ostrov Kefalonia

Najväčší ostrov Iónskeho mora sa výrazne líši od ostatných ostrovov. Kefalónia sa môže pýšiť jednými z najkrajších pláží gréckych ostrovov. Je tu čo objavovať, najmä jaskyne, ktoré za tisíce rokov vyformovali mnohofarebné stalaktity a stalagmity. Ostrov Kefalónia je však kopcovitejšia ako ostatné ostrovy s množstvom kláštorov a pozostatkov benátskych pevností. Milovníkom turistiky má teda takisto čo ponúknuť. Určite musíte navštíviť pláž Myrtos, ktorá bola veľakrát zvolená za najkrajšiu grécku pláž a tiež sa viackrát ocitla na zozname najkrajších svetových pláží. Celkovo má ostrov okolo 40 pláží, ktoré stoja za návštevu. Podľa mytológie je ostrov Kefalónia pomenovaný po antickom hrdinovi Kephalovi, avšak grécke slovo cephalus znamená hlava, pôvod mena teda môže byť rôzny. Hlavné a najväčšie mesto ostrova je Argostoli, ktoré bolo v roku 1953 takmer kompletne zničené zemetrasením. Toto silné zemetrasenie zničilo takmer všetky mestá ostrova okrem mestečka Fiscardo na severe. Druhé najväčšie mesto Lixouri je obľúbené najmä pre nádherné pláže. Veľa turistov chodí aj do menších rezortov Assos a Lassi.

Základné informácie o ostrove Kefalónia

Počet obyvateľov36 312
Rozloha780 km2
Hlavné mestoArgostoli
Najvyšší vrchAinos (1628 m)
Dĺžka pobrežia237 km

Čo je na ostrove Kefalónia:

 • hotely, apartmány
 • prístav, letisko
 • reštaurácie, bary, obchody
 • požičovne áut a motocyklov, benzínky
 • múzeá

Zaujímavosti o ostrove Kefalónia

 • Kefalónia bola ovládaná Rimanmi, Benátčanmi, Britmi, Frankami, Talianmi, Nemcami, ale nikdy nie Turkami
 • na ostrove žil jeden rok básnik Lord Byron, ktorý sem prišiel bojovať proti Turkom o nezávislosť
 • módny návrhár John Varvatos pochádza z Kefalónie
 • Svätý Gerasimos je patrón ostrova. V 14. storočí žil v jaskyni pod kláštorom, ktorý nesie jeho meno. Jeho telo je uchované a každoročne na výročie jeho menín sa nesie okolo kostola a cez duševne chorých, z ktorých sa vraj vždy jeden vylieči. Zachovaný je aj tunel spájajúci dve izby, v ktorých mních žil a hovorí sa, že aj najtučnejší človek dokáže prejsť otvorom tunela.
 • Kefalónia je považovaná za Homérovu Ithaku z Odysea, aj keď názov Ithaka nesie iný grécky ostrov.
 • na Kefalonii bol nakrútený film Mandolína kapitána Koreliho s hercami ako Penelope Cruz, Nicholas Cage či Christian Bale

Počasie na ostrove Kefalónia

Letná dovolenka na Kefalónii je plná slnka bez dažďa. Teplé počasie vhodné na kúpanie a opaľovanie začína na ostrove od druhej polovice mája a trvá do polovice októbra. Občas sa vyskytujú vetry, ale v lete sú skôr osviežením horúceho dňa. Zimy sú mierne a vlhké bez snehu. Vďaka zimným dažďom je ostrov po celý rok zelený. Dobrý čas na návštevu Kefalónie je aj na jar či na jeseň, kedy je tu príjemne teplo a dažde nie sú príliš časté.

Fauna a flóra na ostrove Kefalónia

ostrov kefalonia flora
www.flickr.com | PapaPiper

Na ostrove je mnoho olivových hájov, rastú tu borovice, jedle či cyprusy. Krásne tu rozvoniava tymián, rozmarín aj oregano, ktoré si môžete nazbierať do vašej kuchyne. Snáď pri každom dome sú nádherné voňavé oleandre. Po ostrove sa promenádujú kozy, v moriach sa dá pri šťastí natrafiť na morské korytnačky Caretta Caretta či delfínov.

