Vodopád pri dedinke Turová v Banskobystrickom kraji nie je príliš známy ani neohuruje rozmermi. Vodopád je celkom malý, ale ak pôjdete okolo obce Turová, oplatí sa urobiť si výlet k tejto prírodnej pamiatke. Obec Turová sa nachádza 10 km severo-západne od mesta Zvolen a vodopád je vzdialený približne 1 km od obce v lese. Turovský vodopád je 15 metrov vysoký a tvorí ho prítok z potoka Turová v Kremnických vrchoch. Vodopád sa nazýva aj Skalný vodopád a miestny ho volajú Padalo.

Turovský vodopád sa podobá na známejší – Kralický vodopád. Miestny dobrovoľníci príchod k vodopádu aj samotný vodopád vyčistili, vďaka čomu je prístupnejší a krajší. V zime je vodopád zamrznutý a vytvára pekné cencúle (video pod článkom). Na jar, keď sa topí sneh, je vodopád najmohutnejší.

Po príchode do obce Turová autom odporúčame zaparkovať auto pri kostole, kde je parkovisko. Od kostola choďte po asfaltovej ceste až na kraj lesa. Za dedinou sa nachádza začiatok hlbokej rokliny s chodníkom cez roklinu a jeden chodník je na vrchu rokliny. Po hornom chodníku sa dostanete až k vodopádu. Chodník nie je upravený, ale vychodili ho turisti. K vodopádu sa ide po schodíkoch, ale pri zostupe treba byť obozretný, najmä v zime a vo vlhkom počasí. Je tam síce drevené držadlo a reťaz, ale i tak si treba dávať veľký pozor, najmä ak ste tu s deťmi.

K sopúchu sa dá dostať po chodníku k cintorínu, a potom po lesnej ceste až na vrchol sopúcha. Sopúch je vlastne veľká skala a z vrchu je pekný výhľad na okolie. Turovský sopúch sa na rozdiel od Turovského vodopádu nachádza na mape. Dolu si môžete pozrieť mapu s označeným miestom Turovského vodopádu. Pod mapou sú dve videá tohto pekného vodopádu v zime a v lete.

Mapa Turovského vodopádu (GPS: 48,601817 19,043617)

Video Turovského vodopádu v zime

Video Turovského vodopádu v lete

4 KOMENTÁRE

Pridaj komentár