Sicília je najväčším ostrovom Talianska a zároveň aj najväčší ostrov v Stredozemnom mori, kde zaberá rozlohu 25 711 km2. Na severnom pobreží Sicílie sa môžete okúpať v Tyrrhenskom mori, na východe v Iónskom a na juhu v Stredozemnom mori. Od Afriky oddeľuje Sicíliu Sicílsky prieliv. Je to prevažne hornatý ostrov, na západe a východe je rovnatejší a na juhu ostrova je najúrodnejšia pôda. Ostrov Sicília obýva približne 5 miliónov obyvateľov. Vďaka svojmu subtropickému podnebiu ostrov nesie pomenovanie – Ostrov Slnka. Mestá ako Taormina či Palermo stoja za návštevu a mafie sa tu určite báť nemusíte.

Ostrov Sicília je síce mafiou preslávený a pravdepodobne tu mafia pôsobí dodnes, ale pre bežného dovolenkára nie je dôvod na obavy. Nad ostrovom sa týči Etna  najväčšia aktívna sopka v Európe, ktorá je najvyšším vrchom v Taliansku. Erupcie sopky Etna sú celkom časté a kvôli tomu je na Sicílii častý výskyt zemetrasení. Na svete nie je podobné miesto ako je Sicília. Po návšteve Sicílie sa budete cítiť ako by ste boli vo viacerých krajinách sveta. Ostrov ponúka dlhú históriu, umenie, krásnu krajinu a v neposlednom rade vynikajúce jedlo. Krásnu prírodu tvorí aj približne 2600 druhov rastlín, ktoré na ostrove rastú. Mnohé druhy rastlín sem počas histórie doniesli rôzne národy a tiež sťahovavé vtáky, pre ktoré Sicília slúži ako migračná križovatka.

Prírodné bohatstvo Sicílie

Na Sicílii sú desiatky chránených území a 4 regionálne parky: vulkán Etna, pohorie Nebrodi, povodie rieky Alcantara v čadičovej tiesňave a pohorie Madonie, v ktorom rastú endemické druhy jedle. Pri pobreží Sicílie je 6 morských rezervácií: súostrovia Pelagie, Ciclopi pri Catánii, Egadi, Femmine, Ustica či oblasť Marino del Plemmirio pri meste Syrakúzy. Severne od Sicílie sa nachádzajú Liparské ostrovy (Isole Lípari), na jednom z nich je najaktívnejší vulkán sveta – Stromboli, ktorého erupcie sa opakujú v intervaloch 10-20 minút od roku 1934.

Živobytie miestnych obyvateľov

Obyvateľstvo Sicílie živí priemysel (sever ostrova), poľnohospodárstvo (juh a východ), baníctvo (bane na síru vo vnútrozemí), výroba lodí, olivového oleja, vína a veľkým zdrojom príjmov je aj turizmus. Na juhu Sicílie sa nachádzajú rozsiahle obilné polia, ktoré už v minulosti slúžili rímskemu impériu. Na Sicílii sa ťaží aj ropa a zemný plyn a pri pobreží sa získava morská soľ.

Navštíviť sa oplatí honosná katedrála a budova opery v meste Palermo, ktorá sa objavila aj vo filme Krstný otec. V minulosti na Sicílii pôsobil Archimedes, Richard Levie Srdce i Cicero. Je tu niekoľko pamiatok zapísaných na zozname UNESCO medzi nimi rímska Villa del Casale, historické centrum mesta Syrakúzy, archeologické nálezisko Agrigento, Liparské ostrovy a oblasti v údolí Val di Noto. Ak chcete spojiť dovolenku s prehliadkou histórie, Sicília je tá pravá voľba.

Gastronómia Sicílie

Sicílska kuchyňa sa považuje za najlepšiu na svete. Typická talianska kuchyňa je ovplyvnená arabskými a španielskymi chuťami. Prevládajú tu tradičné cestoviny s bohatou rajčinovou omáčkou a jedlá s morským rýb a plodov.

Sopka Etna

Najväčšia doteraz aktívna sopka v Európe, sa stala symbolom ostrova. Pýši sa výškou 3 340 metrov. Má tvar kužeľa s kruhovou základňou s priemerom 40 km a obvodom 165 km. Popri štyroch hlavných kráteroch má ešte asi 200 menších bočných kráterov.

Dovolenka na Sicílii do 400€

Základné informácie o Sicílii

Počet obyvateľov5 043 480 (2012)
Rozloha25 711 km2
Najvyšší vrchEtna (3329 m)
Hlavné mestoPalermo
Dĺžka pobrežia1480 km
Doba letu z Bratislavycca 2 hod a 15 min

Čo je na Sicílii:

  • hotely, apartmány
  • reštaurácie, pizzérie, kaviarne
  • letisko, prístav
  • chrám Concordia pri meste Agrigento
  • katedrála v meste Palermo a v meste Monreale
  • zámok Castello Della Zisa
  • budova opery Teatro Massimo

Zaujímavosti o Sicílii

  • do 14-teho storočia bola Sicília najdôležitejší ostrov v Európe, dnes je najdôležitejší ostrov v Stredomorí
  • nachádza sa tu najväčšia aktívna sopka Európy – Etna
  • termín mafia vznikol na Sicílii, ktoré je aj sídlom mnohých mafiánskych skupín
  • miestny obyvatelia sa považujú najskôr za Sicílčanov až potom za Talianov
  • na Sicílii sa narodil Archimedes
  • Sicília je nazývaná perla Stredozemia – ostrov plný tajomstiev
  • rastie tu približne 2600 druhov rastlín, čo je viac ako na ktoromkoľvek inom ostrove Stredomoria

Počasie na Sicílii

Na Sicílii je typické subropické podnebie, tzn. suché letá s miernymi a daždivými zimami. Vďaka kopcovitému povrchu sú veľké rozdiely medzi severom a juhom ostrova. Na juhovýchodnom pobreží je teplejšie ako na severozápade.  Letné mesiace sú veľmi teplé a bez dažďa. Vo vyšších oblastiach je chladnejšie a na vrchu Etna sa prvý sneh začne objavovať v novembri. Na pobreží nezvykne snežiť vôbec. Priemerné teploty na Sicílii sú o niečo nižšie ako v ostatných častiach Talianska.

Sicília Predpoveď počasia

Turistické oblasti Sicílie

Palermo

Katedrála v Palerme

Hlavné mesto Sicílie, piate najväčšie mesto v Taliansku, leží na severozápade ostrova. V meste žije približne 650 tisíc stálych obyvateľov. Je to mesto s krásnou architektúrou, bohaté na históriu, ktorá siaha do roku 734 pred n. l. História mesta je veľmi zaujímavá a Palermo vďaka svojej polohe dobyli Feničania, Kartáginci, Gréci, Rimania, Francúzi, Španieli a iní. Pre súčasný výzor mesta to nebolo vôbec na škodu a v Palerme je priehrštie architektonických štýlov budov. Nebuďte prekvapení, keď sa v niektorých miestach nedorozumiete po anglicky. Nevedno prečo, ale veľa oblastí v meste nemá záujem priťahovať turistov. Napríklad časti starého mesta zničené vojnou sa vôbec neobnovujú. Avšak stále je tu čo vidieť ako napríklad staré kostoly, katedrálu, kaplnky alebo sa len tak prechádzať uličkami či po peknom nábreží.

Milovníci histórie sa pokochajú nielen prechádzkami po meste, ale najmä v archeologickom múzeu, ktoré je jedno z najobsiahlejších v Taliansku. Mesto bolo kedysi opevnené vysokými múrmi, z ktorých sa niektoré úseky zachovali dodnes. V srdci starého mesta nevynechajte obhliadku Palazzo dei Normanni z 9-teho storočia, kde v súčasnosti sídli sicílsky parlament. Blízko Pallazzo dei Normanni stojí symbol Palermo, budova s červenými kupolami San Giovanni degli Eremiti, bývalý benediktínsky kláštor. Palermo má bezpochyby čo ponúknuť a prehliadka mesta nadchne každého.

Čo je v meste:

  • hotely
  • apartmány
  • prístav
  • reštaurácie, bary, kluby
  • katedrála, kostoly
  • archeologické múzeum
  • opera, divadlo
  • botanická záhrada
  • obchody

Taormina

Taormina Sicilia
krásny pohľad na amfiteáter a sopku Etnu v pozadí

Mestečko na východe ostrova s vyše 11 tisíc obyvateľmi je populárna turistická destinácia už vyše 100 rokov. Taormina leží na boku hory Monte Tauro a z mesta sú pekné výhľady. V minulosti bolo mesto chránené vysokou hradbou, z ktorej zvyšky môžete na niektorých miestach nájsť aj dnes. Taormina je najstaršie mesto ostrova a tiež najdrahšie. Keď vám to rozpočet dovolí, odporúčame ubytovať sa v bývalom Dominikánskom kláštore, ktorý je prerobený na hotel s výhľadom na more a sopku Etnu. Prechádza po mestských záhradách bude odpočinkom pre telo i dušu takisto ako návšteva zachovalého grécko-rímskeho divadla. V centre vládne živý ruch a kúpite tu nádherné suveníry ako napríklad kúsky lávových vyvrenín či keramiku. Ak prídete do Taorminy vo februári, zažijete živý karneval ‘Sagra del Costume e del Carretto Siciliani’.

Čo je v meste:

  • hotely
  • aparmtány
  • reštaurácie, kaviarne, obchody, pizzérie
  • fontána na námestí Piazza Duomo
  • kláštor San Domenico, kostol sv. Kataríny
  • hodinová veža
  • mestské záhrady
  • amfiteáter

Syrakúzy

Syrakúzy na ostrove Sicília

Syrakúzy ležia na juhovýchode ostrova Sicília a svoju najväčšiu slávu zažili v 4. storočí pred n. l. za vlády Dyonýza staršieho, ktorý vybudoval zo Syrakúz mocné mesto, ktoré bolo vtedy porovnateľné s Aténami či Kartágom. V roku 415 pred n.l. vyslali Atény proti Syrakúzam najväčšie loďstvo svojej doby, ale kvôli zlej stratégii bolo loďstvo Atén porazené. Syrakúzy boli dobyté Rímom v roku 211 pred n. l. Od ukončenia 2. svetovej vojny sa mestu Syrakúzy darí a rozrastá sa aj keď niekedy na úkor hustej zástavby. Mesto Syrakúzy (po taliansky Siracusa) založili osadníci z gréckeho mesta Korint a dodnes sa tu zachovalo množstvo budov gréckej architektúry a za mestom je aj veľký grécky amfiteáter.

Jeden z najväčších gréckych amfiteátrov

Tento amfiteáter je jeden z najväčších, aký starovekí Gréci vybudovali. Narodil sa tu Archimedes a v minulosti sem prichádzali mnohí slávni vedci a filozofi ako napríklad Cicero, Lívius či Platón. Filozof Cicero nazval Syrakúzy najkrajším gréckym mestom. Historické centrum mesta Syrakúzy je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. V súčasnosti tu žije približne 125 tisíc obyvateľov a turistov láka na históriu spojenú s ubytovaním v moderných hoteloch. Syrakúzy sú jedno z najnavštevovanejších miest na Sicílii.

Syrakúzy ponúkajú nevídané množstvo pamiatok

Najviac historických budov a pamiatok sa nachádza v štvrti Neapolis a na ostrovčeku Ortigia, ktorý tvorí historické centrum Syrakúz a na ktorý sa dostanete pešo cez most Ponte Vechio. Hneď za týmto mostom sú pozostatky Apolonóvho chrámu – Tempio di Appolo, postaveného vyše pol storočia pred n. l. V historickom centre na námestí Piazza del Duomo je hlavnou pamiatkou Katedrála Santa Maria delle Colonne, ktorá ukrýva pozostatky Athéninho chrámu z 5. storočia pred n.l. Piazza del Duomo je veľmi pekné námestie a posedenie na kávičke ponúka nezabudnuteľný výhľad. Navštíviť sa oplatí papyrusové múzeum – Museo del Papiro s výrobkami z papyrusu a zbierkou dokumentov písaných na papyruse. V dolnej časti ostrovčeka Ortigia je prameň Fonte Aretusa, v ktorom rastie papyrus.

