Cestu k ťažko prístupným miestam si ľuda uľahčili vybudovaním lanoviek. Jazdu lanovkou každoročne absolvujú milióny ľudí (najmä lyžiarov) na celom svete. Naše Tatry sú popretkávané lanovkami a jedna sa nachádza aj v hlavnom meste Slovenska. Aj taká jazda lanovkou na Kamzík môže byť pre niekoho veľký zážitok (vrátane autora članku:)). Na riadkoch, ktoré nasledujú si predstavíme 11 najzaujímavejších lanoviek z celého sveta.

Niektoré dopravujú lyžiarov na vrcholky hôr, iné prevážajú ľudí ponad rieky vo veľkomeste. Aj keď sa nechystáte na jazdu lanovkou, tento zoznam vás môže zaujať.

Teleférico de Mérida, Estacion Loma Redonda, Venezuela

Teleférico de Mérida je najvyššia a najdlhšia lanovka na svete. Jej dĺžka je 12,5 km a pohybuje sa rýchlosťou 5 m/s (18 km/h). Dĺžka jazdy zo základne na vrchol trvá približne hodinu. Základňa lanovky sa nachádza vo Venezuelskom meste Mérida v nadmorskej výške 1640 m n. m. a vedie na vrch Pico Espejo do výšky 4765 m n.m. Lanovka bola otvorená v roku 1960 a kvôli rekonštrukcii ju v roku 2008 zatvorili. Prevádzku lanovky by mali znovu spustiť v júli roku 2014. Lanovka vedie ponad pohorie Sierra Nevada de Merida. Pri vrchnej stanici sa nenachádza zjazdovka, ale ľudia sem chodia kvôli úchvatným výhľadom na najvyšší vrch Španielska Pico Bólivar s nadmorskou výškou 4981 m n.m. V prvej stanici lanovky sa nachádza veľká panoramatická reštaurácia, v druhej múzeum, v tretej je ďalšia reštaurácia a v hornej stanici je veľká vyhliadková terasa. Od tretej stanice je výrazne redší vzduch, preto je v kabínach lanovky dodávka kyslíku. Nové kabíny lanovky majú kapacitu 60 pasažierov a 40 miest na sedenie.

Základné informácie
dĺžka12,5 km
rýchlosť18 km/h

Masada Cableway, Izrael

Pevnosť Masada, postavená Herodesom Veľkým v rokoch 37-31 pred n.l. je zapísaná na zozname UNESCO, sa nachádza na 440 metrov vysokej skale nad púštnou krajinou. K pevnosti sa dá vyjsť pešo po krivolakom chodníčku. Cesta zaberie približne pol hodinu. Keďže tu sú veľké horúčavy, odporúčame nechať sa k pevnosti vyviezť lanovkou. Jazda lanovkou trvá asi 3 minúty a za hodinu je schopná previezť 1200 ľudí. Základňa lanovky sa nachádza -275 m n. m. a vrchná stanica vo výške 33 m n. m. Z pevnosti Masada je pekný výhľad na Mŕtve more, ktoré leží v nadmorskej výške -418 m n.m. (teda 418 metrov pod úrovňou mora). Lanovka bola postavená v roku 1971, ale v roku 1998 bola nahradená novým typom bez podperných pilierov. Od základne až po pevnosť lanovka prekoná prevýšenie 290 metrov.

Základné informácie
dĺžka900 m
rýchlosť28 km/h

Lanovka na vrch Cukrová homola, Pão de Açúcar, Rio de Janeiro, Brazília

Pão de Açúcar lanovka rio de janeiro

Hora Pão de Açúcar, známa aj ako Cukrová homola, je po soche Krista spasiteľa na hore Corcovado druhá dominanta mesta Rio de Janeiro. Lanovka jazdí od roku 1912, v 70-tych rokoch minulého storočia bola prestavaná a v roku 2009 zrekonštruovaná. Skladá sa z dvoch častí: jedna vedie na vrch Morro da Urca, kde je reštaurácia a obchody so suvenírmi; druhá časť vedie na vrch Pão de Açúcar do výšky 396 metrov.
Jedna kabína má kapacitu 65 osôb a jazdí každých 20 minút. Z presklenej lanovky je nádherný výhľad na záliv Guanabara, pohorie Corcovado, sochu Krista Spasiteľa, pláž Copacabana a Rio de Janeiro.

Lanovka Ngong Ping, Hong Kong

Lanovka Ngong Ping

Lanovka spája mestá Tung Chung a Ngong Ping ponad záliv Tung Chung. Lanovka pozostáva zo 112 kabín a jej prevádzka bola spustená 9. novembra 2006. V júni roku 2006 počas testovacej prevádzky došlo ku kolízii dvoch kabín, kvôli čomu zostalo 500 dobrovoľníkov zaseknutých na lanovke na 2 hodiny. Cesta lanovkou trvá 25 minút, čo je o pol hodinu menej ako po ceste. Z výšky je výhľad na Juhočínske more, medzinárodné letisko Hong Kong a kláštor Po Lin. Lanovka ponúka tri druhy kabín: štandardná, kryštálová – s preskleným dnom a privátna – bez čakania a bez ostatných turistov. Rýchlosť lanovky je 7 m/s.

Základné informácie
dĺžka5700 m
rýchlosť25 km/h

The Emirates Air Line, Londýn

Londýnska lanovka Emirates Air je tiež známa pod názvom Thames Cable Car (lanovka na Temži). Bola otvorená 28. júna 2012 pred otvorením letných olympijských hier. Ako názov napovedá, lanovka je sponzorovaná leteckou spoločnosťou zo Spojených Arabských Emirátov. Lanovka spája oba brehy rieky Temže ponad ktorú sa lanovkou dostanete za 10 minút. Temžu si pri jazde môžete obhliadnuť z výšky 90 metrov. Kabíny sa pohybujú priemernou rýchlosťou 6 m/s. V čase konania Letných olympijských hier bola lanovka najvyťaženejšia, po skončení ju využíva len 10% z celkovej capacity pasažierov. Jedna kabína pojme 10 pasažierov.

Základné informácie
dĺžka1100 m
rýchlosť21 km/h

Genting Highlands Skyway, Malajzia

Lanovka sa nachádza v pohorí Genting, 51 km od Kuala Lumpur a spája mestečko Gohtong Jaya a moderný zábavný rezort Rezorts World Genting (Genting Highlands). Prevádzka lanovky bola spustená v roku 1997. Pri rýchlosti 6 m/s dokáže na vrchol previezť 2000 pasažierov za hodinu. Jedna kabína má kapacitu 8 pasažierov a jazda trvá necelých 15 minút. Lanovka Genting Highlands Skyway je považovaná za najrýchlejšiu jednokáblovú lanovku na svete. Z výšky sa turisti môžu pokochať krásnym panoramatickým výhľadom na zeleň a hory. Deti do 90 cm majú vstup do lanovky zadarmo.

Základné informácie
dĺžka3380 km
rýchlosť21,6 km/h

Rooswelt Island tramway, New York

Mestská lanovka ponad prielivom East River spája ostrov Rooswelt s najobývanejšou časťou New Yorku – Manhattan. Lanovka začala prevádzku v roku 1976, skladá sa z dvoch kabín s kapacitou 110 pasažierov. Denne sa kabíny ponad prieliv prevezú približne 115 krát v 15 minútových intervaloch, pričom dosiahnu vrchol 76 metrov nad East River. Jedna cesta trvá 3 minúty.

Základné informácie
dĺžka940 m
rýchlosť28,8 km/h

Kaprun Gletscherbahnen, Salzburg, Rakúsko

V Rakúskych Alpách je lanovka s najvyšším podporným stĺpom na svete (výška stĺpa je 113,6 m). Spodná stanica lanovky sa nachádza u cesty medzi Kaprun a Kesselfall. Od spodnej stanice vedú tri lanovky. Pri stanici je parkovisko. Lanovka bola otvorená v roku 1965 a bola prvá lanovka v Rakúsku, ktorá umožnila lyžovanie na ľadovci. Na vrchnej stanici vo výške 3035 m n.m. je vyhliadková platforma a panoramatická reštaurácia.

