Ostrov Krk je druhým najväčším ostrovom v Jadranskom mori o rozlohe 405,22 km2. Donedávna sa predpokladalo, že Krk je najväčším ostrovom Jadranu, avšak moderné merania toto prvenstvo priradili ostrovu Cres. Ten je väčší len o 0,5 m2, čo mu však na prvenstvo v rozlohe stačí. Nachádza sa v zátoke Kvarner a je to jeden z najľudnatejších ostrovov Jadranu, keďže je tu 68 osád a usadlostí. Ostrov si vyslúžil mnoho názvov ako Insula Aurea alebo Zlatý ostrov, vďaka prírodnému bohatstvu z pevniny aj z mora za čias staroveku. Na krku sa isto opálite, keďže je tu za rok takmer 2500 hodín slnečné počasie. Na ostrove vládne mierne stredomorské prostredie s priemernou teplotou v lete 23°C. More je tu príjemne teplé s teplotou 23-25°C. Krk sa nachádza veľmi blízko pevniny, s ktorou je spojený takmer 1,5 km dlhým mostom. Tento most je jeden z najdlhších betónových mostov na svete (dĺžka 1309 m). Za prejazd cez most na ostrov autom sa platí 35 Kn. Na ostrove sú dve jazerá Ponikve a Omiško Jezero, ktoré sa využívajú na zásobovanie vodou. Zaujímavosťou je, že v blízkosti jazera Ponikve je takmer o 10°C chladnejšie ako inde na ostrove. Ostrov je popretkávaný niekoľkými riekami Ričina, Vela rika, Vretenica a Dobrinjski potok. Turistov láka okrem nádherných pláži aj historickými pamiatkami, ktoré prezrádzajú veľa o histórii ostrova. Prednosťou ostrova je pestrá ponuka ubytovania od luxusných hotelov po ubytovanie u miestnych ľudí. Turistami veľmi obľúbené sú kempy, ktorých sú na ostrove takmer dve desiatky. Niektoré kempy sú rozľahlé s kapacitou 1000 – 2000 ľudí, iné menšie.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 19 286 (2011)
Rozloha 405,22 km2
Najvyšší vrch Obzova (568 m)
Hlavné mesto Krk
Dĺžka pobrežia 219 km

Čo je na ostrove Krk:

 

 

Zaujímavosti:

  • 14 pláží je označených modrou vlajkou pre čistotu vody a okolia
  • ľudia sa tu dožívajú vyššieho veku ako je priemer v Chorvátsku
  • Krk má pekné počasie a slnečno tu je 2500 hodín za rok, čo je takmer najviac v Európe
  • na ostrove je 300 km cyklotrás
  • Na západnej strane zátoky Klimno možno nájsť liečivé bahno, ktoré sa používa na liečenie choroby dna alebo podagra. More je tu plytké, čo je vhodné pre rodiny s deťmi, dokonca i niekoľko sto metrov od brehu vám voda siaha po kolená. Veľa turistov sa sem vracia hlavne kvôli liečivej sile bahna.
  • V minulosti bol Krk pokladaný za najväčší ostrov, avšak nové merania ukázali, že ostrol Cres je o pol metra štvorcového väčší.