V pevninskej časti nie sú až také zaujímavé pamiatky, ale tiež tu je čo vidieť. Napríklad kostol Chiesa di Santa Lucia na námestí Piazza Santa Lucia, kde bola v roku 304 umučená svätá Lucia, patrónka Syrakúz. Pod týmto kostolom je vybudovaná rozsiahla sieť katakomb, ktoré sú druhé najväčšie v Taliansku. V katakombách je veľmi vlhko a pôsobia naozaj strašidelne. V Syrakúzach je najbohatšie archeologické múzeum na ostrove – Museo Archeologico Regionale Paolo Orsi so zbierkou archeologických nálezov z histórie mesta. Na druhej strane cesty je moderný chrám Santuario della Madonna dele Lacrime z roku 1992, ktorý je vysoký 102 metrov. Vnútri je vzácna socha Panny Márie vďaka ktorej sa počas niekoľkých mesiacov zázračne uzdravilo vyše 300 ľudí. Pod týmto chrámom je Museo delle Lacrimazione, v ktorom sa o týchto uzdraveniach dočítate viac.

Približne 500 metrov od archeologického múzea je rozsiahle archeologické nálezisko Parco Archeologico Neapolis s gréckym amfiteátrom Teatro Greco s kapacitou 15 tisíc divákov. V blízkosti je jaskyňa Orecchio di Dioniso – tzv. Dionýzovo ucho, kde Dionýz väznil 8000 zajatcov z Atén, ktorí museli pracovať v kameňolome. Je tu vynikajúca akustika a reč či spev sa tu zosilňuje až 15x, čo Dyoníz vraj využíval na odpočúvanie väzňov. Nad amfiteátrom je pohrebisko Necropoli Groticelle s množstvom do kameňa vytesaných hrobiek a chodieb. V jednej z nich sa nachádza hrob Archimeda rodáka zo Syrakúz. Neďaleko je vápencový kameňolom Latomia del Paradiso, kde sa ťažil vápenec pre celé Stredomorie.

V Syrakúzach sídli niekoľko univerzít a je tu stále plno mladých ľudí. Približne 10 km južne od mesta je jedna z najkrajších pláží na Sicílii – pláž Arenella.

Čo je v meste:

  • hotely
  • reštaurácie, kaviarne
  • železničná stanica, prístav
  • Katedrála so zvyškami Athéninho chrámu
  • Apollov chrám
  • Archeologické múzeum

Agrigento

Agrigento na ostrove Sicília
krásna fotografia z údolia chrámov v Agrigento

V minulosti bolo mesto Agrigento známe ako Akragas a patrilo k najväčším mestám na Zemi. V období gréckej nadvlády tu žilo na tú dobu úctyhodných 200 tisíc obyvateľov a Gréci tu stavali najväčšie chrámy tej doby. Turisti vyhľadávajú mesto najmä pre blízke Údolie chrámov, ktoré je najväčšie archeologické nálezisko na Zemi a kde sa na ploche 1300 hektárov nachádzajú ruiny niekoľkých starovekých chrámov. Mesto Akragas založili grécki kolonisti v 6. storočí pred n. l. a v roku 210 pred n. l. ho dobila Rímska ríša a premenovala ho na Agrigentum. V meste je množstvo stredovekých a barokových budov, niekoľko múzeí, fontán a sôch. V minulosti tu žil filozof Empedoklés a v roku 1867 sa tu narodil nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Luigi Pirandello.

Mesto sa delí na stredovekú a novodobú časť a obe tieto časti oddeľuje námestie Piazzale Aldo Moro. V 11. storočí bola na vrchole mesta postavená katedrála sv. Girlanda (Cattedrale di San Garlando), ktorú niekoľkokrát rozšírili. Je tu aj pekný barokový kostol Chiesa del Purgatorio a zdobený kostol Chiesa di Santo Spirito. Nachádza sa tu aj mnoho iných kostolov a tiež kláštory, čo je pozostatok z minulosti, keďže tu počas normandskej éry založil Roger II. biskupstvo. Oplatí sa navštíviť Biskupský palác (Palazzo Vescovile) zo 17. storočia, v ktorom sa nachádza Diecézne múzeum.

Mapa miest Sicílie

Pamiatky a zaujímavé miesta na Sicílii

Amfiteáter v Taormine

amfiteater taormina ostrov sicilia
časť zachovaného amfiteátru v Taormine

Zachovalý amfiteáter v meste Taormina bol postavený začiatkom 3. storočia pred n. l. Miestny ho nazývajú ako Teatro Greco a sú naňho právom hrdí. Amfiteáter má tvar polkruhu s priemerom 120 metrov a je druhý najväčší na Sicílii (po amfiteátri v Syrakúzach). Postavený je na svahu a prevažne z tehly, čo svedčí o rímskom vplyve, avšak architektúra amfiteátru je grécka. Pôvodne sediaci diváci mali výhľad na sopku Etnu, ale v 1. storočí n. l. amfiteáter prestavali Rimania a zakryli výhľad veľkým priečelím. Počas rímskej nadvlády sa amfiteáter používal na gladiátorské zápasy. Dnes sa pozadie za scénou rozpadáva, vďaka čomu je z hľadiska opäť výhľad na sopku Etnu.

Veľká časť hľadiska sa dodnes nezachovala a je dobudovaná len nedávno. Konajú sa tu rôzne predstavenia a koncerty. V lete sa tu koná medzinárodný festival umenia Taormina Arte. Z amfiteátra je pekný výhľad na Taorminu i tiež na spomínanú sopku Etna. Ak chcete amfiteáter vidieť v jeho najkrajšej podobe, odporúčame sem prísť skoro ráno, kedy tu nie sú turisti.

Grécky amfiteáter v Syrakúzach

Tento najväčší amfiteáter na Sicílii bol vybudovaný v 5. storočí pred n.l. na južnej strane svahu Temenite. V histórii bol niekoľkokrát zrenovovaný a dnes je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tento malebný amfiteáter je jednou z mnohých zachovalých pamiatok archeologického parku – Parco Archeologico della Neapolis. Celý park aj amfiteáter sú prístupné denne od 9.00.

Hľadisko divadla je polkruhové a má priemer približne 138 metrov. Pôvodne mal amfiteáter 67 radov sedadiel rozdelených do deviatich sekcií. Väčšina sedadiel bola vytesaná priamo do skaly svahu. Pár storočí pred naším letopočtom to musela byť hrozná drina, keď si k pracovným nástrojom tej doby predstavíme teplé počasie na Sicílii. Hlavné schodisko vedie na terasu nad amfiteátrom, ktorá sa nazýva ako ‚ulica hrobov‘ (Via dei Sepolcri), na ktorej sú do skaly vytesané hroby a miestnosti. V súčasnosti je Teatro Greco využívané na rôznorodé kultúrne predstavenia najmä počas letných mesiacov.

Liparské ostrovy (sopka Stromboli)

sopka Stromboli
pohľad na sopku Stromboli

Liparské ostrovy je súostrovie 7 ostrovov sopečného pôvodu vo vulkanickom pásme medzi Vezuvom a Etnou. Nachádzajú sa 30 km od severného pobrežia Sicílie a majú rozlohu 37,5 km2. Vulkanické procesy Liparských ostrovov pokračujú dodnes a sú skúmané vyše 200 rokov. Názvy jednotlivých Liparských ostrovov: Alicudi, Filicudi, Lipari, Panarea, Salina, Stromboli a Vulcano. Turisti vyhľadávajú Liparské ostrovy s obľubou, ale našťastie tu zatiaľ nie sú vybudované veľké hotelové rezorty, ale len menšie penzióny.

Najväčší ostrov je Lipari, na ktorom je hlavné mesto Lipari. Ak chcete spoznať jednotlivé ostrovy, najvýhodnejšie je ubytovanie v Lipari, ktoré je výhodným východiskovým bodom. V meste Lipari žije celoročne približne 11 tisíc obyvateľov a ich počet sa počas letnej sezóny vyšplhá až na 20 tisíc. Na ostrove Lipari sú archeologické náleziská z obdobia približne 5 tisíc rokov pred n. l. Na ostrove Lipari je množstvo kráterov, stratovulkánov a lávových dómov. Ostrov Stromboli je známy najmä vďaka sopke Stromboli, ktorá je jedna z najaktívnejších na Zemi a jej erupcie sa nezastavili od roku 1932. Stromboli sa označuje aj ako ‚Maják Stredomoria‘.

Liparské ostrovy sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Liparské ostrovy sú maličké a dajú sa bez problémov prejsť za jeden deň. Od staroveku dodnes sa tu ťaží pemza. Na Liparské ostrovy sa dá dostať buď z Kalábrie alebo zo severovýchodnej Scílie (prístav Milazzo).

Sopka Etna

sopka Etna na Sicílii
zasnežená sopka Etna

Sopka Etna sa nachádza na východe Sicílie medzi mestami Messina a Catania. Sopka má výšku 3 329 metrov a je to najvyššia sopka Európy. Sopka zaberá rozlohu 1 190 km2. Etna je stále aktívna a lávu chrlila aj v posledných rokoch. Mnohé videá erupcie sopky Etna si môžete pozrieť na internete. Posledné erupcie si nevyžiadali životy ľudí, avšak v minulosti mali niektoré z erupcií ničivé následky na okolité mestá. Na svahoch sopky rastú olivovníky, vinice a ovocné sady. Po väčšinu roka je sopka Etna zasnežená. Turisti z obľubou vystupujú na Etnu a často sa dá vyjsť až do výšky 2900 metrov. V okolí Etny sa nachádza národný park Parco dell’Etna.

Údolie chrámov v Agrigento

udolie chramov agrigento
jeden z chrámov v údolí chrámov Agrigento

Agrigento bolo kedysi známe pod názvom Akragas a v minulosti bolo jednou z najväčších a najkrajších metropol na Zemi. V meste je množstvo budov postavených v barokovom štýle, množstvo múzeí, sôch a fontán. Mesto Agrigento sa rozprestiera neďaleko južného pobrežia Sicílie a medzi ním a Stredozemným morom sa nachádza Údolie chrámov. Ako názov napovedá, jedná sa o miesto s niekoľkými starovekými chrámami, ktoré sa však nenachádzajú v údolí, ale na pahorku. Chrámy dnes tvoria iba ich ruiny, avšak prechádza medzi nimi je nezabudnuteľná. Údolie chrámov je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, sú veľkým lákadlom pre turistov a jedna z hlavných atrakcií Sicílie. Údolie chrámov sa rozprestiera na ploche 1300 hektárov a je to najväčšie archeologické nálezisko na Zemi. V Údolí chrámov sa nachádzajú pozostatky siedmych chrámov.

Východná časť údolia

Vo východnej časti sa nachádzajú ruiny Heraklovho chrámu (Tempio di Ercole) z roku 500 pred. n. l., z ktorého sa zachovalo 8 majestátnych stĺpov. Nad chrámom je Villa Aurea s malým múzeom. Z Villy Aurea je vidno Chrám svornosti (Tempio di Concordia) z roku 430 pred. n. l., ktorý patrí k najzachovalejším antickým svätyniam na Zemi. Ak pôjdete vyššie do kopca, dostanete sa k hrobke tyrana Therona (Tomba di Teron) a ešte kúsok naď ňou je Chrám Junony (Tempio di Giunone). Chrám Junony mal kedysi 50 stĺpov, z ktorých sa dodnes zachovala približne polovica.

Západná časť údolia

V západnej časti údolia sú pozostatky chrámu Dia Olympského (Tempio di Zeus Olimpico) z roku 480 pred n. l., ktorý sa staval na počesť víťazstva Agrigenta nad Kartágincami, ale nebol nikdy dostavaný. V blízkosti je svätyňa Santuario delle Divinity Ctonie a Chrám Dioskura a chrám Kastor a Polux (Tempio di Castore e Polluce). Úplne na západe údolia sú ruiny chrámu Tempio di Vulcano a nádherná záhrada Kolymberta (Giardino della Kolymbetra), v ktorej rastú pomarančovníky, olivovníky aj mandlovníky.

Pláže Sicílie

La Plage Resort

Rezort La Plage je 5 hviezdičkový luxusný rezort pri meste Taormina na východe Sicílie. Rezort obklopuje borovicový les a je z neho pekný výhľad na ostrovček Isola Bella, ktorý má prezývku Perla Iónskeho mora. Ostrov Isola Bella je spojený s pevninou úzkym pásom mora a je možné naň zájsť. Na ostrove Isola Bella sa nachádza malá skalnatá pláž, ktorá je veľmi populárna.

