Alicante je nádherné prímorské mesto na juhovýchode Španielska pri pobreží Stredozemného mora. Oblasť v okolí Alicante je osídlená viac ako 7 tisícročí. Dlhá história mesta je poznať aj dnes a turisti sa môžu kochať množstvom historických pamiatok, z ktorých najvýznamnejšou je Hrad Svätej Barbory (Castillo de Santa Bárbara) z 13. storočia. Pre veriacich odporúčame návštevu gotickej baziliky de Santa María. Turizmus v Alicante sa začal rýchlo rozvíjať v 50-tych až 60-tych rokoch minulého storočia pozdĺž pobrežia Costa Blanca. V meste je niekoľko múzeí, najzaujímavejšie z nich je Archeologické múzeum s artefaktami starými státisíce rokov, a ktoré v roku 2004 vyhralo cenu za najlepšie múzeum Európy.

Letisko El Altet, ktoré sa nachádza pár kilometrov od centra mesta, je šieste najvyťaženejšie španielske letisko. Je tu obľúbený prístav pre veľké výletné lode, ktoré sem ročne dopravia okolo 80 tisíc turistov. Alicante obľubujú turisti najmä pre miernu klímu a krásne pláže, ktorých je na pobreží Costa Blanca veľmi veľa. Turizmus v Alicante bol silno poznačený hospodárskou krízou v roku 2008, ale odvtedy je to jedno z najrýchlejšie rastúcich španielskych miest. V centre mesta sa okrem bohatej ponuky reštaurácií, kaviarní a obchodíkov nachádza niekoľko pekných parkov plných zelene (Canalejas, El Palmeral, Lo Morant a El Benacantil). Srdcom a dušou mesta je promenáda La Explanada de España lemovaná vysokými palmami a vydláždená 6 a pol miliónmi mramorových dlaždíc tvoriacich vlny. Je to jedna z najrušnejších a najznámejších promenád v Španielsku.

Akčné mesto

V Alicante je živo počas celého roka a bary aj diskotéky sú otvorené do skorých ranných hodín. Medzi návštevníkmi barov nie sú výhradne turisti, ale aj množstvo študentov z univerzity Universidad de Alicante, kde ich ročne študuje okolo 27 tisíc. Počas leta sa oplatí prísť na pláž Playa de San Juan, ktorá žije vo dne aj v noci a je považovaná za jednu z najkrajších pláží na celom pobreží Costa Blanca. Každé leto je sprevádzané bohatým programom plným hudby, tanca a divadla. Koná sa tu tiež mnoho festivalov, najznámejší je Fogueres de Sant Joan, ktorý sa koná počas letného slnovratu (20. alebo 21. jún) a celý týždeň po začiatku festivalu sa každú noc súťaží o najlepší ohňostroj na pláži Playa del Postiguet. Alicante je vhodné na dovolenku počas celého roka, aj keď mimo letnej sezóny sa sem letecky dostanete len s prestupom.

Zaujímavosť! V Alicante sa do roku 2012 nachádzalo najväčšie filmové štúdio Európy známe ako Ciudad de la Luz, ktoré nakrútilo napríklad filmy Asterix a Olympijské hry alebo Toreador / Manolete.

Základné informácie o Alicante

Počet obyvateľov334 329 (2011)
Dĺžka pobrežia244 km
Vzdialenosť od Bratislavy2450 km

Čo je v meste:

 • hotely, apartmány, vily, penzióny
 • prístav, letisko
 • reštaurácie, bary, diskotéky
 • obchody, trhoviská
 • golfové ihriská
 • archeologické nálezisko Tossal de Manises
 • bazilika Svätej Márie
 • hrad Svätej Barbory
 • promenáda La Explanada de España

Zaujímavosti o Alicante

 • Promenáda La Explanada de España je dláždená 6,6 miliónmi kusov dlaždíc v tvare vĺn a je lemovaná 400 palmami. Je to jedna z najkrajších a najznámejších mestských promenád v Španielsku. Na promenáde sa dá posedieť na kávičke alebo nakúpiť suveníry v stánkoch.
 • Alicante bola lákadlom pre dobyvateľov a našli sa tu pozostatky Kartágincoch, Feninčanoch, Rímanoch i Grékoch.
 • Hrad Svätej Barbary na vrchu Benacantil postavili v 10. storočí Mauri a dnes je to jedna z najväčších stredovekých pevností v Európe.
 • Gotický kostol Svätej Márie pochádza zo 14.-16. storočia a vznikol prestavaním arabskej mešity.
 • Pri Alicante sa nachádzajú ryžové polia, na ktorých sa ročne vypestuje 115 tisíc ton ryže. Táto ryža je určená najmä na prípravu obľúbeného jedla pella.
 • Tapas, typické snáď v každej španielskej reštaurácii, bolo vymyslené práve v Alicante. Tapas sú v miskách podávané plnené olivy, syr, ryby, šunka a podobné.
 • V Alicante sídlilo jedno z najväčších filmových štúdií Európy – Ciudad de la Luz. V máji roku 2012 bolo toto filmové štúdio zrušené.

Počasie v Alicante

Dovolenku v Alicante si užijete najmä vďaka príjemnej klíme s miernymi zimami a horúcimi letami. Priemerne tu padne okolo 300 mm zrážok ročne. Najvlhšie mesiace sú september a október, kedy môže padnúť takmer 2/3 ročných zrážok za jediný deň, čo spôsobuje záplavy.

Najhoršie záplavy pamätá Alicante zo septembra 1997, kedy padlo 270 mm zrážok za 6 hodín. Ročne je v oblasti okolo 37 daždivých dní a 2850 slnečných hodín. Najvyššia nameraná teplota bolo 41,4 °C a najnižšia nameraná teplota bolo -4,6 °C.

ALICANTE Predpoveď počasia

Ubytovanie v Alicante

Booking.com

2 KOMENTÁRE

 1. I am sorting out relevant information about gate io recently, and I saw your article, and your creative ideas are of great help to me. However, I have doubts about some creative issues, can you answer them for me? I will continue to pay attention to your reply. Thanks.

Pridaj komentár