Často označovaná ako biely ostrov. Je to tretí najväčší a zároveň najkrajší ostrov Baleárskych ostrovov (tzv. borovicových ostrovov). Z tohto súostrovia má najväčší podiel lesov. Očarí úžasnými zátokami, vysoko týčiacimi sa útesmi a je ideálnymi miestom na strávenie dovolenky. Nachádza sa na západe Stredozemného mora a je významnou turistickou destináciou. Rokmi sa tu vďaka zvyšujúcemu turizmu vybudovalo množstvo ubytovacích zariadení a atrakcií pre turistov. Ibiza je známa najmä veľkými párty a bujarým nočným životom. Každé leto tu vystupujú svetoznámi DJi v najlepších tanečných kluboch na svete. Najvyhľadávanejšie párty mestá na Ibize sú San Antonio a mesto Ibiza.

Ibiza má čo ponúknuť aj milovníkom histórie a prírody. Starobylé opevnené centrum hlavného mesta ostrova sa nazýva Dalt Vila a je zapísané v zozname UNESCO. Ostrov má dva národné parky Ses Salines a Es Vedrà. Je tu tiež niekoľko krásnych jaskýň, pekné pláže a rozsiahle možnosti nakupovania. Ibiza láka mladých ľudí, ale príjemnú dovolenku tu zažijú aj rodiny s deťmi či starší ľudia.

Základné informácie:

Počet obyvateľov vyše 110 000
Rozloha 571 km2
Najvyšší vrch Sa Talaiassa (475 m)
Hlavné mesto Ibiza (Eivissa)
Dĺžka pobrežia 210 km
Doba letu z Bratislavy cca 2 hod a 35 min

Čo je na ostrove Ibiza:

 

Zaujímavosti

  • živočíšne druhy aj kultúra na Ibize boli v roku 1999 vyhlásené za svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.
  • každoročne v období od 22. februára do 28. februára sa na ostrove usporadúva Karneval s fašiangovým sprievodom vrátane dychovky.
  • Ibiza je rovnako vzdialená ako od hlavného mesta Španielska – Barcelony, tak aj od Algiers - hlavného mesta Alžírska
  • v meste Santa Eulalia prekrásne miesto s miniatúrnym mestom
  • chceli by ste žiť naveky, alebo aspoň prežiť jadrovú vojnu? Tak ste práve správne na Ibize. Podľa Nostradamových predpovedí vďaka prevládajúcim vetrom, bude ostrov jediným miestom na severnej pologuli, kde bude po prípadnej jadrovej katastrofe možný život.
  • ostrov sa stal predmetom diskusie o rodisku Krištofa Kolomba. Podľa štúdie o spisoch Kolombusa, sa odhaľuje, že jeho materinským jazykom bola katalánska španielčina. A katalánska španielčina je domácim jazykom len na Ibize.
  • na Ibize sa nenachádza žiadna tečúca rieka. Ostrov mal len jednu jedinú rieku, ktorá bohužiaľ vyschla v 70.rokoch.