Ostrov Lesbos
Mestečko Molyvos na ostrove Lesbos

Tretí najväčší ostrov Grécka, nachádza sa v severovýchodnej časti Egejského mora pár kilometrov od Turecka. Ostrov Lesbos je vulkanický ostrov, ktorý v minulosti postihli rôzne zemetrasenia. Nájdete tu veľa vodopádov a termálnych prameňov hlavne v severnej časti ostrova. Ostrov je hornatý, na severe sa nachádza najvyššie pohorie Lepetymno. Lesbos má úrodnú pôdu používanú zväčša na pestovanie olív, z ktorých miestny obyvatelia vyrábajú excelentný olivový olej. Aj navzdory tomu, že ostrov vznikol sopečnou činnosťou, nachádza sa tu mnoho borovicových lesov a je posiaty olivovými hájmi. Jeden maličký les na západe je starý niekoľko miliónov rokov a je skamenelý. Tento les je ozajstná rarita a patrí k národným pamiatkam. Ostrov Lesbos je známy tým, že sa tu vyrába najlepšie ouzo v Grécku. Vyskytuje sa tu nespočetne veľa druhov vtáctva, ktoré sem prilietava z celého sveta na letný pobyt. Počas prechádzok buďte opatrní, lebo tu žije pár druhov hadov a niektoré z nich sú jedovaté. Nachádzajú sa tu dva druhy korytnačiek a v mori sa lovia hlavne sardinky.

Známa je spojitosť názvu ostrova Lesbos so slovom lesba, teda žena naklonená rovnakému pohlaviu. Ostrov Lesbos bol totiž v minulosti pomenovaný po bohu menom Lesbos, ktorý ho mal ochraňovať. V roku 627 sa tu narodila spisovateľka Sapfó, ktorá vo svojich básňach vyjadrovala lásku k ženám. Nie je však potvrdené, že Sapfó bola lesba, pretože bola vydatá za bohatého muža, s ktorým mala dcérku Cleis. Pomenovanie ženskej homosexuality však aj tak prebralo názov z ostrova Lesbos a lesbičky z celého sveta sem veľmi radi chodia na dovolenku. Okrem Sapfó tu strávil určitý čas aj filozof Aristoteles aj bájkar Ezop.

Základné informácie o ostrove Lesbos

Počet obyvateľovokolo 89 000
Rozloha1630 km2
Najvyšší vrchProfitis Ilias(968 m)
Hlavné mestoMitilini
Dĺžka pobrežia320 km

Čo je na ostrove Lesbos:

 • hotely, apartmány
 • letisko, prístav
 • reštaurácie, obchody, bary
 • skamenelý les
 • hrad pri meste Molyvos
 • požičovne áut a skútrov
 • rímsky akvadukt, kláštory
 • múzeum ouza, archeologické múzeum

Počasie na ostrove Lesbos

Na Lesbose sú typické dlhé letá a mierne zimy bez snehu (v horských oblastiach ostrova je sneh bežný). Priemerná celoročná teplota je až 18°C a aj keď je v zimnom období chladnejšie, zima tu skôr pripomína slovenskú jar. Ročne tu padne niečo vyše 700 mm zrážok. Lesbos je považovaný za najslnečnejší ostrov v Egejskom mori. V lete sa teploty šplhajú až k 40°C a takmer počas šiestich mesiacov je tu počas dňa priemerne 30°C. V mesiacoch na začiatku a konci sezóny (jún a september) nie sú extrémne horúčavy a aj ceny ubytovania sú nižšie. V hlavnej sezóne môže byť teplo občas na nevydržanie. V zime býva chladnejšie najmä v horských oblastiach, kde sa vyskytuje aj sneh. Prší najmä v decembri a januári. V lete sa dažďa nemusíte obávať.

Turistické oblasti na ostrove Lesbos

Mesto Mitilini

Mitilini (tiež Mytilene) je hlavné mesto a hlavný prístav ostrova Lesbos, nachádza sa na východnom pobreží a je z neho výhľad na pobrežie Turecka. Žije tu tretina všetkých obyvateľov ostrova, teda vyše 30 000 obyvateľov a je postavené na siedmych kopcoch. Pár kilometrov južne od mesta sa nachádza letisko. Mesto je ostrovným centrom priemyslu, obchodu a umenia. Oplatí sa sem prísť kvôli nádherným farebným domčekom, krásnym kostolom a príjemným kaviarňam. Je tu veľa možností ubytovania a taktiež zábavy. Pre milovníkov histórie odporúčame Archeologické múzeum, ktoré má v zbierke staroveké sošky, mince a klenoty. V Múzeu folklóru sú predmety, ktoré približujú históriu a kultúru na ostrove Lesbos.

Čo je v mestečku:

 • hotely
 • apartmány
 • obchody so suvenírmi, klenotníctva
 • múzeá, banky, lekárne
 • kostoly
 • prístav

Molyvos (Mithymna)

Miestny nazývajú mesto Molivos, oficiálny názov je Mithymna. Je to jedno z najnavštevovanejších miest ostrova. Miestny sa snažia zachovať pôvodný charakter a naozaj sa im to darí. Na kopci nad Molyvos sa hrdo týči byzantský hrad zo 14-teho storočia. V mestečku je naozaj krásne, kamenné domčeky s farebnými okenicami vystavané kaskádovito až k hradu, úzke staroveké uličky a fontánky dodávajú tomuto miestu čarovnú atmosféru. Keď Molyvos navštívite nebudete sa čudovať, že sa nachádza na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. V noci je mestečko nádherne osvetlené a odporúčame pohľad na západ slnka z kopcov nad Molyvnos.

