Ostrov Rhodos je štvrtý najväčší grécky ostrov a je obývaný od doby kamennej. Na celom svete je známy vďaka Rodskému kolosu. Názov pochádza zo slova Ródos – ruža (v gréčtine Ρόδος). Ostrov je plný kontrastov, nájdete tu rušné strediská, ale aj nedotknutú prírodu, veľké pláže s množstvom turistov, reštauráciami a barmi i maličké pláže, kde si užijete súkromie po celý deň. Vnútrozemie je turistami nedotknuté, miestny obyvatelia tu pestujú prevažne olivovníky ale aj vinič či ovocie.

Ostrov Rhodos je pokrytý lesmi, trávou či kermi, sú tu kopcovité časti, ale aj pusté údolia. Určite si z ostrova budete chcieť priniesť nejaký suvenír, ktorých tu predávajú mnoho v každom meste, dedine ba dokonca na plážach. V hlavnom meste kúpite aj značkové oblečenie. Najviac turistov je ubytovaných v strediskách Faliraki, Pefki, Lindos, Haraki, Afandou, Ixia, Ialysos a samozrejme v meste Rhodos. Staré mesto Rhodos je na zozname UNESCO a po celom ostrove sú stovky pamiatok ako napríklad Akropola Lindos, mesto Kamiros, Filerimos, či hrady Kastelos a Monolithos. Pri návšteve ostrova nevynechajte Údolie motýľov, vrch Filerimos ani park Rodíni.

Základné informácie o ostrove Rhodos

Počet obyvateľovvyše 110 000
Rozloha1398 km2
Najvyšší vrchAttávyros (1215 m)
Dĺžka pobrežia220 km
Hlavné mestoRodos
Doba letu z Bratislavy2 hod 25 min

Čo je na ostrove Rhodos:

 • hotely, apartmány, rezorty
 • prístav
 • reštaurácie, bary, obchody, trhovisko
 • Palazzo Governale
 • archeologické náleziská
 • archeologické múzeum, synagóga
 • zámok Kastellos, kláštor Filerimos, hrad Monolithos
 • štadión Diagoras
 • možnosti športu (futbal, basketbal, vodné pólo, volejbal)

Zaujímavosti o ostrove Rhodos

 • Rodský kolos mal takú istú veľkosť ako má socha slobody
 • hlavné mesto ostrova je najobľúbenejšia turistická destinácia v Grécku
 • Ostrov Rhodos je najslnečnejšie miesto v Európe
 • na ostrove je jedna z najkrajších nudapláži v Európe, nachádza sa na južnej strane letoviska Faliraki

Počasie na ostrove Rhodos

Na Rhodose je mierna klíma so zrážkami najmä počas mesiacov november až február. Vďaka týmto zrážkam tu rastie taká bujná vegetácia. Na Rhodose sú v podstate len dve ročné obdobia: jar a leto. Od februára, kedy sú dažde miernejšie začne celý ostrov kvitnúť. Od mája sa začína leto, aj keď hlavná sezóna je v plnom prúde od polovice júna. Ostrov Rhodos má priemerne 300 slnečných dní za rok a šanca, že tu v lete bude pršať je takmer nulová. V lete sú horúčavy prerušované morským vánkom.

Turistické oblasti na ostrove Rhodos

Mesto Rhodos

mesto Rhodos

Hlavné mesto ostrova má návštevníkovi čo ponúknuť. Má rovnaké pomenovanie ako ostrov a leží na severovýchode ostrova s počtom okolo 80 tisíc obyvateľov. Delí sa na Staré mesto a Nové mesto. Staré mesto je zapísané na zozname UNESCO. Je obklopené hradbami a je to jedno z najzachovalejších stredovekých miest v Európe. Milovníci histórie ale aj tí čo sa o históriu nezaujímajú budú Starým mestom nadchnutý. V Starom meste sú pamiatky z obdobia Staroveku, Stredoveku, Byzantskej ríše i Otomanskej nadvlády. Najlákavejší je Palác Veľmajstra rytierov, Ulica rytierov alebo Sulejmanova mešita. Nová časť mesta vznikla, keď sa ľudia postupne odhodlali vyjsť spoza múrov. Veľká časť budov Nového mesta pochádza z obdobia Talianskej nadvlády. V novej časti mesta je Morské akvárium, ktoré slúži ako výskumné stredisko podmorského života. Blízko pri meste Rhodos sa rozprestiera park Rodíni, ktorý treba vidieť.

