S dovolenkou sú pevne späté nákupy. Niekto najradšej trávi dovolenku v tieni slnečníka na pláži, iný sa vyžíva v chodení po obchodoch. Ak máte dovolenku all-inclusive, nákup potravín odpadá. Suveníry kúpite aj v malých stánkoch či dokonca priamo na pláži. Ak chcete kúpiť luxusnejší tovar, nevyhnete sa návšteve nákupného centra. Moderné mestá sú priam posiate nákupnými centrami, Bratislava nie je výnimkou, ale niektoré nákupné centrá sa blyštia luxusom a oku lahodiacimi dekoráciami. Prečítajte si zaujímavé informácie o top svetových nákupných centrách a z priložených videí si lepšie predstavíte aké to je nakupovať a zabávať sa v exkluzívnom nákupnom centre. Tu je zoznam obsahujúci najluxusnejšie nákupné centrá na Zemi

Galleries Lafayette, Paríž, Francúzsko

Galleries Lafayette

Nádherné nákupné centrum v Paríži sa len tak blyští luxusom. Pri návšteve Paríža by ste nemali vynechať nákup alebo len prechádzku v tomto obchodnom centre. Aj napriek nablýskanému interiéru sa tu dá pri výpredajoch nakúpiť veľmi lacno, inak sú ceny dosť vysoké. História Galleries Lafayette siaha až do roku 1894, kedy tu bola malá galantéria. Budova nákupného centra má deväť poschodí a obrovskú kupolu vysokú 33 metrov. Na vrchnom poschodí centra sa nachádza vyhliadková reštaurácia, z ktorej je krásny výhľad na Paríž. Nakupovanie v tomto centre sa dá porovnať z nákupom ako z rozprávky, teda pokiaľ máte dosť peňazí. Interiér sa blyští zlatom a celkový dojem dotvára kupola a ozdobené balkóny pod ňou. Ak pri návšteve Paríža zatúžite po pravej kabelke Luis Vuitton, stačí zájsť do Galleries Lafayette a vystáť radu (áno práve do tohto obchodu bývajú dlhé rady). A navyše v miestnych kaviarňach robia vynikajúcu kávu.

The Grand Canal Shoppes, Las Vegas, USA

The Grand Canal Shoppes

Las Vegas je veľmi zaujímavé mesto, kde sa chodia ľudia zabávať, hrať poker, ruletu či automaty alebo sa tu rovno zosobášia. Najzaujímavejšie časti mesta sú The Strip a Fremont Street. Hotely na dlhej The Strip sú svetoznáme a jedinečné. Nákupné centrum The Grand Canal Shoppes sa nachádzajú v hoteloch The Venetian a The Palazzo a bolo otvorené v roku 1999 zároveň s hotelom The Venetian. Nákupné centrum je vybudované v benátskom štýle a pretekajú cez neho umelé kanály s gondolami. V nákupnom centre sa stále niečo deje a počas celého roka sa tu koná množstvo živých vystúpení rôznych hudobných a tanečných skupín. Rozloha nákupného centra je 46 tisíc m2, čo je menej ako Aupark v Bratislave, ale neporovnateľne krajší. Posedenie na kávičke na terase lemovanej benátskymi oblúkmi nad kanálom s okolo plávajúcimi gondolami je jedinečný zážitok. Je tu len okolo 80 luxusných obchodov, ale mnohí turisti sem chodia miesto nákupov obdivovať architektúru či povoziť sa na gondole. Na parkovanie slúži 11 poschodová budova.

Mall of the Emirates, Dubaj, Spojené Arabské Emiráty

Nákupné centrum Mall of the Emirates sa rozkladá na 233 tisíc m2 plochy s obchodmi a zábavou. Vo viac ako 700 obchodoch si nakupujúci môžu vybrať spomedzi 560 značiek. V centre je 14 kinosál aj divadlo pre 500 divákov. Parkovisko poskytuje parkovanie pre vyše 7 tisíc automobilov. Ak sa popri nákupoch budete chcieť lyžovať, nie je to žiaden problém ani v horúcom Dubaji. Je tu totiž krytý lyžiarsky svah so snehom aj lanovkou. Lyže alebo snowboard si môžete požičať. Ski Dubai, ako sa lyžiarske centrum nazýva, je najväčšie svojho druhu a má rozlohu 3000 metrov štvorcových. Teplota je udržiavaná na -2 až -4°C. Súčasťou je 85 metrový kopec s piatimi svahmi rôznej náročnosti.

