Známy je aj skrátený názov ostrova Zakynthos – Zante, hlavne pre anglicky hovoriacich. Ostrov Zakynthos je tretí najväčší ostrov v Iónskom mori po Kefalónii a Korfu. Zakynthos je považovaný za jeden z najzelenejších ostrovov v Grécku a najmä na jar pripomína kvitnúcu záhradu s vôňou bylín a eukalyptov. Vďaka tomu dostal pomenovania „Ostrov vôní“, „Kvetina východu“. typickými produktmi je olivový olej, hroznové víno, grepy a citrusové plody. Turistov príjemné prekvapí pohostinnosť miestnych obyvateľov a okúzlia čarokrásne prírodné scenérie a pláže. Ostrov Zakynthos je zázračné miesto – rozmnožuje sa tu chránená stredomorská korytnačka Caretta caretta.

Na Zakynthose sa oplatí navštíviť najmä pláže Navajo a Gerakas, dedinku Exo Hora s najstaršou olivou na ostrove. V dedinkách Macherado a Volimes uvidíte tradičný spôsob života Grékov. Na ostrove je množstvo obľúbených dovolenkových destinácií, napríklad Argassi, Vassilikos či Gerakas.

Základné informácie o ostrove Zakynthos

Počet obyvateľov40 650 (2011)
Rozloha410 km2
Najvyšší vrchVrachionas (758 m)
Hlavné mestoZakynthos
Dĺžka pobrežia123 km
Doba letu z Bratislavycca 2 hod a 15 min

Čo je na ostrove Zakynthos:

 • hotely
 • prístav, letisko
 • obchody, reštaurácie, bary
 • najkrajšia pláž Európy Navajo
 • možnosti športu (potápanie, parasailing, volejbal, tenis)

Kultúra na ostrove Zakynthos

Zakynthos – hlavné mesto – kostol sv. Dionýza – patróna ostrova. v roku 1953 bolo mesto celkom zničené pri zemetrasení. Potom bolo obnovené do pôvodnej podoby.

dedinka Volimes – benátska vež, kostol s freskami z 12. a 14. stor., tiež sa tu nachádza archeologické nálezisko z doby neolitu Keri.

Na ostrove sa nachádza mystické miesto kláštor Agios Georgios Gremon pri dedinke Anafonitria. Leží na severo-západnom cípe ostrova. Pochádza z 15. storočia aj je zasvätený panne Márii. Vraj ak v kláštore zapálite sviečku splnia sa Vám všetky priania. Turisti si tu môžu za symbolickú cenu sviečku zakúpiť.

Gastronómia na ostrove Zakynthos

Na Zakynthose prevláda stredomorská kuchyňa. Špecialitou je „Sartsa“ – varené jedlo s hovädzím alebo teľacím mäsom, s rajčinami, cesnakom, olivovým olejom, syrom a oregánom. Typický je tiež „ladotyro“ – pikantný ovčí syr naložený v hlinených nádobách s olejom. „Musaka“ – nákyp s jahňacím a hovädzím mletým mäsom, cuketami, cesnakom, cibuľou. Obľúbený dezert „baklava“ – lístkové cesto plnené mletými orechmi, pomarančovým sirupom, citrónovou šťavou a muškátovým orieškom. Predkrmom alebo prílohou „tzatziky“ – jogurtová nátierka so strúhanou šalátovou uhorkou, cesnak, olivový olej a vinný ocot. Vyhľadávaný je alkoholický nápoj „ouzo“.

Zaujímavosti o ostrove Zakynthos

 • Pláž Navajo sa veľakrát umiestnila na prvom mieste medzi najkrajšími plážami Európy
 • Homér ako prvý spomenul Zakynthos v diele Iliada a Odysea
 • Je obývaný od dôb neolitu
 • Juhovýchodne od ostrova sa našiel najhlbší bod Stredomoria (4004 metrov)
 • Na Zakynthose svieti ročne najviac slnka v Grécku
 • Na ostrove je len jedno mesto a 44 dedín
 • Turistický ruch sa tu začal vyvíjať v roku 1965
 • Na ostrove hniezdi ohrozený druh korytnačky Caretta Caretta
 • Ostrov Zakynthos bol pomenovaný po synovi Dardana

Počasie na Zakynthose

Zakynthos

Typická je subtropická klíma, kde sa letné teploty šplhajú nad 35 °C a v zime neklesajú pod bod mrazu. Zrážky sú v lete minimálne, preto si môžete užívať dovolenku bez obáv z dažďov. V tabuľke sú priemerné teploty vzduchu, mora a priemerné zrážky na ostrove Zakynthos počas celého roka.

