Primošten

Nádherné letovisko Primošten sa nachádza medzi mestami Šibenik a Trogir. Šibenik je vzdialený cca 27 km a split približne 60 km, preto keď nie ste ubytovaný priamo v Primoštene, ale niektorom z blizkych miest, je Primošten vynikajúcim miestom na jednodenný výlet. Kedysi to bývala maličká rybárska dedinka a časť obyvateľstva sa venuje rybolovu dodnes. Dnes je to jedno z najkrajších chorvátskych miest a je preslávené nielen turizmom, ale aj krásnymi vinohradmi, ktoré sú nominované na zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

V Primoštene sa každé leto konajú závody somárov, ktoré sa tešia veľkej obľube u miestnych aj turistov. V minulosti mestečko ležalo len na ostrovčeku pri pevnine, ktorý bol s pevninou spojený padacím mostom. Padací most mal za úlohu chrániť obyvateľov pred tureckými nájazdmi. Názov mesta nie je náhodný a je odvodený z chorvátskeho slova ‘primostiti’, čo znamená premostiť. Postupom času bol most nahradený násypom a dnes sa do starého mesta dá dostať po asfaltovej ceste. V súčasnosti leží Primošten na dvoch polostrovoch medzi zátokami Luka Primošten a Raduća.

História a súčasnosť

Názov mesta Primošten sa používa od roku 1564, kedy bol ostrov premostený s pevninou. Práve v 16. storočí sa tu usadili Bosniaci utekajúci pred nájazdmi Turkov a postupne bolo mesto obohnané hradbam, ktoré až do 19. storočia chránili miestnych pred Turkami. Počas II. svetovej vojny bol Primošten veľmi zničený, ale v súčasnosti je to veľmi pekné letovisko. Dnes má Primošten okolo 2000 obyvateľov, ktorí sa okrem turizmu rybolovom a pestovaním zeleniny a ovocia, najmä červeného hrozna, z ktorého vyrábajú vynikajúce víno Babić

Návšteva mestečka vo vás zanechá pekný dojem a prechádzky úzkymi uličkami lemovanými kamennými domčekmi sú príjemným spestrením dovolenky. Uprostred polostrova v starom meste sa nachádza veľký kamenný kostol Svätého Juraja z 15. storočia, ktorého veža trčí ponad mesto. Od kostola je pekný výhľad na celý Primošten a okolie a v kostole je ikonu Matky Božej v striebornom ráme a barokový oltár. Kostol bol prestavaný na dnešnú podobu v polovici 18. storočia, kedy bol rozšírený a upravený v barokovom štýle. V okolí mesta je viacero menších ostrovčekov a pekných zátok, čo ocenia najmä vyznávači šnorchľovania, pretože podmorský život je tu naozaj bohatý.

Možnosti ubytovania sú veľmi pestré, či už vo veľkom hoteli Zora s krytým bazénom na polostrove Raduća, v kempe alebo v súkromných apartmánoch. O nočný život je v Primoštene postarané najmä vďaka podniku Aurora – najväčšiemu diskoklubu v Dalmácii. Na námestí sa počas leta konajú koncerty a iné kultúrne podujatia. Pláže v meste a okolí sú kamienkové a okruhliakové. Najkrajšie pláže pri Primoštene sa nachádzajú na polostrove Raduća a nazývajú sa Mala Raduća a Velika Raduća. Pláž Mala Raduća sa nachádza v rebríčku top 10 najkrajších chorvátskych pláží. Na blízkom ostrovčeku Smokvica je nudistická pláž.

Základné informácie o meste Primošten

Počet obyvateľov2992 (2001)
Vzdialenosť od Bratislavy785 km (cca 7 hod 25 min)

Čo je v meste Primošten:

 • možnosti ubytovania
 • letisko je vzdialené 39 km
 • reštaurácie, kaviarne
 • disko klub Aurora
 • marína pre jachty
 • kostol Sv. Juraja
 • ihriská na volejbal, minigolf, pingpong
 • škola jachtingu, škola potápania

Počasie v Primoštene

Doprava v Primoštene

Primošten má autobusové spojenie s vyše 20-timi väčšími mestami Chorvátska ako napríklad Split, Trogir, Rijeka a pod. Autom sa sem dostanete jednoducho či už zo severu či z juhu Chorvátska.

Parkovanie v Primoštene

Parkovanie v Primoštene nie je jednoduché, ale keď sa sem vydáte autom na výlet z iného strediska, parkovisko pre verejnosť je blízko kruhového objazdu pri ulici Zagrabačka a na ulici Ul. Stjepana Radića. Poplatok za parkovanie je 10 Kn/hodina. Ešte bližšie k pobrežiu sú ďalšie dve parkoviská, ktoré sú len pár krokov od pláží Mala Raduča a Velika Raduča.

Mapa parkovísk v centre Primoštenu (označenie číslami 1-4)

Parkovanie pri ulici Zagrabačka

Pláže v meste Primošten a okolí

Rosi

Na hlavnom ostrovčeku mesta Primošten sa nachádza skalnatá pláž Rosi, ktorá nie je veľmi veľká, ale je vhodná na osvieženie pri prechádzke starým mestom. Na tejto pláži budete mať pocit, ako keby ste boli niekde na odľahlom mieste a nie priamo pri historickom centre Primoštenu. K pláži vedú kamenné schody a priamo nad ňou je krásna promenáda, ktorá je večer a v noci osvetlená. Pozdĺž promenády je niekoľko reštaurácií.

Pláž je obklopená skalami a jej stred je tvorený štrkom. Sú tu aj stromy, pod ktorými je príjemný tieň. More sa zvažuje postupne, treba dať pozor na morských ježov.

Čo je na pláži:

 • promenáda
 • reštaurácie

ostrov Smokvica (nudapláž)

Ostrovček Smokvica sa nachádza približne 250 metrov od polostrova Raduča a je obľúbeným miestom pre naturistov. Ostrov nemá žiadne ubytovacie kapacity ani vybavenie a je ponechaný napospas prírode. Je to veľmi pekné miesto so skalnatým pobrežím vhodné na šnorchľovanie. Je tu kľud a vďaka horšej dostupnosti si pobrežie ostrova Smokvica obľúbili vyznávači nudizmu.

Na ostrov sa dá dostať člnom a stačí osloviť miestnych rybárov, ktorí vás sem za malý poplatok hodia. Treba si dohodnúť aj čas, kedy pre vás prídu späť. Odporúčame však požičať si čln a nebyť odkázaný na iných. Niektorí odvážlivci sem doplávu na lehátku či nafukovacom člne, čo nie je nič zložité, avšak pri zmene poveternostných podmienok môžete uviaznuť na ostrove, alebo vás môže odviať na otvorené more.

Na ostrovček je potrebné doniesť si jedlo a pitie, pretože tu nie je žiaden stánok s občerstvením. Pobrežie je skalnaté a je možné sa zložiť hocikde sa vám bude páčiť a kde bude voľné. Ľudia tu nenosia plavky, s čím je dobré rátať. Síce tu nebýva veľa ľudí, ale tí čo sem prichádzajú, sú tu najmä kvôli možnosti nahého kúpania a opaľovania.

Porat

Menšia pláž ďalej od centra Primoštenu bez akéhokoľvek zázemia, ale zato kľudnejšia a bez davov turistov. Z pláže je výhľad na protiľahlý menší prístav. pláž je tvorená z menších kamienkov a nad ňou sa tiahne borovicový les poskytujúci príjemný tieň.

Z blízkeho prístavu vypláva počas leta dosť veľa motorových člnov, preto buďte pri plávaní obozretní a pri plávaní ďalej od brehu sa odporúča nosiť reflexná šatka alebo čiapka, aby vás z člnu bolo v mori vidno.

Čo je na pláži:

 • pláž nemá zázemie, ale v blízkosti nájdete všetko potrebná

Velika Raduča

Najväčšia pláž v meste Primošten, ktorá je veľmi obľúbená medzi dovolenkármi. Je to pláž tvorená zo štrku, rovnako ako menšia pláž Mala Raduča. Dno mora pri pláži sa zvažuje len veľmi mierne a pláž je vhodná pre neplavcov a tiež deti. Pláž sa nachádza v zátoke Vela Raduča.

K pláži sa dá dostať auto, ktoré zaparkujete kúsok od pláže. Niektorí dovolenkári sem prichádzajú aj na člnoch, ktoré sa dajú ukotviť mimo kúpacej zóny. Blízko pri pláži je hotel Zora so zaujímavým kruhovým bazénom v exteriéri.

Ubytovanie v hoteli Zora pri pláži Velika Raduča.

Pláž Velika Raduča je jediná pláž v okolí bez skál a tvorí ju len jemný štrk ako na pláži tak na dne mora. Blízko pláže je športové centrum aj reštaurácia.

Čo je na pláži:

 • slnečníky a lehátka
 • wc, sprchy
 • detské ihrisko
 • prezliekáreň
 • reštaurácia
 • neďaleko hotel Zora
 • masáže
 • plavčík

Mala Raduča

Rozlohou aj názvom je to síce malá pláž, ale je to hlavná pláž v Primoštene. Pláž je dlhá aj široká len niekoľko metrov avšak plynulo prechádza po celom polostrovčeku Raduča, čo ju dosť predlžuje. V lete si ľudia rozprestrú deky po celej dĺžke tohto polostrovčeku. Slnečníky a plážové lehátka sa dajú prenajať na celý deň za poplatok. Centrum mesta je hneď pri pláži a potraviny ‚Konzum‘ sú len pár metrov od pláže, čo je veľmi výhodné a rýchlo si skočíte po vodu či nanuky.

Na pláži nie sú stromy na schovanie sa pred slnkom, tých je však dostatok na nadväzujúcom polostrove Raduča. Pri pláži sú aj reštaurácie a promenáda. Na pláži je ihrisko pre deti a trampolíny. Pri pláži v strede polostrovčeku Raduča je postavený hotel Zora s pekným kruhovým bazénom hneď na pláži. Od pláže Velika Raduča je pláž oddelená borovicovým lesíkom, v ktorom sú tenisové kurty, minigolf a iné športové zázemie. Pozdĺž lesa vedie promenáda smerujúca až do centra Primoštenu.

Ubytovanie v hoteli Zora pri pláži Mala Raduča.

Pláž pozostáva z jemného štrku a keďže pri pláži je more dosť plytké je vhodná pre deti a neplavcov. Vzhľadom na blízkosť centra je tu v lete plno ľudí.

Čo je na pláži:

 • slnečníky a lehátka
 • potraviny Konzum
 • promenáda
 • trampolíny
 • detské ihrisko
 • reštaurácie

Mapa pláží v meste Primošten

Ubytovanie v Primoštene

Booking.com

Pridaj komentár