Bologna je hlavným mestom severotalianskeho regiónu Emilia-Romagna. Nachádza sa neďaleko pohoria Apeniny, medzi riekami Reno a Savena. Vyznačuje sa vlastným dialektom, dobre zachovaným historickým centrom a bohatými univezitnými dejinami, ktoré sa začínajú v roku 1088, kedy bola založená Bolonská univerzita, najstaršia na svete, na ktorej mimo iných študovali aj Dante Alighieri, Mikuláš Kopernik a Erasmus Rotterdamský. Samotné mesto bolo ešte predtým dôležitým centrom moci Etruskov, Keltov a neskôr Rimanov. Neskôr sa v Bologni začala vo veľkom rozvíjať aj kultúra a sociálny život, ktoré v posledných dekádach nasleduje aj elektronický a potravinársky priemysel.

Bologna je dôležitým dopravným uzlom severného Talianska a sídli tu nejedna vplyvná inštitúcia. Medzinárodné letisko Guglielmo Marconi v Bologni je siedme najvyťaženejšie talianske letisko a v roku 2016 prepravilo 7 miliónov pasažierov. Centrálna železničná stanica je vďaka strategickej polohe mesta Bologna jedným z najdôležitejších dopravných uzlov Talianska a ročne ňou prejde až 58 miliónov cestujúcich. V Bologni sa nachádzajú sídla niektorých svetoznámych firiem ako napríklad výrobca športových automobilov Lamborghini či výrobca motorcyklov Ducati.

Hlavné mesto Talianskej kuchyne

V roku 2000 bola Bologna menovaná európskym hlavným mestom kultúry a o šesť rokov neskôr jej UNESCO udelilo titul mesto hudby, pričom je mesto aj neoficiálnym hlavným mestom talianskej kuchyne, vychýreným svojimi cestovinami. V Taliansku sú známe krčmy známe ako ‚osteria‘, kde môžete ochutnať najlepšie talianske špeciality. V Bologni majú niektoré zvláštne osterie, napríklad Osteria del Sole, v ktorej si môžete priniesť vlastné jedlo a objednať len pitie. Ďalšou výnimočnou osteriou je Osteria Broccaindosso, ktorá je známa pre ochutnávanie rôznorodých zákuskov. Boloňská omáčka bola vymyslená práve v meste Bologna.

Jej historické centrum vyniká podmanivými námestiami, kostolmi, múzeami a galériami, pomedzi ktoré natrafíte na lákavé reštaurácie a príjemné kaviarničky. Zaujímavosťou je, že aj v Bologni sa podobne ako v 170 km vzdialenej Pise nachádza niekoľko šikmých veží. Mesto Bologna sa pýši najväčším počtom kilometrov ulíc s arkádami. Takýchto ulíc je tu vyše 35 kilometrov len v centre mesta a hovorí sa, že aj keď v Bologni prší, nepotrebujete dáždnik, lebo ste pri prechádzke mestom krytý arkádou. V Bologni sa okrem iných mnohých bazilík nachádza bazilika San Petronio s gotickou freskou z 15. storočia vyobrazujúcou Mohameda mučeného diablami v pekle. Bazilika San Petronio je hlavná bazilika v meste a je to najväčšia bazilika na Zemi postavená z tehál.

Aj keď je Bologna vo vnútrozemí, ak budete dovolenkovať pri mori v Taliansku, odporúčame urobiť si minimálne jeden celodenný výlet do tohto historicky bohatého a kultúrneho mesta. Mesto Bologna za to rozhodne stojí a jeho návštevu nebudete určite ľutovať.

Základné informácie o Bologni

Počet obyvateľov388 257 (2016)
Vzdialenosť od Bratislavy817 km (cca 7 hod 50 min)

Čo je v Bologni:

 • možnosti ubytovania
 • medzinárodné letisko
 • vlaková stanica – jeden z hlavných dopravných uzlov Talianska
 • sieť električiek, trolejbusov a autobusov
 • reštaurácie, kaviarne, pizzérie
 • dve šikmé veže (Le due torri)
 • bazilika San Petronio (jeden z najväčších kostolov na Zemi)
 • ulice s arkádami (35 km v centre mesta)
 • divadlo Teatro alla Scala (námestie Palazzo del Podestà), ktoré funguje od r. 1547
 • futbalový štadión Stadio Renato Dall’Ara s kapacitou 38 tisíc divákov

Zaujímavosti o meste Bologna

 • Bologna má najväčší počet kilometrov ulíc s arkádami na Zemi (vyše 38 km len v centre mesta)
 • V bazilike San Petronio je freska vyobrazujúca Mohameda mučeného v pekle diablami. Kvôli tejto freske sa Al-Káida vyhráža, že vyhodí kostol do vzduchu.
 • Socha Neptúna na námestí Piazza Maggiore je dielom sochára Gianbologna, ktorý ju vytvoril na príkaz kardinála. Kardinál dal sochárovi inštrukcie, aby Neptúnovi urobil malý penis. Sochár to dodržal, avšak keď sa postavíte na biely obdĺžnik nakreslený na zemi vedľa sochy, uvidíte Neptúna so stoporeným penisom.
 • Trojzubec, ktorý drží Neptún na námestí Piazza Maggiore bol predlohou pre logo automobilov značky Maserati. Práve v Bologni bratia Maserati túto značku vybudovali. Dnes sa základňa Maserati nachádza v meste Modena.
 • V klenbovej chodbe budovy Palazzo Re Enzo na námestí Piazza Maggiore ak sa postavíte na jednu stranu a iný človek stojí na druhej strane, tak sa vďaka vytvorenej ozvene môžete normálne porozprávať.
 • Do reštaurácie Osteria del Sole si môžete priniesť vlastné jedlo a objednávať len pitie.
 • Odporúčame návštevu cukrárne Osteria Broccaindosso, kde môžete dosýtosti ochutnávať rôzne druhy zákuskov.
 • Chutná boloňská omáčka bola vymyslená v meste Bologna a od mesta má aj názov.
 • Základňu tu má výrobca športových automobilov Lamborghini aj výrobca motorcyklov Ducati.

Počasie v meste Bologna

BOLOGNA Predpoveď počasia

Pamiatky v Bologni

Piazza Maggiore a Piazza del Nettuno

Vzájomne prepojené námestia v centre mesta sú vyhľadávaným bodom pre stretnutia a organizované výlety. Panuje tu tak pohodová atmosféra obklopujúca Neptúnovu fontánu, ktorú v 16. storočí vytvoril staviteľ Giambologna. V blízkosti natrafíte na väčšinu pamätihodností Bologne a križujú sa tu hlavné ulice mesta, ako je Via dell´Indipendenza lákavá pre svoje obchodné centrá a Via Galleria štedrá na svoje prepychové šľachtické sídla. Na severnej strane námestia Piazza Maggiore zaujme aj niekdajší vládny palác Palazzo del Podestà a jeho veža Torre dell´ Aregno vyznačujúca sa unikátnou akustikou.

Bolonské baziliky

Bazilika Bologna
Foto: Dimitris Kamaras

Hlavnými náboženskými stavbami, ktoré si v meste zaslúžia pozornosť návštevníkov sú baziliky. Tou prvou z nich je bazilika San Petronio dominujúca námestiu Piazza Maggiore. Keď sa s jej výstavbou v roku 1390 začalo, plánovalo sa, že táto bolonská bazilika dosiahne väčšie rozmery než Bazilika sv. Petra v Ríme. Tento cieľ sa však nepodarilo naplniť a vonkajšia podoba baziliky San Petronius zostala nedokončená až do dnešných dní. Jej interiér býva považovaný za jednu z najlepších ukážok gotického slohu v Taliansku a môžete si v ňom povšimnúť tak postranné kaplnky, ako aj malé múzeum, ktoré skladuje náčrty zobrazujúce ako mala vyzerať konečná podoba baziliky podľa Andreu Palladia a ďalších významných architektov svojej doby.

