V anglickom meste Brighton na juhu Anglicka otvorili 4.8.2016 najvyššiu pohyblivú vyhliadkovú vežu sveta. Táto veža meria 162 metrov a volá sa British Airways i360. Pochádza od tvorcov slávneho ‚Londýnskeho oka‘ London eye. Veža sa nachádza na pobreží a je z nej nádherný výhľad na more aj mesto Brighton. Keď je jasné počasie, čo nie je v tejto oblasti tak často, tak sa dá z veže dovidieť až do diaľky 40 km.

Vyhliadka má tvar ufo s priemerom 18 metrov, ktoré jazdí na 4 metre hrubom stĺpe a hore za 20 minút vynesie až 200 ľudí. Výška stĺpa veže je síce 162 metrov, ale samotná vyhliadka jazdí ‚len‘ do výšky 138 metrov nad úrovňou zeme. Návštevníci majú možnosť poprechádzať sa po vyhliadke dokola a vidieť panorámu v uhle 360°. Stavba stála 46 miliónov libier a predpokladá sa, že by do mesta mohla prilákať vyše 700 tisíc platiacich turistov ročne.

Cena lístka je 15 libier pre turistov a 7,5 pre miestnych obyvateľov. Vďaka veži by malo vzniknúť približne 440 pracovných miest. V základni je bar a reštaurácia. V minulosti sa proti výstavbe spisovala petícia, ktorá však nebola úspešná.

Video vám priblíži ako to asi vo vyhliadkovej veži vyzerá.

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár