História Sardínie

Sardínia je najmenej osídlený taliansky ostrov a zároveň druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori patrí k najstaršie osídleným častiam Európy. Ostrov obsadili okolo roku 3000 pred Kr. iberské a ligúrske kmene a pozostatky po tomto období sú tu viditeľné dodnes. Od 9. storočia pred Kr. sa tu začali usádzať Feninčania a o tri storočia neskôr aj Gréci. V roku 410 pred Kr. prišli na ostrov Kartáginci, ktorých odtiaľto vyhnali Rimania v roku 238 pred Kr. Rimanom slúžil ostrov ako zásobáreň obilia pre vojakov a obyvateľov na pevnine. V roku 445 n. l. dobyli Sardíniu germánski Vandali, ale tých v roku 534 vyhnal byzantský cisár Justinián a Sardíniu pripojil k Byzancii. Na ostrov však neustále útočili Mauri a saracénsky piráti, ktorí Sardíniu v 10. storočí ovládli. Vlajka Sardínie dodnes obsahuje 4 kreslené čierne hlavy saracénskych pirátov. V 11. – 13. storočí patrila Sardínia Republike Pisa a Janovskej republike a v roku 1297 tu bolo zriadené Sardínsko-korzické kráľovstvo. V 14. storočí bola Sardínia pod vládou španielskeho Aragónskeho kráľovstva a v roku 1720 vzniklo Sardínske kráľovstvo, ktoré bolo roku 1861 pripojené k Talianskemu kráľovstvu.

Krásna príroda aj historické pamätihodnosti

Sardínia si vďaka svojim nádherným plážam a čistému moru vyslúžila prívlastok Karibik Stredomoria. Sardínia má krásnu prírodu od jaskýň až po čisté lesy a veľa historických pamiatok ako napríklad zrúcanina chrámu Monde d’Accoddi, pravdepodobne najstaršia stavba v Taliansku. Archeologické nálezisko Su Nuraxi di Barumini s megalitickou stavbou nazývanou nuraghe, ktorými je ostrov posiaty je na zozname UNESCO. Takýchto stavieb je tu vyše 7000 a niektoré z nich dosahujú výšku 20 metrov. Veže boli postavené z nahrubo opracovaných kamenných kvádrov, majú tvar prevráteného vedra a ich účel je neznámy. Na sardínii sú z minulosti zachované skalné hroby a tiež gigantické hrobky Tombe dei Giganti z obrovských kameňov dlhé až 15 metrov a so vstupným kameňom vysokým až 4 metre. Z obdobia rímskej nadvlády sa zachovali amfiteátre, mosty a kostoly.

Ak túžite po dovolenke na pláži, Smaragdové pobrežie (Costa Smeralda) na severe ostrova je pre vás to pravé. Množstvo nádherných pláží sa nachádza aj na juho-západe ostrova v oblasti Costa Verde. Najobľúbenejšie turistické oblasti Sardínie sú mestá Alghero, Olbia a Cagliari. Milovníci turistiky by mali zamieriť smerom k národnému parku Gennargentu s bohatou faunou, flórou a čistým vzduchom. Na severe Sardínie sa nachádza ostrovček Isola dei Gabbiani, na ktorej sa nachádza kemp a ktorý je považovaný za raj pre windsurferov a kitesurferov. Ostrovček je spojený s pevninou asfatlovou cestou. Niekoľkokrát denne sem jazdí autobus z mesta Palau.

Letoviská Sardínie

Najznámejšie letoviská Sardínie ako Alghero, Costa Paradiso, Isola Rossa, Olbia, Costa Smeralda, La Maddalena, Santa Teresa Gallura majú nádherné pláže, ale pekné sú aj menej známe letoviská ako Arbatax, Cala Gonore di Dorgali, Carloforte, Caletta di Sinicola, Santa Margherita, Poetto di Cagliari, Santa Caterina di Pittinuri a ďalšie.

Gastronómia Sardínie

Kuchyňa na Sardínii je veľmi chutná a na svoje si prídu aj tí najväčší gurmáni. Samozrejmosťou sú plody okolitých morí a robia tu aj vynikajúcu šunku z divých kancov. Sardínčania zvyknú na ohni opekať divinu, teľacie, kozie a ovčie mäso, čo nazývajú ako Carne a Carrargiu. Obľubené je aj Porceddu, teda pečené prasa medzi rozpálenými kameňmi na korení.Odporúčame ochutnať biely nekvasený chlieb Carta da Misica od miestnych pastierov, ktorý je tenký takmer ako papier. Gastronomická špecialita Sardínie je casu marzu syr, ktorý obsahuje živé červy a je považovaný za afrodiziakum.

Taliani nazývajú ostrov Sardínia ako ‚Ostrov kde zastal čas‘ a aj keď sa Sardínia postupne mení, má toto prirovnanie niečo do seba. Najmä v hornatom vnútrozemí sa zachovalo množstvo malých starobylých dedinek, dávnych zvykov, kultúry, historických pamiatok, krásnych krojov a tiež špecifický sardínsky jazyk. Rodina je na Sardínii na prvom mieste a slovo otca sa berie vážne. Obyvatelia Sardínie sú srdečný a pohostinný.

Čítajte aj: Sardínia, Karibik Stredomoria, ktorý vás okamžite očarí

Potápanie na Sardínii

Sardínia je vyhľadávanou destináciou pre potápačov a je známa pre rôzne potápačské súťaže. Pobrežie Sardínie je bohaté na podmorský život a potápači sa môžu kochať pohľadom na pestrofarebné ryby, chobotnice, morény a iné zaujímavé tvory. Dobrodruhov potápačov isto zaujme podmorská exurzia k niektorému z vrakov, ktorých je pri pobreží Sardínie niekoľko. Napríklad vrak lode Romagna potopenej anglickou ponorkou počas 2. svetovej vojny. Vrak sa nachádza v hĺbke 39 metrov pár minút jazdy loďou od Capo S. Elia. Ďalší vrak lode Entella je potopený v hĺbke 15 metrov pár minút jazdy loďou od pláže Solanas. Iný vrak lode Isonzo je trocha hlbšie (v hĺbke 56 metrov) pri Torre delle Stelle a bol taktiež ako dva predchádzajúce potopený tou istou anglickou ponorkou.

Lacná dovolenka na Sardínii

Základné informácie o Sardínii

Počet obyvateľov1 637 193 (2012)
Rozloha24 090 km2
Najvyšší vrchPunta La Marmosa (1834 m)
Hlavné mestoCagliari
Dĺžka pobrežia1849 km
Doba letu z Bratislavycca 2 hod
Vzdialenosť od Bratislavy1020 km

Čo je na Sardínii:

Zaujímavosti o Sardínii

 • pobrežie Sardínie (1850 km) je dlhé ako vyše štvrtina pobrežia celého Talianskeho pobrežia
 • stále viac vedcov sa domnieva, že Sardínia je miesto, kde sa nachádzala bájna Atlantída
 • na Sardínii žije najväčšie percento ľudí nad 100 rokov na svete (22 na 100 000 obyvateľov)
 • ostrov navštívi ročne 10 miliónov turistov
 • na ostrove je vyše 7000 archeologických nálezísk spred roku 1000 pred n.l.
 • gastronomická špecialita Sardínie je casu marzu syr, ktorý obsahuje živé červy a je považovaný za afrodiziakum
 • Sardínia je jediný Taliansky región bez diaľnice
 • svetovo známa firma Tiscali pochádza zo Sardínie a sídlo ma v meste Cagliari. Firma nesie meno 2000 rokov starej dedinky v Sardínii
 • názov rýb sardinky pochádza zo Sardínie, aj keď zásoby rýb sa tu vyčerpali nadmerným rybolovom
 • Sardínia patrí k oblastiam s najväčšou nezamestnanosťou v Taliansku

Počasie na Sardínii

Od Veľkej noci je celý ostrov Sardínia v rozkvete. Na južných plážach sa dá kúpať už v prvých mesiacoch roka, aj keď kúpacia sezóna začína až v máji a trvá do začiatku novembra. Podnebie je subtropické, sú tu suché letá a mierne vlhké zimy. Vo vnútrozemí môže v zime snežiť. Priemerná ročná teplota je okolo 16 °C. V lete sú typické vysoké teploty okolo 30 °C, ktoré vo vnútrozemí narastajú až na 40 °C. Sever ostrova je o niečo vlhkejší ako juh. Celý ostrov Sardínia je považovaný za veterný ostrov kvôli západným vetrom a vetrom z Afriky.