Čo je v meste:

 • hotely
 • prístav, kostol
 • nákupné centrá, divadlo
 • historické monumenty
 • trhovisko, pošta
 • reštaurácie, kaviarne, obchody

Lindos

mesto Lindos na ostrove Rhodos

Lindos je jedna z najkrajších dedín na ostrove Rhodos. V minulosti bolo Lindos jedným z troch najsilnejších miest na ostrove vďaka lodnej sile. V súčasnosti dedine dominuje akropola na vrchu nad dedinou. Domy sú najmä biele, postavené jeden vedľa druhého na úpätí vŕšku. Ku akropole vedie kľukatá cestička a nemusíte sa hore štverať pešo, ale dá sa prenajať mulica. V dedinke je množstvo pamiatok ako pozostatky divadla alebo Kleobulova jaskyňa. Dá sa tu ubytovať v menších rodinných hotelov, miestne reštaurácie sú útulné a nákupy suvenírov v malebných obchodíkov budú potešením.

Čo je v dedinke:

Faliraki

Bývalá rybárska dedinka Faliraki leží na východnom pobreží blízko mesta Rhodos. Faliraki sa časom vypracoval na jeden z najväčších turistických rezortov ostrova. Vo Faliraki je mnoho obchodov a samozrejme reštaurácií, klubov a kaviarní. Výber hotelov je rozmanitý. Nočný život priťahuje veľa turistov a hudba hrá až do rána. Do rezortu chodia húfy mladých Angličanov, ktorí sa sem chodia zabaviť a opiť, čo nemusí byť každému po vôli. Treba ale spomenúť miestny aquapark, ktorý sa oplatí aspoň raz navštíviť. Je to jeden z najmodernejších aquaparkov v celom Grécku. Vstupné pre dospelého je síce 22€, pre dieťa od 3 do 12 rokov je to 15€, ale nebudete ľutovať. Z mesta Rhodos jazdí do aquaparku zadarmo autobus.

Čo je v meste:

Afandou

Najväčšia dedinka na ostrove leží 4 km južne od Faliraki. Názov mesta pochádza od slova ‘afandos’, čo po grécky znamená neviditeľný. Dedinka bola totiž postavená tak, že nebola vidieť z mora a odolala tak nájazdom pirátov. V centre dedinky na malom námestí sú reštaurácie a kaviarne s terasami. Pri dedinke je golfové ihrisko s 18-timi jamkami. Obyvatelia dediny sú okrem turizmu zameraní na výrobu kobercov, ktoré sa dajú zakúpiť v tunajších obchodoch.

Čo je v dedine:

 • možnosti ubytovania
 • bary, reštaurácie
 • obchody
 • kláštor
 • golfové ihrisko

Ialysos (Ialissós , Trianda)

Mesto s populáciou približne 8 tisíc obyvateľov sa v lete mení na turistickú destináciu. Ialysos je tretie najväčšie mesto na ostrove. Nachádza sa 8 km severozápadne od hlavného mesta Rhodos. Z mesta pochádza olympijský víťaz, boxer Diagoras. V lete sa na pláži pri meste konajú Európske majstrovstvá vo windsurfingu. Prechádzky po meste sú oddychom, je tu pestrá ponuka kaviarní a oplatí sa navštíviť najmä kafetériu umiestnenú vo veži bývalého mlyna na pláži. Pri meste na kopci Filerimos je dôležité archeologické nálezisko, kde môžete vidieť pozostatky chrám, byzantského opevneni, kostola zo 14. storočia a cestu na Golgotu so svätyňami po oboch stranách.

