Najväčšia prírodná pamätihodnosť ostrova Malta sa začiatkom marca 2017 zrútila celá do mora. Ikonický skalný oblúk na maltskom ostrove Gozo bol veľkým lákadlom turistov na Malte. Na Azúrové okno, ako sa tento krásny oblúk nazýval, bol síce zákaz vstupu, ale množstvo turistov tento zákaz nerešpektovalo a chodilo po ňom.

Na internete je dokonca množstvo videí odvážlivcov skáčucich z vrchu Azúrového okna do mora. Erózia ohrozovala štruktúru Azúrového okna dlhé roky a štúdie ukázali, že zrútenie je neodvratné, ale nepredpokladalo sa, že by ku zrúteniu mohlo dôjsť už tak skoro. Silná búrka, ktorá zasiahla Maltu znamenala koniec peknej turistickej atrakcie. Už v minulosti však z oblúka odpadávali kusy skál a počas desaťročí z neho výrazne ubudlo.

Oblúk Azúrového okna bol vysoký 28 metrov a jeho rozpätie bolo 25 metrov. Množstvo obyvateľov ostrova sa prišlo o zrútení presvedčiť na vlastné oči. Azúrové okno si však počas svojej existencie stihlo zahrať v niekoľkých filmoch, napríklad v Súboji titanov z roku 1981 či prvej sérii seriálu Hra o tróny

Na videu je zachytená búrka deň pred pádom Azúrového okna:

1 komentár

Pridaj komentár