Rím je tretie najnavštevovanejšie mesto Európy a je to mesto, ktoré by mal navštíviť aspoň raz každý Európan. Okrem kolosea je v Ríme a fontány Di Trevi je tu k videniu mnoho historických budov a pamiatok. Nádherné mesto Rím leží na rieke Tiber medzi západným pobrežím Talianska a pohorím Apeniny. História Ríma siaha do roku 753 pred naším letopočtom, kedy bolo mesto založené. Podľa mytológie založil Rím prvý kráľ Romulus, po ktorom je mesto pomenované. Iná verzia tvrdí, že práve meno Romulus bolo odvodené od názvu mesta Rím. Ďalšia hypotéza tvrdí, že mesto Rím bolo odvodené od archaického názvu pre rieku Tiber – Rumon alebo Rumen alebo od gréckeho slova ῥώμη (rhōmē) čo znamená sila.

Od mnohých básnikov si Rím vyslúžil prezývku večné mesto. Dnes je Rím bezpochyby jedno z najkrajších miest sveta. Rím je 11-te najnavštevovanejšie mesto na Zemi a historické centrum mesta je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najlepším obdobím návštevy Ríma sú mesiace apríl, máj, september a október. V letných horúčavách je lepšie ležať na pláži ako sa prechádzať po meste, lebo v lete je tu naozaj sucho a horúco. Hlavné mesto Talianska toho ponúka návštevníkom veľmi veľa a jeho vyše 2,5 tisícročia dlhá história je tu vidieť na mnohých miestach. Mnohé kostoly či paláce sú staré niekoľko storočí, sochy a fontány majú do dokonalosti prepracované detaily a z návštevy pamiatok ako je Koloseum budete mať spomienky (a selfie) na celý život.

Koloseum a nákupy

Najväčším lákadlom v meste je svetoznáme Koloseum, ktoré patrí k najnavštevovanejším pamiatkam na Zemi. Rím je jedno z najväčších centier archeologického výskumu na svete. Do Ríma chodia turisti nielen za pamiatkami, ale aj za nákupmi. Je tu množstvo obchodov so značkovým oblečením (Versace, Prada, Gucci, Giorgio Armani…), ktoré sú sústredené najmä na ulici Via Condotti. Približne 25 km od centra mesta je veľký outlet Castel Romano, kde je vyše sto obchodov známych značiek. Tento outlet býva často preplnený nakupuchtivými turistami. Ďalšie možnosti nákupu sú v najstaršom nákupnom centre v Ríme Centro Commerciale Cinecitta Due.

Nočný život v Ríme

V Ríme je živo aj počas noci, najmä v časti Testaccio s množstvom barov a diskoték. Ak máte radi diskotéky, určite navštívte diskotéku Goa, ktorá vznikla z bývalej opravovne motocyklov. V lete je mesto dejiskom festivalu Estate Romana, kedy sa tu konajú koncerty a iné kultúrne podujatia. Rím je obrovské mesto s množstvom pamiatok a ako sa spieva v jednej pesničke: Rím nebol postavený za jeden deň; tiež platí, že Rím sa nedá vidieť za jeden deň, ale aj týždeň je málo.

Ako sa dostať do Ríma

Do Ríma sa najrýchlejšie dostanete lietadlom a v Ríme sú dve medzinárodné letiská Leonardo da Vinci Fiumicino a medzinárodné letisko Ciampino. Hlavná železničná stanica sa volá Termini a okrem nej sú tu ďalšie stanica Tiburtina, Ostiense, Trastevere a Tuscolana. Autom sa do Ríma dá dostať taktiež (keďže všetky cesty vedú do Ríma), ale jazda takým veľkým mestom nie je najľahšia. Výletné lode kotvia v neďalekom prístave Civitavecchia odkiaľ sú do Ríma organizované autobusové spoje.