Turistické oblasti Kefalónie

Argostoli

Argostoli je hlavné mesto ostrova a zároveň hlavný prístav s počtom obyvateľov 14 tis. Hlavným mestom sa stalo v roku 1757 a je obklopené horami a lesmi. Zemetrasenie v roku 1953 zničilo celé Argostoli aj s nádhernými benátskymi stavbami. Mesto bolo vďaka gréckej vláde znovu postavené, nezachovala sa však tradičná architektúra. Mesto je teraz moderné, rušné a má čo ponúknuť turistom. Pri pobreží je krásna promenáda lemovaná palmami a vydláždená farebnými kamienkami z mora. Do mesta vedia kamenný most dlhý vyše pol kilometra. Z prístavu odchádza každú pol hodinu loď do Lixouri. Na námestí v centre je množstvo reštaurácií a barov, ktoré sú v sezóne plné turistov z celého sveta. Pre tých, ktorí túžia po nákupoch je tu ulica Lithostroto plná obchodov a stánkov so suvenírmi. V meste je Archeologické múzeum, v ktorom sú vzácne staré mince, meče a keramické predmety, Múzeum folklóru a histórie so zbierkou fotografií ostrova. V meste nehľadajte možnosti na kúpanie, tie sú najbližšie v stredisku Sami, pár kilometrov od Argostoli.

Čo je v meste:

 • hotely a apartmány
 • prístav
 • reštaurácie, bary
 • promenáda s palmami
 • obchody
 • múzeum folklóru a histórie
 • archeologické múzeum

Lixouri

www.flickr.com | Paul Wilkinson

Mestečko Lixouri je druhé najväčšie na Kefalónii. Žije tu okolo 3 tisíc obyvateľov. Nachádza sa na polostrove Paliki, ktorý nie je taký kopcovitý ako zvyšok ostrova. V okolí Lixouri sa pestuje množstvo olív, hrozna a zeleniny. Miestny obyvatelia sú známy svojou srdečnosťou. Z prístavu ide v hlavnej sezóne dvakrát za hodinu loď do Argostoli. Nalodiť sa dajú okrem osôb aj vozidlá. Cesta do Argostoli z Lixouri trvá autom približne hodinu, loďou asi 20 minút. Väčšina mesta bola znićená zemetrasením v roku 1953, Lixouri sa však už postavilo na nohy. Lixouri je oveľa pokojnejšie miesto ako Argostoli, ale odporúčame požičať si auto na prieskum blízkych pláží, či celého ostrova.

Čo je v meste:

 • hotely
 • prístav
 • knižnica
 • námestie
 • kaviarne, bary

Fiskardo

www.flickr.com | Tony Cowdrill

Fiscardo je nádherná dedinka a najsevernejší prístav Kefalónie a nachádza sa 50 kilometrov od hlavného mesta Argostoli. Táto malebná rybárska dedinka je jedna z mála, ktoré neboli zničené zemetrasením v roku 1953. Vďaka tomu sú všetky tradičné a benátske budovy zachované a sú pod zvláštnou ochranou. V prístave kotvia malé rybárske loďky, ale aj luxusné jachty bohatých a slávnych, ktorých zaujal pokoj Fiscarda. V diaľke je vidieť pobrežie ostrova Ithaca. Nachádzajú sa tu zrúcaniny byzantského kostola a osady z čias a mnoho ďalších malebných a zaujímavých miest. Pri dedinke je veľa možností na kúpanie, keďže neďaleko sú krásne kamienkové pláže a zátoky s pokojným a kryštálovo čistým morom. Pre svoju malebnosť a krásu sa Fiscardo stalo obľúbenou destináciou a priťahuje tisíce návštevníkov každý rok.

Čo je v dedine:

Assos

Assos Kefalonia

Azda najkrajšia dedinka na Kefalónii sa nachádza na severo-západnom výbežku ostrova 36 km od hlavného mesta Argostoli. Dnes tu žije približne 100 stálych obyvateľov. Dedinke dominuje zrúcania benátskej pevnosti, ktorá bola obohnaná 2 km hradieb. Pri dedine je pekná kamienková pláž, pri ktorej miestny obyvatelia predávajú kvalitný domáci med.  

Čo je v dedine:

 • možnosť ubytovania
 • zrúcania benátskej pevnosti zo 16. storočia
 • reštaurácie, kaviarne
 • kostoly 
 • malý obchod s potravinami
 • konferenčné centrum
 • prístav (možnosť kajakovania na mori)

Poros

Prístavné mestečko na juhovýchode ostrova Kefalónia, leží 40 km od hlavného mesta ostrova. Z prístavu je možné ísť loďou na pevninu vďaka dennému lodnému spoju. Prístav Poros v lete poskytuje spoje na ostrov Zakynthos. V roku 1953 bola táto kedysi rybárska dedinka postihnutá zemetrasením, ktoré ju zrovnalo so zemou. Vďaka pomoci Veľkej Británie sa Poros opäť postavil na nohy. Poros sa nachádza na úpätí pohoria v obklopení zelene a táto oblasť je jedna z najkrajších na Kefalónii. Milovníci turistiky môžu absolvovať 3 km túru na vrch Atros k najstaršiemu kláštoru ostrova. Z 500 metrového vrchu je prekrásny výhľad. Pri Porose je krásna, vyše pol kilometra dlhá kamienková pláž. Pláže pri Porose nebývajú preplnené ani v letných mesiacoch. Vďaka tomu, že Poros nenavštevujú húfy turistov, sú aj ceny nižšie ako vo väčších mestách Kefalónie. Poros je obľúbený najmä medzi anglickými dovolenkármi.

Čo je v mestečku:

 • prístav
 • ubytovanie
 • reštaurácie a bary(väčšina na hlavnom námestí)

Lassi

Obľúbený turistický rezort Lassi leží na skok od hlavného mesta Argostoli. Do mesta je to 3 km, čo nie je problém zájsť aj peši. Cesta autom z letiska trvá len 20 minút. Stredisko Lassi obľubujú najmä rodiny s deťmi. V blízkosti Lassi sú úžasné pieskové pláže bezpečné pre deti a s rozsiahlymi možnosťami vodných športov pre dospelých. Najväčšia pláž v tejto oblasti je Makris Gialos (Makris Yialos) južne od rezortu. Nočný život tu je celkom rušný, ale väčšina turistov mieri za zábavou do Argostoli. Ak vám nevadia davy turistov a plné pláže a chcete byť blízko veľkého mesta, zamierte do Lassi.

Čo je v rezorte:

 • hotely
 • množstvo reštaurácií
 • kaviarne, obchody
 • supermarket

Mapa turistických oblastí na ostrove Kefalónia

Pamiatky a zaujímavé miesta na ostrove Kefalónia

Jaskyňa Melissani

Návšteva tejto jaskyne je fascinujúci zážitok. Ak prídete do Kefalónie, určite sa oplatí urobiť si výlet do Melissani. Mystická súhra svetla a vody vás nechajú v nemom úžase. Jaskyňa sa nachádza kúsok od mestečka Sami a 5 km od Agia Efthymia. Pri vstupe do jaskyne je parkovisko, odtiaľ zídete po schodoch cez tunel k malým loďkám, kde sa po nalodení môžete tešiť na nezvyčajný zážitok. Jaskyňa sa skladá z dvoch oddelených komôr, pričom v strede je ostrovček. Dno jaskyne je kamenné a voda je hlboká vyše 30 metrov a hladina je 1 meter na morskou hladinou. Jaskyňa je takmer 40 metrov vysoká a má dĺžku okolo 150 metrov. Vstupné je okolo 6€ pre dospelú osobu a polovica pre deti. Slnečné lúče dopadajúce na vodnú hladinu vytvárajú ilúziu ako keby bola jaskyňa rozsvietená na modro. Najlepší čas na návštevu je na poludnie, kedy preniká najviac svetla do jaskyne. Na vrchole jaskyne bol postavený balkón, z ktorého je nádherný výhľad. Jaskyňa Melissani zanecháva nezabudnuteľný a trvalý dojem na každého, kto ju navštívi.

Tip! Jazero v jaskyni je 500 metrov od mora a voda v tomto jazere je poloslaná, pričom sladká voda sem prúdi z opačnej strany ostrova, prírodnými podzemnými kanálmi.

Jaskyňa Drogarati

Jaskyňa je približne 150 miliónov rokov stará a má mnoho kvapľov, pričom niektoré boli zničené zemetrasením. Stalaktity narastú o 1 cm za 100 rokov, jaskyňa má však stále mnoho čo ponúknuť a okúzli každého návštevníka. Vďaka zemetraseniu sa však odhalil vstup do jaskyne a turisti sa môžu pokochať jej krásou. Nachádza sa 5 km južne od dedinky Sami na východnom pobreží a skladá sa z dvoch častí, pričom pre turistov je prístupná len jedna z nich. Táto časť sa skladá z dlhej chodby, ktorá vedie do nádhernej miestnosti plnej kvapľov, ktoré krásne odrážajú svetlo. Odtiaľ vidno veľkú sálu, v ktorej je vynikajúca akustika a vďaka čomu sa tu organizujú kultúrne akcie. Vojde sa sem aj vyše 500 ľudí. Z jednej časti do druhej sa prechádza cez malé jazierko. Jaskyňa Drogarati je majstrovské dielo prírody, ktorej vytvorenie trvalo tisíce rokov.

