Španielske mesto Granada leží vo vnútrozemí južného Španielska, v regióne Andalúzia. Rozprestiera sa na úbočí pohoria Sierra Nevada a preteká ním rieka Genil. Vďaka blízkym horám je tunajší vzduch príjemne čerstvý a osviežujúci aj v letných dňoch plných slnka. Tunajšia história sa začala písať ešte za rímskych čias a počas stredoveku patrila Granada k popredným miestam arabského sveta. Bola posledným mestom, ktoré Španieli vymanili z rúk Maurov v tom istom roku ako Krištof Kolumbus dorazil do Ameriky. Arabský vplyv je dodnes cítiť na miestnych trhoch či v autentických reštauráciách. Súčasne sa unikátnym spôsobom ale mieša aj s kresťanstvom, židovstvom a tradíciami domorodých cigánov, tancujúcich svoje temperamentné flamenco.

Najúchvatnejšia pamätihodnosť sa na Granadu pozerá z výšky a je ňou nádherná Alhambra, sídlo arabských vládcov plné ornamentov, fontán a záhrad. Prechádzky po štvrti Albaicín dýchajú atmosférou dávnych čias a trh Alcaicería vás svojim podmanivým čarom prenesie do Ďalekého východu. Za návštevu v Granade stojí aj kráľovská kaplnka a katedrála a ak by vám na potulkách po meste vyhladlo, neváhajte zavítať do niektorej z miestnych reštaurácií, spájajúcich v sebe to najlepšie zo španielskej aj arabskej kuchyne.

Základné informácie o Granade

Počet obyvateľov237 540 (2014)
Vzdialenosť od Bratislavy2770 km

Čo je v meste Granada:

 • ubytovanie
 • letisko
 • autobusová a železničná stanica
 • metro
 • reštaurácie, bary, nočné kluby
 • katedrála Santa María de la Encarnación
 • kaplnka Capilla Real
 • arabská štvrť Albaicín
 • La Alcaicería – arabský trh
 • tradičné arabské kúpele hammam Al Andalus
 • cigánska štvrť Sacromonte
 • kláštor zo 16. storočia Monasterio de la Cartuja
 • palác Alhambra . jedna z najnavštevovanejších pamiatok v Španielsku
 • záhrady Generalife

Počasie v Granade

V Granade sú letá krátke a veľmi horúce a jasnou oblohou, zimy sú väčšinou dlhé, chladné a polooblačné. Teploty v zime neklesajú pod 0°C a v lete stúpajú až ku 34°C.

V lete sa búrky báť nemusíte a pravidlom je jasné a teplé počasie počas letných mesiacov.

GRANADA Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Granada

Alhambra

Pod menom Alhambra sa skrýva rozsiahly architektonicko-prírodný komplex, ktorý patrí k najpôsobivejším pamätihodnostiam celého Španielska a ktorý udivuje návštevníkov svojou priestrannosťou, zachovalosťou a hlavne krásou dodnes. Pamiatka ležiaca vo výške nad mestom si tak plným právom vyslúžila zápis v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. V období 13.-15.storočia bola Alhambra hlavným sídlom maurskej dynastie Nasrid, pričom jej plný názov v arabčine „Medinat al-Hamra“ znamená „Červené mesto“ a vzťahuje sa na farbu kameňa použitého pri výstave.

Popri rozsiahlom systéme záhrad tvoria Alhambru viaceré samostatné paláce, nádvoria a sály. Ich centrom je pritom bohato zdobený Palacios Nazaries, v ktorého ornamentálnej výzdobe prevládajú kvetinové motívy, geometrické vzory a citáty z Koránu. Hlavným sídlom panovníkovej moci bola trónna sieň Sala de los Embajadores, kde prijímal zahraničných vyslancov, na ktorých miestna dekorácia z čistého zlata zanechávala silný dojem. Slávnym obrázkom z Alhambry je aj nádvorie Patio de los Leones, ktorému dominuje fontána strážená skupinkou levov. K miestam, ktorým sa v Alhambre oplatí venovať špeciálnu pozornosť patria aj Zlatá komnata Cuarto Dorado, sála stalaktitových stĺpov Sala de los Reyes, dóm Sala de las dos Hermanas a tiež nádvoria Patio de los Arrayanes a Patio del Mexuar.

Osobitnou časťou Alhambry sú napokon záhrady Generalife, v ktorých sa podmanivým spôsobom prelína príroda s architektúrou. Systém kanálov prepracovaný do najmenších detailov je účinný dodnes a privádza vodu do fontán a nádrží. V Generalife rastú napríklad ruže, cyprusy či pomarančovníky a za najkrajšie časti záhrad bývajú tradične považované Patio de la Acequia a Patio de los Cipreses.

Albaicín

Z arabskej Alhambry do arabskej štvrte Albaicín, ktorá si taktiež našla svoje miesto na Zozname UNESCO. Malebná lokalita je miestom svojského čara a kedysi bola ohraničená ochrannými múrmi. Z tých sa najviac zachovala časť vedúca od Puerta Nueva do Puerta Monaitia, pričom pekný výhľad na niekdajšie opevnenie poskytuje napríklad hlavná mestská brána, Puerta de Elvira. Keď sme už pri tých výhľadoch, majestátnu Alhambru môžete z Albaicínu pozorovať v plnej kráse, keďže si ležia vzájomne naproti a najlepším miestom pre tento účel je námestíčko Mirador de San Nicolas. Albaicín je tiež domovom jednej z prvých ulíc Granady, Carrera del Darro. A hoci ide o pravú arabskú štvrť, súčasne v nej nájdete aj dva z najkrajších kostolov mesta, San Nicolas a San Salvador, ktorý bol postavený na ruinách niekdajšej mešity.

