ostrov Capri

Capri je malý ostrov v Stredozemnom mori ležiaci 33 km juhozápadne od Neapolu. Od roku 1950 sa stal obľúbenou turistickou destináciou. Návštevníkov priláka úžasnými jaskyňami, krásnou horskou krajinou, malebným pobrežím s množstvom pláží, ale aj luxusnými butikmi a vilami. Oplatí sa urobiť si výlet do úžasnej jaskyne Grotta Azzura, kde sa dostanete loďou z Marina Grande (cena lístka okolo 10€). Ostrov je rozdelený na dve časti: Capri – obchodná časť a Anacapri – kľudnejšia časť ostrova.

Na celom ostrove žije celoročne len približne 14 tisíc obyvateľov. Počas letnej sezóny pribudne vďaka turistom obyvateľov podstatne viac. Na Capri nie je letisko, preto sa sem dostanete loďou z prístavu v Neapole alebo v Sorrente. Hlavný prístav Capri je pri malebná Marina Grande s peknou plážou.

Ostrov Capri je obľúbenou dovolenkovou destináciou nielen zahraničných turistov, ale aj Talianov. V lete je tu plno dovolenkárov a na jednodňové výlety sem chodia výletníci z pevniny. V auguste sa na ostrove Capri koná obľúbený Medzinárodný folklórny festival, kde sa dá dobre zabaviť a dozvedieť niečo viac o Talianoch. Ostov Capri ponúka kús histórie v podobe zrúcanín hradov, či známej Villa Jovis, bývalej rezidencie cisára Tibéria. Návštevnosť Capri vzrástla v poslednom období trojnásobne. Je to aj vďaka niekoľkým filmom, ktoré tu boli nakrútené.

Mesto Capri

Je hlavné mesto ostrova. La piazzetta je centrálne námestie mestečka. Nachádza sa tu množstvo príjemných kaviarní. Na námestí sa pýši katedrála San Steffano a vždy je tu plno ľudí. V meste sa nachádza aj archeologické múzeum.

Základné informácie o ostrove Capri

Počet obyvateľov12 200 (2002)
Rozloha10,4 km2
Najvyšší vrchMonte Solaro (589 m)
Hlavné mestoCapri
Dĺžka pobrežia17 km
Vzdialenosť od Bratislavy1500 km

Čo je na ostrove Capri:

 • hotely, apartmány
 • reštaurácie, pizzérie, obchody
 • prístav
 • jaskyňa Grotta Azzurra
 • Villa Jovis
 • kláštor Certosa di San Giacomo
 • barokový kostol sv. Michala Archanjela (San Michele Arcangelo)

Zaujímavosti o ostrove Capri

 • Ostrov Capri je jedno z 10 najlepších dovolenkových miest v Taliansku. Hoci toto miesto nie je tak populárne ako Rím , Miláno alebo Pisa, je azda krajšie než Neapol alebo Benátky.
 • ostrov Capri je známy z gréckej mytológie ako domov Sirén, ktoré vábili námorníkov do zátok, aby zahynuli
 • Podľa historických prameňov bol ostrov objavený cisárom Cézarom Augustom v roku 29 pred naším letopočtom. Do miesta sa zaľúbil a navštevoval ho znova a znova. Nástupca Cézara – Tiberius tu vybudoval 12 víl, ktorých trosky sa tu nachádzajú dodnes.
 • Slávny spisovateľ William Somerset Maugham si vybral Capri ako miesto v poviedke „Lotus Eater“. Hrdina prišiel na dovolenku na ostrov z Bostonu. Bol tak nadchnutý týmto miesto, že sa vzdal práce, aby mohol zvyšok života stráviť tu.
 • v druhej polovici 19. storočia sa stal ostrov príťažlivou destináciou pre mnohých európskych umelcov a spisovateľov, napr. John Singer Sargent, Frank Hyde
 • z Capri pochádza otec nedávno zosnulého futbalistu Alfreda Di Stéfano

Počasie na ostrove Capri

 Na ostrove Capri je veľmi príjemné počasie počas celého roka. Na jar v mesiacoch marec, apríl a máj tu ešte nepanujú veľké horúčavy a nie je tu ani toľko turistov ako na vrchole sezóny v júli a auguste. V lete je tu maximálna teplota do 28°C a desať hodín priameho slnečného svitu denne. Letné vysoké teploty sa dajú vydržať vďaka morskému vánku, ktorý tu je prítomný celoročne. V zimných mesiacoch je ostrov Capri vhodné miesto na turistiku.

CAPRI predpoveď počasia

Pamiatky a zaujímavé miesta na ostrove Capri

Tibériova vila (Villa Jovis)

Tiberiova vila ostrov Cpri
www.flickr.com | Tyler Bell

Na ostrove Capri veľmi rád a často prebýval rímsky cisár Tiberius. Pozostáva z 12 víl, ktoré boli vybudované cisárom Tiberiusom. Najzachovalejšia je Villa Jovis, ku ktorej je to 40 minút z námestia Piazzetta v meste Capri. Pôjdete cez historické centrum, cez oblúk Via Longarno, po ceste Via Sopramonte, z ktorej je krásny výhľad na more. Z Via Sopramonte sa napojíte na cestu Via Tiberius, ktorá vedia až k Ville Jovis.

Vila Malaparte (Casa Malaparte)

Vila Malaparte ostrov Capri
www.flickr.com | François Philipp

Architektonicky veľmi zaujímavá vila Malaparte sa nachádza na východnom skalnatom výbežku ostrova Capri. Vilu navrhol slávny taliansky architekt Adalberto Libera pre spisovateľa a novinára Curzia Malaparte. Malparte vilu postavil sám s pomocou miestneho kamenára počas svojho vyhnanstva v rokoch 1938-1940, ale nepostupoval podľa pôvodného návrhu. I tak vznikla na tú dobu nadčasová stavba. Vila sa nachádza 32 metrov nad zálivom Salerno. K vily sa dá dostať z vnútrozemia aj z mora po schodoch vytesaných do skaly. Dominantou domu sú široké schody vedúce k priestrannej terase ozdobenej bielym oblúkom. Okná na vile sa zvonka zdajú byť porozhadzované, ale má to svoj význam, keďže je zvnútra nádherný výhľad do okolia. Od roku 1957, po smrti majiteľa, vila dlhé roky chátrala vplyvom počasia a vandalov, až kým bola koncom 80-tych rokov zrenovovaná. 

Capri Grotta Azzurra (Blue Grotto)

www.flickr.com | Jun

Krásna morská jaskyňa, ktorá inšpirovala mnohých maliarov a spisovateľov. Do srdca jaskyne sa možno dostať motorovým člnom priamo z hlavného prístavu Marina Grande. Do úžasu návštevníka privádza lom slnečného svetla v jaskyni, ktorý vytvára dúhovo modré svetlo na morskej hladine.

Kostol San Michele (Piazza San Nicol)

Nachádza sa v časti Anacapri. V kostole si treba všimnúť peknú dlažbu.

La Perla Gioielli

Je najstaršie zlatníctvo na ostrove, kde možno zakúpiť nádherné predmety zo zlata, diamantov alebo iných drahých kovov.

Faraglioni

Jedna z ozajstných prírodných krás ostrova sú Faraglioni – skalnaté útesy.

Augustove záhrady

Ak na Capri prídete len na pár dní či na jeden deň na výlet, určite nevynechajte Augustove záhrady. Je odtiaľto nádherný výhľad na skalné útesy Faraglioni a záliv Marina Piccola. Vstupné do záhrad je len 1€.

Vstupné: 1€

Otváracie hodiny:
Apríl – Október: 9:00 – 19:30
November – Marec: 9:00 – 16:30

Lanovka na Monte Solaro

Najvyšší vrch ostrova Capri sa týči vo výške 589 metrov nad morom. Keďže ide o najvyššie miesto ostrova aj výhľaldy sú odtiaľ nádherné. K vrchu sa dostanete autobusom z Marina Grande a na vrch sa dá vystúpiť pešo (cca 1 – 1,5 hodiny) alebo lanovkou. Jazda lanovkou trvá 12 minút a nástupná stanica je v meste Anacapri na Piazza Vittoria. Autobus stojí kúsok od nástupnej stanice lanovky a vystúpte keď vodič zavolá zastávku “Anacapri“. Spiatočný lístok na lanovku stojí 12€, jednosmerný 9€.

Certosa di San Giacomo

Za návštevu isto stojí kláštor Certosa di San Giacomo, ktorý bol vybudovaný v 14. storočí. Je tu umiestnené múzeum a knižnica a je dejiskom rôznych koncertov. Delí sa na viacero častí, napríklad kostol pre ženy, buodvy pre mníchov a jedna časť pre ostatných návštevníkov. Pri návšteve určite nevynechajte Giardini Augusto – nádherné záhrady Augusta, pretože je odtiaľto očarujúci výhľad na more. 

Mapa pamiatok a zaujímavých miest na ostrove Capri

Pláže na ostrove Capri

Marina Grande

V Marina Grande je najdlhšia na celom ostrove a nachádza sa vedľa prístavu. Je tu viacero pláží, niektoré súkromné a spoplatnené, ale je tu aj pláž, kde sa neplatí vstup. Okrem turistov, ktorý sa dopravia na ostrov helikoptérou, všetci turisti prichádzajúci na Capri idú do prístavu pri Marina Grande pláži.

Pláž je kamienková a more neuveriteľne čisté.  Z prístavu si môžte urobiť výlet loďou do plážového klubu Bagni di Tiberio so zvyškami Tibériovho paláca. 

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • prístav

Marina Piccola

Pláže v Marina Piccola sú najkrajšie na ostrove Capri. Nachádza sa na druhej strane ostrova ako Marina Grande. Kúsok od pláže je vynikajúca reštaurácia s názvom La Piazzetta. Z pláže sa dá ľahko doplávať ku skalám Faraglioni, ktoré trčia z mora kúsok od pobrežia.

Čo je na pláži:

 • maják

Faro di Punta Carena

Pláž s dlhým názvom  Faro di Punta Carena sa nachádza v malej zátoke a je veľmi obľúbená. Pláži dominuje maják, ktorý je druhý najväčší v Taliansku (po majáku v Janove). Na západ slnka sa oplatí počkať, lebo hrá červeno-žlto-ružovými farbami nad morom.

Maják sa povie po taliansky ‚faro‘ a od toho je odvodený aj názov pláže. Maják pri pláži bol vybudovaný v roku 1866 a je to najdôležitejší maják v Tyrrhenskom mori. More sa zvažuje do hĺbky veľmi prudko a pol kilometra od brehu má hĺbku 600 metrov. Sú tu obľúbené plážové kluby Da Antonio a Lido del Faro so súkromnými plážami. Od majáku sa najlepšie pozoruje západ slnka. Plážový bar ponúka občerstvenie a nápoje a do mora sa dá zísť po rebríku. Pešo sa dá k majáku a pláži dostať po uliciach Viale Tommaso de Tommaso a Via Nuova del Faro.

Čo je na pláži:

 • bary a posedenia

Zaujímavé video majáka a pláže z výšky

Bagni di Tiberio

Je pláž rozprestierajúca sa na severe ostrova kúsok od Marina Grande. V blízkosti sa nachádzajú zvyšky letnej reziencie, ktorú dal postaviť cisár Augustus. Pláž využívajú ako turisti, tak i obyvatelia ostrova. Na tejto pláži sa pred vyše 2 tisíc rokmi kúpal cisár Tibérius a odvtedy je to obľúbená pláž ostrovanov.

Pri pláži je reštaurácia s terasou, ktorá je otvorená cez obedy a v sezóne aj večer. Pláž je kamienková a vhodná aj pre deti. Ak hľadáte pokoj, na pláži je oddelená časť určená len pre dospelých. Z Marina Grande sa dá na pláž Badni di Tiberio dostať loďou za 10 minút. V reštaurácii varia chutné jedlo (najmä špagety), a z terasy reštaurácie je pekný výhľad. V reštaurácii sa dá dohodnúť aj svadobná hostina či iná oslava.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok (9€) a slnečníkov (5€)
 • reštaurácia

Torre Saracena

Kúpalisko Torre Saracena má dlhú históriu a bolo založené v roku 1906, od kedy sa príliš nezmenilo. Torre Saracena sa nachádza v blízkosti Marina Piccola a je odtiaľ výhľad na skalné výbežky známe ako Faraglioni. Torre Saracena sa skladá z malej súkromnej pláže obklopenej skalami a reštaurácie. Vo večerných hodinách panuje v reštaurácii rušná atmosféra a pláž je pekne osvietená. Jedlo je pripravované z kvalitných surovín a oplatí sa ochutnať špeciality s tradičnou receptúrou.

Od apríla do októbra tu pripravujú obedy a večere každý deň. Ak máte dostatok peňazí, môžete si v Torre Saracena objednať súkromnú párty.

Čo je na pláži:

 • reštaurácia
 • slnečníky s lehátkami
 • prezliekacie kabínky
 • terasa

La Fontelina

Na juhozápadnom skalnatom výbežku sa nachádza exkluzívny plážový klub La Fontelina. Pláž je tvorená skalami a je skrytá v čarovnej zátoke. Za vstup sa platí 22€ a v cene je matrac alebo ležadlo. Za slnečník treba priplatiť ďalších 11€. Pláž La Fontelina je vhodná skôr na opaľovanie, ale dá sa tu aj zaplávať. Do vody vedú rebríky, prípadne sa dá skočiť zo skaly. 

Z pláže La Fontelina je možné ísť vodným taxi na pláž Marina Piccola (5€). V reštaurácii ponúkajú len obedy a tie sú dosť drahé. Ak sa sem chystáte, je dobré poprosiť v hoteli na recepcii, aby vám rezervovali miesto.

Tip! Na pláži La Fontelina sa nakrúcal reklamný šot pre parfém Dolce & Gabbana.

Bagni di Gradola

Pláž Gradola sa nachádza na jednej z najodľahlejších častí ostrova Capri v blízkosti majáku a jaskyne Blue Grotto. Jej názov je odvodený od prístavu, ktorý tu v minulosti postavili Rimania. Dnes sú tu vidieť zvyšky tohto prístavu. Pláž je tvorená skalou s plochami na opaľovanie. Do mora sa dá skočiť priamo zo skaly alebo zliezť po rebríku.

Nad plážou je reštaurácia s pekným výhľadom, ktorá je však veľmi drahá. Jedlo v reštaurácii je však chutné a panorámu okolia máte ako na dlani. Po kúpaní stačí vyjsť pár schodoch a môžete sa najesť dobrého jedla.

Čo je na pláži:

 • reštaurácia
 • jaskyne Blue Grotto v blízkosti

Ubytovanie na Capri

Booking.com

Pridaj komentár