Vatikán – najmenší štát na Zemi

Srdcom Ríma je najmenší štát na svete – Vatikán, na území ktorého je Bazilika sv. Petra, Svätopeterské námestie s Apoštolským palácom a vatikánske záhrady. K Vatikánu patria aj patriarchálne baziliky a pápežské letné sídlo v Castel Gandolfo. Vo Vatikáne bývajú najmä kňazi a príslušníci osobnej stráže pápeža. Rozľahlé kruhové Svätopeterské námestie aj bazilika sú pomenované po apoštolovi Petrovi – prvom katolíckom pápežovi. V strede námestia je 25,5 metra vysoký obelisk s krížom na vrchole. V Bazilike Svätého Petra je pochovaný Ján Pavol II. aj Svätý Peter. Kapacita baziliky je neuveriteľných 60 tisíc ľudí. Vatikánske múzeum pozostáva zo skupiny palácov a vystavuje veľmi vzácne artefakty. Sixtínska kaplnka je turistami jedna z najvyhľadávanejších miest v Ríme a fresková výmaľba vnútri kaplnky vo vás zanechá veľký dojem.

Ak v Ríme strávite aspoň 3 dni, odporúčame kúpiť tzv. Roma pass, čo je kartička oprávňujúca na vstup zadarmo do prvých dvoch múzeí alebo na archeologické náleziská v Ríme, využitie verejnej dopravy a zľavy do múzeí, na výstavy, koncerty a do divadla. Roma pass stojí 36€ na tri dni alebo 28€ na 48 hodín.

Parky, záhrady a fontány

Aj keď je Rím dosť zastavané mesto, sú tu aj rozsiahle plochy parkov, záhrad a národných rezervácií. V skutočnosti patrí Rím medzi hlavné mestá s najväčšou rozlohou zelených plôch. Veľmi pekne je upravená botanická záhrada Orto Botanico založená v roku 1883 a dnes tu rastie vyše 3000 rastlinných druhov a je tu aj veľmi pekná japonská záhrada s bambusmi. Rím je známy aj pre množstvo fontán a okrem najslávnejšej z nich fontáne Di Trevi je tu desiatky ďalších monumentálnych fontán.

V minulosti sa fontány používali nielen na ozdobu námestí a verejných priestorov, ale aj ako zdroj pitnej vody pre obyvateľstvo. Túto vodu privádzalo do Ríma deväť akvaduktov. Sochy majú taktiež svoje miesto v uliciach Ríma a mnohé zo sôch sú staré stovky rokov. Pod mestom Rím sú okrem kanalizácie aj rozsiahle náleziská katakomb, mnohé boli nájdené len prednedávnom. Katakomby boli v Ríme používané najmä na pochovávanie kresťanov, ale boli tu pochovaní aj pohania a židia.

Základné informácie o Ríme

Počet obyvateľov2 877 215 (2016)
Vzdialenosť od Bratislavy1200 km
Doba letu z Bratislavy2 hodiny

Čo je v Ríme:

 • hotely
 • koloseum
 • tri letiská
 • reštaurácie, pizzerie, bary
 • módne obchody, nákupné centrá, trhoviská (Porta Portese a Via Sannio)
 • štát Vatikán, Vatikánske múzeum
 • chrám Pantheon
 • Bazilika sv. Petra
 • Anjelský hrad (Castel Sant’Angelo)
 • fontána Di Trevi
 • stĺp Marka Aurélia
 • MAXXI-Národné múzeum umenia 21. storočia
 • futbalový štadión Stadio Olimpico
 • Piazza Di Spagna (španielske schody)
 • najväčšia mešita v západnej Európe

Zaujímavosti o Ríme

 • mesto Rím má takmer tri tisícročia dlhú históriu, vďaka čomu si vyslúžilo prezývku ‚Večné mesto‘
 • kapučíno je pomenované po rímskych mníchoch, ktorí nosili kapucňu. V Kapucínskej krypte je pochovaných okolo 4000 kapucínov, ktorých kosti a lebky zdobia steny krypty.
 • Rimania boli prvý národ používajúci betón na stavbu
 • staroveký Rimania zvykli umiestňovať symbol penisu nad dvere, lebo verili, že im to prinesie plodnosť a šťastie. Niektorí dokonca nosili miniatúry penisov ako talizman
 • v Ríme už oddávna žilo vyše milióna ľudí, čo prekonala až populácia mesta Londýn v 19. storočí
 • prvá univerzita v Ríme La Sapienza založená v roku 1303 je najväčšia univerzita v Európe a druhá najväčšia na Zemi
 • slovo decimovať pochádza z latinského slova decimare čo bolo pomenovanie zvráteného rímskeho zvyku zabiť každého desiateho rímskeho vojaka pri pokuse o vzburu
 • prvé nákupné centrum na Zemi dal postaviť v Ríme cisár Traján. Pozostávalo z niekoľkých poschodí, na ktorých predávali rôznorodý tovar.
 • začiatkom 4. storočia postavili Rimania 85 tisíc km ciest cez Rímsku ríšu
 • hovorí sa, že tretia žena cisára Claudiusa si jedného dňa dala blond parochňu, pozlátila si bradavky a súťažila s miestnou prostitútkou o to, ktorá bude súložiť s viacerými mužmi. Claudius ju dal za to popraviť. Claudiusa otrávila jeho 4. manželka, aby zabezpečila nástup na trón synovi z prvého manželstva Nerovi.
 • rímsky cisári odporúčali krv gladiátorov na podporu plodnosti
 • po smrti cisára bol vypustený orol, symbol boha Jupitera, aby odniesol cisárovu dušu do neba
 • v deň oficiálneho otvorenia Kolosea bolo zabitých 5000 zvierat a počas celej jeho histórie v ňom zomrelo okolo pol milióna ľudí a viac ako milión zvierat.
 • Koloseum sa stavalo 12 rokov a 70 tisíc divákov ho po skončení ‚predstavení‘ opustilo za 3 minúty
 • v roku 218 pred n.l. pri pokuse o napadnutie Ríma, stratili Kartáginci pri prechode cez Alpy 14 000 mužov a 25 slonov.
 • v roku 73 pred n.l. bolo ukrižovaných 6 tisíc otrokov ako odpoveď na vzburu gladiátorov vedenej Spartakom
 • v roku 64 zničil obrovský požiar polovicu mesta
 • americké mesto Cincinnati bolo pomenované po rímskom šľachticovi menom Cincinnatus
 • mesiac august je pomenovaný po rímskom cisárovi augustovi; január je pomenovaný po rímskom bohovi začiatkov menom Janus; apríl je z latinského aperire, čo znamená otvorenie
 • slovo palác pochádza od rímskeho kopca Palatine, kde si dal cisár Augustus postaviť prvý palác
 • v Ríme miesto mydla používali olej, ktorý po nanesení na telo odstránili špeciálnou škrabkou
 • centrálne vykurovanie bolo vynájdené v Ríme
 • dievčatá v Ríme sa v minulosti vydávali vo veku 13 – 14 rokov
 • za extrémne chudobných v Ríme boli považovaní ľudia, ktorí nevlastnili otroka
 • už v starovekom Ríme mali v domácnostiach psov a mačky ako domácich miláčikov

Počasie v Ríme

V Ríme je v lete veľmi horúco a keďže je mesto vo vnútrozemí, neosviežite sa na pláži a bez morského vánku je tu v lete veľmi horúco. Do Ríma neodporúčame cestovať (najmä nie s malými deťmi alebo starším ľuďom) v júli a auguste, kedy sú horúčavy neznesiteľné a prehliadka pamiatok vám počas týchto mesiacov bude pripadať ako utrpenie. V lete je mesto najviac navštevované, čo sa dá pochopiť, keďže veľa turistov, ktorí cestujú do blízkych či vzdialenejších destinácií sa tu zastaví na pár dní na prehliadku mesta. Aj keď si myslíte, že horúčavy zvládnete, buďte v lete opatrní, dodržiavajte pitný režim a často sa schovávajte pred slnkom v chladných kostoloch:).

Od októbra do januára padne v Ríme najviac zrážok a november je jednoznačne najdaždivejší mesiac. Najlepší čas na návštevu Ríma je v mesiaci október a od marca do mája, kedy tu nie je veľa turistov a teploty sú znesitelnejšie.

RÍM predpoveď počasia

Pamiatky v Ríme

Koloseum

rimske koloseum

Svetoznáme Koloseum sa nachádza v centre Ríma a bolo postavené za vlády cisára Vespaziána. Bolo postavené za 10 rokov a otvorené v roku 80 n.l. Vespaziánovým synom Titom. Otváracie ceremónie trvali 100 dní, počas ktorých tu diváci videli rozličné predstavenia, boje gladiátorov, lov na zvieratá (ktorých tu vraj zabili okolo 5000) a dokonca simulácie námorných bitiev, kvôli čomu bolo Koloseum naplnené vodou. Rímske Koloseum je najväčší amfiteáter na svete a je považované za najlepšie dielo Rímskej architektúry. Kedysi sa Koloseum nazývalo Flaviov Amfiteáter (po latinsky: Amphitheatrum Flavium). Koloseum je elipsovitého tvaru a má 4 poschodia. Dnes vidíme len kostru z bývalého Kolosea a 3/5 tehál z vonkajšej steny chýbajú. Koloseum malo v minulosti, podobne ako dnešné moderné štadióny, strešnú ochranu pred slnkom (tzv. velarium), ktorú tvorili obrovské plachty natiahnuté zložitým systémom navijakov a lán.

Zaujímavosť! Rímsky gladiátory boli zväčša otroci, rukojemníci z vojny alebo odsúdení zločinci. Keď bol piesok na zemi príliš nasiaknutý krvou, posyvali ho novou vrstvou a pokračovalo sa v ďalších súbojoch. Zápasy gladiátorov skončili v roku 435.

Boje v Koloseu

V Koloseu sa odohrávali rôzne druhy súbojov. V ranných hodinách boli na programe tzv.’venatio‘ súboje medzi exotickými zvieratami (najmä levy, pantery, leopardy, medvede, tigre, krokodíly…) alebo medzi zvieraťom a človekom. Najobľúbenejšie boli súboje gladiátorov, ktorých tu však zahynulo veľmi veľa. Ako sa blížilo poludnie, bolo na zemi stále viac krvi a mŕtvych tiel, ktoré cez obed odniesli a na zem nasypali novú vrstvu čistého piesku. Víťazi súbojov dostali listy palmy a peniaze. Po skončení súbojov išli gladiátori do domov pre gladiátorov a boli oslavovaní podobne ako dnešné športové hviezdy. Gladiátori si mohli vybrať, či zostanú vo väzení alebo budú bojovať a keď vyhrajú súboj dostanú slobodu. Slovo gladiátor pochádza od slova ‚gladius‘, čo bol krátky meč používaný legionármi.
Koloseum sa nachádza na námestí Piazza del Colosseo a dostanete sa sem metrom, autobusom aj električkami.

Základné údaje
kapacita50–80 000 ľudí
rok dokončenia80
Vstupné
dospelý: 12,00€občania EÚ od 18 do 25 rokov: 7,50€občania EÚ do 18 dokov a nad 65 rokov: 4,50€
Otváracie hodiny
febr-mar9:00–16:30apr-aug9:00–19:00september9:00–16:30október9:00–16:00nov–mar9:00–16:00

Doprava ku Koloseu:

Metro: línia B – stanica Colosseo
línia A – stanica Manzoni, potom 2 zastávky električky č. 3
Autobus: č. 60, 75, 85, 87, 271, 571, 175, 186, 810, 850, C3 a minibus 117
Električka č. 3

Panteón (Pantheon)

panteon v rime

Panteón bol postavený za vlády cisára Hadriána v roku 126 n. l. Je to najzachovalejšia budova starovekého Ríma a slávny Michelangelo povedal, že Panteón postavili anjeli nie ľudia. Miesto, kde dnes Panteón stojí nebolo vybrané náhodne. Podľa legendy tu zomrel zakladateľ Ríma Romulus a bol vynesený orlom do neba. Názov pochádza z dvoch gréckych slov: pan a teon. Pan znamená všetko a teon znamená božský. Kedysi stál na mieste dnešného Panteónu menší chrám venovaný všetkým rímskym bohom. Tento chrám však niekoľkokrát vyhorel a bol prestavaný do súčasnej podoby. Panteón stavalo vyše 700 robotníkov a stavba trvala 3 roky.

Panteón sa nachádza na námestí Piazza della Rotonda a dostanete sa sem metrom (výstup na zastávke: Fontana del Tritone) alebo autobusmi č. 46, 62, 64, 170 a 492 (zastávka Largo di Torre).