Turistické oblasti Sardínie

Cagliari

Cagliari Sardínia

Hlavné mesto ostrova Sardínia s takmer 150 tisíc obyvateľmi leží na južnom pobreží. Cagliari je pekné historické mesto s 2 tisíc rokov starou históriou. Aj navzdory tomu, že je dnes mesto poznačené výstavbou moderných hotelov, oplatí sa aspoň na jeden deň prísť pozrieť historické centrum. Gagliari je jedno z najzelenších miest Talianska a na jedného obyvateľa pripadá 87 m2 parkov a záhrad. Priamo v meste je veľmi obľúbená pláž Poetto dlhá 8 km. Mesto má veľký medzinárodný kontajnerový prístav a jeden z najväčších rybích trhov v Taliansku. Komunikačný operátor Tiscali má základňu práve v meste Cagliari. V meste sú pekné múzeá, katedrály, námestia, parky a vynikajúce kaviarničky a reštaurácie v historickej časti uchvátia snáď každého návštevníka.

Čo je v meste:

 • prístav
 • hotely
 • apartmány
 • reštaruácie, bary, obchody
 • pláž Poetto
 • Cittadella dei Musei s historickými múzeami
 • Etnografické múzeum
 • katedrála
 • bazilika San Saturnino z 5. storočia
 • univerzita, divadlo

Alghero

Alghero Sardinia

Mesto Alghero leží na severozápadnom výbežku Sardínie. Žije tu približne 44 tisíc obyvateľov. Alghero je starobylé opevnené mesto, ktoré bolo vybudované okolo pevnosti. V meste panuje živá atmosféra s veľkým výberom barov, kaviarní a talianskych pizzérií. Alghero je veľmi zachovalé mesto, o ktoré sa miestny obyvatelia veľmi starajú. V blízkosti je 5 km dlhá pláž s bielym pieskom. Alghero má miernu klímu a je vhodné ako celoročná destinácia. V meste sa rozpráva po katalánsky, ale dorozumiete sa samozrejme aj po taliansky, anglicky či nemecky.

Čo je v meste:

 • prístav
 • hotely
 • apartmány
 • reštaruácie, bary, obchody
 • katedrála – Cattedrale di Santa Maria Immacolata di Alghero
 • prístav
 • letisko (Fertilia)

Olbia

Olbia na Sardínii

Mesto Olbia si získava veľkú obľubu turistov najmä pre blízkosť pobrežia Costa Smeralda. Olbia je plná kultúry, histórie, módy a zábavy. Je tu množstvo krásnych hotelov, reštaurácií, obchodov a v lete je tu živo. Letisko je v tesnej blízkosti mesta a z Viedne sem lietajú pravidelné spoje. V meste žije takmer 60 tisíc obyvateľov. Je to obľúbená destinácia turistov, ktorí majú radi históriu a krásne pláže. Nájdete tu zvyšky rímskeho akvaduktu a opevnenia. 

Čo je v meste:

 • hotely, penzióny, apartmány
 • letisko, prístav, vlaková stanica
 • katedrála San Simplicio z 11. stor.
 • kostol Svätého Apoštola Pavla
 • Národné archeologické múzeum
 • obchody
 • pozostatky rímskych stavieb

Mapa turistických oblastí na ostrove Sardínia

Pamiatky na Sardínii

Monde d’Accoddi

Archeologické nálezisko neďaleko Porto Torres pozostáva z kameňov postavaných do pravdepodobného oltárneho miesta. Miesto bolo objavené v roku 1954 a pochádza z obdobia rokov 4000 – 3650 pred n.l. Pôdorys stavby je 27×27 metrov a výška bola pravdepodobne 5,5 metra. Neboli tu nájdené žiadne komnaty ani vchody, preto je domienka, že sa jednalo o oltár, chrám alebo menšiu pyramídu. Jedná sa o najstaršiu stavbu v celom Taliansku.

Pláže na Sardínii

La Pelosa

Pláž La Pelosa je považovaná za jednu z najkrajších pláží Sardínie. Veľa ľudí, ktorí sem prídu považujú túto pláž dokonca za jedno z najkrajších miest v Taliansku. La Pelosa leží 2 km od mestečka Stintino. Je typická pre čisté more a biely piesok, vďaka ktorému vyzerá veľmi exoticky.

Pred plážou sa v mori týči veža Pelosa postavená v roku 1578. Po tejto veži je pláž pomenovaná. Z pláže je výhľad na ostrovček Asinara, na ktorom bolo kedysi väzenie a dnes je tu národný park.

Čo je na pláži:

 • reštaurácia
 • parkovisko

Cala Luna

Pláž Cala Luna leží na východnom pobreží Sardínie, blízko rezortu Cala Gonone, mesta Dorgali a národného parku Gennargentu. Je známa tiež ako Mesačná zátoka, kvôli polmesiacovitému tvaru, bielemu piesku a útesu týčiacemu sa nad plážou. Pri pláži rastú krásne fuchsie, oleandre a limetky.

Tip! Pláž si ‘zahrala‘ vo filme Stroskotanci (Swept Away) režírovanom Guyom Ritchiem, kde si zahrala speváčka Madonna.

Dostanete sa sem pešo alebo loďou z Cala Gonnone. Pešia túra je však dlhá 4 km, trvá vyše hodinu a vedie k pláži Cala Fuili, pri ktorej končí cesta.

Poetto

Pláž Poetto sa nachádza východne od hlavného mesta Cagliari. Je to jedna z najdlhších talianskych pláží a je dlhá úctyhodných 8 km. Pláž Poetto sa tiahne od Sella del Diavolo po pobrežie Quartu Sant’Elena. Kúsok od pláže leží jazero Molentargius na ktorom žijú krásne plameniaky.

V lete je pláž veľmi živá a v baroch a reštauráciách ponúkajú vynikajúce jedlá a drinky. Ak surfujete alebo sa chcete naučiť surfovať, pláž Poetto je na to ako stvorená. Na pláž sa dostanete ľahko autom i peši z Cagliari a pozdĺž pláže je cesta, kde sú autobusové zastávky s dobrým autobusovým spojením.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • reštaurácia
 • prístav
 • vonkajšie kino
 • možnosti ubytovania
 • možnosti vodných športov (hlavne windsurfing, kitesurfing)

Cala Fuili

Maličká ale nádherná pláž Cala Fuili leží severne od turistického rezortu Arbatax na východnom pobreží ostrova Sardínia. Pri pláži je parkovisko a isto sa sem oplatí prísť ak si požičiate auto. More tu je veľmi čisté a tí, čo radi šnorchlujú alebo milujú potápanie, si toto miesto nemôžu nechať ujsť.

Kúsok od pláže sú jaskyne Bue Marino, pomenované po tuleňovi mníšskom, ktorého druh sa tu kedysi nachádzal. K týmto jaskyniam sa dostanete iba po mori. Na pláž Cala Fuili sa najľahšie dostanete loďou z Arbatax a Cala Gonone.

Čo je pri pláži:

 • parkovisko

Spiaggia Del Principe

Pláž Del Principe sa nachádza v severovýchodnej časti ostrova a je to najkrajšia pláž pobrežia zvaného Costa Smeralda. Meno dostala po princovi Aga Khanovi, ktorý túto pláž veľmi obľuboval. Pláž má tvar polmesiaca a je tvorená z jemného piesku a skál.

More tu má neskutočne krásnu modrú farbu a je veľmi čisté, ideálne na šnorchlovanie a pozorovanie rýb. Pláž je oddelená na dve časti veľkou vyčnievajúcou skalou. Všetky pláže v blízkosti sú bez poplatku za vstup. Na pláž sa autom dostanete z mesta Olbia smerom na Costa Smeralda, ktoré je na značkách dobre značené. Na druhej križovatke zahnete k hotelu Cala di Volpe a za ním doprava na Romazzino. Po 1,5 km je parkovisko odkiaľ budete musieť ísť 10 minút pešo k pláži.

Čo je pri pláži:

 • parkovisko

Le Bombarde

Pláž Le Bombarde sa nachádza 3 km od mesta Fertilia. Pláž leží medzi skalami a je dlhá necelý kilometer a široká okolo 20 metrov. Je to krásna piesočnatá pláž aj keď v mori kde tu zo dna trčia skaly a to hlavne pri koncoch pláže. More je dosť hlboké už pár metrov od brehu, pláž odporúčame predovšetkým plavcom.

Pláve sa tu vynikajúco, hlavne preto, že more tu je takmer stále pokojné a priezračne čisté a studené. V sezóne je tu živo, ale nikdy tu nie je hlava na hlave. Nad plážou je hustý borovicový les. Na pláž sa dostanete z Aleghra a 2 km za mestom Fertilia na prvej zatáčke zídete po úzkej ceste naľavo až pôjdete až na koniec a tam doľava k parkovisku. Taktiež sem chodí autobus z Aleghra.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • reštaurácia, bar
 • hotel
 • parkovisko

Ubytovanie na Sardínii

Booking.com

3 KOMENTÁRE

 1. Thank you very much for sharing. Your article was very helpful for me to build a paper on gate.io. After reading your article, I think the idea is very good and the creative techniques are also very innovative. However, I have some different opinions, and I will continue to follow your reply.

 2. I am sorting out relevant information about gate io recently, and I saw your article, and your creative ideas are of great help to me. However, I have doubts about some creative issues, can you answer them for me? I will continue to pay attention to your reply. Thanks.

Pridaj komentár