Bazilika Santo Stefano je najstaršou náboženskou stavbou Bologne, v ktorej panuje autentický duch stredovekých čiasa o ktorej sa tvrdí, že je kolískou kresťanskej viery mesta. Na pomedzí 10.-13. storočia ju postavili benediktínski mnísi a sú tu uložené pozostatky mučeníkov Agricolu a Saints Vitale. Celá bazilika sa skladá z ôsmych samostatných kostolov, z ktorých Chiesa del Crocifisso zaujme svojou kazateľnicou a kryptou, zatiaľ čo menší kostolík v pozadí vyniká mozaikami na podlahe a pamiatkami z čias románskeho slohu.

Bazilika di San Pietro naproti tomu prešla počas svojho života toľkými premenami, že svoju stredovekú podobu už stratila a viac pripomína baroko. Napriek tomu však stojí za návštevu, nakoľko tu sídli umelecká zbierka zahŕňajúca predmety, ktorej cirkvi darovali viaceré osobnosti náboženského aj svetského života, vrátane niekoľkých pápežov.

Bolonské múzeá a galérie

Zaujímavé nálezy nielen z Bologne môžete obdivovať vo viacerých múzeách a galériach. Archeologické múzeum Museo Civico Archeologico na ulici Via dell´Archiginnasio vás napríklad podrobne zoznámi so životom starovekých civilizácií ako boli Etruskovia, Kelti, Egypťania, Gréci a Rimania. Na umenie maestrov pochádzajúcich a tvoriacich v Bologni a v regióne Emilia-Romagna je naproti tomu zameraná kolekcia Národnej galérie Pinacoteca Nazionale. Špeciálny dôraz je zameraný na práce pochádzajúce z obdobia 13. – 19. storočia, pričom viaceré z nich boli prevzaté z miestnych kostolovalebo sa sem uložili potom, čo boli Bologni vrátené umelecké diela, ktoré previezol do Paríža Napoleon Bonaparte.

Šikmé veže

Veru tak, správne čítate, šikmé veže v Taliansku nie sú len výhradou mesta Pisa, niekoľko z nich sa nachádza aj v Bologni a mnohé pôsobia, že sa nakláňajú ešte výraznejšie, vzhľadom na svoj vysoký a úzky tvar. Ide o skupinku 20 veží, ktoré sa zachovali do dnešných čias z pôvodne postavenej stovky, vybudovanej v 12. storočí na priestore námestia Piazza di Porta Ravegnana. Kedysi slúžili predovšetkým na pozorovanie okolitej krajiny a využívali sa ako útočisko v prípade ohrozenia alebo napadnutia mesta. Okrem toho boli symbolom vysokého postavenia a prestíže pre rodinu, ktorá ich nechala postaviť. Dnes do niektorých z nich môžete vstúpiť a pokochať sa pohľadom na Bolognu z výšky. Ideálne sú nato veže Torre degli Asinelli a Torre Garisenda.

La Piazzola

La Piazzola je meno obrovského trhu pod holým nebom rozkladajúcom sa na námestí Piazza Mercato v blízkosti populárneho parku Parque Montagnol. Jeho história sa začala písať už v stredoveku, kedy sa tu predával dobytok. Dnes ho nahradili produkty od výmyslu sveta, natrafíte tu nielen na remeselné a umelecké výrobky, ale aj oblečenie, obuv, kozmetiku a predmety pre použitie v domácnosti.

San Domenico

Tento bolonský kostol je zasvätený pamiatke zakladatela dominikánskeho rádu, Sv. Dominika a začal sa stavať po jeho smrti v roku 1221. Jeho mramorová hrobka láka pohľady turistov rovnako ako drevené rytiny Michelangela či Nicolu Pisano. Najviac sa pritom kostol oplatí navštíviť každú prvú a druhú sobotu v mesiaci, kedy počas bezplatnej prehliadky nahliadnete do kaplniek, chóru, miestností inkvizície a niektorých ďalších lokalít, ktoré sú nie vždy bežne prístupné verejnosti.

Ubytovanie v meste Bologna

Booking.com

Pridaj komentár