Ixia

Nová štvrť mesta Ialysos ktorá sa nachádza tesne za mestom Ialysos smerom k mestu Rhodos. V štvrti Ixia je vystavaných veľké množstvo hotelov a je zrejmé, že sa tu sústredili na turistov. Hotely sú pozdĺž celého pobrežia a je tu tiež množstvo obchodov a reštaurácií. Ixia sa nachádza na veternej strane ostrova, čo využívajú mnohí windsurferi.

Čo je v meste:

Asklipio

Aslipio ostrov rhodos
zrúcanina hradu nad dedinkou Asklipio

Malebná horská dedinka Asklipio leží vyše 60 km juhovýchodne od hlavného mesta. Nad dedinou sa týčia pozostatky stredovekého hradu postaveného v 13. storočí rytiermi rádu Sv. Jána. Z hradu je vidno na dedinku a pláž Kiotari. V dedinke nájdete krásny byzantský kostol z roku 1060 s nádhernými maľbami interiéru. Pri kostole bola kedysi lisovňa olív a starý lis sa tu zachoval.

Čo je v dedine:

Kolympia

Mestečko Kolympia sa nachádza na východe ostrova Rhodos, 25 km južne od mesta Rhodos. Ak hľadáte pokojnú rodinnú dovolenku s deťmi, Kolympia je to správne miesto. V meste aj okolí je množstvo zelene vďaka blízkemu Epta Piges (Sedem prameňov), kde je naozaj sedem prameňov a niekoľko riečok, ktoré dodávajú okoliu dostatok vlahy. Vďaka svojej polohe je Kolympia vynikajúcim východiskovým bodom za objavovaní celého ostrova.

Pláže v Kolympii sú lemované palmami a ponúkajú pekný pohľad na skalnaté hory týčiace sa nad mestom. V Kolympii sú tri hlavné pieskové pláže (s kamienkami pri okraji mora) s možnosťou skryť sa pred slnkom pod prenajatými slnečníkmi a s možnosťami rozmanitých vodných športov. Len pár kilometrov severne sa nachádza najväčší vodný park v Európe, kde sa nebudú nudiť deti ani dospelí. V blízkom Afandou je zasa 18 jamkové golfové ihrisko. Ak chcete objaviť tajné pláže, stačí si požičať motorový čln a obísť celý ostrov dokola.
Nočný život v Kolympii je tiež zaujímavý a je tu niekoľko menších klubov pri pláži, kde hrá počas letných nocí živá hudba. Za bohatším nočným životom odporúčame vydať sa do Faliraki, kde je množstvo klubov otvorených do rána.

Čo je v meste:

 • hotely
 • obchody, zopár reštaurácií
 • možnosti turistiky, bicyklovania a vodných športov
 • možnost prenájmu lodiek

Mapa turistických oblastí na ostrove Rhodos

Pamiatky a zaujímavé miesta na Rhodose

Údolie motýľov (po grécky Petaloúdes)

Leží 5 km juhovýchodne od dedinky Theologos (Tholos), 27 km od mesta Rhodos na západnej strane ostrova. Je to najpozoruhodnejšia časť Rhodosu. Každoročne v auguste sem prilietavajú obrovské množstvá motýľov rodu Panaxia, aby sa párili. Kvôli návalu turistov v tejto oblasti však z roka na rok motýľov ubúda. Motýle sú rušené turistami a sú nútené celý deň lietať, to je náročné na energiu, keďže motýle nejedia od mája do obdobia párenia. V tejto oblasti je zakázané akékoľvek hlučné správanie ako pískanie, dupanie, tlieskanie a pod. Údolie je okrem motýľov zaujímavé aj tým, že tu rastú stromy druhu Liquidambar orientalis (Ambrovník východný), ktoré tvoria jediný prírodný les svojho druhu v Európe.