Odpočinúť si môžete vo vyše 80-tich reštauráciách a kaviarňach. Mall of the Emirates bolo otvorené v roku 2005 a dnes patrí medzi najviac zarábajúce nákupné centrá na Zemi.

Dubai Mall, Dubaj, Spojené Arabské Emiráty

Dubai Mall

Ďalšie nákupné dubajské centrum Dubai Mall otvorili v roku 2008 s 635-timi obchodmi. Dnes má centrum vyše 1200 obchodov. Týždenná návštevnosť je vyše 750 tisíc ľudí, ktorí tu spolu utratia milióny. Celková rozloha obchodov je 502 tisíc m2 a centrum ponúka vyše 14 tisíc parkovacích miest. Súčasťou centra je 22 kinosál, 120 reštaurácií a kaviarní a luxusný hotel s 250-timi izbami. Najväčšou atrakciou nie sú ani tak obchody, ako akvárium a podvodné zoo. Akvárium má úctyhodné rozmery, žije v ňom 33 tisíc rýb a podmorských tvorov, ktoré sa dajú pozorovať cez obrovské akrylové sklo široké 32 metrov, vysoké 8 metrov a hrubé 75 cm. Pod akváriom vedie presklený tunel, kde si návštevníci môžu obzrieť plávajúce žraloky v tesnej blízkosti. V nákupnom centre je aj ľadová plocha s kapacitou 2000 ľudí. Na druhom poschodí sa nachádza herňa SEGA Republic, kde sa na 7100 m2 môžu návštevníci zahrať vyše 150 rôznych hier od firmy SEGA.

West Edmonton Mall, Edmonton, Kanada

Kanadské nákupné centrum West Edmonton Mall je najväčšie v Severnej Amerike. Založili ho bratia z Iránu v roku 1981 a do roku 2004 to bolo najväčšie nákupné centrum na Zemi zapísané aj v Guinessovej knihe rekordov. Vyše 492 tisíc metrov štvorcových nákupnej plochy robí z tohto nákupného centra malé mesto. Ľudia sem chodia nielen za nákupmi, ale aj za zábavou a do zamestnania. Je tu zamestnaných približne 24 000 ľudí. Nakúpiť sa dá vo vyše 800 obchodoch a najesť sa tu dá až v stovke reštaurácií. Počet parkovacích miest je 20 tisíc, čo stačí aj na sezónne špičky. Ročne navštívi West Edmonton Mall priemerne 30 miliónov ľudí a denne to je 90 až 200 tisíc návštevníkov. Nie je sa čomu čudovať, že toto nákupné centrum je najnavštevovanejšia atrakcia mesta Edmonton. Súčasťou centra je Galaxyland s horskými dráhami a Vodný svet s najväčším krytým bazénom s umelým vlnobitím na Zemi. Samozrejme nesmie chýbať ani ľadová plocha, ktorá spĺňa štandardy NHL a miestny hokejový klub Edmonton Oilers si tu občas zvykne zatrénovať.

Berjaya Times Square, Kuala Lumpur, Malajzia

Priamo v centre Kuala Lumpur sa nachádza nákupný raj Berjaya Times Square. Rozloha nákupného centra je takmer 700 tisíc m2 a je v ňom vyše tisíc obchodov. Súčasťou centra sú dve 48 poschodové budovy (vysoké 203 metrov), hotel, kiná, reštaurácie a zábavný park s rozlohou vyše 12 tisíc m2.

Nákupné centrum bolo otvorené v roku 2003 a dnes (október 2014) je zastavanou podlahovou plochou 9. najväčšia budova na Zemi. Pri nakupovaní sa človek naozaj nachodí.

Parkovisko pozostáva z 5 podzemných a 10 nadzemných podlaží a zmestí sa naň 4300 áut. V zábavnom centre Berjaya Times Square Theme Park, ktoré je priamo v nákupnom centre si deti a mládež užijú množstvo zábavy na atrakciách aké u nás nenájdete.