Z hornej stanice sa dá vyjsť po zabezpečených oceľových lanách na vrchol Kitzsteinhornu vo výške 3203 m n.m. Lanovka pozostáva z kabín s kapacitou 60 osôb. Dĺžka trasy je niečo vyše 2,2 km a maximálny sklon 42%. Doba jazdy je 8,5 minúty pri rýchlosti 36 km/h.

Základné informácie
dĺžka2208 m
rýchlosť36 km/h

Grouse Mountain Skyride, Vancouver, Britská Kolumbia, Kanada

Grouse Mountain Skyride

Jazda na vrchol trvá približne 8 – 12 minút a počas nej sa vám naskytne nádherný výhľad na mesto Vancouver, ostrovy v zálive, zasnežené hory a Tichý oceán. Pri troche šťastia môžete vidieť medvede grizly v ich prirodzenom prostredí. Lanovka na vrch Grouse Mountain je jedna z hlavných atrakcií mesta Vancouver.

Grouse Mountain Skyride je najväčšia lanovka v Severnej Amerike. Spodná stanica sa nachádza na úpätí hory Grouse Mountain vo výške 300 metrov a horná stanica je vo výške 1100 m n.m. V spodnej stanici je kaviareň známeho reťazca Starbucks. Vo vrchnej stanici je reštaurácia, kaviareň a vyhliadka. Odjazd lanovky je každých 15 minút.

Klein Matterhorn Aerial Tramway, Švajčiarsko

Nádherné Švajčiarske Alpy si môžete obzrieť z výšky vďaka lanovke Klein Matterhorn Aerial Tramway. Vrch Klein Matterhorn je s výškou 3883 metrov najvyšší vrch v Alpách, na ktorý sa dá vyjsť lanovkou a táto lanovka je najvyššie položená lanová dráha v Európe. Lanovka sa skladá z viacerých staníc: spodná sa nachádza v mestečka Zermatt; dve prestupné stanice Furi a Trockner Steg, v ktorých treba presadnúť a hornú stanicu vo výške 3820 metrov. Klein Matterhorn je menším bratom známeho vrchu Matterhorn, ktorý patrí medzi najkrajšie vrchy sveta (výška 4478 m n.m.). Vrch Klein Matterhorn je veľmi obľúbený medzi lyžiarmi a mnohí ho považujú za raj lyžovania. Lyžovať sa tu dá celoročne. Prevádzka lanovky bola spustená v decembri roku 1979 a priemerne prevezie 560 tisíc pasažierov ročne. Jedna kabína lanovky má kapacitu 100 osôb a jazda z Trockener Steg (2929 m n.m.) na vrchol trvá 8,5 minúty.

Základné informácie
dĺžka3600 m
kapacita600 ľudí/h

Lanovka Tianmen Shan, Zhangjiajie Resort, Čína

Najdlhšia horská lanovka na svete prevezie cestujúcich z centra mesta Zhangjiajie cez pohorie Tianmen až do Tianmen Shan, čo v preklade znamená Pohorie nebeskej brány. Najstrmšie stúpanie lanovky dosahuje 38° a prekoná prevýšenie 1279 metrov. Lanovka pozostáva z 98 kabín s nádherným výhľadom na pohorie Tiamen. V lanovke si uvedomíte, ako ťažko museli ľudia pracovať, aby vybudovali túto lanovku. Upozorňujeme, že z výšky sa vám môže zatočiť hlava. Pohľad na útesy týčiace sa do výšky jedného kilometra obrastené zeleňou však stojí za to. Na vrchole sa nachádza jaskyňa, lesopark, chrám Tianmenshan a mnoho iného. Okrem prírodných krás sa tu konajú rôzne akcie ako lanolezectvo či preteky v skalolezectve

Základné informácie
dĺžka7455 m
rýchlosť21 km/h

Pridaj komentár