Najmenej osídlený taliansky ostrov a zároveň druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori patrí k najstaršie osídleným častiam Európy. Ostrov obsadili okolo roku 3000 pred Kr. iberské a ligúrske kmene a pozostatky po tomto období sú tu viditeľné dodnes. Od 9. storočia pred Kr. sa tu začali usádzať Feninčania a o tri storočia neskôr aj Gréci. V roku 410 pred Kr. prišli na ostrov Kartáginci, ktorých odtiaľto vyhnali Rimania v roku 238 pred Kr. Rimanom slúžil ostrov ako zásobáreň obilia pre vojakov a obyvateľov na pevnine. V roku 445 n. l. dobyli Sardíniu germánski Vandali, ale tých v roku 534 vyhnal byzantský cisár Justinián a Sardíniu pripojil k Byzancii. Na ostrov však neustále útočili Mauri a saracénsky piráti, ktorí Sardíniu v 10. storočí ovládli. Vlajka Sardínie dodnes obsahuje 4 kreslené čierne hlavy saracénskych pirátov. V 11. - 13. storočí patrila Sardínia Republike Pisa a Janovskej republike a v roku 1297 tu bolo zriadené Sardínsko-korzické kráľovstvo. V 14. storočí bola Sardínia pod vládou španielskeho Aragónskeho kráľovstva a v roku 1720 vzniklo Sardínske kráľovstvo, ktoré bolo roku 1861 pripojené k Talianskemu kráľovstvu.

Sardínia si vďaka svojim nádherným plážam a čistému moru vyslúžila prívlastok Karibik Stredomoria. Sardínia má krásnu prírodu od jaskýň až po čisté lesy a veľa historických pamiatok ako napríklad zrúcanina chrámu Monde d'Accoddi, pravdepodobne najstaršia stavba v Taliansku. Archeologické nálezisko Su Nuraxi di Barumini s megalitickou stavbou nazývanou nuraghe, ktorými je ostrov posiaty je na zozname UNESCO. Takýchto stavieb je tu vyše 7000 a niektoré z nich dosahujú výšku 20 metrov. Veže boli postavené z nahrubo opracovaných kamenných kvádrov, majú tvar prevráteného vedra a ich účel je neznámy. Na sardínii sú z minulosti zachované skalné hroby a tiež gigantické hrobky Tombe dei Giganti z obrovských kameňov dlhé až 15 metrov a so vstupným kameňom vysokým až 4 metre. Z obdobia rímskej nadvlády sa zachovali amfiteátre, mosty a kostoly.

Ak túžite po dovolenke na pláži, Smaragdové pobrežie (Costa Smeralda) na severe ostrova je pre vás to pravé. Množstvo nádherných pláží sa nachádza aj na juho-západe ostrova v oblasti Costa Verde. Najobľúbenejšie turistické oblasti Sardínie sú mestá Alghero, Olbia a Cagliari. Milovníci turistiky by mali zamieriť smerom k národnému parku Gennargentu s bohatou faunou, flórou a čistým vzduchom. Na severe Sardínie sa nachádza ostrovček Isola dei Gabbiani, na ktorej sa nachádza kemp a ktorý je považovaný za raj pre windsurferov a kitesurferov. Ostrovček je spojený s pevninou asfatlovou cestou. Niekoľkokrát denne sem jazdí autobus z mesta Palau.

Najznámejšie letoviská Sardínie ako Alghero, Costa Paradiso, Isola Rossa, Olbia, Costa Smeralda, La Maddalena, Santa Teresa Gallura majú nádherné pláže, ale pekné sú aj menej známe letoviská ako Arbatax, Cala Gonore di Dorgali, Carloforte, Caletta di Sinicola, Santa Margherita, Poetto di Cagliari, Santa Caterina di Pittinuri a ďalšie. Kuchyňa na Sardínii je veľmi chutná a na svoje si prídu aj tí najväčší gurmáni. Samozrejmosťou sú plody okolitých morí a robia tu aj vynikajúcu šunku z divých kancov. Sardínčania zvyknú na ohni opekať divinu, teľacie, kozie a ovčie mäso, čo nazývajú ako Carne a Carrargiu. Obľubené je aj Porceddu, teda pečené prasa medzi rozpálenými kameňmi na korení.Odporúčame ochutnať biely nekvasený chlieb Carta da Misica od miestnych pastierov, ktorý je tenký takmer ako papier. 