Alcaicería

Po maurských stopách v Granade môžete pokračovať, ak sa vydáte do útrob typicky arabských trhov nazývaných souk. Rozprestierajú sa na ulici Calle de la Alcaicería, ktorá sa začína na námestí Plaza Alonso Cano a sú sériou úzkych uličiek, ktorým v minulosti dominoval hodváb a korenia. Dnes je Alcaicería domovom šikovných remeselníkov a umelcov rôznych odvetví a najlepším miestom na kúpu suvenírov v celej Granade. Okrem obchodíkov v nej fungujú aj viaceré reštaurácie a kaviarne. Podmanivé vône šíriace sa z miestnych kuchýň vám nedovolia aby ste z Alcaiceríe odišli bez toho, aby ste niečo ochutnali.

Hammam Al Andalus

V neposlednom rade sú lokalitou hodnou návštevy a vychádzajúcou z arabskej tradície, tradičné kúpele Hammam Al Andalus. Zachovávajú si slávu svojich starých čias, súčasne ale prešli aj kompletnou rekonštrukciou a modernizáciou, takže vám tu k pohodlnosti nič chýbať nebude. V kúpeľoch nájdete tri hlavné bazény, voda prvého z nich je studená, v druhom je teplá a v poslednom horúca. Poskytujú sa tu rôzne druhy kúpeľných a relaxačných procedúr, pričom veľkej obľube sa tešia hlavne masáže s použitím andalúzskych olejov.

Capilla Real (Kráľovská kaplnka)

Po úpadku doby arabských Maurov sa v Španielsku začína epocha kresťanských kráľov a tento prechod je dobre viditeľný aj v Granade na Kráľovskej kaplnke. Práve v jej útrobách sú pochovaní kráľ Ferdinand Aragónsky a kráľovná Izabela Kastílska. Tento pár počas svojej vlády zjednotil veľkú časť rozdrobeného Španielska, vyhnal z polostrova Arabov a vyslal janovského moreplavca Krištofa Kolumba na výpravu, počas ktorej priplával k americkým brehom. Kaplnka je miestom posledného odpočinku aj ďalších kráľov a významných osobností španielskych dejín a zdobia ju mnohé maľby popredných umelcov.

Kráľovská kaplnka je súčasťou granadskej katedrály menom Catedral Santa María de la Encarnación, postavenej v renesančnom štýle na námestí Plaza Nueva. Na ruinách bývalej mešity ju nechala vztýčiť kráľovná Izabela ako symbol víťazstva kresťanstva v Španielsku. K hlavným pokladom katedrály patria okrem jej pôsobivej výzdoby aj dva barokové organy a zbierka náboženského umenia.

Hora Sacramonte

Sacramonte, to je srdce cigánskej kultúry a flamenca Granady. Začína sa v lokalite Cuesta del Chapiz a chodník Camino del Sacramonte vás zavedie až na vrchol. Popri tom môžete obdivovať malebnosť a farebnosť miestnych obydlí zdobených ručne vyrábanou keramikou. Horná časť Sacramonte vás prekvapí množstvom malých jaskýň, v ktorých miestne rodiny žijú už po celé generácie. A viaceré z nich sú miestom, kde sa v celej svojej hrdosti predvádza flamenco. Najväčšej sláve z nich sa pritom teší Cueva de la Rocío zložená z dvoch menších jaskynných priestorov a sály. Navštívili ju už viaceré slávne osobnosti, vrátane Billa Clintona či španielskeho kráľa. Zo Sacramonte máte okrem toho Granadu ako na dlani.

Granadské udalosti

Granadu sa oplatí navštíviť ktorýkoľvek deň v roku, sú však dátumy, ktorým mestský kalendár venuje špeciálnu pozornosť. Milovníkov umenia do Granady láka Medzinárodný festival hudby a tanca, konajúci sa na prelome júna a júla. Počas festivalu sa na rôznych miestach konajú operné či baletné vystúpenia a tancuje sa všetko typicky španielske, od flamenca až po zarzuelu. V meste sa organizujú aj viaceré náboženské procesie, počas Dňa dobytia 2.januára, na Troch kráľov a Veľkú noc. Obzvlášť významná je v tomto smere procesia z dňa 7.júna v rámci Corpus Christi. Okrem kresťanských motívov je totiž spojená aj s ukážkami maurských tancov a prehliadkami nadprirodzených bytostí.

Zaujímavosti o meste Granada

 • do Granady každoročne zavíta okolo 2,5 milióna turistov
 • Granada leží na úpätí pohoria Sierra Nevada
 • V minulosti bola Granada Moslimským kráľovstvom po dobu 800 rokov, čo je najdlhšie v Španielsku. Od roku 1492 prevláda v meste katolícka viera.
 • Symbolom mesta Granada je granátové jablko. Slovo granada v preklade znamená granátové jablko.
 •  najstaršia časť mesta sa volá Albaicín a nachádzajú sa tu jaskyne obývané Cigánmi

Ubytovanie v meste Granada

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár