Sicília je najväčším ostrovom Talianska a zároveň aj najväčší ostrov v Stredozemnom mori, kde zaberá rozlohou 25 711 km2. Na severnom pobreží Sicílie sa môžete okúpať v Tyrrhenskom mori, na východe v Iónskom a na juhu v Stredozemnom mori. Od Afriky oddeľuje Sicíliu Sicílsky prieliv. Je to prevažne hornatý ostrov, na západe a východe je rovnatejší a na juhu ostrova je najúrodnejšia pôda. Ostrov Sicília obýva približne 5 miliónov obyvateľov. Vďaka svojmu subtropickému podnebiu ostrov nesie pomenovanie – Ostrov Slnka. Mestá ako Taormina či Palermo stoja za návštevu a mafie sa tu určite báť nemusíte. Ostrov je síce mafiou preslávený a pravdepodobne tu mafia pôsobí dodnes, ale pre bežného dovolenkára nie je dôvod na obavy. Nad ostrovom sa týči Etna - najväčšia aktívna sopka v Európe, ktorá je najvyšším vrchom v Taliansku. Erupcie sopky Etna sú celkom časté a kvôli tomu je na Sicílii častý výskyt zemetrasení. Na svete nie je podobné miesto ako je Sicília. Po návšteve Sicílie sa budete cítiť ako by ste boli vo viacerých krajinách sveta. Ostrov ponúka dlhú históriu, umenie, krásnu krajinu a v neposlednom rade vynikajúce jedlo. Krásnu prírodu tvorí aj približne 2600 druhov rastlín, ktoré na ostrove rastú. Mnohé druhy rastlín sem počas histórie doniesli rôzne národy a tiež sťahovavé vtáky, pre ktoré Sicília slúži ako migračná križovatka.

Na Sicílii sú desiatky chránených území a 4 regionálne parky: vulkán Etna, pohorie Nebrodi, povodie rieky Alcantara v čadičovej tiesňave a pohorie Madonie, v ktorom rastú endemické druhy jedle. Pri pobreží Sicílie je 6 morských rezervácií: súostrovia Pelagie, Ciclopi pri Catánii, Egadi, Femmine, Ustica či oblasť Marino del Plemmirio pri meste Syrakúzy. Severne od Sicílie sa nachádzajú Liparské ostrovy (Isole Lípari), na jednom z nich je najaktívnejší vulkán sveta – Stromboli, ktorého erupcie sa opakujú v intervaloch 10-20 minút od roku 1934.

Obyvateľstvo Sicílie živí priemysel (sever ostrova), poľnohospodárstvo (juh a východ), baníctvo (bane na síru vo vnútrozemí), výroba lodí, olivového oleja, vína a veľkým zdrojom príjmov je aj turizmus. Na juhu Sicílie sa nachádzajú rozsiahle obilné polia, ktoré už v minulosti slúžili rímskemu impériu. Na Sicílii sa ťaží aj ropa a zemný plyn a pri pobreží sa získava morská soľ.

Navštíviť sa oplatí honosná katedrála a budova opery v meste Palermo, ktorá sa objavila aj vo filme Krstný otec. V minulosti na Sicílii pôsobil Archimedes, Richard Levie Srdce i Cicero. Je tu niekoľko pamiatok zapísaných na zozname UNESCO medzi nimi rímska Villa del Casale, historické centrum mesta Syrakúzy, archeologické nálezisko Agrigento, Liparské ostrovy a oblasti v údolí Val di Noto. Ak chcete spojiť dovolenku s prehliadkou histórie, Sicília je tá pravá voľba.

Dovolenka na Sicílii do 400€

Základné informácie:

Počet obyvateľov 5 043 480 (2012)
Rozloha 25 711 km2
Najvyšší vrch Etna (3329 m)
Hlavné mesto Palermo
Dĺžka pobrežia 1480 km
Doba letu z Bratislavy cca 2 hod a 15 min

Čo je na Sicílii:

 • hotely, apartmány
 • reštaurácie, pizzérie, kaviarne
 • letisko, prístav
 • chrám Concordia pri meste Agrigento
 • katedrála v meste Palermo a v meste Monreale
 • zámok Castello Della Zisa
 • budova opery Teatro Massimo

 

 

 

Etna – najväčšia doteraz aktívna sopka v Európe, sa stala symbolom ostrova. Pýši sa výškou 3 340 metrov. Má tvar kužeľa s kruhovou základňou s priemerom 40 km a obvodom 165 km. Popri štyroch hlavných kráteroch má ešte asi 200 menších bočných kráterov.

Gastronómia: sicílska kuchyňa sa považuje sa najlepšiu na svete. Typická talianska kuchyňa je ovplyvnená arabskými a španielskymi chuťami. Prevládajú tu tradičné cestoviny s bohatou rajčinovou omáčkou a jedlá s morským rýb a plodov.

Zaujímavosti:

 • Do 14-teho storočia bola Sicília najdôležitejší ostrov v Európe, dnes je najdôležitejší ostrov v Stredomorí
 • Nachádza sa tu najväčšia aktívna sopka Európy – Etna
 • Termín mafia vznikol na Sicílii, ktoré je aj sídlom mnohých mafiánskych skupín
 • Miestny obyvatelia sa považujú najskôr za Sicílčanov až potom za Talianov
 • Na Sicílii sa narodil Archimedes
 • Sicília je nazývaná perla Stredozemia – ostrov plný tajomstiev
 • Rastie tu približne 2600 druhov rastlín, čo je viac ako na ktoromkoľvek inom ostrove Stredomoria