Taliani nazývajú ostrov Sardínia ako 'Ostrov kde zastal čas' a aj keď sa Sardínia postupne mení, má toto prirovnanie niečo do seba. Najmä v hornatom vnútrozemí sa zachovalo množstvo malých starobylých dedinek, dávnych zvykov, kultúry, historických pamiatok, krásnych krojov a tiež špecifický sardínsky jazyk. Rodina je na Sardínii na prvom mieste a slovo otca sa berie vážne. Obyvatelia Sardínie sú srdečný a pohostinný.

Čítajte aj: Sardínia, Karibik Stredomoria, ktorý vás okamžite očarí

Potápanie na Sardínii

Sardínia je vyhľadávanou destináciou pre potápačov a je známa pre rôzne potápačské súťaže. Pobrežie Sardínie je bohaté na podmorský život a potápači sa môžu kochať pohľadom na pestrofarebné ryby, chobotnice, morény a iné zaujímavé tvory. Dobrodruhov potápačov isto zaujme podmorská exurzia k niektorému z vrakov, ktorých je pri pobreží Sardínie niekoľko. Napríklad vrak lode Romagna potopenej anglickou ponorkou počas 2. svetovej vojny. Vrak sa nachádza v hĺbke 39 metrov pár minút jazdy loďou od Capo S. Elia. Ďalší vrak lode Entella je potopený v hĺbke 15 metrov pár minút jazdy loďou od pláže Solanas. Iný vrak lode Isonzo je trocha hlbšie (v hĺbke 56 metrov) pri Torre delle Stelle a bol taktiež ako dva predchádzajúce potopený tou istou anglickou ponorkou.

Lacná dovolenka na Sardínii

Základné informácie:

Počet obyvateľov 1 637 193 (2012)
Rozloha 24 090 km2
Najvyšší vrch Punta La Marmosa (1834 m)
Hlavné mesto Cagliari
Dĺžka pobrežia 1849 km
Doba letu z Bratislavy cca 2 hod
Vzdialenosť od Bratislavy 1020 km

Čo je na Sardínii:

 • hotely, apartmány
 • reštaurácie, pizzérie, bary
 • obchody
 • prístav, letisko
 • zrúcanina Monde d'Accoddi
 • archeologické nálezisko
 • Neptúnova jaskyňa

 

 

Zaujímavosti o Sardínii

 • pobrežie Sardínie (1850 km) je dlhé ako vyše štvrtina pobrežia celého Talianskeho pobrežia
 • stále viac vedcov sa domnieva, že Sardínia je miesto, kde sa nachádzala bájna Atlantída
 • na Sardínii žije najväčšie percento ľudí nad 100 rokov na svete (22 na 100 000 obyvateľov)
 • ostrov navštívi ročne 10 miliónov turistov
 • na ostrove je vyše 7000 archeologických nálezísk spred roku 1000 pred n.l.
 • gastronomická špecialita Sardínie je casu marzu syr, ktorý obsahuje živé červy a je považovaný za afrodiziakum
 • Sardínia je jediný Taliansky región bez diaľnice
 • svetovo známa firma Tiscali pochádza zo Sardínie a sídlo ma v meste Cagliari. Firma nesie meno 2000 rokov starej dedinky v Sardínii
 • názov rýb sardinky pochádza zo Sardínie, aj keď zásoby rýb sa tu vyčerpali nadmerným rybolovom
 • Sardínia patrí k oblastiam s najväčšou nezamestnanosťou v Taliansku