Canal City Hakata, Fukuoka, Japonsko

V Japonskom meste Fukuoka postavili veľké nákupné centrum Canal City. Názov je podľa kanála, ktorý cez centrum preteká. Kanál meria 180 metrov a je v ňom nainštalovaná úžasná fontána. Pri kanáli je amfiteáter a na pódiu sa konajú takmer každý deň rôzne predstavenia. Obchodné centrum sa kvôli svojim rozmerom a vybaveniu nazýva aj mesto v meste. V Canal City Hakata je okrem obchodov kino, divadlo, dva hotely a množstvo priestorov určených na oddych a zábavu. Vo vonkajšej časti sa návštevníci môžu pokochať fontánovou šou priamo na kanále, kde voda tancuje v rytme hudby. Vodné predstavenie sa koná každú hodinu. Na Vianoce a Veľkú noc je obchodné centrum nádherne vyzdobené a osvetlené pestrofarebnými svetlami.

Villagio Mall, Doha, Katar

Luxusné nákupné centrum Villaggio Mall sa nachádza západne od hlavného mesta Kataru – Doha. Je to pomerne mladé nákupné centrum; bolo otvorené v roku 2006. Centrum pozostáva z 220 obchodov na ploche 100 tisíc m2. Celé nákupné centrum je vyzdobené v talianskom štýle a obsahuje 150 metrov dlhý Benátsky kanál s gondolami. Ponad kanál venú mostíky a popri ňom sú lavičky, kde môžu návštevníci pohodlne oddychovať. 28. mája 2012 zachvátil centrum veľký požiar, ktorý si vyžiadal 19 ľudských životov. Časť centra bola následne zatvorená a prebudovaná tak, aby spĺňala prísne bezpečnostné kritéria. V rámci centra je 13 kinosál a na ploche 22 tisíc m2 sa nachádza zábavné centrum, v ktorom je horská dráha, ruské kolo, 4D kino, ľadová plocha, motokáry, bowling a biliardové stoly. V Katare vedia ako dosiahnuť, aby človek pri utrácaní peňazí zabudol na realitu a ocitol sa vo svete fantázie.

Okhotny Ryad, Moskva, Rusko

Ruské nákupné centrum Okhotny Ryad sa nachádza pri rovnomennej stanici metra pri Červenom námestí. Centrum zaberá 3 podzemné podlažia a 100 obchodov. Aj navzdory tomu, že je pod zemou, je to luxusné nákupné centrum s obchodmi zvučných svetových značiek. Množstvo reštaurácií ponúka chutné a nie príliš drahé jedlá. Architekti a stavbári odviedli pri projektovaní a výstavbe kus dobrej práce. Keď si predstavíte aká ťažká robota musela stáť len za vykopaním takého obrovského podzemného priestoru, budete mať voči tomuto nákupnému centru rešpekt. Interiér je nádherne zdobený a presvetlený. V obchodoch zoženiete všetko od šperkov, oblečenia, športových pomôcok až po elektroniku. Po nákupoch stačí nájsť stanicu metra a odviezť sa s plnými taškami do hotela.

Ala Moana, Honolulu, Hawaii

Ak vám počas dovolenky na Hawaii zvýšia doláre, odporúčame návštevu nákupného centra Ala Moana. Centrum bolo otvorené v roku 1959 a už vtedy bolo najväčšie v USA. Dnes je to najväčšie open-air nákupné centrum na svete, má 290 obchodov a takmer 70 reštaurácií a kaviarní. Celková predajná plocha dosahuje úctyhodných 200 tisíc m2. Obchody predávajú nielen svetové značky ako napríklad Louis Vuitton či Prada, ale aj originálne produkty Havajských ostrovov. Nákupné centrum navštívi ročne vyše 40 miliónov turistov, vďaka čomu je to najnavštevovanejšie miesto na Hawaii. Človek by si pomyslel, že najnavštevovanejšia bude niektorá z krásnych pláží, ale realita je iná J. Denne tu nakupuje aj vyše 100 tisíc návštevníkov z celého sveta. Výhodou nákupného centra je blízkosť pláže, ktorá je hneď za obchodmi. Nákupné centrum Ala Moana je plné zelene a počas nákupov sa v ňom človek cíti veľmi príjemne.

Pre výhodnejší nákup v slovenských obchodoch môžete využiť tieto zlavové kódy

Pridaj komentár