Hotel je luxusný, moderne zariadený a hostia majú z izieb výhľad buď do záhrady alebo na more. Reštaúracia v hoteli ponúka sicílske jedlá z miestnych ingrediencií. Piesková pláž v rezorte La Plage je súkromná a je určená len pre hostí. To je výhoda, pretože ak ste tu ubytovaný, nestane sa, že bude pláž preľudnená. Hostia rezortu La Plage majú o ňu postarané a čašníci nemajú problém doniesť jedlo priamo na plážové lehátko. Pláž v rezorte má spolu 200 lehátok a 100 slnečníkov, je tu tiež plážový bar a altánok určený na masáže. Otvorené tu majú od apríla do októbra. Od pláže sa za 10 minút chôdze dostanete k lanovke, ktorá vás odvezie do centra mesta Taormina. Z hotela sa dá dostať za 45 minút jazdy k sopke Etna.

Rezervácia ubytovania v La Plage Resort

Čo je na pláži:

  • slnečníky s lehátkami
  • plážový bar
  • altánok
  • hotel

Balestrate

Balestrate je malé mestečko pri pobreží, pri ktorom sa nachádzajú nádherné pieskové pláže. Nachádza sa 25 km od Palerma. Nad plážami sa tiahne les poskytujúci príjemný chládok. Pláže sú v letných mesiacoch dosť plné, avšak sú tu aj menšie súkromné pláže s dostatkom súkromia.

Pláže sú tu veľmi široké a more čisté a pokojné.

Čo je na pláži:

  • prenájom lehátok a slnečníkov
  • plavčík
  • reštaurácie

Lido Mazzarò

Pláž Lido Mazzarò sa nachádza blízko mestečka Taormina, z ktorého sem jazdí lanovka. Cena spiatočného lístka je okolo 6 eur a cesta z Taorminy trvá 15 minút. Pláž je pieskovo-kamienková s postupne sa zvažujúcim dnom.

 Je to najlepšie vybavená pláž na Sicílii a je lemovaná barmi a reštauráciami. Zo skaly pri pláži zvyknú tí odvážnejší skákať do mora. Pláž nie je veľmi veľká a v lete sa zvykne zaplniť.

Čo je na pláži:

  • prenájom lehátok a slnečníkov (10-12€ pre dve osoby/deň)
  • plavčík
  • reštaurácie a bary
  • možnosti ubytovania

Mondello

Mondello

Pláž a rezort Mondello sa nachádza blízko Palerma. V letných mesiacoch je pláž preplnená turistami, hlavne preto, že pláž je dobre prístupná a chodí sem autobus z Palerma. Pláž je tu piesková, dlhá 2 km a ťahá sa od Monte Pellegrino po Monte Gallo.

Dno sa zvažuje veľmi pomaly a aj ďalej od brehu siaha voda po pás. To je ideálne pre deti a neplavcov. Po pláži neustále chodia predavači s jedlom a pitím, so šperkami a bižutériou. Na pláži v lete panuje živá atmosféra, ak hľadáte kľudný odpočinok pri šume mora, to vás tu nečaká. Pri pláži sú krásne pestrofarebné prezliekárne.

Čo je na pláži:

  • prenájom lehátok a slnečníkov
  • plavčík
  • požičovňa šlapacích lodiek
  • prezliekárne
  • možnosti ubytovania

Spiaggia Sabbia Nere

Zaujímavá pláž Spiaggia Sabbia Nere s čiernym pieskom z vulkánu leží na ostrove Vulkano severne od Sicílie. Keď si budete chcieť urobiť výlet loďou zo Sicílie, odporúčame navštíviť ostrovček Vulkano.

Nachádza sa pri Porto di Ponente na opačnej strane ostrova ako hlavný prístav Porto Levante. Avšak pešo z prístavu to je len pár minút chôdze. Na ostrove je množstvo aktivít ako napríklad výstup k hrdlu sopky Grand Cater.

Mortelle

Rezort Mortelle leží na severovýchode Sicílie. Pri rezorte je niekoľko krásnych pláží vhodných najmä pre rodiny s deťmi. More je tu plytké a deti sa môžu bezpečne hrať vo vode.

Z pláží pri Mortelle je krásny výhľad na kanál Messina Strait, ktorý oddeľuje Sicíliu od pevniny.

Čo je na pláži:

  • reštaurácia
  • sprchy, wc
  • prenájom lehátok a slnečníkov
  • plavčík

Ubytovanie na Sicílii

Booking.com

Pridaj komentár