Údolie motýľov je príjemné miesto na spestrenie dovolenky s deťmi a počas letných horúčav oceníte príjemný tieň v údolí a prechádzky cez mostíky ponad riečku. 

Morské akvárium

Akvárium bolo založené v roku 1963 a pôsobí ako múzeum a na výskumné účely. Má za cieľ rozvíjať a šíriť vedecké poznatky o morskom prostredí a jeho ochrane. Skúmajú sa tu ohrozené vodné druhy, prebieha tu záchrana a liečba ohrozených druhov. V akváriu nájdete zbierky živých morských organizmov ako mušle, kvety, chobotnice, korytnačky, veľké ryby a iné morské príšery, ale aj veľkú zbierku vedeckých prístrojov. Akvárium sa nachádza v suteréne Hydro-biologickej stanice a ponúka návštevníkom možnosť vidieť zblízka morský život vo východnom Stredomorí. V akváriu sa cítite, akoby ste boli pod vodou obklopený morským životom.

akvárium na ostrove Rhodos

Spolu je tu 40 nádrží s otvoreným systémom cirkulácie vody. Celková kapacita akvárií je 75000 litrov, čím akvárium poskytuje prirodzené životné podmienky pre široké spektrum zaujímavých exemplárov stredomorských organizmov.

Park Rodíni

Rodini park vás zaujme svojou pokojnou atmosférou. Nachádza sa iba 2 km juhovýchodne od hlavného mesta. Park je známy tým, že je to pravdepodobne prvá záhrada vytvorená človekom na Zemi. Pred 3000 rokmi sa tu nachádzala škola rétoriky. Park bol obľúbený hlavne u Rimanov, ktorí tu vytvorili akvadukt. Ak ste na dovolenke s deťmi, tie sa potešia peknému ihrisku a mini zoo. Je tu množstvo pestrofarebných pávov, ktoré sú takmer na každom kroku a v jazierkach plávajú kačky. Blízko parku tečie potok popri ktorom vedie chodník a v parku je plno stromov, ktoré poskytujú príjemný chlad. Navštíviť park môžete kľudne aj cez najväčšie horúčavy.

Chvíľa chôdze vás dovedie k helénskej hrobke vytesanej do skaly. Hrobka je známa ako hrobka Ptolemisa a je zdobená 21 pol stĺpmi. Pri vstupe do parku je kaviareň poskytujúca príjemné posedenie v obkľúčení zelene. Park Rodíni je nádherné miesto, ktoré si volí na svadobnú hostinu veľa miestnych svadobčanov. Konajú sa tu tiež narodeninové oslavy a iné akcie.

Filerimos

Vrch Filerimos sa nachádza kúsok od hlavného mesta v blízkosti obce Trianta, ktoré stojí na rovnakom mieste ako kedysi stálo mesto Ialisos. Hore sa dá vyjsť po kľukatej ceste cez borovicový les. Výhľady na pobrežie a more sú z vrchu naozaj prekrásne. Na vrchu sú stavby a zbytky pamiatok. Filerimos bolo obývané od tretieho tisícročia pred n.l. V stredoveku slúžil vrch Filerimos ako posvätné miesto rytierov Svätého Jána, ktorý tu postavili kláštor, ktorý bol neskôr zničený Turkami. Kláštor bol zrekonštruovaný za vlády Talianov, ktorý sem dali kapucínskych mníchov. Sú tu vystavané pekné chodníčky a za poplatok sa dá kláštor prezrieť zvnútra.

Od kláštora k pobrežiu vedie krížová cesta lemovaná bronzovými rytinami, ktoré zobrazujú zastavenia Ježiša Krista. Na Filerimos určite stojí za návštevu hlavne vyhliadka, ktorou je asi 20 metrov vysoký betónový kríž. Úzke schody vás vyvedú na ramená kríža odkiaľ je úžasný výhľad až na Turecké pobrežie. Všade navôkol sa nachádzajú miesta pre piknik, ktoré sú v lete využité na maximum.

Epta Piges (Sedem prameňov)

Veľmi obľúbené miesto ostrova Rhodos, ktoré leží 6 km od mestečka Kolympia medzi dedinkami Afandou a Archangelos na východe ostrova. Mesto Rhodos sa nachádza 30 km severne. Epta Piges je miesto, ktoré je celoročne zelené a aj počas letných horúčav poskytuje príjemné osvieženie. Je tu sedem prameňov, ktoré tečú do jedného jazierka, ktoré prehradili Taliani aby zadržiavalo vodu na zavlažovanie okolitých planín. K jazierku vedie 150 metrov dlhý úzky tunel pre chodcov z roku 1931, ale dá sa sem prísť aj po ceste nad tunelom. Tunel je široký akurát na jedného človeka a je dosť tmavý, čo poskytuje nezabudnutelný zážitok.

Ak chcete ísť k priehrade, po vyjdení z tunela choďte vľavo. Jazero je dlhé 200 metrov a široké od 10 do 50 metrov. Maximálna hĺbka jazera je 8 metrov. Voda z prameňov je nezávadná a pitná. Lesy v okolí poskytujú príjemné prostredie na romantické prechádzky. V Epta Piges sa dá rozprestrieť deka a urobiť piknik alebo posedieť v príjemnej reštaurácii v lone prírody. V oblasti Epta Piges žijú pávy, ktoré však nie je jednoduché spozorovať. Ich rev je však počuť široko-ďaleko.

Mapa pamiatok a zaujímavých miest na ostrove Rhodos

Pláže na ostrove Rhodos

Tsambika

Piesková pláž Tsambika sa rozprestiera 25 km od mesta Rhodos. Je to dlhá pláž a nad ňou sa týči impozantná skala porastená zeleňou, na ktorej je postavený kláštor Tsambika.

V horúcom zlatistom piesku sú vystavané drevené chodníčky a za pár eur sa dá na celý deň prenajať slnečník s dvomi lehátkami. Pre fyzicky zdatných odporúčame vystúpiť ku kláštoru odkiaľ je úžasný výhľad na pláž a okolie.

Čo je na pláži:

 • prenájom slnečníkov a lehátok
 • kláštor nad plážou
 • wc
 • sprchy

Lindos Megali Paralia

Lindos ostrov Rhodos
pláž s výhľadom na akropolu

Pláž blízko pri letovisku Lindos je dlhá a piesočnatá. Dá sa tu prenajať biely slnečník s lehátkami, ktorých tu je vedľa seba niekoľko desiatok. Z pláže je pekný pohľad na vrch s dedinkou Lindos, nad ktorou sa týči akropola.

Na pláž sa napája ďalšia pláž s názvom Lindos Limanaki Agios Pavlos (Pláž svätého Pavla) pri ktorej stojí maličká kaplnka s prístavom. Svätec Pavol prišiel na Rhodos šíriť kresťanstvo v roku 43 n.l. Pri pláži sú zaujímavé útesy, pri ktorých je vynikajúce potápanie a pozorovanie morského života.

Čo je na pláži:

 • prenájom slnečníkov a lehátok
 • taverny
 • vodné športy (šlapacie loďky, člny)
 • prístav na člny

Elli

Jedna z najnavštevovanejších pláží ostrova leží v meste Rhodos. Anglický spisovateľ Lawrence Durrell označil túto pláž za najlepšiu pláž v Stredomorí. Dĺžka pláže je približne 400 metrov a šírka do 40 metrov.

V pozadí za plážou je kasíno a akvárium. Pláž je veľmi fotogenická a dajú sa tu urobiť nádherné snímky. Veselú atmosféru tu robia farebné slnečníky, ktoré sú po celej pláži. V hoteloch za plážou si môžte dať drink pri bazéne, v ktorom sa môžu čľapkať vaše ratolesti. Od júna do októbra dozerá na bezpečnosť plavčík.

Čo je na pláži:

 • kaviarne, reštaurácie a bary
 • možnosti potápania, plážový volejbal
 • hotel, kasíno
 • slnečníky, lehátka
 • plavčík (10.00-18.00)

Pefki – Pefkos

Táto kamienkovo-piesková pláž je rušná, plná obchodov a barov. Pláž je široká len pár metrov a na jej konci sú skalnaté zátoky, kde sa dá dobre čvachtať v plytkej, teplej vode.

Na pláži je plno lehátok so slnečníkmi. Je to moderne vybavené stredisko, so všetkým čo k tomu patrí. Nájdete tu veľa turistov z Nemecka, Anglicka, Rakúska i Škandinávie. V tavernách sa oplatí vyskúšať morské špeciality. Na pláž sa dostanete z mesta Rodos autobusom, ktorý premáva každú pol hodinu.

Čo je na pláži:

 • kaviarne, reštaurácie a bary
 • lekáreň
 • hotely, obchody

Faliraki

Plážový rezort Faliraki je najrozvinutejšou oblasťou na ostrove a môžte tu stretnúť turistov z celého sveta. Chodia sem hlavne mladí ľudia, ktorí si užívajú pohodu v plážových baroch s výhľadom na more. Leží v severovýchodnej časti ostrova, 10 km od letiska. Pláž má čo ponúknuť aj najnáročnejšiemu turistovi a je plná života.

Zlatistý piesok pláže spolu s čistým modrým morom vás naplnia energiou. Pre milovníkov pokoja odporúčame záliv Kathara, ktorý sa nachádza vedľa pláže Faliraki pri malom rybárskom prístave. Pre rodiny s deťmi odporúčame vodný svet, plný tobogánov, bazénov a vodných atrakcií. Približne každú celú hodinu sem chodí zadarmo autobus z mesta Rodos.

Čo je na pláži:

 • lehátka so slnečníkmi
 • plážové aktivity: vodné lyže, windsurfing, banán, paragliding a veľa iného
 • reštaurácie, plážové bary
 • hoteli a iné možnosti ubytovania
 • detský lunapark, vodný svet

Kiotari

Pláž leží pri rovnomennom letovisku 60 km od hlavného mesta Rhodos. Z rezortu Lindos je to pár minút jazdy. Je to pieskovo-kamienková pláž, na ktorej je množstvo možností trávenia aktívnej dovolenky.

Keď máte dosť eur, môžete si vyskúšať let na padáku ťahanom člnom (parasailing) alebo vodné lyže. Pláž lemujú taverny a reštaurácie. V blízkom letovisku (2 km) je množstvo obchodov, reštaurácií a nájdete tam aj pekárne či lekáreň. Z pláže odporúčame urobiť výlet do dedinky Asklipio, nad ktorou je zrúcanina hradu.

Čo je na pláži:

 • hotely
 • prenájom slnečníkov a lehátok
 • taverny, reštaurácie
 • obchody so suvenírmi a handmade výrobkami
 • vodné športy (windsurfing, vodné lyže, parasailing, šlapacie loďky)

Afandou

Pláž nesie rovnaké meno ako dedina Afandou od ktorej je vzdialená 1 km. Je pieskovo kamienková a dlhá až 4 km. Nechodí sem toľko turistov, čiže je tu celkom kľud. More je tu chladné a hlboké, ale čisté, pokojné a vhodné pre plavcov.

Na pláži nie je okrem kúpania a slnenia veľa možností, ale v blízkom meste nájdete všetko potrebné ako obchodíky so suvenírmi, banka, pošta, kostol a rôzne možnosti ubytovania. Pláž obdržala modrú vlajku za čistotu.

Čo je na pláži:

 • menšie taverny
 • slnečníky, lehátka
 • vodné športy
 • modrá vlajka

Ubytovanie na Rhodose

Booking.com

Pridaj komentár