Mesto ukrývajúce sa pod názvom Torino je centrom regiónu Piemont a rozkladá sa medzi Alpami a riekou Po. Popri Miláne a Janove patrí do skupiny priemyselného trojuholníka talianskeho severu, pričom v počte obyvateľov je tretím najväčším mestom Talianska. Pod menom Taurasiabolo založené ešte pred vznikom rímskeho impéria, fungovalo tu Turínske vojvodstvo a neskôr sa mesto stalo jedným z hlavných centier mocnej Savojskej dynastie. Následne hlavným mestom Sardínskeho kráľovstva a v čase zjednocovania krajiny dokonca niekoľko rokov Turín figuroval ako hlavné mesto Talianskeho kráľovstva. Turínčania vždy bránili svoju krajinu pred útokmi zvonku aj zvnútra, preto sa tu darilo hnutiu za zjednocovanie Talianska Risorgimento, aj antifašistickému odboju.

Pozornosť celého sveta sa na Turín sústredila v roku 2006, kedy hostil Zimné olympijské hry, hoci aj bez toho je celosvetovo známy ako domov automobilky FIAT, futbalového klubu Juventus a miesto zrodu espressa a martini. Na turínskych pamätihodnostiach sa odrazili viaceré architektonické slohy a štýly a nájdete tu za priehrštie umeleckých múzeí, palácov, parkov, námestí či divadiel. Sídli tu nejedna univerzita a svoj domov má v Turíne múzeum Museo Egipziozamerané prednostne na egyptskú kultúru, svojím rozsahom a významom porovnateľné jedine s múzeom v Káhire. Mnohé cesty v Turíne prechádzajú námestím Piazza Castello, kde sa nachádza zámok Palazzo Reale, záhrady Giardini Reali a katedrála il Duomo, ktorá stráži posvätnú relikviu Turínskeho plátna. K symbolom mesta patrí v neposlednom rade aj veža Mole Antonelliana a automobilové múzeum.

Základné informácie o Turíne

Počet obyvateľov892 649 (2015)
Vzdialenosť od Bratislavy1065 km (cca 10,5 hod)

Čo je v Turíne:

  • možnosti ubytovania
  • medzinárodné letisko (Caselle International Airport Sandro Pertini) 13 km od mesta
  • vlaková stanica
  • metro
  • autobusová stanica
  • budova Mole Antonelliana (sídli tu národné múzeum kina)
  • veže Palatine
  • bazilika Superga
  • katedrála
  • egyptské múzeum (2. najväčšie na svete po múzeu v Káhire)
  • múzeá a kostoly
  • stredoveká dedinka v parku Valentino
  • futbalový štadión klubu Juventus

Pamiatky v Turíne

Mole Antonelliana

Majestátna veža Mole Antonelliana je situovaná na ulici Via Montebello a najľahšie sa k nej dostanete od ulice Via Po prepájajúcej námestia Piazza Castello a Piazza Vittorio Veneto. Nesie meno po svojom architektovi Antoniovi Antonelli, ktorý ju navrhol v roku 1863 ako synagógu, hoci v súčasnosti svoje priestory prepožičiava Národnému múzeu filmu Cinema. Predovšetkým sa však môžete na vrchol 168 metrov vysokej veže vypraviť v sklenenom výťahu a vychutnať si tak impozantný pohľad na Turín pod vami, blízke okolie a Savojské Alpy tam kdesi v diaľavách.

Katedrála San Giovanni Battista

Námestie Piazza Castello je domovom viacerých pamätihodností, pričom z náboženského hľadiska je tou najvýznamnejšou z nich práve na prvý pohľad nenápadná katedrála. Postavená bola v rokoch 1492-1498 v renesančnom slohu a už po celé veky priťahuje pútnikov z celého sveta, keďže práve tu je v prísnych bezpečnostných a ochranných podmienkach uložené Turínske plátno. V taliančine nazývané Santa Sindone je verejnosti vystavované len veľmi výnimočne, jeho replika visiaca na severnej strane katedrály je však jeho dôstojnou náhradou. A hoci sa o pravosti tohto náboženského artefaktu špekuluje doteraz, isté je, že neprestáva ľudí fascinovať a lákať turistov.

Palazzo Reale

Bývalý kráľovský palác sídli v srdci historického námestia Piazza Castello a pochádza zo 17. storočia. K jeho atraktívam patria prepychové štátne apartmány Reali Appartamenti, ako aj kedysi súkromné priestory Appartamento di Madama Felicità. Zbrojnica paláca sa môže pochváliť jednou z najrozsiahlejších kolekcií zbraní a zbroje v Európe, pričom jej obsah reprezentuje zbrojárstvo obdobia 15.-19. storočia. Súčasťou Palazzo Reale je taktiež rozľahlá knižnica, romantické záhrady Giardini Reali a menšie archeologicko-historické múzeum Museo d’Antichità.

Museo Egizio

Keď už sme pri tých múzeách, najväčšiu pozornosť si v Turíne plným právom zasluhuje Museo Egizio. Vybrať sa do Talianska obdivovať artefakty starovekého Egypta bude znieť možno paradoxne, faktom však zostáva, že väčšiu a cennejšiu zbierku z tejto ríše mimo Káhiry nikde inde na svete nenájdete. Múzeum sídli v interiéri budovy Palazzo dell’Accademia delle Scienze a jeho história sa začala písať v roku 1824, kedy tunajší kráľ získal vyše 5000 objavov z egyptských vykopávok. Toto číslo časom značne narástlo a dnes v ňom vynikajú sarkofágy, papyrusy, múmie, dvojica pohrebných komôr z Téb a sochy dvoch faraónov, Ramzesa II. a Thutmoseho III.

Piazza San Carlo

namestie Turín

Rozkošné námestíčko Piazza San Carlo je priam stvorené pre zamilované promenády pri mesačnom svite. Obklopujú ho viaceré dobové sídla, kostoly Santa Cristina a San Carlo a v jeho srdci stojí jazdecká socha vojvodu Emmanuela Philiberta. Príjemnú atmosféru dotvárajú štýlové obchodíky, pokojné kaviarničky a všade prítomní pouliční umelci.

Museo Nazionale dell´Automobile

Nie je žiadnym prekvapením, že v Turíne natrafíte naautomobilové múzeum, konkrétne sa rozkladá na ulici Corso Unità d’Italia. Vo svojej expozícii sa zaoberá nielen výrobcami áut v Turíne, ale aj celkovo vývojom automobilov od prvých klasických kúskov až po to najmodernejšie z populárnych dopravných prostriedkov našich ciest. Veľký dôraz je v múzeu kladený na audiovizuálne pomôcky, s pomocou ktorých budete mať o bežnom živote toho ktorého auta v múzeu oveľa konkrétnejšiu predstavu.

Palazzo Madama

Popri Palazzo Reale je turínske námestie Piazza del Castelo taktiež domovom zámku Palazzo Madama. Na jeho mieste stálo pôvodne rímske osídlenie, následne tu vyrástol stredoveký hrad pretvorený neskôr v barokovom štýle na prepychový palác. V jeho útrobách sídli jedinečné múzeum antického života, Museo Civico d’Arte Antica. Prechádzka po jeho expozíciách je akoby cestovaním v čase späť do minulosti. Popri maľbách a sochách je tiež v paláci vystavovaná keramika, šperky a predmety zo skla.

Museo Nazionale del Risorgimento Italiano

V neposlednom rade má každý správny priaznivec historických udalostí v Turíne zamieriť pozornosť na spomenuté múzeum. Sídli v budove paláca Palazzo Carignano na ulici Via Accademia delle Scienze. Práve odtiaľto bolo v roku 1861 slávnostne vyhlásené založenie Talianskeho kráľovstva. Udalosti, ktoré mu predchádzali a ktoré ho nasledovali sú úzko spojené s hnutím za zjednocovanie krajiny, Risorgmiento. A práve jeho histórii a predmetom s ním spojené je zasvätené toto múzeum. Tie sú vystavované v 30 sálach, kde sa okrem Risorgimenta venuje priestor aj pozícii Talianska v prvej a druhej svetovej vojne . Múzeum je veľmi prehľadne zorganizované, ľahko sa v ňom orientovať a ponúka mnohé interaktívne a filmové ukážky. Môžete si tiež zvoliť či dáte prednosť dlhšej alebo kratšej prehliadke s audio sprievodcom, na základe toho, o ktoré sekcie múzea máte najväčší záujem.

Bazilika Superga

bazilika superga

Baroková bazilika bola postavená na kopci Superga v rokoch 1717 až 1731 podľa návrhu Filippa Juvarra. Dal ju postaviť kráľ Sicílie a Sardínie Viktor Amadeus II. aby splnil svoj sľub, ktorý dal po bitke pri Turíne, kde v priebehu vojen o španielske dedičstvo porazil francúzsku armádu. Kráľ spolu s kniežaťom Eugenom Savojským vystúpil na vrch Superga aby videli Turín obkľúčený Francúzmi a Španielmi. Práve tu vraj na kolenách sľúbil, že ak armády porazí, postaví tu kostol na oslavu Panny Márie. V roku 1949 do steny Baziliky Superga narazilo lietadlo s futbalistami FC Turín, z ktorých nikto nehodu neprežil. V tíme FC Turín bola takmer celá futbalová reprezentácia Talianska.

Zaujímavosti o Turíne

  • V roku 2006 sa v meste Turín konali Zimné Olympijské hry.
  • Mesto Turín bolo v roku 1861 prvým hlavným mestom zjednoteného Talianska. V roku 1865 sa štatút hlavného mesta Talianska priradil Florencii až sa nakoniec v roku 1870 stal hlavným mestom Talianska Rím.
  • V roku 218 pred n. l. počas 2. Púnskej vojny prešiel Hanibal – generál Kartága cez Alpy so slonami pri mestečku Sestriere a na ceste do Ríma zničil oblasť dnešného Turína.
  • Počas 2. svetovej vojny sa v Turíne vyrábali vojenské vozidl, kvôli čomu bolo mesto ťažko bombardované znepriatelenými armádami.
  • Turín je štvrté najväčšie mesto Talianska.
  • V Turíne je množstvo stavieb barokovej architektúry s množstvom námestí a klenutých uličiek so stĺporadím (portico), ktorých tu je približne 18 km.
  • Turín je známy aj ako taliansky Detroit a má v ňom sídlo automobilka Fiat.
  • Jeden z prvyćh celovečerných filmov bol nakrútený v roku 1914 v Turíne. Film má názov Cabiria a trval 2 hodiny.
  • Miestny futbalový klub Juventus je najúspešnejší taliansky klub s takmer 30-timi víťazstvami talianskej najvyššej futbalovej súťaže.
  • Turín znamená po taliansky malý býk.
  • Čokoláda sa začala vyrábať v Turíne.
  • Alkoholický nápoj Vermut boj vynájdený v Turíne.
  • Turínske plátno, v ktorom bol vraj pochovaný Ježiš sa nachádza v turínskej katedrále il Duomo.

Ubytovanie v Turíne

Booking.com

4 KOMENTÁRE

  1. I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

  2. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

Pridaj komentár