Maják svätého Theodora v Argostoli

www.flickr.com | Matt Sims

Kúsok od Argostoli na umelom polostrove sa týči maják svätého Teodora. Je to pekná osem metrová stavba s kruhovým pôdorysom, s ktorého vystupuje 20 stĺpov. Maják dal postaviť Brit Charles Napier v roku 1828. Zemetrasenie, ktoré v roku 1853 postihlo Kefalóniu však maják zničilo. O sedem rokov ho však miestny architekt Pavlatos Takis postavil podľa pôvodného architektonického návrhu. Maják je funkčný a oplatí sa ho navštíviť pri západe slnka, kedy sa vám naskytne romantický výhľad. 

Hrad Svätého Juraja (Agios Georgios Kastro)

Hrad z obdobia Byzancie leží 7 km juhovýchodne od mesta Argostoli medzi dedinami Peratata a Travliata. Hrad leží vo výške 320 metrov nad morom. Za benátskej nadvlády sa postavili hradby a pristavali ďalšie budovy. Hradby sú dlhé 620 metrov. Dnes je z hradu zachovalých len zopár budov, zvyšok bol zničený časom a najmä zemetraseniami. V minulosti bol hrad hlavným mestom ostrova. Kedysi tu boli obývané budovy, sklady zbraní a potravín, nemocnica i väznica. Počas leta je hrad otvorený v čase 09.00 – 18.30 hod. Občas hrad uzatvoria kvôli rekonštrukcii.

Čo je na hrade:

 • kaviareň
 • reštaurácia, bar
 • galéria

Mapa pamiatok a zaujímavých miest na ostrove Kefalónia

Pláže na ostrove Kefalónia

Ostrov Kefalónia ponúka krásne fotogenické pláže s čistým morom. Medzi najslávnejšie z nich patria pláže Myrtos, Antisamos, Lourdas a Xi. Na ostrove Kefalónia je väčšina pláží pieskových a mnohé majú nad sebou strmý útes, čo vytvára nesmierny zážitok z pobytu na pláži.

Xi

plaz xi Kefalonia
obľúbená pláž Xi

Isto jedna z najznámejších pláži ostrova. Pláž je veľmi dlhá, piesočnatá, obklopená mohutnými bielymi skalami. Pláž je dlhá asi 4 km a miestami široká vyše 40m. Piesok na pláži je jemný, sfarbený do červena. Vďaka nezvyčajnému sfarbeniu je obľúbená medzi turistami, ktorých tu býva cez sezónu veľa.

Obľúbená je tiež kvôli pozvoľnému znižovaniu morského dna. Pláž je vzdialená 10 km od Lixouri a 40 km od hlavného mesta Argostoli. Na pláž chodia autobusy z Lixouri. Pri pláži je parkovisko, kde by nemal byť problém zaparkovať auto. Krátke meno pláže je odvodené od písmena gréckej abecedy Xi (ξ), na ktoré sa podobá útes pri pláži. More je tu plytké a pokojné, ideálne pre rodiny s deťmi. Z útesov nad plážou padajú malé úlomky, preto nie je dobré zdržiavať sa pod nimi. Okolie pláže má vzhľad mesačnej krajiny.

Tip! Rozdrobené úlomky z útesu zmiešané s morskou vodou si miestny natierajú na kožu a nechajú zaschnúť. Má to vraj priaznivé účinky na kožu.

Čo je na pláži:

 • plážové bary a veľká reštaurácia
 • slamené slnečníky s lehátkami na prenájom
 • vodné športy a atrakcie (vodné lyže, padák, plážový volejbal, nafukovací banán)

Petani

www.flickr.com | enblomskan

Petani je nádherná pláž 20 km od Argostoli. Nachádza na polostrove Paliki na západnej strane ostrova. Pláž je piesočnatá s okruhliakmi a malými kamienkami, more je tmavomodré a čisté. Dno sa zvažuje dosť strmo hneď od brehu a býva tu dosť veterno a vlny môžu byť väčšie.

Nad plážou bolo v poslednej dobe postavených veľa domov a hotelov. Cesta k pláži je strmá, ale zvrchu sa vám naskytne neopakovateľný pohľad na celú pláž. Ak chcete vyraziť na túto pláž, budete si musieť požičať motocykel prípadne bicykel. Pláž sa dosť podobá na Myrtos, je takisto obkľúčená vysokým útesom a vedie k nej kľukatá cesta. Miestny ľudia volajú túto pláž aj Xoura, po starom pánovi, ktorý si tu otvoril prvú krčmu.