Fauna a flóra na ostrove Zakynthos

Caretta Zakynthos
na plážach Zakynthosu sa liahnu korytnačky Caretta-caretta

Píniové lesy, myrty, olivovníky, figovníky a rôzne druhy paliem, viniče, citrusy či opuncie. Na prechádzkach ostrovom Vás určite okúzli vôňa ibišku, jasmínového keru, oleandru či magnólie. Nenachádzajú sa tu divé zvery, možno vidieť čajky, lastovičky, vo vodách rôzne druhy rýb, morských ježkov, hviezdice, krabov, chobotničky a asi najznámejšie sú pre ostrov korytnačky Caretta- Caretta. Ak budete mať šťastie možno nejaké uvidíte.

Korytnačky Caretta-Caretta symbol ostrova Zakynthos

Tieto morské korytnačky sa však stali ohrozeným druhom, ktoré možno nájsť iba v Stredozemnom mori a sú zákonom chránené. Existujú od čias dinosaurov a v tomto období bojujú o prežitie. Dospelá korytnačka môže dorásť až do hmotnosti 100 kg a výšky 1,2 m. Počas noci v júni až v auguste hľadajú samičky suché miesta na piesočnatých plážach, kde v hĺbke 40 až 60 cm kladú svoje vajcia. Asi o dva mesiace neskôr sa z vajíčok vyliahnu maličké korytnačky, ktoré sa vracajú do mora.

Zaujímavosťou je inštinkt korytnačiek: korytnačky sa vrátia naspäť na to miesto kde sa vyliahli, aby nakládli svoje vajcia, rovnako ako ich matky. rozvoj turizmu aj negatívne ovplyvnil pokojný život korytnačiek, častokrát mnoho korytnačiek umiera v rybárskych sieťach, v znečistených vodách mora, či sú zrazené alebo hniezda pošliapané bezohľadnými turistami. aj hluk a nočné osvetlenia letovísk je pre korytnačky škodlivý, stávajú sa práve vyliahnuté mláďatá sa stávajú dezorientované pri svojom prvom vstupe do mora a môže sa stať, že cestičku nikdy nenájdu. Caretta-Carettu možno vidieť na plážach v zálive Laganas: Kalamaki, Gerakas, Marathonissi.

Marathonissi má tvar korytnačky a tiež sa nazýva ostrovom korytnačiek, je neobývaný ostrov v tesnej blízkosti ostrova Zakynthos. Je ho možné vidieť aj z pláže Gerakas. Je obľúbeným ostrovom korytnačiek.

Je to určite očarujúci zážitok spozorovať Carretu-Carretu, ale každý návštevník by mal rešpektovať požiadavky ochranárov:

 • nevstupovať na pláže v zálive Laganas a Yerakas medzi západom a východom slnka
 • nepoužívať svetlá v blízkosti pláž v noci
 • nepoužívať motorové člny vo vodách Laganaského zálivu
 • na pláži sa zdržiavať len na vyznačených miestach, v žiadnom prípade nenarúšať ochranármi vyznačené hniezda
 • nenechávať odpadky na plážach, pretože maličké korytnačky sa o ne môžu zraniť, zamotať sa do nich
 • nechytať lezúce korytnačky a nesnažiť sa ich doniesť do vody, ale je dobré im robiť tieň, aby sa ľahšie dostali do mora

Turistické oblasti na ostrove Zakynthos

Mesto Zakynthos

Mesto nazvané ako celý ostrov má 10 tisíc obyvateľov a leží na východnej strane ostrova 4,3 km od letiska. Mesto je postavené na ruinách starovekého mesta a architektúra budov je zmesou benátskeho, francúzskeho a anglického štýlu. Mesto samotné nie je veľmi pekné a nie je tu ani veľa možností. Kultúra a obchody sú sústredené v tretej paralelnej ulici od nábrežia. Tam nájdete značkové obchody, reštaurácie a množstvo obchodov so suvenírmi. Pri nábreží, ktoré sa ťahá od námestia Solomos až po kostol Sv. Dionýza (Agios Dionysos) sú najmä reštaurácie ale aj pár obchodíkov so suvenírmi a agentúry predávajúce výlety a plavby okolo ostrova. Námestie Solomos je pomenované po gréckom básnikoví, ktorý napísal slová gréckej hymny. Nad mestom kedysi stála pevnosť, z ktorej sa dnes zachovala len brána a kus hradby.

