Americký park Yellowstone bol založený v roku 1872 ako prvý národný park na Zemi. Väčšina Národného parku Yellowstone sa nachádza v štáte Wyoming a časť leží aj v štátoch Montana a Idaho. Na území parku Yellowstone žili pôvodný obyvatelia Ameriky tisíce rokov. V tomto rozľahlom parku nájdu turisti takmer všetky prírodné scenérie ako vodopády, jazerá, rieky, lesy, hory, gejzíry (vyše 200) či teplé pramene. V parku sa vyskytujú časté zemetrasenia, posledné najsilnejšie z roku 2014 malo silu 4,8 stupňa.

V parku žije vyše 60 druhov cicavcov vrátane medveďov, bizónov, jeleňov, líšiek, bobrov a vlkov. Práve vlky majú hlavný podiel na tom, ako park vyzerá v súčasnosti. V roku 1926 boli vlky v parku Yellowstone vyhubené a mnohé iné zvieratá tak stratili prirodzeného nepriateľa. Najmä rozmnoženie jeleňov wapiti, ktorí spásali veľké plochy parku a flóra sa nestíhala obnoviť.

V roku 1995 bolo do parku umiestnených 14 vlkov. Jednalo sa o experiment Americkej správy rýb a divokej zveri a kanadských biológov, ktorí chceli obnoviť flóru parku. Azda nikto z nich však nečakal, že vlky až tak výrazne zmenia Yellowstonský národný park.

Vlky znížili populáciu jeleňov a tiež spôsobili, že jelene už kvôli strachu z vlkov nespásali také plochy parku. Vďaka tomu sa byliny a dreviny rozrástli, čo pravdepodobne pomohlo zvýšenému množeniu bobrov. V minulosti obývala park Yellowstone len jedna kolónia bobrov, v súčasnosti ich je už niekoľko. Vďaka bobrom sa zvýšila populácia rýb a kačíc, ba dokonca sa zmenili toky riek a vznikli aj nové jazerá. Vďaka rastu vegetácie sa spevnili brehy riek a zastavil sa zosuv pôdy.

Zaujímavosti o Yellowstonskom národnom parku:

  • rok založenia 1. marec 1872
  • rozloha 8 983,18 km2
  • počet návštevníkov 4 097 710 (v roku 2015)
  • leží na troch štátoch USA: Wyoming, Montana a Idaho
  • obyvatelia tu žili už pred 11 tisíc rokmi
  • v parku je 40 hlavných vodopádov a vyše 200 aktívnych gejzírov
  • nachádza sa tu tzv. Yellowstonský Grand Canyon, ktorý je dlhý vyše 30 km, široký 450 – 1200 metrov a hlboký 450 metrov
  • najznámejší gejzír Old Faithful erupuje každých 91 minút
  • ročne sa tu vyskytne približne 2000 zemetrasení 

Video (v angličtine) o tom, ako vlky zmenili park Yellowstone:

Pridaj komentár