Základné údaje 
výška43,3 m
priemer kupoly43,3 m
rok dokončenia stavby 126
vstupnézadarmo
Otváracie hodiny
po–so: 9:00 – 16:30ne: 9:00 – 13:00

Fontána Di Trevi

Fontána Di Trevi v Rime

 Baroková fontána Di Trevi je najslávnejšia fontána v Ríme a jedna z najslávnejších na svete. Nachádza sa v štvrti Ríma nazvanej Trevi. Postavenie tejto nádhernej fontány trvalo 30 rokov. Fontánu Di Trevi navrhol talianský architekt Nicola Salvi, ktorý zomrel 11 rokov pred dokončením fontány. Fontána Di Trevi si ‚zahrala‘ v niekoľkých filmoch, z ktorých najznámejší je film Sladký život (La Dolce Vita) z roku 1960. 

Zaujímavosť! Turisti vhodia do fontány okolo 3000€ denne.

V noci je fontána nádherne osvetlená a aj v nočných hodinách je pri fontáne veľa turistov.

Základné údaje
šírka49 m
výška26 m
rok dokončenia1762

Španielske schody (scalinata) – najširšie schodisko Európy

spanielske schody v rime

Španielske schody sú veľmi navštevovanou pamiatkou v Ríme. Nachádzajú sa medzi námestiami Piazza di Spagna a Piazza Trinità dei Monti. Boli postavené v rokoch 1723-1725 z fondu francúzskeho diplomata Étienne Gueffiera a navrhli ho dvaja architekti Francesco de Sanctis a Alessandro Specchi. Schodisko je tvorené zo 135 schodov a je najširšie v Európe. Na konci 17. storočia sa schody volali Trinità dei Monti, po kostole, ktorý je hore pri schodoch, ale neskôr ich premenovali po španielskom veľvyslancovi, ktorý býval pri schodoch. Dolu pri schodoch je fontána Barcaccia, ktorú navrhol architekt Pietro Bernini so synom Gian Lorenzom.

Fontána zobrazuje rybársky čln odnesený povodňou rieky Tibér v roku 1598, ktorý sa našiel presne na tomto mieste. Španielske schody sú počas dňa preplnené turistami, ale ich návšteva sa oplatí.

Bazilika Svätého Petra

 Jeden z najväčších kostolov na svete, majestátna bazilika Svätého Petra sa nachádza na námestí Piazza San Pietro v srdci Vatikánu. Bazilika je pomenovaná po apoštolovi Petrovi, prvom pápežovi, ktorý bol za vlády cisára Nera uväznený a ukrižovaný. Hovorí sa, že na jeho žiadosť ho ukrižovali dolu hlavou, lebo z úcty k Bohu nechcel byť ukrižovaný ako Ježiš. Bazilika bola postavená v roku 320 na mieste, kde bol Svätý Peter pochovaný s polu s ďalšími kresťanmi.

Baziliku dal postaviť cisár Konštantín I. Veľký aby si uctil miesto posledného odpočinku Svätého Petra. V roku 1506 bola pôvodná bazilika zbúraná a dnešná podoba baziliky bola dokončená a vysvätená v roku 1626. Do baziliky vás nepustia v krátkych nohaviciach, tričku bez rukávov ani v sukni. Platí to aj počas leta. V podzemí pod bazilikou sú hrobky niektorých pápežov a členov kráľovských rodín. Je tu pochovaný Ján Pavol II. aj Svätý Peter. Pre kresťanov, ale nielen pre nich je návšteva Baziliky Svätého Petra nezabudnuteľným zážitkom.

Rozmery
dĺžka220 m 
šírka150 m
max. výška138 m
priemer kupoly42 m
rozloha22 000 m2
kapacita20 000 osôb
Otváracie hodiny
apríl – septemper7:00-19:00 hod. 
október – marec7:00-18:30 hod.
v streduod 12:00 hod. (doobeda audiencie u pápeža)
kupolaapr-sept 8:00 – 18:00okt-mar 8:00 – 16:45
múzeumapr-sept 9:00 – 18:15okt-mar 9:00 – 17:15  
Vstupné
do bazilikyzadarmo
výťahom do kupoly8€
po schodoch do kupoly6€ (551 schodov)

Doprava k Bazilike Svätého Petra:
K bazilike sa dostanete pohodlne metrom linkou A s výstupom na zastávke Ottaviano San Pietro

Sixtínska kaplnka (Cappella Sistina)

Veľmi vyhľadávaná a slávna kaplnka, ktorej najväčšou pýchou sú nádherné maľované fresky na stenách a strope. Kaplnka nesie meno po pápežovi menom Sixtus IV., ktorý zadal objednávku na jej výstavbu. Vnútorné rozmery kaplnky sú 40,9 x 13 4 m a jej výška je 20,7 m. Najslávnejšie fresky pochádzajú od Michelangela, ale dve dlhé steny sú dielom toskánskych maliarov ako Pinturicchio, Sandro Botticelli, Cosim Roselli, pričom na pravej strane sú fresky znázorňujúce život Ježiša Krista a na ľavej strane život Mojžiša. Tieto nástenné maľby trvali len 11 mesiacov. Maľba známa ako Stvorenie Adama na strope kaplnky pochádza od slávneho maliara a sochára Michelangela Buonarrotiho a v súčasnosti patrí k najznámejším umeleckým dielam na Zemi.

Zaujímavosti o Sixtínskej kaplnke:

 • Denne ju navštívi okolo 25 tisíc ľudí.
 • Návšteva Vatikánskeho múzea, súčasťou ktorého je Sixtínska kaplnka stojí 16 € (možná zľava na Roma Pass alebo pri objednávke online), čo štátu Vatikán prináša ročne okolo 80 miliónov eur.
 • Rozmery Sixtínskej kaplnky sú rovnaké ako sa písalo v Starom Zákone o Šalamúnovom chráme.
 • Prvú omšu vyslúžil v kaplnke Sixtus IV. 15.8.1483.
 • Od roku 1870 sa využíva okrem prehliadok turistov aj pri voľbe nového pápeža tzv. konkláve.
 • Fresky od Michelangela objednal pápež Julius II., ktorý chcel mať vyobrazených 12-tich apoštolov, Michelangelo však namiesto toho zobrazil 7 prorokov a 5 sibíl.
 • Pred Michelangelovými maľbami bola na strope maľba nočnej oblohy s hviezdami.
 • Podľa Biblie bolo pre Evu zakázaným ovocím jablko, ale Michelangelo zobrazuje figovník. Had v tejto scéne znázorňuje Satana a Michelangelo ho znázornil so ženskou hlavou.
 • Michelangelo zobrazoval postavy nahé, čo sa neskôr viacerým nepáčilo a mnohým postavám bola domaľovaná bielizeň alebo šatka zakrývajúca genitálie či zadok.

The Palazzo della Civiltà Italiana

Palác známy aj ako Palazzo della Civiltà del Lavoro alebo Colosseo Quadrato (štvorcové koloseum) je ikonou novodobej architektúry Ríma. Budova má šesť poschodí a na každom poschodí je 9 oblúkov. Hovorí sa, že je to symbolika s menom Benita Mussoliniho, kde 6 poschodí symbolizuje 6 písmen mena Benito a 9 poschodí 9 písmen priezviska Mussolini.

Budova mala byť súčasťou rozsiahleho komplexu obchodných centier, ktoré plánoval Benito Mussolini pre svetovú výstavu v roku 1942 ako symbol fašizmu v Európe. Výstava však bola zrušená a budova zostala stáť niekoľko rokov opustená. Prvýkrát sem mohla vstúpiť verejnosť v roku 1953. Od roku 2015 tu má sídlo luxusná módna značka Fendi, ktorá za prenájom tejto budovy platí 2,8 milióna eur ročne. Budova zaberá 8400 m2a má výšku 68 metrov. Ikonická budova Palazzo della Civiltà Italiana si zahrala aj v niekoľkých filmoch (Zoolander 2; Equilibrium; Hudson Hawk s Brucom Willisom či vo filme Titus s Antoniom Hopkinsom)

Mapa pamiatok v Ríme

Ubytovanie v Ríme

Booking.com

Pridaj komentár