Čo je v meste:

 • hotely
 • prístav
 • kostol Agios Dionysos
 • múzeum postbyzantského umenia (na námestí Solomos)
 • kostol Agios Nikolas Molos
 • reštaurácie, obchody

Macherado

Macherado ostrov Zakynthos
www.flickr.com | zolakoma

Druhá najväčšia dedinka na ostrove s tisíc obyvateľmi leží v horách 10 km od hlavného mesta. Do dedinky sa oplatí prísť najmä kvôli kostolu Agia Mavra zo 14. storočia, v ktorom sa nachádza milodarmi obklopená ikona Agia Mavra, ktorá vraj dokáže robiť zázraky. Podľa legendy táto ikona visela na plote a farmár, ktorý ju našiel, ju zaniesol do dediny, ale v noci sa ikona vrátila na svoje pôvodné miesto. Preto sa na tomto mieste rozhodli postaviť kostol. Každoročne 3. mája sa tu koná slávnosť zakončená omšou.

Čo je v dedine:

 • kostol Agia Mavra zo 14. storočia
 • kláštor Yperagathou
 • reštaurácia na námestí

Volimes

www.flickr.com | Heather Cowper

Dedinka Volimes sa nachádza 30 km severozápadne od hlavného mesta a pozostáva z troch častí: hornej-Ano, strednej a spodnej-Kato. V roku 1953 bola dedina zasiahnutá zemetrasením, ktoré ju takmer celú zničilo. Dnes je zachovaných len pár pôvodných kamenných domov, kostol a veterné mlyny. Keď pôjdete autom po severnom pobreží, určite sa tu zastavte. Dedina je obklopená horami, ktoré sú turistami nedotknuté. Ľudia, ktorí tu žijú sa venujú poľnohospodárstvu a ručne tkajú čipky, koberce, vyrábajú keramiku syry, med a víno. Je tu zopár obchodíkov s peknými suvenírmi. Z hôr nad dedinkou je pekný výhľad na susedný ostrov Kefalónia. Volimes je pekná horská dedinka a miestny ľudia dodržiavajú staré grécke tradície. V blízkosti obce je vyhliadka na pláž Navajo.

Čo je v dedine:

 • obchody so suvenírmi
 • kaviarne
 • kostol Agios Georgios zo 16. storočia

Exo Hora

www.flickr.com | Live Zakynthos

Malá dedinka leží v kopcoch 36 km od hlavného mesta Zakynthos. Bola takisto zasiahnutá zemetrasením v roku 1953 a dnes je tu len málo zachovaných domov. Našťastie sa zachoval kostol Agios Nikolaos zo 17. storočia. Na námestí je dôvod, pre ktorý sa sem oplatí zájsť. Je ním najstaršia oliva na ostrove Zakynthos, ktorá má vraj až 2000 rokov. Strom olivy sa nachádza pri križovatke hlavných ulíc.

Čo je v dedine:

 • kostol Agios Nikolaos
 • najstarší olivovník ostrova

Argassi

www.flickr.com | Heather Cowper

Turistický rezort Argassi leží len 5 km od hlavného mesta. Je to jeden z najväčších a najpopulárnejších rezortov na Zakynthose. Veľmi blízko je krásna piesková pláž s možnosťou parkovania. Pláž sa ťahá po celej dĺžke rezortu a je na nej vystavaných množstvo hotelov a reštaurácií. Argassi je živý rezort a v lete je tu plno turistov. Po večeroch hrá z barov príjemná grécka ale aj svetová hudba a turisti si užívajú pohodovú dovolenku. V blízkosti sa nachádzajú ruiny akvaduktu Vrysakia, ktorý kedysi slúžil na dopravu vody v tejto časti ostrova. K akvaduktu sa dá dosť ťažko dostať, nevedie sem asfaltová cesta, ale ak ste dobrodružnej povahy, nájdete si k nemu cestu.

Čo je v rezorte:

 • obchody, reštaurácie, bary
 • hotely
 • minigolf
 • akvadukt Vrysakia v blízkosti

Vasilikos

www.flickr.com | Heather Cowper

Vasilikos je oblasť na juhu ostrova Zakynthos s nádhernými plážami, z ktorých najznámejšie sú pláže Banana, Agios Nikolaos, Gerakas, Porto Roma a Porto Zorro. Vasilikos je oblasť obklopená olivovníkmi a farmami. Keď si na dovolenku vyberiete túto oblasť, neoľutujete.

Čo je v oblasti:

 • hotely
 • reštaurácie, taverny, bary, malé obchody
 • krásne pláže
 • športové aktivity (jazda na koni, vodné športy)

Mapa turistických oblastí na ostrove Zakynthos

Pláže na ostrov Zakynthos

Banana

www.flickr.com | Anna Oates

Najväčšia pláž na ostrove, pláž Banana leží na západnom výbežku asi 15 km od hlavného mesta. Je to naozaj veľmi dlhá pláž s plytkým morom. Na niektorých miestach keď vchádzate do mora, dno sa zvažuje a keď je vám voda asi po pás, tak je more plytšie.

To znamená že aj niekoľko desiatok metrov od brehu je vám voda po kolena. Nájdete tu veľa možností vodných športov, kvôli čomu sem jazdia ľudia z celého ostrova. Piesok na pláži je veľmi jemný a večerné prechádzky naboso, keď vám more obmýva nohy sú úžasné. Stretnete tu aj miestnych rybárov.

Čo je na pláži:

 • bary, občerstvenie
 • parkovanie
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • možnosti vodných športov (nafukovacie banány, vodné skútre)

Gerakas

gerakas pláž ostrov Zakynthos

Jedna z najkrajších pláží ostrova a na rozdiel od Navajo dostupná aj peši. Pláž je udržiavaná a veľmi čistá. Pre pobyt na pláži platia prísne podmienky, pretože sa tu liahnu korytnačky Caretta-Caretta. Pláž leží 18 km juhovýchodne od hlavného mesta ostrova.

Pláž je piesková a more pokojné vhodné na plávanie, ale voda nie je hlboká ani ďalej od brehu. Nad plážou je skala poskytujúca tieň, avšak v niektorých častiach k nej nie je prístup kvôli korytnačím hniezdam. Takisto sa tu môže ležať na piesku len do určitej vzdialenosti. Hniezda korytnačiek sú dobre ohradené páskami. Na pláži je plavčík. Na konci pláže je sekcia pre kúpanie bez plaviek. Nad plážou je veľké bezplatné parkovisko odkiaľ sa ide dolu k pláži po drevených schodoch.

Tip! Ak prídete na pláž ráno, môžete si poležať na lehátkach zadarmo kým neprídu vyberať peniaze.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • plavčík
 • parkovisko
 • ponuka občerstvenia
 • sekcia pre nudistov

Tsilivi

www.flickr.com | Heather Cowper

Veľmi populárny rezort Tsilivi sa nachádza 6 km západne od hlavného mesta. V rezorte je mnoho hotelov, obchodov, barov, nočných klubov a reštaurácií a v sezóne je to veľmi rušné miesto cez deň i v noci. Najpočetnejšou skupinkou turistov sú Taliani a Briti ale chodia sem i Poliaci a tiež Slováci.

Pláž Tsilivi je dlhá, piesková s množstvom reštaurácií a centrom vodných športov. Veľa mladých ľudí zostáva na pláži i po zotmení a oddávajú sa tancu a pitiu v plážových baroch. Cez deň sem chodí aj veľa rodín s deťmi, ktoré si užívajú jemný piesok a teplé, čisté more.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • bary, reštaurácie
 • centrum vodných športov

Laganas

Laganas je jeden z najpopulárnejších rezortov ostrova s veľmi dlhou plážou a dobrými možnosťami na dovolenkovanie. Nachádza sa 9 km severne od mesta Zakynthos. V sezóne je tu veľmi rušno cez deň i v noci. Sú tu početné bary a kaviarne, kde sa podvečer zgrupujú najmä mladí ľudia z celého sveta.

Pláž Laganas je chránená pre hniezdenie ohrozeného druhu korytnačiek Caretta-Caretta a je súčasťou gréckeho národného morského parku. V rezorte je množstvo hotelov a obchodíkov. Oproti pláže je maličký ostrovček Agios Sostis, na ktorý sa dá ísť po drevenom moste.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • toalety
 • možnosti vodných športov
 • bary, taverny
 • obchody so suvenírmi

Kalamaki

Pláž Kalamaki leží 6 km južne od mesta Zakynthos v zálive Laganas blízko letiska. Pláž leží pri obľúbenom rezorte Kalamaki, ktorý je obľúbený najmä pre rodiny a milovníkov vodných športov. Kalamaki je piesková pláž a piesok je ideálny pre deti na stavanie pieskových hradov.

