Pri slove múzeum si väčšina z nás predstaví honosnú budovu, v ktorej sa nachádzajú zbierky vzácnych predmetov z minulosti. V našom zozname múzeí sa tiež nachádzajú vzácne zbierky z minulosti, avšak trochu iného charakteru. Veľa ľudí má rado múzea a aj na dovolenke si zájde do nejakého pozrieť. Tieto múzeá sa však vymykajú normálu a sú prinajmenšom zvláštne.

Múzeum penisov, Reykjavík, Island

V hlavnom meste Islandu je zvláštne múzeum, ktoré má v zbierke vyše 280 penisov z rôznych cicavcov vrátane štyroch penisov človeka. Návštevníci sa môžu pokochať pohľadom na množstvo veľrybích penisov, na penis polárneho medveďa, na penisy tuleňov a mrožov.

Najväčším exponátom múzea je penis Vráskavca ozrutného vážiaci 70 kg a dlhý 170 cm. Naopak najmenší penis pochádza zo škrečka a meria 2 mm. Múzeum založil Sigurdur Hjartarson v roku 1974. Múzeum každý rok navštívia tisíce návštevníkov.

Múzeum vlasov, Avanos, Turecko

Malé turecké mesto Avanos, ktoré je známe hrnčiarstvom a výrobou keramiky, sa preslávilo atypickým múzeom. Múzeum vlasov založil v roku 1979 miestny hrnčiar Chez Galip , ktorému kamarátka dala na rozlúčku prameň vlasov. Chez si vlasy vystavil vo svojom obchode a rozprával príbeh návštevníčkam. Mnohé z nich neváhali a darovali mu prameň svojich vlasov, ktoré si tiež vystavil. Postupne zbierka narastala až na dnešných 16 tisíc prameňov vlasov, čím sa múzeum dostalo do Guinnessovej knihy rekordov. Múzeum sa nachádza v podzemnej oblúkovej izbe podobajúcej sa na jaskyňu, v ktorej visia vlasy z každej strany.

Múzeum zlého umenia, Somerville, Massachusetts, USA

Múzeum zlého umenia (Museum Of Bad Art-MOBA) bolo založené v roku 1994 a po veľkom úspechu sa rozširuje veľmi rýchlo. V múzeu nájdete zbierku nepodarených umeleckých kúskov rôzneho druhu. Pôvodne sa múzeum nachádzalo v suteréne domu v Bostone, dnes sú tieto nepodarky vystavené v divadle v meste Somerville.

Zbierka obsahuje okolo 500 kusov nepodarených umeleckých diel, medzi ktorými je napríklad obraz Mana Lisa. V múzeu je kniha hosťov, do ktorej môžete napísať ako sa vám výstava páči.

Múzeum instantných rezancov, Osaka, Japonsko

Ďalšie zaujímavé múzeum je venované instantným rezancom a ich vynálezcovi instantných rezancov, pánovi menom Momofuku Ando. Vstup do múzea je voľný. K múzeu prislúcha miestnosť na výrobu rezancov s vlastnou príchuťou.

Za 300 jenov dostanete prázdny pohár, ktorý môžete naplniť rezancami a ochuteným práškov s rôznou príchuťou. Je tu tiež degustačná miestnosť a navyše sa tu koná seminár výroby rezancov.

 Múzeum parazitov, Tokyo, Japonsko

Jediné múzeum svojho druhu na svete, ktoré vystavuje zbierku rôznorodých vypreparovaných parazitov sa nachádza v hlavnom meste Japonska. Založil ho miestny doktor v roku 1953, ktorému sa zväčšovala zbierka parazitov od pacientov. V múzeu sa nachádza vyše 45 tisíc parazitov naložených v rôznych nádobách.

Nájdete tu napríklad najdlhšiu pásomnicu na svete, ktorá meria úctyhodných 8,8 metra nájdená v tele 40-ročného muža z mesta Yokohama. Pri pásomnici sa pre lepšiu predstavu nachádza lano s rovnakou dĺžkou.

Múzeum stredovekých nástrojov na mučenie, Amsterdam, Holandsko

Strašidelné múzeum stredovekých nástrojov na mučenie sa nachádza v centre Amsterdamu kúsok od Červenej uličky. V historickej budove zapísanej v UNESCO nájdete na piatich poschodiach viac ako 100 rôznych nástrojov, ktoré sa v stredoveku používali na mučenie čarodejníc a iných previnilcov proti systému. Niektoré nástroje sú sprevádzané videom alebo voskovými figurínami, ktoré vyzerajú ako skutoční ľudia. V múzeu sa nachádza napríklad gilotína, lis na hlavu, inkvizítorské kreslo alebo oceľová klietka. O niečo menšie múzeum s rovnakým zameraním sa nachádza aj v Prahe.

Múzeum zničených vzťahov, Zágreb, Chorvátsko

Nezvyčajné múzeum v hlavnom meste Chorvátska založila filmová producentka Olinka Vištica spolu so sochárom Draženom Grubišićom. Títo dvaja umelci sa rozišli po štvorročnom vzťahu a napadla ich myšlienka vytvoriť z kedysi spoločných predmetov múzeum. V tomto múzeu sa nachádzajú predmety, ktoré majú do činenia so skončením vzťahu či manželstva. Nachádzajú sa tu napríklad sekera, ktorou ohrdnutý milenec rozsekal ex-frajerke nábytok, svadobné šaty či trpaslík hodený na čelné sklo nového auta.

Súčasťou múzea je kaviarnička, v ktorej si môžete posedieť a pri dobrej káve rozmýšľať nad predmetmi múzea. Ak máte nejakú zaujímavú pamiatku na skončený vzťah, môžete ju poslať do múzea, kde ju radi vystavia.

Medzinárodné múzeum UFO a výskumné centrum, Roswell, Nové Mexiko

Múzeum UFO je venované najmä havárii neznámeho objektu, ktorý v roku 1947 padol na ranč pri meste Roswell. V múzeu je vystavených pár umelých mimozemšťanov, UFO a hlavne množstvo fotografií s dlhými popismi udalostí. Deti sa tu budú pravdepodobne nudiť.

Súčasťou múzea je obchod so suvenírmi, kde majú rôzne tričká s UFO a hračky v tvare mimozemšťanov. Ak sa niekedy ocitnete v tomto mestečku s takmer 50 tisíc obyvateľmi, určite navštívte toto múzeum, ktoré je najväčšou atrakciou mesta. Možno pri návšteve tohto múzea zistíte či tí mimozemšťania existujú.

Múzeum kondómov, Nonthaburi, Thajsko

Múzeum kondómov nechalo otvoriť thajské ministerstvo zdravotníctva a je to prvé múzeum svojho druhu. Múzeum vzniklo za účelom zvýšenia povedomia o použití kondómov a ukázaniu ich pozitívnej stránky. Thajsko je najväčším výrobcom kondómov na svete a teda nie je prekvapením, že takéto múzeum vzniklo práve v tejto krajine.

V múzeu nie sú vystavené len rôzne druhy a značky kondómov, ale aj zariadenie na testovanie kvality kondómov, vákuové pumpy a lubrikanty. Na stenách múzea sú vylepené reklamné plagáty na kondómy, niektoré staré desiatky rokov.

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár