Livorno sa nachádza na pobreží Ligúrskeho mora v severozápadnom regióne Apeninského polostrova, Toskánsko. Patrí k dôležitým prístavom aj turistickým a priemyselným centrám krajiny. V minulosti tu svoj vplyv šírila mocná rodina Medici a neskôr miestna vetva habsbursko-lotrínskej dynastie, pričom po dlhú dobu bolo Livorno dôležitým centrom slobodného námorného obchodu. Podobne ako iné talianske mestá, aj táto toskánska perla bola poškodená v časoch bojov druhej svetovej vojny, hoci postupne sa jej podarilo prinavrátiť jej zašlú krásu. V poslednom čase si Livorno získalo obľubu popri plážach aj pre svoje termálne vody, ktoré mu vyniesli prezývku „ Montecatini al mare“.

Väčšinou sa označuje pod talianskym menom Livorno, môžete ale o ňom nájsť zmienku aj v angličtine ako Leghorn. V mnohých ohľadoch je Livorno prepojené s Pisou a potom čo mesto šikmej veže prišlo o svoj prístav sa Livorno stalo hlavným vstupným bodom do oblasti od mora. Návštevu oboch miest tak zvyknú turisti často spájať a mnohí z nich prichádzajú po mori. Livorno je sídlom viacerých námorných inštitúcií a pochádza z neho skladateľ Pietro Mascagni, ako aj maliar Amedeo Modigliani. Turistom mesto ponúka podmanivé pláže, rušný prístav, starú pevnosť, štvrť nazývanú Novými Benátkami, prímorské promenády, múzeá, trhy a mnohé ďalšie zaujímavosti.

Základné informácie o Livorne

Počet obyvateľov159 431 (2015)
Vzdialenosť od Bratislavy990 km (cca 9,5 hod)

Čo je v Livorne:

 • možnosti ubytovania
 • prístav – jeden z najväčších v Taliansku aj Stredomorí (spoj na Sardíniu, Korziku, do Barcelony, Tangieru)
 • autobusová stanica
 • pevnosti Fortezza Vecchia, Fortezza Nuova
 • akvárium Acquario comunale Diacinto Cestoni
 • múzeá a kostoly (Madonny, Gregora Iluminátora)
 • synagóga
 • socha Monumento dei quattro mori
 • námestie Piazza della Repubblica
 • námestie Piazza Grande a katefrála Sv. Františka z Asissi
 • promenáda Terrazza Mascagni
 • palác Palazzo Comunale

Počasie v Livorne

LIVORNO Predpoveď počasia

Pamiatky v Livorne

Fortezza Vecchia

Na severnom konci livornského prístavu sa týči majestátna kamenná stavba, ktorej meno doslova znie Stará pevnosť, teda v taliančine Fortezza Vecchia. Bola postavená v rokoch 1521-1534 na príkaz kardinála Giulio z rodu Medici architektom Antoniom da Sangallo. Jej hlavnou časťou je kruhová veža Mástio di Matilde pochádzajúca z pôvodného stredovekého hradu postavenom na tom istom mieste. Táto veža je najstarším pozostatkom ranného stredoveku v Livorne a jej vrchol je prístupný turistom, ktorí tak majú možnosť obdidovať krásy Livorna z výšky a dovidieť až na morský horizont v diaľavách. Súčasťou pevnosti Fortezza Vecchia je aj neskôr pristavený kostolík San Francesco.

Terrazza Mascagni – šachovnicová promenáda

Rozľahlá pobrežná promenáda sa rozprestiera v južnej časti Livorna pri plážach Tyrrhénskeho mora a je unikátna svojim šachovnicovým vzorom podlahy v štvorcoch bielej a čiernej farby. Je ideálnym miestom pre všetkých návštevníkov túžiacich po príjemnej a romantickej prechádzke, ako aj pre aktívnejších športovcov a bežcov. Nielen turistov s deťmi láka na Terrazza Mascagni prítomnosť akvária Acquario Comunale, kde možno pozorovať poklady podmorského života z bezprostrednej blízkosti. Mimo to možno zavítať aj doInštitútu morskej biológie či námornej akadémie Accadémia Navale.

Prístav

Domovom livornského prístavu je západná časť historického centra mesta. Patrí k najväčším a najrušnejším v Európe, každú chvíľu ním prechádzajú lode rôznych veľkostí, tvarov a farieb doslova z celého sveta. Stačí teda, ak si nájdete dobré miesto na pozorovanie a pred očami máte nonstop pôsobivé divadlo. Prístavom prechádzajú mnohé zámorské plavby a môžete sa z neho vypraviť na Korziku, Elbu, Sardíniu či niektorý z ostrovov súostrovia Arcipélago Toscano. Mimo júla až septembra plachtí v prístave aj majestátna plachetnica menom Amerigo Vespucci a poskytuje turistické vyhliadky. Popri modernom prístave je stále viditeľná aj pôvodná historická časť pomenovaná podľa svojich zakladateľov z rodiny Medici, Porto Mediceo.

Nuova Venezia

Do slova a do písmena Nové Benátky je označenie jednej z najpopulárnejších štvrtí Livorna. Rozprestiera sa medzi starou a novou pevnosťou a bola vybudovaná začiatkom 17.storočia, kedy si rastúca populácia mesta vyžadovala väčší priestor. Prechádzajú ňou viaceré kanály vedúce do prístavu a to je koniec koncov aj dôvod, prečo štvrti prischlo jej meno. Ideálny spôsob ako ju spoznať do detailov je tak na lodi, pričom turistické plavby sa tradične začínajú pri novej pevnosti Fortezza Nuova, pokračujú v kanále popod námestím Piazza della Repubblica a zastavujú sa pri malebnom kostolíku Chiesa di Santa Caterina.

Museo Civico Giovanni Fattori

Na najzaujímavejšie z livornských múzeí natrafíte v južnej časti nového mesta, Villa Mimbelli. Jeho expozícia sa zameriava na diela toskánskych umelcov 19.storočia, ktorí sa označovali ako skupina Macchiaiolli. Medzi jeho členov patrili Giovanni Fattori, Vittorio Corcos a miestny rodák Amedeo Modigliani, pričom dielam všetkých z nich sa venuje v múzeu náležitá pozornosť. Stojí za to nakuknúť aj do útrob samotnej štvrte Villa Mimbelli, ktorej záhrady, farebné fresky a malebné uličky vás jednoducho očaria.

Via Grande

Ulica menom Via Grande je hlavným spojovacím uzlom celého Livorna a prechádza od prístavu cez námestie Piazza Grande až po námestiePiazza della Repubblica. Prvému námestiu dominuje krásna katedrála, postavená v rokoch 1594-1606 na základe návrhu architektov Alessandro Pieroni a Bernardo Buontalenti. Hoci bola katedrála počas druhej svetovej vojny poškodená, neskôr sa ju podarilo zrekonštruovať čo možno najvernejšie jej pôvodnej podobe. Ulica Via Grande okrem toho prechádza aj námestím Piazza Micheli, ktoré sa preslávilo majestátnym bronzovým súsoším Monumento dei Quattro Mori.

Mercato Centrale

Pokiaľ by ste radi na vlastnej koži okúsili autentickú atmosféru pravého Livorna, nesmiete na vašich potulkách mestom minúť trh Mercato Centrale, sídliaci okolo ulice Via Buontalenti. Každý deň v týždni okrem nedele je tento trh plný miestnych obchodníkov a farmárov, predávajúcich napríklad syr, salámu, kávu či pečivo. Ideálne miesto, kde si možno vychutnať jednoduché drobnosti, na ktorých tiež stojí lahodná talianska gastronómia.

Pláže Livorna

V južnom cípe pobrežia Livorna sa začína časť Viale Italia , ktorá je posiata nádhernými plážami, priam stvorenými pre dovolenkárov vyhľadávajúcich pohodu na brehu mora. Popri nich sa rozprestierajú parky a prechádzajú nimi viaceré chodníky, môžete sa tak na ich spoznávanie vydať aj pešky alebo na bicykli, nie nevyhnutne len autom. Odhalíte tak zátoky ukrývajúce sa pred svetom a miesta, z ktorých sa vám naskytuje nádherný výhľad na vody Tyrrhénskeho mora. V blízkosti týchto pláží sa začína taktiež cesta Strada del Vino Costa degli Etruschi, vedúca až do mestečka Piombino. Na nej natrafíte na nespočetné množstvo miestnych farmárov, remeselníkov a obchodníkov, ktorí vám ponúknu to najlepšie zo svojho tovaru. Môžete napríklad ochutnať čerstvé pečivo, olivový olej, mandle a rozličné druhy ovocia a spestriť si tak svoj výlet pravými talianskymi dobrotami.

Zaujímavosti o Livorne

 • Miestny futbalový klub A.S. Livorno Calcio hrá v talianskej najvyššej súťaži Serie A.
 • Prvá zmienka o meste Livorno pochádza z roku 1017.
 • V roku 1808 obsadil celé Toskánsko vrátane Livorna Napoleón.
 • Počas 2. svetovej vojny bolo mesto bombardované a zničené.
 • Najbližšie letisko leží 20 km od mesta Livorno pri meste Pisa.
 • Jedno z najväčších námestí je Piazza della Repubblia a bolo vybudované v rokoch 1838-45. Dnes slúži ako miesto na stretnutia a odpočinok.
 • Akvadukt L’Acquedotto Leopoldino dodával čerstvú vodu obyvateľom mesta Livorno v rokoch 1816 – 1912. Akvadukt má dĺžku 15 km a začiatok v horách pri Colognole.
 • V akváriu žije vyše 2000 morských živočíchov z vyše 300 druhov.
 • Ak na soche Socha Monumento dei Quattro Mori bola zhotovená v roku 1626 na pripomenutie víťazstva Ferdinanda I nad Osmanskou ríšou. Štyria maurskí otroci priviazaný reťazou symbolizujú štyri kúty sveta. Hovorí sa, že ak nájdete miesto, z ktorého sú vidieť všetky 4 nosy otrokov na soche, budete mať šťastie.
 • V marci roku 1606 vyhlásil Ferdinando I. Livorno mestom počas ceremónie v pevnosti Fortezza Vecchia.
 • Ulica Via Grande sa tiahne od prístavu až po námestie Piazza Repubblica.
 • V Livorne odporúčame ochutnať Cacciucco „C5“, čo je jedlo z mixu častí rýb (s kosťami alebo aj bez) a morských plodov podávané s cesnakovými toastmi.

Ubytovanie v Livorne

Booking.com

16 KOMENTÁRE

 1. We believe in the power of storytelling. Our agency collaborates with talented Demre Escort content creators who can craft compelling narratives that captivate your audience. From engaging blog posts to visually stunning graphics, we create content that not only informs but also inspires and entertains.

 2. I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

Pridaj komentár