Tip! Keďže Petani smeruje na západ, ak si prinesiete so sebou jedlo, môžete si urobiť piknik pri úžasnom západe slnka, prípade si zaplávať oproti zapadajúcemu slnku, ktoré mizne v mori.

Čo je na pláži:

 • plážové bary
 • slnečníky s lehátkami na prenájom 
 • sprcha a wc

Makris Gialos

Makris Gialos je nádherná turistická oblasť známa pre svoje piesočné pláže. Turisti sem chodia hlavne kvôli azúrovo-čistému moru a trblietajúcemu sa piesku. Celú oblasť obklopuje hustá vegetácia a vysoké borovice. Na jednej časti pláže sa nachádzajú vytŕčajúce skaly z piesku, ktoré poskytujú väčšie súkromie a tieň počas horúcich dní.

Po grécky znamená Makris dlhá piesočná pláž a je tu naozaj dosť miesta i keď kvôli blízkosti hlavného mesta Argostoli (4km) a turistického rezortu Lassi, býva táto dlhá pláž v sezóne preplnená turistami.

Čo je na pláži:

 • bar
 • plážové aktivity: centrum vodných športov, požičovňa vodných skútrov
 • hotely v blízkosti

Antisamos

Táto pláž leží 27 km od hlavného mesta ostrova Argostoli pri dedinke Sami. Je to jedna z najkrajších pláží v Kefalónii. More je tyrkysové a pláž má tvar podkovy a je tvorená z piesku a bielych kamienkov. Je obklopená úrodnými zelenými kopcami, ktoré končia tesne pri pláži.

Pozdĺž útesu ľudia parkujú autá a vychutnávajú si pohľad na túto nádhernú pláž z vrchu. Medzi kúpaním v čistom mori si odpočiniete ležaním na slnkom vyhriatom piesku a pohľadom na more či stromami pokrytý kopec nad plážou. Na pláži však ťažko nájdete tieň, dajú sa však prenajať aj lehátka so slnečníkmi. Počas hlavnej sezóny býva pláž dosť plná, čiže aj parkovanie môže byť problematické, keďže parkovisko sa rýchlo zaplní. Pre tých, ktorý prichádzajú autom však môžu parkovať ďalej pozdĺž pláže. K pláži sa dostanete po hlavnej ceste zo Sami.

Tip! Na pláži Antisamos sa nakrúcala časť Hollywoodskeho filmu Mandolína kapitána Corelliho, kde hral Nicolas Cage a Penelope Cruz.

Čo je na pláži:

 • kaviarne a reštaurácie
 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • plážové aktivity: centrum vodných športov na pravej strane pláže

Myrtos

Pláž Myrtos nesmiete vynechať pri návšteve Kefalónie. Nachádza sa približne 30 km severne od Argostoli, 8 km od Agia Effimia a 3 km od dedinky Divarata v nádhernom prostredí. Je to bezpochyby najkrajšia pláž ostrova. Tejto pláži však patrí viacero superlatívov, keďže sa už niekoľkokrát umiestnila v celosvetovom rebríčku najkrajších pláží sveta.

Myrtos sa právom dostáva do tohto rebríčku vďaka svojej prírodnej kráse a čistote. Pláž je kamienková, má polkruhový tvar a je obklopená pôsobivými útesmi. More je tyrkysové a plávanie v ňom si isto užijete, či už s vlnami alebo bez nich. Keď fúka vietor, vlny tu bývajú veľké, vtedy radšej z deťmi neriskovať do vody. V jednej časti pláže môžete za poplatok využiť lehátka so slnečníkom a druhá časť je absolútne nedotknutá, ponechaná prírode. Pláž je jedno z najfotografovanejších miest v Grécku, odporúčame zostať do západu slnka, kedy si vychutnáte nezabudnuteľný pohľad. Na pláži je stánok s občerstvením a posedením a taktiež plavčík. Voda v mori je už pár krokov od brehu veľmi hlboká, preto treba byť opatrný, hlavne rodiny s malými deťmi. Taktiež prúdy v niektoré dni môžu byť silnejšie, preto sa neodporúča plávať za ochrannú sieť. Vďaka hlbokej vode však more vyzerá úchvatne, hlavne keď z vrchu. Keď budete k pláži prichádzať kľukatou cestou na konci sa vám naskytne výhľad na celú pláž a sfarbené more. K pláži jazdí pravidelne aj autobus.

Čo je na pláži:

 • plážový bar
 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • modrá vlajka

Mapa pláží na ostrove Kefalónia

Ubytovanie na ostrove Kefalónia

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár