha zámku je opravená, ale ostatné na zovňajšku chátra. Okolité zámocké hospodárske budovy mesto postupne opravuje a v jednej z nich sa koná aj pravidelné mestské zastupiteľstvo. Priekopa okolo zámku je vyčistená a počas teplých mesiacoch roka tu je možnosť člnkovania okolo zámku. V zámockom areáli sa koná množstvo koncertov a kultúrnych akcií ako napríklad obľúbený historický festival Rotenstein. Na Nový rok odtiaľto púšťajú ohňostroj. Pri zámku je chovný rybník, pekné detské ihrisko a bylinková záhrada (za rybníkom). Na mape má zámok s priekopou zaujímavý pravidelný tvar.

Veterný mlyn

Slovenský unikát, ktorý už dnes nie je funkčný, ale výzor si zachoval v pôvodnom stave. Jedná sa o jediný zachovaný kamenný veterný mlyn na Slovensku. Mlyn bol postavený v 80. rokoch 19. storočia v štýle holandského typu mlynov. Nájdete ho nad holíčom na kraji lesa. V okolí sú lavičky a priľahlý lesík je vhodný na romantické prechádzky. Viac informácií o veternom mlyne…

veterny mlyn

Holíčske megality

Megality v Holíči, nazývané aj ako menhiry sa nachádzajú neďaleko kaštieľa, kde ich dali len nedávno. Tieto monumentálne kamene boli totiž objavené pri stavbe garáží na sídlisku v Holíči. Megality v Holíči podľa skúmaní historikov pochádzajú z kultu pohanského kmeňa a na niektorých sú vytesané rôzne výjavy, ako napríklad ruka s kladivom. Najväčší kameň stojí v strede a je približne 4 metre vysoký. Okolo neho sú na zemi poukladané ostatné kamene.

holíčske megality

Mapa pamiatok v meste Holíč

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár