kláštor Vlaherna - ostrov Korfu
kláštor Vlaherna na Korfu

Ostrov Korfu je jedna z najobľúbenejších destinácií v Grécku s jednými z najkrajších gréckych pláži, s čistým morom a zlatým, piesočnatým pobrežím. Je to druhý najväčší ostrov Iónskeho mora, má dve jazerá a štyri rieky, ktoré pretekajú oblasťami Potamos, Sidari, Lefkimi a Messogghi. Tieto rieky však v lete bývajú vyschnuté a voda v nich prúdi až v zimnom období dažďov. Ostrov Korfu je pravdepodobne najzelenší grécky ostrov, za čo vďačí svojej polohe a klíme. V severnej časti ostrova sú pohoria, v južnej časti sa nachádza úrodná pôda s olivovníkmi či granátovými jablkami.

Zaujímavosťou je, že z najvyššieho vrchu ostrova Pantokrator je v dobrom počasí z vrcholu vidieť poberežie Talianska. Letisko na ostrove Korfu má najmenšiu pristávaciu dráhu v Európe, čiže už samotné pristávanie bude zážitok. Na obhliadky ostrova si požičajte skúter alebo auto a užijete si krásne výhľady na zátoky a more. Malebné mestečká, tradičné dedinky, okúzľujúce benátske pevnosti, ale hlavne turistické rezorty s množstvom aktivít umožnia každému pohodovú dovolenku.

Základné informácie o ostrove Korfu

Počet obyvateľov107 000
Rozloha600 km2
Najvyšší vrchPantokrator (911m)
Dĺžka pobrežia217 km
Hlavné mestoKorfu (grécky Kerkyra)
Doba letu z Bratislavy1 hod 55 min.
Vzdialenosť od Bratislavy880 km

Čo je na ostrove Korfu:

 • hotely, apartmány
 • reštaurácie, bary
 • obchody, trhy
 • prístav, letisko
 • múzeá, kostoly
 • chrám sv. Juraja
 • možnosti športu (potápanie, jachting)

Gastronómia na ostrove Korfu

Po celom ostrove sú fastfoody, kde majú výborný gyros a suvlaki. Najčastejšie kúpite gyros pita vo výbornej placke, do ktorej vám dajú mäso, tzatziky, cibuľu, hranolky a rajčinu. Je to výborné, rýchle a lacné (1,50 do 2,50€). V reštauráciách sú ceny vyššie, ale oplatí sa ochutnať morské špeciality, ryby či kalamáre. Zoženiete tu zázvorové pivo (cicinbira, ginger beer), ktorého chuť je však dosť zvláštna. Tiež tu nájdete špecialitu Koum-Quat, čo je likér z kumkvatov, citrusových plodov podobných pomarančom. 

Zaujímavosti o ostrove Korfu

 • Ostrov Korfu bol pod nadvládou Benátok od polovice 15. do 18. storočia
 • Na ostrove Korfu sa v lete koná medzinárodný turnaj v krikete
 • V roku 1824 sa tu otvorila prvá grécka univerzita
 • Historické centrum mesta Korfu je od roku 2007 pod ochranou UNESCO
 • V roku 1797, po tom čo Napoleon dobyl Benátky, sa Korfu stalo súčasťou Francúzskeho štátu

Počasie na Korfu

Od novembra do marca sú na ostrove časté dažde, avšak v letných mesiacoch sa netreba báť upršanej dovolenky. Vďaka vlhkosti vzduchu a severo-západným vetrom tu nie sú v lete extrémne horúčavy.

Fauna a flóra na ostrove Korfu

ostrov Korfu flora

Ostrov Korfu má v zimných mesiacoch najviac dažďa, aj preto je pôda úrodná. Hlavne na juhu ostrova nájdeme nespočet olivových hájov, figovníkov a citrusových sadov, ale aj viníc a plno granátových jabĺk.

V januári a februári kvitnú stromy mandlí a aj vďaka vyše 35 druhom orchideí a mnohým iným kvetom je ostrov v rozkvete po celý rok. V oblastiach so sladkou vodou našli svoje útočisko vzácne korytnačky Mayremys caspica a mnoho iných plazov. Vyše 150 druhov vtákov, z ktorých niektoré vzácne druhy lietajú v povetrí.

Turistické oblasti na ostrove Korfu

Mesto Korfu

Mesto Korfu je hlavné mesto ostrova, po grécky je názov Kerkyra. Je to jedno z najkrajších miest v celom Grécku. Má 30 tisíc obyvateľov a je to najľudnatejšie územie zo všetkých Jónskych ostrovov. Má unikátnu architektúru, na ktorú mali vplyv Benátčania, Francúzi, Sicílčania i Angličania. V meste nájdete Benátske pevnosti, jednu z 10. storočia a novú pevnosť zo 16. storočia, ktorá sa týči na severnej strane mesta. V meste to hýri životom vo dne aj v noci, sú tu diskotéky, bary aj reštaurácie s miestnymi špecialitami. Suveníry nakúpite takmer na každom rohu, ako aj olivový olej, med, figové koláče či výrobky miestnych remeselníkov. V meste sa oplatí vydržať do zotmenia, kedy je Kerkyra najkrajšia.

Čo je v meste:

 • hotely
 • bary a reštaurácie, diskotéky
 • obchody so suvenírmi aj so značkovými vecami
 • pevnosti
 • palác

Pelekas

Táto malebná dedina sa nachádza 13 kilometrov od mesta Korfu, na kopci 270 metrov nad morom. Je to rušné miesto a prístupový bod ku skvelým plážam v blízkosti. Je tu mnoho reštaurácií s výborným jedlom. Z dedinky je nádherný výhľad po okolí, hlavne je odtiaľto úžasné sledovať západ slnka. V blízkosti sú krásne pieskové pláže Glyfada, Pelekas and Myrtiotissa. Dedina ešte nie je zastavaná hotelmi a udržiava si tradičný výzor gréckych dediniek. Uličky sú úzke, pri nich malé kaviarničky a obchody. Panuje tu pravá grécka atmosféra. Letovisko je vhodné pre všetkých, ktorí hľadajú pokoj a majú radi prechádzky v prírode. Pri dedinke je dobre vybudovaný aquapark so zaujímavými atrakciami. Vstup do aquaparku pre dospelého na celý deň je 25€.

Čo je v dedinke:

Kassiopi

Dedinka a turistické stredisko Kassiopi leží 38 km severne od mesta Korfu. Kedysi bývala Kassiopi rybárska dedina, tak ako mnoho iných gréckych letovísk. Z dediny je výhľad na Albánske pobrežie. Žije tu okolo 1200 stálych obyvateľov, avšak v lete obyvateľstvo dopĺňa nespočetne veľa turistov. V stredisku panuje v lete dovolenková, pohodová atmosféra. V tomto letovisku nenájdete veľké hotelové komplexy, čo je len dobre. V blízkosti sa týči rímska pevnosť z 13. storočia a na horizonte vrch Pantokrator, najvyšší na ostrove. Pri dedine je niekoľko zálivov a pekných pláží. V minulosti mal prístav Kassiopi dôležité postavenie: nakladali tu tovar na lode do Talianska.

Čo je v dedinke:

Benitses

Malebná rybárska dedinka leží 12 km južne od hlavného mesta Kerkyra. Pred pár rokmi, ako sa rozvíjal turizmus, sem chodilo veľa turistov a v miestnych baroch sa žúrovalo do rána. Dnes však turisti smerujú inam a Benitses je kľudné letovisko. Žije tu približne 800 pôvodných obyvateľov, ktorí dodržiavajú tradíciu. Návštevníci ako aj miestny sa radi prechádzajú úzkymi dláždenými uličkami medzi domami, z ktorých sála tradičná grécka atmosféra. Zaujímavosťou dedinky je Múzeum mušlí s najväčšou európskou zbierkou mušlí. Keďže sa miestny stále živia aj rybolovom, v reštauráciách môžete ochutnať rôzne rybie špeciality.

Čo je v dedinke:

 • rôzne možnosti ubytovania
 • taverny, kaviarne, reštaurácie, bary
 • obchody s mušľami a suvenírmi
 • múzeum mušlí
 • lekáreň
 • požičovňa bicyklov

Gouvia

Dedina Gouvia sa nachádza na východnom pobreží 7 km od mesta Korfu. V minulosti bola Gouvia výlučne rybárska dedina, postupne sa miestny obyvatelia preorientovali na turizmus. V súčasnosti obýva dedinku 600 stálych obyvateľov. Vďaka svojej polohe uprostred ostrova je výhodná na výlety po ostrove. Do hlavného mesto jazdí autobus každých 15-20 minút. Je to ideálne miesto pre rodiny s deťmi a pre zamilované páry. Priamo v dedine sú rôzne možnosti ubytovania od lacných hostelov po drahšie hotely. Kúsok od pláže sú pozostatky starej benátskej lodenice, z ktorej sa zachovali klenby. V lete je Gouvia rušné letovisko s bohatým nočným životom. Pri dedine je niekoľko krásnych pláží. V blízkosti je rezort Kontokali.

Čo je v dedinke:

Paleokastritsa

Severozápadne od mesta Korfu leží jedna z najmalebnejších dediniek ostrova Korfu. Dedinka Paleokastritsa je obklopená strmými svahmi obraztenými olivovními a citrusmi. V dedine je bohatá ponuka ubytovania a reštaurácií. Milovníkov histórie zaujme kláštor sv. Theodora z 12. storočia, ktorý je postavený na kopci s úžasným výhľadom. V jednej časti kláštora je vybudované múzeum s relikviami. Paleokastritsa je známa pre jaskyne a krásne pláže, na mnohé z nich sa dá dostať len člnom. Návštevu tejto kopcovitej, zelenej dediny určite odporúčame.

Čo je v dedine:

 • hotely
 • reštaurácie, kaviarne, bary
 • kláštor sv. Theodora z 12. stor.
 • múzeum

Mapa turistických oblastí na ostrove Korfu

Pamiatky na ostrove Korfu

Stará pevnosť

Pevnosť postavili Benátčania v polovici 15. storočia, ktorý ju prestavali z pôvodnej byzantskej pevnosti. Skalnatý mys, na ktorom je pevnosť postavená poskytovala ochranu obyvateľstva už od 5. storočia. Pôvodne sa tu nachádzalo staré mesto Korfu, ktoré v 8. storočí chránila pevnosť vybudovaná Byzantskou ríšou. Postupne sa okolo pevnosti rozrástlo mesto a pevnosť chránila ľudí pred početnými nájazdmi. Pod nadvládou Benátčanov sa pevnosť rozrástla, pod ňou vykopali vodnú priekopu a múry sa spevnili kvôli nájazdom Turkov. Priekopa je dnes známa ako kontra fossa, slúži ako prístav na menšie loďky. S mestom je pevnosť spojená jediným mostom, ktorý bol v minulosti padací. Pevnosť Gréci poznajú pod menom Palaio Frourio alebo Morský hrad.

Vnútri pevnosti bolo postavených množstvo budov a v roku 1840 tu bol postavený kostol sv. Juraja. V súčasnosti je väčšina budov zničená, ale zachovala sa vstupná brána, bastióny, nemocnica, kasárne, hodinová veža a maják. Benátčania tu v 18. storočí vybudovali aj väznicu, ktorá tu stále stojí. V pevnosti je tiež knižnica a zbierka byzantských sôch. Pevnosť počas 2. svetovej vojny používali Nacisti na väznenie židov, ktorých odtiaľto posielali vlakmi do vyhladzovacieho tábora Birkenau. V roku 1981 sa tu nakrúcala scéna k filmu ‚Len pre tvoje oči‘ s Jamesom Bondom. Návštevníci majú z pevnosti pekný výhľad na mesto Korfu, na prístav, more a hory.

 Nová pevnosť

Aj túto pevnosť vybudovali Benátčania po etapách približne v rokoch 1572-1645 na vrchu sv. Marka. Budovy, ktoré sa v pevnosti dodnes zachovali boli postavené počas Britskej okupácie v rokoch 1815-1863. Stavba pevnosti bola veľmi náročná a muselo byť kvôli nej zbúraných okolo 2000 domov. Väčšina domov stála na mieste dnešného rozľahlého námestia Esplanade (Spianada) a stavebný materiál z týchto domov sa použil na stavbu pevnosti. V pevnosti bolo približne 700 diel s dostrelom až na pobrežie Albánska. Pevnosť pozostáva z trojposchodovej budovy, bastiónu s päťuholníkového pôdorysu s chodbami, galériami, schodiskami a šachtami. Bastión sa nachádza 55 metrov nad morom. Súčasťou pevnosti sú aj bývalé kasárne, v ktorých je dnes miesto pre galérie, výstavy a spoločenské akcie. V pevnosti sa nachádza Múzeum keramiky, fotografie, maľby a sochárstva a tiež Múzeum námorníctva. Do pevnosti sa vchádzalo dvomi barokovými bránami. Na západnej strane sa popri celej dĺžke múrov tiahne suchá priekopa.

Kláštor Vlaherna

kláštor Vlaherna - ostrov Korfu

Pláže na ostrove Korfu

Kalami

plaz Kalami ostrov Korfu
www.flickr.com | wiseguy71

Pláž pri mestečku Kalami sa považuje jednu z najkrajších na Korfu. More obmývajúce okruhliakovú pláž je tyrkysovej farby. Anglický spisovateľ Lawrence Darrell preslávil pláž v cestopise Prospero’s cell.

Kalami navštívili členovia skupiny Pink Floyd a v zátoke sa nakrúcali niektoré časti Jamesa Bonda. Pláž obklopuje zeleň a čisté lesy poskytujú tieň. Príroda tu je naozaj skvostná a kúsok nad plážou sú možnosti ubytovania medzi stromami. V Kalami je azda pri každom dome bazén, ktorých tu je najväčšia koncentrácia z celého ostrova.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • vodné športy
 • modrá vlajka
 • kaviarne, reštaurácie

Ipsos

Ipsos plaz Korfu
www.flickr.com | Alexander Saprykin

Pláž leží pri obľúbenom letovisku Ipsos, ktoré je najrozvinutejšie z celého ostrova. Dvojkilometrová pláž sa vinie zelenou zátokou s plytkým morom. Z pláže je vynikajúci výhľad na najvyššiu horu ostrova.

Na pláž chodia rôzny turisti, či sú to rodiny s deťmi alebo dôchodcovia. Prístup k pláži je bezbariérový, vhodný aj pre ľudí s hendikepom. Podmorský život pri pláži je zaujímavý a oplatí sa zobrať šnorchel alebo skúsiť školu potápania, ktorá je na pláži.

Čo je na pláži:

 • hotely
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • sprchy, prezliekárne, wc
 • bary, kaviarne
 • vodné športy (vodné lyže, jazda na nafukovacom banáne)
 • rybársky prístav
 • obchody so suvenírmi
 • škola potápania
 • modrá vlajka

Dassia

Dassia plaz Korfu
www.flickr.com | Torben Simonsen

Pláž a rezort Dassia sa nachádza medzi dedinami Gouvia a Ipsos. Pláž je pieskovo-kamienková, dlhá niekoľko kilometrov. Z pláže je výhľad na pobrežie Albánska a na kláštor Pantokrator.

Za plážou sa tiahnu stromy a v letných horúčavách poskytnú lepší tieň ako slnečníky. Cez letnú sezónu je pláž rušná a plná turistov. Keď sa vám zachce súkromia, stačí ísť pár metrov popri pláži a odhalíte zátoky, v ktorých nebudete rušení. Odporúčame večerné i nočné plávanie.   

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • výlety do okolia na člnoch
 • hotely
 • obchody, plážové bary

Agios Gordios

www.flickr.com | Mark Koester

Jedna z najpopulárnejších pláží ostrova je piesočnatá obklopená krásnymi skalami. Nachádza sa 19 km od mesta Korfu. Počas sezóny je tu veľa turistov, hlavne z blízkeho hotela Pink Palace, ktorý sa týči nad plážou.

Piesok pláže je mäkučký a jemný, v teplom mori sa príjemne pláva či šantí s ratolesťami vo vlnách. Ak máte radi rušné pláže, Agios Gordios bude pre vás ako stvorená. Dá sa sem dostať autobusom (cena lístka okolo 2,2€), ktorý stojí na centrálnom námestí Agios Gordios 15 minút od pláže. Zo zastávky sa ide cez mestečko, okolo obchodíkov a reštaurácií a tesne nad plážou je parkovisko pre autá. Je tu samozrejme možnosť za poplatok využiť lehátka so slnečníkmi.

Čo je na pláži:

 • kaviarne a reštaurácie
 • obchod
 • vodné športy (vodné lyže, nafukovací banán)
 • potápanie

Glyfada

Jedna z najpopulárnejších pláží na ostrove, Glyfada sa nachádza 16 kilometrov západne od mesta Korfu. Je to dlhá pláž s neuveriteľne jemným pieskom, obklopená skalami rôznych útvarov a útesmi, ktoré sú pokryté stromami.

Aj navzdory množstvu turistov je tu dostatok miesta na opaľovanie a šantenie v mori či na pláži. Glyfada, to je ukážková piesočnatá pláž s krásnym výhľadom a kryštálovo čistým morom. Dno mora zostupuje pozvoľne, je to pláž ideálna pre rodiny s malými deťmi či neplavcov. Treba byť však opatrný, kvôli spodným prúdom.

Čo je na pláži:

 • bary a reštaurácie
 • minimarket
 • požičovňa šlapacích lodiek, nafukovací banán, vodné lyže
 • prenájom slnečníkov
 • toalety, sprchy, prezliekarne
 • plavčík

Palaiokastritsa

Palaiokastritsa nie je názov páže ale meno malebnej dedinky, 26 km severozápadne od mesta Korfu. Je tu viacero malých, štrkových aj pieskových pláží a sú rozptýlené po celom území, obklopené olivovníkmi a lesmi. Sú tu hoteli a reštaurácie, krásne zálivy aj prístav.

Hlavná pláž je pomerne malá avšak populárna. Vedie nad ňou cesta a obklopujú ju bary, čiže na odpočinok v tichu na deke nie je vhodná. Sú tu však okúzľujúce výhľady a more neuveriteľne čisté. Milovníci šnorchlovania môžu objavovať priezračné vody s množstvom farebných rýb. Za návštevu stojí takmer 800 ročný chrám kúsok od pláže a taktiež hrad Angelkastro (hrad anjelov) kúsok od dedinky Krini.

Tip! Dá sa tu prenajať loďka, s ktorou môžte preskúmať mnohé maličké jaskyne v okolí.

Čo je na pláži:

 • kaviarne a reštaurácie
 • možnosť výletov loďkou po zálive
 • prenájom lehátok so slnečníkmi

Agios Stefanos

Táto pláž sa nachádza 40 km severozápadne od hlavného mesta Korfu. Je to dlhá piesočnatá pláž s čistým morom, obklopená zeleňou. Je to tiché a pokojné miesto, ideálne pre rodiny a ľudí túžiacich po oddychu. Občas tu zvyknú byť väčšie vlny, preto treba aj na tejto pláži dávať pozor.

Je tu aj vybavenie pre telesne postihnutých. Pri pláži je prístav, kde kotvia rybárske lode aj súkromné jachty.

Čo je na pláži:

 • reštaurácie a bary
 • vodné športy
 • hotel

Mapa pláží na ostrove Korfu

Ubytovanie na ostrove Korfu

Booking.com

Pridaj komentár