Blízko je rezort s hotelmi a reštauráciami. Zaujímavosťou je, že kvôli ochrane korytnačiek nemôžu mať hotely okná smerom na more. Na pláži hniezdia korytnačky, ktoré sú tu veľmi chránené. Kalamaki sa napája na inú peknú pláž Laganas. Pláži dominujú veľké skaly a v strede sú pri pláži možnosti občerstvenia. Pláž je veľmi čistá a ponechaná prírode. V blízkosti je letisko, pri slnení na tejto pláži uvidíte pristávajúce lietadlá.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • vodné športy (šlapacie loďky)
 • kaviareň, reštaurácia

Navajo – najkrajšia pláž Európy

Nachádza sa na severozápadnej časti ostrova v blízkosti dedinky Anafotiria. Na pláž sa možno dostať len loďou, padákom (viď video dolu) alebo si môžete vychutnať pohľad na túto krásu z výšky z vyhliadky. Pláž je ukrytá uprostred skalného masívu a z výšky je úžasný pohľad na tyrkysové more.

Nádherné kryštálové more a bielučké okrúhle kamienky sú v kontraste so starým vrakom lode, ktorý sa nachádza uprostred pláže. A práve kvôli nemu sa stala pláž jednou z najfotografovanejších. Príbeh starého vraku siaha do r. 1980, kedy grécke úrady získali podozrenie na jednu loď, ktorá pašovala cigarety a likéry. Pašerácku loď začali prenasledovať a tá pre zlé počasie stroskotala na piesočnatej pláži v zátoke, ktorá sa dnes nazýva aj pašerácka zátoka. Pláž je známa nielen ako Navajo ale vďaka vraku lode ako Shipwreck beach. Loď bola veľmi stará, postavená už v roku 1937 a od svojho zakotvenia leží na pláži Navajo ako pripomienka. Určite sa vyfoťte pri vraku a vyskúšajte more v zátoke, prekvapí vás jeho chladný nádych – bude to niečo na čo budete spomínať celý život.

Pláž Navajo sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najkrajších pláží sveta a mnohí ju považujú za najkrajšiu pláž Európy. Niečo na tom bude, hlavne keď si pozriete fotky pláže z vrchu.

Na pláž sa dostanete z malého prístavu Porto Vromi, odkiaľ chodia vodné taxi každú hodinu. Alebo ak ste na ostrove prostredníctvom cestovnej agentúry, kde vám isto už pred cestou ponúknu výlet na túto nezabudnuteľnú pláž. Avšak vopred vás upozorňujeme, že cez deň je na pláži veľké množstvo ľudí čo nie je veľmi romantické ako fotky tejto pláže bez ľudí. Ak chcete mať pláž takmer len pre seba, skúste sa spýtať na nejaké skoré ranné vodné taxi.

Čo je na pláži:

 • vrak lode

Alikanas (Alykanas)

Rezort Alikanas navštívi každý rok množstvo turistov z celého sveta. Je to veľmi obľúbené letovisko nachádzajúce sa 16 km juhovýchodne od hlavného mesta Zakynthos. Susedí s ďalším obľúbeným rezortom Alykes. Pláž Alikanas je piesková s kryštálovo čistým morom.

Pri pláži je mnoho reštaurácií a možností ubytovania. Na severe od Alikanas nájdete rezort Agios Nikolaos Shinari, odkiaľ chodia lode na ostrov Kefalónia a na pláž Navajo.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • hotely
 • možnosti vodných športov
 • bary, reštaurácie

Alykes (Alikés)

Pláž Alykes leží 18 km severozápadne od mesta Zakynthos v jednom z najobľúbenejších rezortov ostrova. Pláž je piesková a nad ňou je bohatý výber reštaurácií a barov. Názov pláže je odvodený od soľných jám (z gréckeho alikes), ktoré sú za dedinkou Alykes.

Tieto jamy boli kedysi hlavným zdrojom príjmov obyvateľstva ostrova. Na tejto pláži sa do sýtosti vyšantia vaše ratolesti ako aj milovníci vodných športov. Vďaka tomu, že pláž leží pri otvorenom mori, tu bývajú väčšie vlny čo je priaznivé najmä pre windsurferov.

Čo je na pláži:

 • reštaurácie, bary
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • obchody so suvenírmi
 • ubytovanie v blízkosti
 • možnosti vodných športov

Ubytovanie na Zakynthose

Booking.com

Pridaj komentár