Čo je v mestečku:

Petra

V blízkosti mestečka Molyvos sa nachádza pekne upravená dedinka Petra zameraná najmä na turizmus. Petra leží 55 km od hlavného mesta a cesta z letiska trvá okolo 1 hodiny 15 minút. Do centra dedinky sa nedá ísť žiadnym motorovým dopravným prostriedkom, čo je výborné, pretože zvuk motorov neruší miestnych ani turistov. Okolo dediny vedie obchvat po ktorom sa dostanete ďalej. Petra láka každým rokom viac turistov a v strede leta je to tu dosť preplnené. Bočné uličky však zostávajú väčšinou prázdne a pripomínajú tradičnú grécku dedinku. Nad dedinkou sa týči skalnaté pohorie, na vrchu ktorého je kostol Glykfylousa Panagia. Ku kostolu vedie niečo vyše 100 schodov vytesaných do skaly. Z vrchu je úžasný výhľad na dedinku a more. Podľa legendy tu postavil kostolík pobožný kapitán, ktorého na pobrežie ostrova priviedla búrka. Kapitán nosil pri sebe ikonu Panny Márie, ktorá sa mu stratila a našiel ju práve na mieste dnešného kostola Glykfylousa Panagia. Nočný źivot v stredisku Petra je počas leta dosť pestrý a v reštauráciách hráva dobrá grécka hudba. V blízkosti je krásna pláž s rovnakým menom.

Čo je v dedine:

Anaxos

 Len päť minút jazdy od mesta Petra leží turistický rezort Anaxos. Pri mnohých baroch sú bazény so slanou vodou, ktoré môžete využívať celý deň ak si v bare kúpite niečo na pitie. Pláž pri Anaxos býva plná turistov. Rezort Anaxos je populárny pre svoju atmosféru a najmä vďaka rovnomennej pláži. Z Anaxos je výhľad na Molyvos. 

Čo je v dedine:

Mapa turistických oblastí na ostrove Lesbos

Pláže na ostrove Lesbos

Petra

www.flickr.com | Jonathan Lundqvist

Pláž Petra sa nachádza pri dedinke a turistickom stredisku Petra len pár kilometrov od Molyvos. Pláž je dlhá a bezpečná aj pre kúpanie detí. Priamo na pláži je reštaurácia a požičovňa vodných športov.

V zátoke sa nachádzajú tri malé ostrovčeky, ktoré sa dajú navštíviť na člne. V blízkom stredisku nájdete rôznorodé ubytovanie, pekné obchodíky so suvenírmi a množstvo reštaurácií.

Čo je na pláži:

 • prenájom slnečníkov s lehátkami
 • kaviarne a reštaurácie
 • vodné športy
 • prezliekarne a sprchy

Agios Isidoros

pláž Agios Isidoros ostrov Lesbos
Ostrov Lesbos sa pýši mnohými peknými pážami
commons.wikimedia.org | CoStef

Je to nádherná, dlhá kamienkovo-piesočnatá pláž nachádzajúca sa pri rovnomennej dedinke. Na pláži je veľmi čisto a je známa pre svoju bezpečnosť a ochranu životného prostredia. Pláž je jedna z najdlhších na ostrove a je priam stvorená na plávanie a šnorchlovanie.

Na dne mora sú zaujímavé skaly, v ktorých sa skrývajú rôzne druhy rýb. Agios Isidoros je miesto vhodné pre rodiny s deťmi, ktoré si tu užijú veľa zábavy. Pláž bola zvolená za siedmu najkrajšiu pláž Grécka. Preto tu cez deň tu však býva priveľa ľudí, odporúčame pláž navštíviť skôr vo večerných hodinách.

Čo je na pláži:

 • kemping v blízkosti
 • slnečníky, lehátka
 • obchody a bary v dedinke pri pláži

Molyvos

Molyvos
pláž Molyvos

Nachádza sa na severe ostrova vyše 60 km od mesta Mitilini. Bola ocenená modrou vlajkou za čistotu mora aj keď pláž nepatrí k najlepším na ostrove. Dno je pieskové, ale breh je tvorený z malých kamienkov a okruhliakov. Je tu skalnaté pobrežie vhodné na šnorchlovanie, ale pozor na vodných ježkov.

Na pláži sa konajú rôzne akcie ako súťaž v kreslení či fotografovaní a diskusie na témy ochrany mora.

Čo je na pláži:

 • rôzne možnosti vodných športov
 • slnečníky, lehátka
 • blízko mesto Molyvos s obchodmi

Anaxos

anaxos plaz lesbos
www.flickr.com | ale3andro

Pláž Anaxos leží pri rezorte Anaxos, v ktorom nájdete rôzne reštaurácie, obchody a ubytovanie. Pláž je piesková a dlhá okolo pol kilometra. V letných mesiacoch tu býva veľmi živo.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • bary

Ubytovanie na ostrove Lesbos

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár